MHP’li Özdemir: İnsani bir anlayışla Afrika Kıtası’yla ilişkiler geliştirilmeli

MHP’li Özdemir: Türkiye’nin, millî hassasiyetleri gözeterek insani bir anlayışla Afrika Kıtası’yla ilişkilerini geliştirmeye koyulması son derece önemlidir.

MHP’li Özdemir: Türkiye’nin, millî hassasiyetleri gözeterek insani bir anlayışla Afrika Kıtası’yla ilişkilerini geliştirmeye koyulması son derece önemlidir.

MHP Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir; Zambiya’yla yapılan Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunmasına İlişkin Anlaşma’yla alakalı Milliyetçi Hareket Partisi Grubu adına söz aldığı konuşmasına, “Sözlerimin hemen başında, ömrünü Türklüğe ve Kıbrıs davasına adamış olan, yaşamının her bir anında hürriyet ve istiklal mücadelesinden ayrılmamış büyük dava adamı Rauf Denktaş’ı vefatının 8’inci yılında rahmetle ve minnetle anıyorum.” açıklaması ile başlamış ve Türkiye ve Zambiya arasındaki ilişkilerin son yıllarda giderek artan bir ivme yakaladığını ve 17 milyondan fazla nüfusa sahip olan Zambiya’nın Sahra Altı Afrika’daki konumu itibarıyla madencilik ve tarımsal faaliyetleriyle öne çıkan bir ülke olduğunu ifade etmiştir.

Özdemir, Zambiya’nın önemli akarsu yatakları ve bu ülkenin enerji ihtiyacı dikkate alındığında Türkiye’nin Zambiya’yla gerçekleştireceği iş birliği seviyesinin artmasıyla birlikte enerjiye dayalı yatırımların daha da artabilecek potansiyeli olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti: “Sayın Cumhurbaşkanının 2018 yılında ülkemizden Zambiya’ya Cumhurbaşkanlığı düzeyinde yaptığı ilk ziyaretten bu yana karşılıklı ilişkilerimizin göreceli olarak artması sadece ülkelerimiz açısından değil, Afrika Kıtası ve bu bölgeyle alakalı millî hedeflerimiz için de umut verici bir gelişme olmuştur. Bu ziyarette ülkemizi temsil eden heyette çok sayıda bakanımızın da yer almış olması yine ülkemizin Zambiya’yla ilişkilere gösterdiği önemin vurgulanması anlamında oldukça değerli olmuştur. Zambiya, Türkiye’yle ilişkilerinden memnuniyet duyduğunu açıkça göstermektedir. Dolayısıyla yatırımların karşılıklı olarak teşvik edilmesinin sağlanması ilişkilerimizi daha üst seviyeye çıkarabilecektir.”

MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’nin partinin grup toplantısında ifade ettikleri üzere Afrika’nın, dünya petrol rezervinin yaklaşık yüzde 12’sine, ilave olarak altın, elmas, kobalt ve uranyum gibi stratejik madenlere sahip olarak küresel güç odaklarının ve emperyalist çevrelerin hedefinde olduğunu belirten Milletvekili Özdemir devamla, “Şimdiye kadar çok sayıdaki ülke ya da kıta genelindeki istikrarsızlıkları ve terör oluşumlarını besleyerek ya karşılanması mümkün olmayan göstermelik altyapı yatırımlarının karşılığı olarak ya da diğer baskı araçlarıyla sömürü anlayışını hâkim kılmak istemektedir. Kuzey Afrika sahası, böylesi bir düzlemde yeni bir umut arayanların, Avrupa’ya geçiş için kullandığı göç güzergâhlarının ana merkezi olmuştur. “ açıklamasında bulunmuştur.

TBMM Dışişleri Komisyonu üyesi Özdemir, “Türkiye’nin, millî hassasiyetleri gözeterek insani bir anlayışla Afrika Kıtası’yla ilişkilerini geliştirmeye koyulması son derece önemlidir. Bu önem yalnızca bizim açımızdan değil, örnek oluşturabilmesi, politika ve ülkeler arası ilişkilerde cazibe yaratabilmesi anlamında da değerlidir. Hükûmetimiz ve Dışişleri Bakanlığımızdan farklı zamanlarda yapılan açıklamalara bakıldığındaysa Afrika’da yer alan büyükelçilik sayımızın 50’ye çıkarılmasının hedeflendiği anlaşılmaktadır. Yine, bu kıtadaki ülkelerin toplam sayısının 54 olduğu düşünüldüğünde bu sayının gerçekten değerli bir anlamı olduğunu da ifade etmemiz lazım. Temennimiz, aynı seviyenin ticaret, kültür, din ve askerî ataşelikler sayısında da yakalanabilmesidir.“ ifadelerinde bulunmuştur.

Her alanda ve her anlamda Afrika’yla ilişkilerin geliştirilmesinin gerektiğini ifade eden Özdemir, “Türklüğün eşsiz, zengin, kucaklayıcı ve saygın anlayışının bu kıtada yeniden hâkim olması, ticari menfaatlerimizden çok daha büyük öneme sahiptir. Birileri istikbal kaygısında olabilir; biz Türkiye olarak insan saygısında olduğumuzu gösterebilmeliyiz. Medeniyetimiz ve binlerce yıla uzanan devlet geleneğimizin esası da bunu gerektirir. Türk milleti tarihin her döneminde aranan ve beklenen olmuştur.“ açıklamasında bulunmuştur.

MHP Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir, başta FETÖ terör örgütü olmak üzere Türkiye aleyhinde çalışan bazı oluşumların da Afrika Kıtası’nda bazı çevrelerce faal tutulmaya çalışıldığı belirterek, “Bugün çok sayıdaki Türkiye merkezli vakıf ve derneğin de Afrika Kıtası’nda bazı yardım faaliyetlerinde bulunduğunu bizler biliyoruz. Beklentimiz, bu faaliyetlerin yetkili kuruluşlar tarafından yakinen takip edilmesi ve hangi Afrika ülkesinde faaliyet gösteriyorlarsa çalışmalarını mutlaka o ülkedeki büyükelçiliğimiz gözetiminde yapmasıdır.” ifadesinde bulunmuş ve  “Türkiye, Afrika Kıtası’yla ilgili heyecanlı, aktif, akılcı ve insanî bir yol izlerken bu anlattıklarımız çerçevesinde her ihtimali de bizler düşünmek mecburiyetindeyiz. Zaten hassasiyetimizin esası da budur. Benzer minvaldeki anlaşma ve diğer, Fildişi Sahili olsun, Çad olsun, Somali olsun… Ki bunlarla alakalı zaten Dışişleri Komisyonumuzda da Milliyetçi Hareket Partisi olarak görüşlerimizi ifade etmiştik. Anlaşmalara destek verdiğimizi, müspet baktığımızı ifade etmek isterim.” ifadelerini kullandı.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

MHP’li Özdemir kırsalda yaşanan su sıkıntısını Meclis gündemine taşıdı

Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir, yaz aylarının gelmesiyle beraber Kayseri’de kırsal yerlerde bulunan bazı mahallelerde yaşayan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.