Kurban bayramı önlemleri ve ihbar hatları

Kayseri il Emniyet Müdürlüğü, kurban bayşramı nedeniyle alınan, alınacak olan tedbirleri ve trafikle ilgili bilgi paylaşımında bulundu. Açıklama şöyle.

İlimiz genelinde vatandaşlarımızın Kurban Bayramını huzur ve güven ortamı içerisinde gerçekleştirilebilmesi, genel güvenlik ve asayişin sağlanması amacıyla; ilimiz merkez ve ilçelerinde emniyet, asayiş ve trafik tedbirleri en üst düzeyde planlanmıştır.

Koronavirüs salgınının toplum sağlığına yönelik oluşturduğu riski yönetmek, maske ve sosyal mesafe kurallarına riayet edilmesine yönelik alınan tedbirlere toplumun tüm kesimleri tarafından uyulması salgının yayılım hızını doğrudan etkilemektedir. Bu kapsamda, Kurban Bayramı öncesi ve süresince genel emniyet tedbirlerine ek olarak 24 saat esasına göre günlük (114) ekip olmak üzere toplam (3536)  personel görevlendirilerek emniyet ve trafik tedbirleri arttırılmıştır.

Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğümüzce bayram öncesi ve süresince alınacak güvenlik tedbirleri ile ilgili vatandaşlarımızın bilgilendirilmesine ve desteğinin sağlanmasına yönelik gerekli çalışmalar yapılacak olup özellikle gece hayvan hırsızlığına karşı sahipleri uyarılacak, kurban satış yerlerinde hırsızlık, yankesicilik, dolandırıcılık ve parada sahtecilik olaylarına karşı vatandaşlarımız bilgilendirilecektir.

Vatandaşlarımızın, huzur ve güven ortamını bozacak davranışları ve şüpheli durumları, 112 Acil Çağrı Merkezi, diğer telefonlarımız ve e-mail adreslerimize bildirmelerini bekliyoruz.

Vatandaşlarımızın Kurban Bayramını huzur ve güven içinde geçirebilmesi amacıyla Trafik Denetleme Şube Müdürlüğünce alınan tedbirler

Şehiriçi Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü olarak;

14 Temmuz – 26 Temmuz tarihleri arasında Bayram Tatili süresince trafik güvenliğinin arttırmak amacıyla; trafik yoğunluğunun olumsuz etkilerini en aza indirerek ölümlü/yaralanmaları trafik kazalarının önlenmesi için hız ihlalleri başta olmak üzere toplam ve sürekli taşıt kullanma süreleri, şerit kullanma, hatalı dönüşler, yakın takip ve kavşaklara yaklaşırken yavaşlama vb. kural, yasaklama ve kısıtlamalara yönelik trafik denetim ekiplerine araç ve personel takviyesi yapılmıştır.

Trafik ekiplerinin özellikle kazaların yoğun olduğu sorumluluk güzergahlarında sürücüler üzerinde “Algılanan Yakalanma Riski Duygusunun” geliştirilmesi amacıyla görünür olmalarının sağlanacak ve güzergahtaki ekip araçlarının tepe lambaları açık ve bekleme/denetleme noktalarındaki ekip araçları yola 90 derece açıyla konumlandırılacaktır. 

 Alışveriş Merkezlerinin Bulunduğu Bölgelerde;

Kurban Bayramı nedeniyle, alışveriş yapmak isteyen vatandaşlarımızın oluşturacağı yoğun yaya ve araç trafiği dikkate alınarak, özellikle 27 Mayıs Bölgesi, Sivas Caddesi, İnönü Bulvarı, İstasyon Caddesi ile alışveriş merkezlerinin civarında gerekli trafik tedbirleri alınacaktır.

Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü Sorumluluğundaki Yollarda;

Kurban Bayramı nedeniyle şehiriçi yollarımızda yapılacak olan trafik kontrollerinde; alkol, aşırı hız, emniyet kemeri, hatalı sollama, yakın takip ve şerit ihlalleri gibi trafik kazalarının oluşumunda büyük rol oynayan kural dışı davranışların denetimlerine ağırlık verilecektir. Bayram dolayısıyla artan yolcu sayılı ile ilgili olarak şehir çıkış bölgelerinde bulunan ekiplerimiz, yetki belgesiz yolcu taşıyan araçlar üzerinde denetimlerini sürdüreceklerdir.

Yapılacak denetimler esnasında eğitim amaçlı el ilanları ile çeşitli materyaller dağıtılacaktır. Ayrıca yorgun, uykusuz ve dalgın araç kullandığı tespit edilen araç sürücülerinin uyarılmaları ve dinlenmeleri sağlanacaktır.

 Havadan Denetim (Drone) Denetimler:

Tatilin başlangıcı olan 14 Temmuz 2021 tarihi ile 26 Temmuz 2021 tarihlerinde (Kırmızı ışık, cep telefonu, şerit değiştirme kuralları ihlalleri) havadan denetim (Drone) ile yapılarak vatandaşlarımızın trafik kurallarına uyması sağlanacaktır.

Radarlı Hız Denetimleri:

Radarla hız denetimleri, özellikle hız kaynaklı kazaların yoğunlaştığı yerlerde gerekli işaretlemeler yapılarak gerçekleştirilecektir.

Mezarlık Ziyaretleri için güzergahta;

19 Temmuz 2021 Pazartesi (Arife) günü ve Bayram sabahı mezarlık ziyareti yapmak isteyen vatandaşlarımızın Asri Mezarlık güzergahında oluşturacağı yoğun bir araç ve yaya trafiği nedeniyle, Asri Mezarlık güzergahındaki ana kavşaklarda ve Asri Mezarlık kapılarında gerekli trafik tedbirleri alınacaktır.

Kurban Satış ve kesim noktalarında ;

Kurban Bayramı tatili süresince Kurban satış ve kesim yerlerindeki yoğunluğa bağlı olarak trafik ekibi görevlendirilecektir.

Otobüs Terminalinde;

Şehirlerarası Otobüs Terminaline giriş çıkış yapan araçların takoğrafları, şoförün alkol durumu, yetki belgesi, zorunlu mali mesuliyet sigortası, zorunlu ferdi kaza koltuk sigortaları, sürücü belgeleri, fenni muayene, araçlarda bulundurulması zorunlu araç ve gereçlerin bulunup bulunmadığı, lastik durumu vb. kontroller yapılacaktır. Eksikliği bulunanların trafiğe çıkışına müsaade edilmeyecektir.

Trafik kazalarının neticesi yaralanma ve can kaybının en aza indirilmesi, kamuoyunda farkındalığın arttırılması ve şehirlerarası otobüslerde seyahat güvenliğinin sağlanması amacıyla bu araçlarda seyahat eden vatandaşlarımızın bilgilendirilmesi amacıyla “Güvenli Seyahat” filminin izlettirilmesi amacıyla şehirlerarası otobüslere CD dağıtımı yapılmıştır.

Şehir içi ve şehirlerarası otobüs şoförleri üzerinde “Algılanan Yakalanma Riski Duygusunun” geliştirme amacıyla otobüslerde sivil personel görevlendirilmiştir.

Havaalanında;

Kurban Bayramı nedeniyle Havalimanında yolcu trafiğine bağlı olarak araç trafiğinin de artacağı düşünülerek Arife günü ve Bayram süresince Mustafa Kemal Paşa Bulvarı üzeri ve Havaalanı giriş kısmında ekip görevlendirilecektir.

e-posta ihbarlarınız için:

Kayseri İl Emniyet Müdürlüğü e-posta ihbar hattı:

kayseri155@egm.gov.tr

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü e-posta ihbar hattı:  kayserikom@egm.gov.tr

Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü e-posta ihbar hattı:

kayseri.nsm@egm.gov.tr

            İl Emniyet Müdürlüğümüz Telefon Numaraları:

-ACİL ÇAĞRI HATTI 112 -155
-İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ SANTRAL 3381402
-ASAYİŞ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ 3362780
-MELİKGAZİ İLÇE EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ 3201156
-KOCASİNAN İLÇE EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ 3300420
-HACILAR İLÇE EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ 4423939
-İNCESU İLÇE EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ 6913153
-TALAS İLÇE EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ 4374347
-TRAFİK DENETLEME ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ 2453638
-BÖLGE TRAFİK DENETLEME ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ 3113445
-TALAS ŞEHİT RESUL ERDAL AYDEMİR POLİS MERKEZİ AMİRLİĞİ 4312210
-MELİKGAZİ POLİS MERKEZİ AMİRLİĞİ 3362755
-YILDIRIM BEYAZIT POLİS MERKEZİ AMİRLİĞİ 2245117
-OSB ŞEHİT MUZAFFER TUFANER POLİS MERKEZİ AMİRLİĞİ 3214099
-REŞAT VURAL POLİS MERKEZİ AMİRLİĞİ 2226999
-YENİŞEHİR ŞEHİT NURİ YAZANEL POLİS MERKEZİ AMİRLİĞİ 3382336
-ARGINCIK ŞEHİT HAKAN YILMAZ POLİS MERKEZİ AMİRLİĞİ 2404707
-SELİMİYE Ş.OSMAN BÖRKLÜOĞLU POLİS MERKEZİ AMİRLİĞİ 5036908
-DANİŞMENT POLİS MERKEZİ AMİRLİĞİ 5036564
-İLDEM POLİS MERKEZİ AMİRLİĞİ 5023303
-ERKİLET ŞEHİT İLHAN ODABAŞI POLİS MERKEZİ AMİRLİĞİ 5027011

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu Davut Güleç Kimdir ?

Göz Atabilirsiniz.

Kayseri’de, Jandarmadan uyuşturucu operasyonu

İl Jandarma Komutanlığınca yürütülen asayiş faaliyetleri kapsamında; uyuşturucu ve uyarıcı madde ticareti yapan şahısların tespitine yönelik …