KÜN Çevresel Sürdürülebilirlik Liderlik Ödülü, Nişantaşı Üniversitesi ve Dijital Gen’den öğrencilere yeni fırsatlar

KÜN Çevresel Sürdürülebilirlik Liderlik Ödülü sahibini buldu

Kapadokya Üniversitesi tarafından bu yıl üçüncü kez verilen Çevresel Sürdürülebilirlik Liderlik Ödülü’nün sahibi belli oldu. KÜN Türk Dili ve Edebiyatı bölümü 1’inci sınıf öğrencisi Halil İbrahim Şarlı, Çevresel Sürdürülebilirlik Liderlik Ödülü’nü almaya hak kazandı.

Ödül töreni, Kapadokya Üniversitesi Sürdürülebilirlik Komisyonu Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Fatma Aykanat’ın moderatörlüğünde çevrim içi olarak Kapadokya Üniversitesi Instagram kanalından yapıldı. Çevreye yönelik duyarlılık ve etkinlik deneyimlerini aktaran Halil İbrahim Şarlı, çevresel sürdürülebilirlik konusundaki çalışmalar için kendisini motive eden durumun Mustafapaşa’nın doğal ve kültürel güzellikleri olduğunu söyledi. Şarlı “Bu doğal ve kültürel güzelliklerin gelecek nesillere aktarılması için neler yapabilirim diye düşündüm. Ürgüp’ün geneline baktığımızda turizm ve doğal güzelliklere ev sahipliği yapan bir yer olduğunu görüyoruz. Doğanın bize sunduğu bu güzellikler için yaptığım çalışmaları ve gösterdiğim emeği bir vefa borcu olarak gördüm ve etkinliklere katılmaya başladım. TEMA ile ağaç dikme etkinliklerine katıldım, çevre temizliği etkinliklerine katıldım, Manastır Vadisi’nde lavanta dikim etkinliğine katıldım. Doğaya bir şekilde katkı sağlamayı ve gelecek nesillere daha güzel bir dünya bırakmayı amaçladım. Bunlar bu süreçte beni en çok motive eden şeyler oldu” dedi.

Halil İbrahim Şarlı’nın Çevresel Sürdürülebilirlik Liderlik Ödülü’nü kazanmasını sağlayan bazı etkinlikler:

 • Kapadokya Kültür Gezileri-Ihlara Vadisi,
 • 11 Kasım Millî Ağaçlandırma Günü,
 • Doğa Topluluğu ile Dünya Yürüyüş Günü’nde Kızılçukur Vadisi Yürüyüşü,
 • Afet Farkındalık Eğitimi,
 • Beyaz Kıta Antarktika ve Karasal Vejetasyonu,
 • Dünya Toprak Günü ‘Göllü Dağ’ Yürüyüşü
 • Lavantalar Toprak ile Buluşuyor
 • Zemi Vadisi Çevre Temizliği Etkinliği,
 • Bisiklet Günleri ‘Hareketsiz Kalma’
 • Dikili Bir Ağacın Olsun (TEMA),
 • 2022 Toprak Ana Günü ve Yerli Malı Haftası etkinliğine katıldı.

Aykanat: Üniversite olarak ekolojik bilinç sahibi ve doğaya karşı duyarlılığı gelişmiş bireyler yetiştirmeyi çok önemsiyoruz

Çevresel Sürdürülebilirlik Liderlik Ödülü’nü almak için gereken kriterleri aktaran KÜN Sürdürülebilirlik Komisyonu Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Fatma Aykanat, Üniversite içinde gerçekleştirilen çevresel sürdürülebilirlik çalışmalarına katılmak, çevresel sürdürülebilirliğe yönelik projeler tasarlamak ve / veya akademik çalışmalar gerçekleştirmek, ekolojik duyarlılık ve farkındalığı arttırmaya yönelik bilinçlendirme etkinlikleri ve / veya projeler düzenlemek olduğunu söyledi.  Üniversite dışında da çevresel sürdürülebilirlik için yapılması gereken çalışmalardan bahseden Aykanat, Üniversite dışında sürdürülebilirlik ve ekolojik duyarlılık odaklı çalışan sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarına katılmak, çevresel sürdürülebilirlik ve ekolojik duyarlılığın geliştirilmesi odaklı etkinlik ve projeler tasarlamak olduğunu anlattı. Aykanat, “Üniversite olarak ekolojik bilinç sahibi ve doğaya karşı duyarlılığı gelişmiş bireyler yetiştirmeyi çok önemsiyoruz. Bunu hem müfredatımıza eklediğimiz çevresel sürdürülebilirlik odaklı zorunlu-seçmeli derslerle hem de ders dışı düzenlediğimiz etkinliklerle gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

Çevresel Sürdürülebilirlik Liderlik Ödülü nedir?

Eğitim süresi boyunca çevresel sürdürülebilirlik çalışmalarına katılım gösteren ve ekolojik duyarlılığın geliştirilmesine yönelik bilinçlendirme faaliyetleri yürüten öğrenciler için Kapadokya Üniversitesi tarafından verilen bir ödüldür.

Nişantaşı Üniversitesi ve Dijital Gen, İş Birliği Protokolüyle Öğrencilere Yeni Fırsatlar Sunacak!

Yazılım ve teknoloji firması Dijital Gen ve Nişantaşı Üniversitesi, eğitim ve iş dünyası arasındaki iş birliğini güçlendirmek amacıyla ‘’Üniversite Sektör İş Birliği Protokolü’’ imzaladı. Nişantaşı Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Uğur Yozgat ve Dijital Gen Kurucusu Sercan Kasım tarafından 22 Mayıs 2023 tarihinde imzalanan bu protokol, iki kurum arasında öğrencilerin, akademisyenlerin ve sektör profesyonellerinin etkileşimini artırmayı, yenilikçi projeler ve girişimlerin desteklenmesini hedefliyor.

Protokol kapsamında Dijital Gen ve Nişantaşı Üniversitesi düzenleyecekleri konferans, seminer, sertifika programları ve panel gibi uygun görülen etkinliklerde karşılıklı iş birliği içerisinde olacak.

‘’Gençlerin yenilikçi ve teknoloji projelerine destek oluyoruz’’

Dijital Gen Kurucusu Sercan Kasım, Nişantaşı Üniversitesi ile gerçekleştirilen iş birliği için oldukça heyecanlı olduğunu aktarırken şunları söyledi: ‘’Teknolojinin hızla ilerlediği günümüz dünyasında, gençlerin yenilikçi ve teknoloji projelerine destek olmak bizim için büyük bir öncelik taşıyor. Dijital Gen olarak, bu yıl Türkiye’nin en büyük teknoloji etkinliklerinden biri olan Teknofest 2023’te gençlere ve yazılım projelerine destek olmanın mutluluğunu yaşadık.

Aynı zamanda Çocuklar için Gelecek adlı projemizle, 8000’den fazla öğrenciyi VR (sanal gerçeklik) teknolojisiyle buluşturarak, çocukların farklı sanal ortamlarda keşif yapmalarına ve sanal dünyayı deneyimlemelerine imkân sağladık.

Nişantaşı Üniversitesi ile gerçekleştirdiğimiz iş birliği doğrultusunda, geleceğin teknoloji liderlerini keşfetmek, onlara ilham vermek ve desteklemek amacıyla, iş hayatına girişlerinde yardımcı olmak, onlara staj ve iş imkânı sağlamak gibi birçok alanda, gençlere ve yazılım projelerine olan tutkumuzla adımlar atmaya devam edeceğiz. Başta Nişantaşı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şenay Yalçın olmak üzere, bu birliktelikte katkı sağlayan İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kürşat Yalçıner ve ekibine katkılarından dolayı teşekkürlerimizi sunarız.’’

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

ERUHEM KANKA Etkinliği, Hemşireler Haftası” etkinliği, 4. Kariyer Günleri

ERÜ’de “12 – 18 Mayıs Hemşireler Haftası” Dolayısıyla Etkinlik Düzenlendi Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi …


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/swtdavut/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420