Macar Başkan Szabó’dan Budapeşte YEE’ne iade-i ziyaret

Macaristan’ın Szabadbattyán Belediye Başkanı Szabó Ildikó, ve Macaristan Kayseri Fahri Konsolosu Osman Şahbaz, Budapeşte Yunus Emre Enstitüsü YEE Müdürü Mustafa Aydoğdu’ı makamında ziyaret etti.
Müdür Mustafa Aydoğdu gelen konuklarını kapıda karşıladı. YEE yönetim makamında gerçekleşen ziyarette Belediye Başkan Vekili Óberné Kámán Erika ve Kültür İşleri Daire Başkanı ve A Móricz Zsigmond Művelődési Ház és Könyvtár Kültür Evi ve Kütüphanesi Müdürü Márkus Lajosné Anett ve Fahri Konsolos Osman Şahbaz hazır bulundu.
Ziyarette YEE Müdürü Aydoğan, Fahri Konsolos Şahbaz ve Başkan Szabó, iki dost ve kardeş ülke ile ilgili eğitim, kültür, sanat ve spor alanlarında ortak iş birliği ve görüş alışverişinde bulundular.
Szabadbattyán Belediye Başkanı Szabó ziyarette, ” Nazik davetiniz için çok teşekkür ederiz. Belediye olarak birçok sosyal, sanatsal ve kültürel faaliyette bulunmaktayız ve ortak projeler yapmaktan mutluluk duyarız. Bu tür etkinliklerimizi Budapeşte’de YEE ile birlikte gerçekleştirebileceğimiz gibi Szabadbattyán’da Móricz Zsigmond Művelődési Ház és Könyvtár Kültür Evi ve Kütüphanemizde ortak projeler yapabiliriz. Vitrin Penceresi ve Güzel Umutlar isimli gençlere yönelik kitap okuma ve kültürel faaliyet gerçekleştirmekteyiz. Macar ve Türk çocukları ile birlikte kaz kampı yapabiliriz. Tarihi yerinde öğrenmeleri çok faydalı olur. Bu etkinliklerimizi YEE ile ortak yürütebiliriz.
Uzun yıllardır bu değerli işbirliğimizin sürdürülmesinde kıymetli emekleri olan Fahri Konsols Osman Şahbaz’a ayrıca kalbi teşekkürlerimizi iletiyoruz” dedi.
MACARİSTAN BAŞBAKANI VİKTOR ORBAN’IN TÜRKİYE MACARİSTAN YÜKSEK DÜZEYLİ STRATEJİK İŞBİRLİĞİ KONSEYİ BEŞİNCİ TOPLANTISI VESİLESİYLE TÜRKİYE’YE GERÇEKLEŞTİRECEĞİ ZİYARET ÇOK MÜHİM
Konsolos Şahbaz ise, ” Bu ziyaret beni ziyadesi ile mutlu ediyor, diliyorum ki, iki dost millet arasında çoğalan projelere bir yenisi daha eklensiz. Kırklareli Kavaklı Belediye Başkanı değerli dostum Gürel Koşdemir’in Szabadbattyán’a göndergiği resmi davet mektubunu getirdim. Bu ziyaretler güzel gelişmelerin müjdeleyicisisdir. Ayrıca bugün çok mühim bir gün. Macaristan Başbakanı Sayın Viktor Orbán bugün Türkiye’ye çok önemli ziyaret gerçekleştiriyor.
Türkiye Macaristan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’nin Beşinci Toplantısı, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Macaristan Başbakanı Sayın Viktor Orbán’ın başkanlıklarında 11 Kasım 2021 tarihinde Ankara’da icra edilecek.  İlgili Bakanların da katılımıyla düzenlenecek Konsey Toplantısında, Türkiye ile Macaristan arasındaki ilişkiler tüm veçheleriyle gözden geçirilecek, güncel bölgesel ve uluslararası gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunulacak.
Toplantı, stratejik ortağımız ve Müttefikimiz Macaristan’la ikili ilişkilerimizin yanısıra, NATO, Avrupa Birliği ve Türk Konseyi başta olmak üzere çoktaraflı platformlardaki işbirliğimizin derinleştirilmesi yönündeki ortak iradenin teyidi niteliğinde olacak.  Toplantı vesilesiyle ayrıca, işbirliğini güçlendirmeye matuf muhtelif anlaşma ve protokoller imzalanacak. Bu kıymetli ziyaretin iki dost ülke için faydalı ve bereketli olmasını diliyorum” dedi.
Budapeşte Yunus Emre Enstitüsü YEE Müdürü Mustafa Aydoğdu ise, ” Enstitümüzü ziyaretiniz bizleri mutlu etti. Yunus Emre Enstitüsü olarak bir çok etkinlik yapıyoruz, Belediyenizle de sosyal, sanatsal, inovatif ve kültürel faaliyette bulunmaktan memniniyet duyarız. Dünyada artık kültür merkezleri yapmakta oldukları işleri finansa, sanayiye, ticarete dönük yapıyorlar ve çok ciddi gelirler elde ediyorlar. Pandemi Covid-19 döneminde daha çok çevrimiçi proğramlar yaptık. Dostluğumuzun ve kardeşlik İlişkilerimizin uzun yıllar sürmesini temenni ediyorum” dedi.
Koca Yusuf Yağlı Pehkivan Güreş müsabakaları Szabadbattyán Belediye Başkanını davet ediyoruz
Kırklareli Kavaklı Belediye Başkanı Gürel Koşdemir ile de canlı telefon bağlantısı gerçekleştirildi Karşılıklı iyi niyet ve temennilerde bulunuldu. Başkan Koşdemir Türkiye’nin turizm cenneti Antalya’da, Doğu Akdeniz Belediyeler Birliği DABB ve Trakya Belediyeler Birliği ile verimli bir toplantı gerçekleştiriyoruz. 2022 yılı mayıs ayında gerçekleştireceğimiz Kavaklı Koca Yusuf Yağlı Pehkivan Güreş müsabakaları ve festivaline Szabadbattyán Belediye Başkanını davet ediyoruz, dedi.
Karşılıklı hediyeleşmenin ardından, YEE Müdürü Mustafa Aydoğdu Macar heyete YEE Budapeşte merkez binası toplantı ve konser salonlarını gezdirdi. Türk kahvesinin ikram edildiği ziyaret akabinde Macar heyet Budapeşte’den Szabadbattyán’a geri döndü.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu Davut Güleç Kimdir ?

Göz Atabilirsiniz.

AB, kadınların şiddetin ortadan kaldırılması mücadelesini destekliyor

AB, KADIN ÖRGÜTLERİNİN KADINA YÖNELİK ŞİDDETİN ORTADAN KALDIRILMASINA YÖNELİK MÜCADELESİNİ DESTEKLİYOR Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu …