Magazin-yaşam, kültür-sanat, ekonomi-teknoloji haberleri (13.09.2022)

KOCASİNAN’DA BAYAT EKMEKLER, SOKAK HAYVANLARINA MAMA OLUYOR

          Kocasinan Belediyesi, ilçenin muhtelif yerlerine yerleştirdiği 502 adet ‘Bayat Ekmek Kutusuyla’ 8 ayda 3 bin 750 kilogram ekmeğin israf olmasını engelledi. Kocasinan Belediyesi, uygulama sayesinde hem israfın önüne geçiyor hem de toplanan bayat ekmekler, sokak hayvanlarına yemek olarak ulaştırıyor.

          Kocasinan Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, ilçe genelinde özellikle nüfusun yoğun olduğu mahallelerin birçok noktasına yerleştirdiği ‘Bayat Ekmek Kutusuyla’ ekmeklerin israf olmasının önüne geçiyor. Ekipler tarafından düzenli olarak kutularda toplanan ekmekler, sokak hayvanlarına ve besicilik yapan vatandaşlara besin olarak ulaştırılıyor. Ayrıca tasarımı ve görüntüsüyle dikkat çeken kutuların üzerine yazılan ‘Ekmek nimettir, ekmeğinizi israf etmeyin!’, ‘Ekmek tarlada çitçinin; sofrada senin emeğin’, ‘Ye, iç ama israf etme’ mesajlarıyla toplumsal bilinç oluşturulması hedefleniyor.

          Yapılan uygulamanın; alın terinin, bereketin ve paylaşmanın sembolü olan ekmeğin israfını önlemek için önemli bir çalışma olduğunu ifade eden Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, “Vatandaşlarımızın temel gıda maddesi durumundaki ekmek, sofralarımızın vazgeçilmezi ve baş tacıdır. İnancımızın temelinde ekmeği çok değerli gören bir toplumun mensuplarıyız. Bu yüzden nimet olan ekmeğin israfını önlemek ve bu konuda duyarlılık oluşturmak adına çalışmalar yürütüyoruz. Bunlardan biri olan ‘Bayat Ekmek Kutuları’ ile asıl vermek istediğimiz mesaj ekmeğin israf edilmeden, yetecek şekilde tüketmemizdir. Gayretimiz, israfın önüne geçmektir. Bu vesile ile israfsız bir belediye olarak, israfın önlenmesine yönelik yapılan tüm çalışmalara öncülük etmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Uzay eğitimleri başladı! Tüm Türkiye’den kayıt alınıyor

Eyüpsultan Belediyesi’nin alanında uzman isimlerle uzay eğitimleri verdiği Ali Kuşçu Uzay Evi’nde düzenlenen Okullara Yönelik Güz Dönemi Eğitimleri için kayıtlar başladı. Eğitimlere sadece Eyüpsultan değil, Türkiye’nin tüm bölgelerinden kayıt olunabiliyor.

Anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik düzenlenen program kapsamında; gezegenler, gök olayları, astronotların yaşamı, takım yıldızlar, Ay’a yolculuk ve roket konularında eğitimler verilecek.

Okullara yönelik eğitimler hafta içi her gün ve günde üç seans olarak gerçekleştirilecek.

Randevu sistemiyle düzenlenecek eğitimler için yalnızca öğretmenler telefonla arayarak kayıt oluşturabilecek.

BİREYSEL OLARAK DA BAŞVURULAR ALINIYOR

Eğitimlere bireysel olarak gelmek isteyenler için ise Cumartesi günleri 10:00-11:30 saatleri arasında dersler düzenlenecek.

BAŞKAN DENİZ KÖKEN’DEN VELİLERE ÇAĞRI

Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken tüm öğrencileri eğitimlere katılmaya davet ederek, “Ali Kuşçu Uzay Evimizde okullara yönelik eğitimlerimiz başlıyor. Velilerimiz okulların WhatsApp gruplarına gönderip kıymetli öğretmenlerimizin sınıf adına kayıt olmasını talep edebilir. Amacımız; geleceğimiz olan çocuklarımızı bilime yönlendirmek ve bunu sizler olmadan başaramayız. Sadece Eyüpsultan değil, Türkiye genelindeki tüm okullara açığız” dedi.

Eğitimlere katılmak isteyenler 02124401566 numaralı telefonu arayıp kayıt yaptırabiliyor.

9. ULUSLARARASI ÇOCUK VE GENÇLİK EDEBİYATI SEMPOZYUMU

“Çocuk Sineması, Çizgi Filmler, Animasyonlar ve Dijital Çocuk Oyunları”

21-23 Ekim 2022 Erzurum / Türkiye

Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Yazarları Birliği tarafından 2014 yılından beri düzenli olarak her yıl ekim ayında yapılan Uluslararası Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Sempozyumu’nun dokuzuncusu bu yıl 21-23 Ekim 2022 tarihlerinde Erzurum Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa Erzurum’da yapılacaktır. Sempozyumun ana teması, “Çocuk Sineması, Çizgi Filmler, Animasyonlar ve Dijital Çocuk Oyunları”dır.

Uluslararası Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Sempozyumu, uluslararası katılımcı sayısı ve yayın kriterleriyle akademik ve bilimsel değerlendirmelerde gerekli kriterleri yerine getiren uluslararası bir etkinliktir.

Sempozyumu Düzenleyen:Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Yazarları Birliği

Sempozyumun Paydaşları:Erzurum Büyükşehir Belediyesi

Sempozyum İçin Düşünülen Süre:Oturumlar iki gün yapılacak, her oturumda 4 konuşmacı + 1 oturum başkanı tercih edilecektir.

Sempozyumun Yapılacağı Yer:İbrahim Erkal Dadaş Kültür ve Sanat Merkezi / Erzurum

Sempozyum ile Eş Zamanlı Yapılacak Etkinlikler:

Çocuk Filmleri Festivali

Sinema Söyleşileri

Erzurum Kültür Gezisi

Davetli Konuşmacılar:

Dr. Christopher Holliday (İngiltere, King’s Collage London, Liberal Arts and Visual Cultures Education)

Prof. Dr. Serdar Öztürk (Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü)

Sempozyum Takvimi:30 Eylül 2022 Bildiri Özetlerinin Son Teslim Tarihi30 Eylül 2022 Kabul Edilen Bildirilerin İlanı10 Ekim 2022 Kabul Edilen Bildirilerin Tam Metinlerinin Teslimi İçin Son Tarih21-23 Ekim 2022 Sempozyum Tarihi

SEMPOZYUM KONU BAŞLIKLARI

Çocuk ve gençlik edebiyatı ile sinema ilişkisi

Edebiyattan uyarlanan filmler ve çocuk

Sinema, dizi film, çizgi film, animasyon ve çocuk oyunlarında masal uyarlamaları

Dünya sineması ve çocuk

Sinemada çocuk gözüyle anlatmak

Kültürel hafıza, çocuk tanıklığı ve sinema

Çocuk filmlerinde ve dizilerde değerlerin anlatımı

Türk ve dünya sinemasında çocuk tahayyülü

Dizi filmler ve çocuk

Çocuk konulu filmlerin ve kahramanı çocuk olan filmlerin çocuk oyuncuları

Öğretim materyali olarak hazırlanmış film, animasyon ve oyunlar

Sinemada savaş, göç, yoksulluk ve çocuk

Animasyon filmleri, çocuk oyunları ve sinema

Korku sineması ve çocuk

Sinema ve çocuk izleyici

Çocuğu konu edinen belgeseller

Çocuklar için hazırlanmış belgeseller

Çocuk sinemasında seslendirme

Modern Latin Amerika sineması ve çocuk

İran sineması ve çocuk

Majid Majidi sineması ve çocuk

Hayao Miyazaki filmleri ve çocuk

Amir Khan sineması ve çocuk

Yukarıda önerilen konular dışında gelecek bildiri önerileri de Bilim Kurulu tarafından değerlendirilecektir.

 SEMPOZYUM DÜZENLEME KURULUBican Veysel Yıldız (ÇOGEYB Yönetim Kurulu Başkanı)Mehmet Sekmen (Erzurum Büyükşehir Belediyesi Başkanı)

Ergün Engin (Erzurum Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı)

Dr. Öğr. Üyesi Tacettin Şimşek (ÇOGEYB Akademik Kurul Başkanı / Atatürk Üniversitesi)Dr. Melike Günyüz (ÇOGEYB Yönetim Kurulu / İbn Haldun Üniversitesi)Prof. Dr. Ali Fuat Arıcı (ÇOGEYB Yönetim Kurulu / Yıldız Teknik Üniversitesi)Prof. Dr. Liailia Mingazova (Tataristan, Kazan Volga Region Federal Üniversitesi)Prof. Dr. Merziyye Necefova (Azerbaycan Milli İlimler Akademisi)Prof. Dr. Zhanna Yusha (Rusya, Novabirsk Bilimler Akademisi)Doç. Dr. Abdul Fareed Brohi (Pakistan Uluslararası İslam Üni. Çocuk Edebiyatı Bölüm Bşk.)Doç. Dr. Fatima Hocin (Makedonya Aziz Kiril ve Metodiy Üniversitesi)

Doç. Dr. Tahir Kahhar (Özbekistan Devlet Cihan Dilleri Üniversitesi)Dr. Öğr. Üyesi Lilya Memetova (Kırım Mühendislik ve Pedagoji Üniversitesi/Kırım)Dr. Öğr. Üyesi Zeynep Gültekin Akçay (Cumhuriyet Üniversitesi İletişim Fakültesi)

Esat Erbil (Irak Türkmen Yazarlar Birliği)Hüseyin Bokaî (İran Yazarlar Birliği)

Yerkegül Arykkara (Kazakistan L.N. Gumilev Avrasya Milli Üniversitesi)SEMPOZYUM BİLİM KURULUProf. Dr. Abdulrezak Altun (Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı)

Prof. Dr. Aydan Özsoy (Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi)

Prof. Dr. Bengisu Bayrak Shahmiri (Beykoz Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı)

Prof. Dr. Bülent Bahri Küçükerdoğan (Hasan Kalyoncu Üni. İF Radyo, TV ve Sinema Böl. Bşk.)

Prof. Dr. Dursun Gökdağ (İst. Yeni Yüzyıl Üni. İletişim Fak. Radyo, TV ve Sinema Böl. Bşk.)

Prof. Dr. Elnare Akimova (Azerb. Milli İlimler Akademisi Edb. Enst. Çocuk Edb. Şb. Bşk.)Prof. Dr. Ertegin Salamzade (Azerb. Milli İlimler Akademisi Mimarlık ve Güzel Sanatlar Ens. Md.)

Prof. Dr. Işıl Altun (Folklor Akademi Dergisi Baş Editörü / Kocaeli Üniversitesi)Prof. Dr. Jovanka Denkova (Makedonya İştip Goce Delcev Üniversitesi)Prof. Dr. M. Abdullah Arslan (Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi)Prof. Dr. Mahmut Çelik (Makedonya İştip Goce Delcev Üniversitesi)Prof. Dr. Mehdi Hejvanî (İran, Azad-i İslami Üniversitesi)Prof. Dr. Nazlı Eda Noyan (Bahçeşehir Üni. İletişim Fakültesi Çizgi Film ve Animasyon Bölümü)

Prof. Dr. Peyami Çelikcan (İstinye Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve İletişim Fakültesi Dekanı)

Prof. Dr. Senem Ayşe Duruel Erkılıç (Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi Sinema Anabilim Dalı)

Prof. Dr. Serap Buyurgan (Başkent Üni. Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi)

Prof. Dr. Serdar Öztürk (Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi)

Prof. Dr. Suat Ungan (Karadeniz Teknik Üniversitesi)

Doç. Dr. Atıf Akgün (Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü)Doç. Dr. Aygün Bağırlı (Azerbaycan Milli İlimler Akademisi Nizamî Gencevî Edebiyat Enstitüsü)Doç. Dr. Bilal Yorulmaz (Marmara Üniversitesi Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi)

Doç. Dr. Çeyiz Makal Fairclough (Beykoz Üni. Sanat ve Tasarım Fak. Dijital Oyun Tasarımı Bl. Bşk.)

Doç. Dr. Çilem Tuba Doğan (Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi)

Doç. Dr. Erhan Solmaz (Uşak Üniversitesi)

Doç. Dr. Funda Masdar (Bitlis Eren Üni. Güzel San. Fak. RTS Bölüm Başkanı)

Doç. Dr. Gönül Cengiz (Gaziantep Üni. Güzel Sanatlar Fak. Radyo, TV ve Sinema Böl. Bşk.)

Doç. Dr. Kemal Cem Baykal (Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi İletişim Fakültesi)

Doç. Dr. Mustafa Said Kıymaz (Adıyaman Üniversitesi)Doç. Dr. Neslihan Karakuş (Yıldız Teknik Üniversitesi)Doç. Dr. Oğuzhan Yılmaz (Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi)Doç. Dr. Onur Önürmen (Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi)

Doç. Dr. Raşit Koç (Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi)Doç. Dr. Serkan Biçer  (Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi)

Doç. Dr. Sibel Turhan Tuna (Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi)Doç. Dr. Soner Sağlam (Pamukkale Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi)

Doç. Dr. Şenay Alsan (İst. Topkapı Üni. GSTM Fak. Çizgi Film ve Animasyon Böl. Bşk.)

Doç. Dr. Tahir Zorkul (Yüzüncü Yıl Üniversitesi)Doç. Dr. Yasin Mahmut Yakar (Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi)Dr. Öğr. Üyesi Çiğdem Akyüz Öztokmak (Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi)Dr. Öğr. Üyesi Hülya Yolasığmazoğlu (Giresun Üniversitesi)Dr. Öğr. Üyesi İsmail Abalı (Iğdır Üniversitesi)Dr. Öğr. Üyesi İsmail Ergen (İstinye Üni. Güzel Sanatlar Fak. Dijital Oyun Tasarımı Böl. Bşk.)

Dr. Öğr. Üyesi Kevser Tozduman Yaralı (Aydın Adnan Menderes Üniversitesi)Dr. Öğr. Üyesi Selen Çalık Bedir (Beykoz Üni. STF Çizgi Film ve Animasyon Bölüm Başkanı)

Dr. Öğr. Üyesi Sinan Altundağ (Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi)

Dr. Öğr. Üyesi Şakire Balıkçı (Mardin Artuklu Üniversitesi)Dr. Öğr. Üyesi Yakup Ömeroğlu (Avrasya Yazarlar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı)Dr. Özgür İpek (Cumhuriyet Üniversitesi İletişim Fakültesi)

Öğr. Gör. Rıza Oylum (Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi)

Ali Hakkoymaz (Şair-Yazar)Bestami Yazgan (Şair-Yazar)Emine Usein (Kırım/Ukrayna Yazarlar Birliği)Erdoğan Ergin (Eğitimci, Yazar)Gülay Sormageç (Şair, Yazar)

Mehmet Akpınar (Eğitimci, Yazar)Nevin Nesrin Soysal (Yazar, Besteci)Nuran Turan (Yazar)

Seher Keçe Türker (Eğitimci Yazar)Vural Eyikan (Yazar)

Bildirilerin Gönderileceği Adres:Bican Veysel YILDIZBağdat Cad. No:385/B Maltepe/İSTANBULTel: 0532 410 29 26bvy@hotmail.com.tr

Ayrıntılı Güncel Bilgi İçin:

www.cogeyb.org

Göktürk Caz Festivali başlıyor! Eyüpsultan Belediyesi tarafından bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek Göktürk Caz Festivali, 16, 17 ve 18 Eylül tarihlerinde caz rüzgarı estirecek. 3 gün boyunca sekiz ayrı sanatçı ve topluluğun yer alacağı festivalin kapanış konserini Kerem Görsev Jazz Trio gerçekleştirecek.

Konuyla ilgili açıklama yapan Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken, “Müzik, spor ve sanatın tüm renkleri Eyüpsultan’da olsun istiyoruz. Komşularımız pandemiden dolayı konserleri de özlemişti, biz de bu sene bir ilki gerçekleştirelim istedik. Tüm komşularımızı ve müzikseverleri Göktürk’te düzenleyeceğimiz 1. Caz Festivaline bekliyoruz. Üç gün boyunca sekiz sanatçı ve toplulukla Özgecan Aslan Parkı’ndayız” dedi.

Açılış Kübalı Sanatçı Suami Ramirez’den

Festivalin açılını 16 Eylül Cuma günü; henüz 15 yaşında doğup büyüdüğü Küba’nın renkli müzikal mirasıyla profesyonel sanat hayatına başlayan; bugüne kadar ülkemizin kıymetli müzisyenleri ile aynı sahneyi paylaşan; dünyanın farklı yerlerinde sayısız konserler veren sanatçı Suami Ramirez yapacak.

Ardından sahneye deneyimli müzisyen, sinema ve tiyatro oyuncusu Taylan Erler’in öncülüğündeki Taylar Erler Band çıkacak.

İlk günün kapanışını çocukluk yıllarından beri içinde bulunduğu Klasik Türk Müziği geleneğini incelikli bir anlayışla farklı tını ve arayışlarla birleştiren Jülide Bilgi gerçekleştirecek.

Ülkemizin Dört Kadından Oluşan İlk Quartet Grubu Silva Quartet

İkinci günün açılışını ülkemizin dört kadından oluşan ilk ve tek üflemeli Quartet grubu olan Silva Quartet yapacak. Silva Quartet; klasik batı müziğinden caza, tangodan popüler sentezine yer verdikleri renkli seçkisiyle dinleyicilerine keyifli anlar yaşatacak.

Cumartesi gününün kapanışını, ağırlıklı olarak Azeri halk ezgilerini caz alt yapısı ile yorumlayan Nefsazz yapacak. Özgün repertuvarı ile başarılı çalışmalara imza atan topluluk, festivalin renkli isimleri arasında yer alıyor.

Festivalin Kapanışını Caz Müziğin Önde Gelen Piyanisti Kerem Görsev Yapıyor

Son gün ise festivalin minik misafirlerine özel sürpriz bir etkinlikle başlıyor. Çocuk şarkılarının profesyonel müzisyenler ve sanatçılar tarafından icra edildiği; bugüne dek Pera Müzesi, Zorlu PSM, Oyuncak Müzesi gibi birçok noktada her yaştan misafirlerini kucaklayan Baby Concert’in ekibinin caz konsepti olan Baby Jazz gerçekleştirecek.

Ardından sahne konserlerinde birçok farklı dil ve tarzdan esere yer veren; yurtiçi ve yurtdışında birçok ödül kazanmış sanatçı Ayşen Zülfikar’ın olacak. Sanatçı; performansının ilk bölümünde müzikal ve film müziklerinin yer alacağı bir repertuvar, ikinci bölümünde Anadolu türkülerinin caz akorları ve mistik tınılarla dinleyiciyle buluşacağı içerik ile dinleyicilerini müzikal bir yolculuğa çıkaracak.

Göktürk Caz Festivali’nin kapanışını ise ülkemizin önde gelen caz sanatçısı, piyanist ve besteci Kerem Görsev yapacak. Sanatçı; kontrbasta Volkan Hürsever, davulda Ferit Odman’dan oluşan trio projesi ile dinleyicilerine unutulmaz dakikalar yaşatacak.

Gençler Tarafından En Çok Çalışılmak İstenen Sağlık Şirketi Pfizer Türkiye Gençlerin kariyer platformu Youthall’un düzenlediği Youth Awards’ta en iyi şirketlerin ve işveren markası çalışmalarının belirlendiği oylama süreci sonuçlandı. Bilim kazanacak anlayışıyla çalışan biyofarma şirketi Pfizer Türkiye, “Gençler Tarafından En Çok Çalışılmak İstenen Sağlık Şirketi” kategorisinde birincilik ödülünün sahibi oldu. Türkiye’nin dört bir yanından katılan gençlerin oylarıyla belirlenen Youth Awards’a bu yıl 219 farklı üniversiteden ve 231 farklı bölümden toplam 85.173 oy kullanıldı. Oylama ise 19 kategoride 162 şirketin katılımı ile gerçekleşti. Toplam oy sayısında geçtiğimiz yıla göre yüzde 84.1 oranında bir artış gerçekleşirken, en çok endüstri mühendisliği, işletme ve bilgisayar mühendisliği bölümlerinden oy kullanan gençlerin yüzde 76.9’u 18-25 yaş aralığında olup 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin kullandığı oy sayısı toplam oy sayısının yüzde 44.3’ünü oluşturdu. Pfizer Türkiye Çalışan Deneyimi Direktörü Seda Tamur Oğralı, oylamada elde ettikleri birincilik başarısıyla ilgili şunları söyledi: “Hastaların hayatını değiştiren çığır açan yenilikler amacımız doğrultusunda çalışmaya; bilimi ve global kaynaklarımızı, insanlara yaşamlarını uzatan ve anlamlı biçimde iyileştiren tedaviler sunmak için kullanmaya devam ediyoruz. Rotasyonla lider yetiştirme anlayışımız, uluslararası kariyer fırsatlarımız, esnek ve keyifli çalışma ortamımız, Universe, “İyiSen” programlarımız ve “Mozaik” inisiyatifimiz de dahil olmak üzere işveren markamızın tüm değerleri ve uygulamalarıyla yaşamlara dokunmak için burada sınır yok diyoruz. Başarımızın en önemli faktörü olan insanı, işimizin her aşamasında ön plana çıkarmaktan ve geleceğin profesyonelleri olan genç yetenekler tarafından böyle bir ödüle layık görülmekten dolayı gurur duyuyoruz. Pfizer Türkiye olarak “En Çok Çalışılmak İstenen Sağlık Şirketi” ödülünü kazanmamıza katkı sağlayan tüm Pfizerlilere de gönülden teşekkür ediyorum.”

Hayatın bir yalan olduğunda, gerçek seni öldürebilir.

 YÜREK HOPLATAN GERİLİM ROMANI ÖLÜMCÜL GERÇEK, EPSİLON’DAN ÇIKTI!

 Dünya çapında 20’ye yakın ülkeye satılan Jessica Barry imzalı Ölümcül Gerçek, Türkiye’deki polisiye gerilim hayranlarına Epsilon logosuyla ulaşıyor! Hollywood’da bir film anlaşması da bulunan Ölümcül Gerçek, kendilerini ve sevdiklerini korumak için akılalmaz engelleri aşan iki inatçı kadın hakkında yürekleri hoplatan bir gerilim… Okurken elinizden bırakamayacağınız roman, bir anne ile kızının arasındaki kopmaz bağları gösteren, mecazlarla dolu harika bir hikâye anlatıyor.

 Londra’da yaşayan ABD’li bir yazarın Jessica Barry mahlasıyla kaleme aldığı Ölümcül Gerçek’i dilimize Peren Gülmez çevirdi. People Magazine dergisinin “Kendinizi kaybedeceğiniz bir ziyafet,” sözleriyle yer verdiği roman, Epsilon logosuyla raflarda polisiye gerilim okurlarını bekliyor.

Allison ile nişanlısının içinde bulunduğu özel uçak Colorado dağlarında düştüğünde, herkes Allison’ın öldüğünü varsayar. Oysa gerçek bambaşkadır. Allison’ın, mükemmel nişanlısıyla lüks bir dünyada kurduğu hayat göz açıp kapayıncaya kadar yok olmuştur. Şimdi sadece geçmişindeki karanlık sırlardan değil, aynı zamanda her hareketini takip eden adamı alt etmek için de kaçması gerekmektedir. Ülkenin diğer ucunda Allison’ın annesi, kayıp olduğu tahmin edilen kızının durumuna dair bir haber alabilmek için çaresizce çırpınmaktadır. Maggie, tek çocuğunu kaybetmiş olabileceğini kabul etmeyi reddeder ve yavaş yavaş gerçeği keşfetmeye başlar. Anne ve kızı, hayatta kalmak, karanlık bir yalanlar ağında yollarını bulmak ve birbirlerine tekrar kavuşmak için savaşmak zorundadır.

 Ölümcül Gerçek, Epsilon logosuyla raflarda ve internet satış sitelerinde!

Kaan Boşnak Vekili Av. Ayşegül Mermer’den basın açıklaması

Müvekkil hakkında basına yansıyan ve kamuoyuna servis edilen gerçek dışı haber ve iftiralardan, sizlerle birlikte ve eş zamanlı olarak haberdar olmuş durumdayız.

Fiziksel ve psikolojik şiddetin gerçek mağdurunun müvekkilimiz Kaan Boşnak olduğu bu süreçte, kamuoyunun hassasiyetlerini suiistimal etme saiki güden ve müvekkilimizin kişilik hakları ile itibarını hedef alan gerçek dışı iddialara karşı yasal yollara ivedilikle başvurulacaktır.

Bu iftiraların muhatapları ile müvekkilimiz, Yüce Türk Mahkemeleri önünde hesaplaşacaktır. Bu kapsamda Bakırköy Aile Mahkemeleri nezdinde tedbir talepli yapılan ilk başvurumuz lehimize sonuçlanmış olup bu da haklılığımızın ilk göstergesidir.

Bu süreçte, özellikle müvekkilimizin oğlunun psikolojik sağlığının etkilenmemesi adına gerekli bilgi ve belgeleri yalnızca mahkemelerle paylaşmayı uygun buluyor, bu sebeple aynı objektif davranışı ve hassasiyeti siz değerli basın mensuplarından da beklemekteyiz. Saygılarımızla…

BENİ SEV FİLMİNİN ÇEKİMLERİ TAMAMLANDI

Yalova’da çekimleri keyifli geçen, başrollerini Tolga Güleç, Cansu Tosun ve Özlem Maden’nin paylaştığı ve merakla beklenen romantik-dram filmi Beni Sev’in ekibi, çekimlerin son gününde basın mensuplarını ağırladı. Sette basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Tolga Güleç ayrıldığı sevgilisi Yasemin Kaya Allen’la ilgili de ilk kez konuştu.

YASEMİN’LE ARADIĞIMIZ AŞKI BULDUĞUMUZU ZANNETTİK

Geçtiğimiz aylarda büyük aşk yaşayan çiftin evlenecekleri konuşulurken yaşanan ayrılık çok şaşırtmıştı. “Yasemin’le 5 ay içerisinde çok büyük bir aşk yaşadık. Kendisi muhteşem bir insan. Ama birbirimize zaman ayıramadık ben çekimlerim için şehir dışına gitmek zorunda kaldım. O memleketine döndü derken çok ayrı kaldık görüşemeyince de bir kıymeti kalmıyor ama hep hayatında olup  görüşmek isterim” Dedi. Evlilik konusunda ise “ evlilik teklifi hiç olmadı daha çok yeniydik birbirimizi tanıma sürecindeydik” diyen Güleç, tekrardan barışma ihtimali sorusunu ise “Allah bilir ama hiç öyle bir şey düşünmedik büyük konuşmak istemiyorum. Sonra barışırsak zor durumda kalmayı istemem” Şeklinde cevapladı.

SİNEMA SANATTIR DİZİ SANAT DEĞİLDİR.

TV dizileri için “5 günde yetiştirilmesi gereken 180 dk çekilen şey sanat değildir ticarettir.” Diyen Tolga Güleç yeni bir polemik konusu yarattı. “Bu konuda daha önce de konuşmuştum. Bütün yapımcılar ve oyuncular bunun farkında. Ben de dizi yapıyorum ama biz oyuncuyuz geçinmek zorundayız yoksa hepimizin gönlü sinema ve tiyatronun daha gerçek olduğundan yana tabi ki. Digitale kısa bölümlerle yapılan diziler sanat olabilir ama 122 bölüm 180 dakika çekilen hikayeler sanat değildir bence ticarettir yurt dışına satış amaçlıdır onlar.” Dedi.

BEBEKLER SOKAKLARI TEFTİŞE ÇIKIYOR
– ANNE-BABALAR BEBEK ARABALARIYLA DENETİMDE
– KENTTE ERKEN ÇOCUKLUK PROGRAMINDA SOKAKLAR DENEYİMLENECEK

Yerel Yönetimler için “Kentte Erken Çocukluk” Eğitim Programı yarın (13 Eylül) 09.00’da “İlk Adım: Kentte Erken Çocukluk” eğitimiyle başlıyor. Programda, yüz yüze eğitimlerin yanı sıra deneyim atölyeleri de yer alacak. Marmara Belediyeler Birliği, Superpool ve İstanbul Planlama Ajansı iş birliğiyle düzenlenen eğitim programı 13-14-15 Eylül 2022 tarihlerinde İPA Kampüs’te gerçekleştirilecek.

Kentsel planlama ve yerel yönetim hizmetlerinin erken çocukluk döneminin gerekli kıldığı fiziksel ve sosyal hizmetleri gözetecek biçimde kurgulanmasına ön ayak olma amacıyla düzenlenen programda yüz yüze derslerin yanı sıra deneyim atölyeleri de olacak.

Program “Kentte Erken Çocukluk” konulu açılış konuşmaları ile başlayacak ve veriye dayalı çocukluk politikalarının teorik çerçeve ve atölye çalışmalarını içeren veri modülü ile devam edecek. İkinci gün, kent yaşamında çocuk ve bakım verenin hareketliliğine ve kentin oyun alanlarına yönelik uygulamaların irdelendiği teorik eğitim ve atölyeleri içerecek. Eğitimin son gününde ise eğitim ve atölyeler ile erken çocukluk döneminde aile ve bakım veren bireyleri destekleyecek uygulama ve stratejilere yoğunlaşılacak.

Veri, kentsel hareketlilik, kentte oyun, aile desteği gibi eğitimlerin verileceği programda hem atölyeler yapılacak hem de WRI India, Bernard van Leer Foundation gibi uluslararası kuruluşlardan katılımcılar deneyimlerini aktaracak. Boğaziçi Üniversitesi, Beyoğlu Belediyesi, İBB, Maltepe Belediyesi, Mersin-Yenişehir Belediyesi, Sultanbeyli Belediyesi ve TESEV gibi partnerlerin yer aldığı program belediye-STK-üniversite iş birliğine de olanak sağlayacak.
Sokaklarda bebeklere yer var mı?
Programın Hareketlilik Atölyesi kapsamında Puset Teftişi yapılacak. Hem anne babalar hem de bu sorunun çözümünde aktif rol alan kişiler bebek arabalarıyla birlikte 14 Eylül saat 11.00-12.30 arasında İPA Kampüs’ten hareketle Florya’da sokakları deneyimleyecek. Yürüyüş esnasında sadece yolların kalitesini değil aynı zamanda ses seviyeleri, araç hızları ve hava kalitesine de bakılacak.

“34. yılımızı, iş ortaklarımızı mutlu edecek projelerle kutlayacağız”

Unico Sigorta Genel Müdürü Ender Güzeler, ekibiyle birlikte sektörel medyayı ağırladı. Güzeler, Unico Sigorta’nın 34 yılını ve gelecek çizgisini anlattığı toplantıda, sektöre dair de değerlendirmelerde bulundu. Güzeler, “İş ortaklarımızı sevindirecek, ‘sektörde ilk’ olarak nitelendirilecek projeler üzerinde çalışıyoruz.” dedi.

Sigortacılık sektörünün önde gelen kuruluşlarından biri olan Unico Sigorta’nın Genel Müdürü Ender Güzeler; Genel Müdür Yardımcıları Emine Talay Turan ve Murat Tuvay’la birlikte gazetecilerin sorularını yanıtladı. Unico Sigorta’nın 34 yıllık köklü geçmişinden bahseden Güzeler, “Büyük kurumların en önemli mirası, köklü geçmişidir. Biz de çok köklü bir sigortacılık geçmişine sahibiz. 34 yıllık birikimimizi gençlerle paylaşıyor, onların dinamik yapısıyla birleştiriyoruz. Hem çalışanlarımızla, hem iş ortaklarımızla evrensel değerler ışığında süreçler yürütüyoruz.” dedi.

“Acentelerimizle mutluyuz”

Unico Sigorta olarak yakın zamanda doğrudan satış yapmak gibi bir düşünceleri olmadığını belirten Güzeler, “Var olan acentelerimizle mutluyuz. Tüm satış süreçlerimizi onlarla sürdürecek, şirket olarak doğrudan satışa kısa vadede yönelmeyeceğiz. Acente sayımızda da ciddi bir artış yapmayı düşünmüyoruz.” şeklinde konuştu. Acenteleri sevindirecek birçok projeleri olduğunu söyleyen Güzeler, “ Hem ürün içeriklerimizle, hem de 2 yeni gezi kampanyamızla iş ortaklarımızın yüzünü güldüreceğiz.” dedi. Ender Güzeler, UniKonut ve UniKasko ürünlerinin içeriğini yenilediklerini de anlatarak, “Daha kapsamlı teminatlarla sigortalılarımızı, verdiğimiz yüksek komisyon oranlarıyla da acentelerimizi mutlu etmeyi hedefliyoruz.” şeklinde konuştu. Acentelere yönelik bir soru-cevap sisteminden de bahseden Güzeler, “Acentelerimizin işin uzmanlarına bire bir soru sorduğu ve net yanıt aldığı yeni bir sistem üzerinde çalışıyoruz. Bizim için önemli projelerden biri de bu. Unico – Akademi adı altında tüm sorularına nokta atışı yanıtlar bulmalarını istiyoruz.” dedi.

 “Sorunları kısmen değil tamamen çözmeye odaklanıyor, bunu satış arttırmaktan daha çok önemsiyoruz”

Genel Müdür Güzeler, “Unico Sigorta olarak; müşteri ihtiyacı, kullanıcı deneyimi tasarımı olgularını iş modelimizin merkezine koyarak poliçe satışına değil, çözüm satışına odaklandık. Biz her zaman sorunu net bir şekilde çözmeye odaklanıyoruz. Satış rakamlarından daha önemli olan şey bizim için bu. Yapmak istediğimiz şey, sigortalının veya acentelerimizin sorunları söz konusu olduğunda çözümün yanından geçip, kısmen çözmek ve satışa devam etmek değil. Gerçekten o sorunu ortadan kaldırmak. Bunun kolay veya risksiz bir hedef olmadığını biliyoruz. Çalışmalarımızı bu doğrultuda yapıyoruz.” dedi. Her dört ayda bir yeni proje açıklayacaklarını anlatan Güzeler “Bu projeler sektörde ‘ilk’ olacak projeler olacak. Hem iş ortaklarımızı hem de sektörü heyecanlandıracak çalışmalar üzerinde, güçlü bir ekiple çalışıyoruz.” de

Tüketicilerin tercihi daha fonksiyonel ve uzun ömürlü ürünlerden yana

İçinde bulunduğumuz enflasyonist ortam, hemen her kategorideki ürün ve hizmetlerde fiyat artışlarına neden oluyor. Bu durum tüketicilerin tercihlerinde büyük bir değişimi beraberinde getiriyor. Enplus Yönetim Kurulu Üyesi ve COO’su Murat Hatipoğlu, artan fiyatlar ve değişen yaşam biçimleri karşısında tüketicilerin artık yaptığı harcamaya değecek şekilde çok daha fonksiyonel, hayatı kolaylaştıran, sağlığa ve çevreye zararlı etkisi bulunmayan, uzun ömürlü ürünlere yönelerek satın alma yaptığını vurguladı.

Ekonomide son iki yıldır yaşanan hızlı değişimler, döviz kurlarındaki dalgalanmalar ve yüksek enflasyon her alanda olduğu gibi perakende sektöründe de büyük değişimler meydana getirdi. Yeni dönemden en çok etkilenenlerden biri de hiç şüphesiz tüketiciler oldu. Premium mutfak ürünleri, küçük ev aletleri ve lüks beyaz eşya sektörlerinde kendi alanlarında lider markaların perakende satışını gerçekleştiren multi brand mağaza zinciri Enplus’ın Yönetim Kurulu Üyesi ve COO’su Murat Hatipoğlu, tüketicilerin değişen alışveriş alışkanlıklarına dair değerlendirmelerini paylaştı.

Tüketiciler ‘al, kullan ve at’ bakış açısından hızla uzaklaşıyor

Genel tüketici eğilimlerine bakıldığında eskisine kıyasla tüketicilerin, para vererek satın aldıkları ürünün tüm fonksiyon ve özelliklerini bilmek ve bunları günlük hayatlarında daha fazla kullanmak istediklerini belirten Murat Hatipoğlu,“Enflasyonist ortamlarda bilhassa ithal ürünlerde fiyatlar döviz ve enflasyon durumuna göre artış gösteriyor. Ancak insanların gelirleri ne yazık ki benzer şekilde artmadığından tüketiciler alacakları ürünlere çok daha fazla dikkat etmeye başlıyor. Bizim açımızdan baktığımızda ürünlerimize olan talebin azalmadığını hatta daha fonksiyonel ürünlere olan eğilimler nedeniyle satışların normalin üzerinde ilerlediğini söyleyebiliriz. Burada tüketiciler esasında ürünün fiyatından çok fonksiyonuyla ilgileniyor ve hayatını kolaylaştıracağını düşündüğü ürüne yönelerek satın alma yapıyor. Eskiden alışverişlerde ‘ucuz olsun, sürekli değiştireyim’ anlayışı hakimdi ancak yeni dönemde ‘al, kullan ve at’ bakış açısından hızla uzaklaşıldığını söyleyebiliriz. Tüketiciler artık gerçekten uzun yıllar boyunca kullanabilecekleri, dayanıklı ve kaliteli ürünlere yöneliyor. Seçimlerini kendilerine ekstra fayda sağlayacak ve keyif verecek ürünlerden yana kullanıyor. Özellikle son dönemde sağlık konusu da ana gündem maddelerinden biri haline geldi. Bu noktada, tüketiciler artık kullandıkları ürünlerin kendilerinin ve ailelerinin sağlıklarını ne kadar etkileyeceğini sorguluyor. Günümüz bu anlamda tamamen premium perakende dönemi. Çünkü insanlar parasının karşılığını gerçekten alabiliyorsa o parayı vermeye razı oluyor.” dedi.

Premium ürünler parasının karşılığını layığıyla veriyor

Daha uygun fiyatlı görünen ürünlerin sonrasında daha büyük masraflara neden olabileceğini dile getiren Hatipoğlu, “Örneğin, Miele marka bir çamaşır makinesi muadillerine göre biraz daha pahalı ama bakımı yaptırılarak 20 sene kullanabiliyor ve 20 sene sonra bile çok iyi bir hizmet sunabiliyor. Tüketici böylece sürekli servis çağırmakla ya da beş senede bir makine almakla, ek masraflara girmekle uğraşmak durumunda kalmıyor. Ya da çok özel, pahalı bir tekstil ürünü kötü bir çamaşır makinesine konulduğunda rengi solmuş ya da deforme olmuş bir biçimde çıkabiliyor. Bu tekstil markasının suçu değil. Burada sorun ürünün kalitesiz bir çamaşır makinesinde yıkanması, kötü bir kurutma makinesinde kurutulması ya da kötü bir ütü ile ütülenmesi oluyor. Hatalı seçilmiş bir ütü tekstilin gözeneklerini açması gerekirken daha fazla sıkıştırıyor. Bu sebeple buharı doğru bir şekilde kullanan, gözenekleri açan doğru bir ütü kullanılması gerekiyor. Evet bunun bir maddi bedeli oluyor ancak bütüncül olarak bakıldığında 3-4 yıkama sonrasında giyilemeyen kıyafetlere ya da hemen bozulan, işlevini tam yerine getiremeyen ev aletlerine daha fazla para harcanabileceği görülüyor. Birinde paranın boşa gitme riski çok yüksekken premium ürünler parasının karşılığını layığıyla veriyor. Benzer şekilde sürdürülebilirlik için de ürün seçimi çok önemli. Yetersiz bir buzdolabı gıda ürünlerini uzun süre saklayamadığı için gıda israfına neden oluyor. Bu açıdan fiyat politikasının ötesinde sunduğunuz ürünlerde doğru ve kullanılabilir özelliklerin bulunması, yeni teknolojilerin yer alması ve bunların da daha basit ve fonksiyonel şekilde kullanılması tüketicilerin tercihinin o ürüne yönelmesini sağlıyor.” şeklinde konuştu.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu ----- Davut Güleç Kimdir ? -----

Göz Atabilirsiniz.

HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ PATİEVİ’NDE KUTLANDI

Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın’ın 3 yıl önce hizmete açtığı Talas Patievi’nde minik öğrencilere hayvan …

YAHYALI KADIN KOOPERATİFİ İÇİN İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

Yahyalı Kaymakamlığı, Yahyalı Belediyesi ve S.S. Yahyalı Elma Çiçeği Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi …