Macaristan Kayseri Fahri Konsolosu Osman Şahbaz’ın Ankara Ziyareti

Macaristan Kayseri Fahri Konsolos ve Türk Macar İş adamları Derneği Başkanı Osman Şahbaz Ankara ziyaretinde Macaristan Ankara Büyükelçisi Viktor Mátis ve Kültür Bakan Yardımcısı Dr. Serdar Çam’ı makamlarında ziyaret etti.
Macaristan Ankara Büyükelçisi Viktor Mátis, Macaristan Kayseri Fahri Konsolosu Osman Şahbaz’ı Büyükelçilikte ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, pandemi sürecindeki zorlukları ve çalışmalardan bahsetti.
Samimi bir ortamda gerçekleşen sohbette Mátis ” Macaristan ile Türkiye arasında ilişkileri her geçen gün artarak sürüyor olması ve  Stipendium Hungaricum akademik burs programımıza her yıl başvuran öğrenci sayısının artıyor olması memnuniyet verici. Stratejik ortağımızdan benzer öğrenci burslarını da ”ülke kotası ” oluşturarak Macar öğrencileri için cazip hale getirilmesi çok uygun olacak ve bu bursların reklamını güçlü bir şekilde Macaristan’da yapmak gerekiyor. Türkiye’de Macarca bilen nitelikli insanların sayısının artmasını umuyoruz.
Ayrıca Fatih Molla Aşkı Mahallesi Balat’ta yer alan ve Erdel Elçilik binası, Sarayı olarak bilinen eski Osmanlı yapısının rölöve çalışmaları Yıldız Teknik Üniversitesi YTÜ ve Budapeşte Teknik Üniversitesi öğrencileri ve hocalarının katılımı ile sürüyor.
Kayseri Erciyes Üniversitesi’nin yürüttüğü Covid-19 aşısı “TURKOVAC”ın Faz 3 çalışması ve geliştirilmesiyle birlikte Türkiye, dünyada kendi aşısını geliştiren ilk 10 ülke arasında yerini alacak olması konusunda da iş birliğimizi yürütmek isteriz” dedi.
Şahbaz ” İç Anadolu’nun göz bebeği Kayseri’mizin tarih, turizm, sanayi ve üniversitesi ile Macaristan’ın bu derece yakınlaşmasına fedakârca vesile olan, inisiyatif alan size ve tüm dostlarıma içtenlikle teşekkür ediyorum. En kısa zamanda sizleri sanayi, kültür ve tarih kenti Kayseri’ye bekliyoruz. Mimar ve Mühendisler Derneğimiz (MMG) dergisinin aktüel konuları içeren 117. sayısını size takdim ediyorum” dedi.
Fahri Konsolos Şahbaz akabinde Kültür Bakan Yardımcısı Dr. Serdar Çam’ı makamında ziyaret etti.
Macaristan’ın Başkenti Budapeşte’de Türkiye Cumhuriyeti’nin yürüttüğü kültür, kalkınma iş birliği, eğitim, Türkçe öğretimi ve kültür-sanat faaliyetlerimiz konu edilip, samimi ve sıcak bir ortamda değerlendirildi.
Konsolos Osman Şahbaz ziyaret anısına Bakan Yardımcısı Dr. Serdar Çam’a Türk Macar İş adamları Derneği (TÜMİŞAD) Macaristan Esztergom Bronz Hatıra Nişan’ı takdim etti.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu Davut Güleç Kimdir ?

Göz Atabilirsiniz.

Özbekistan’ın Bağımsızlığının 30’uncu Yıldönümü Kutlanıyor…

Azamhocayev: “Özbekistan’ın bağımsızlığının 30’uncu yıldönümünde Özbek-Türk ilişkileri daha da güçlendi “Daha önce Özbekistan’ın 5. ticari …