Kocasinan, Develi, Melikgazi, Talas, Eyüp belediye haberleri (16.05.2022)

“AŞKIN AŞIK’I BİR ŞAİR: SEYRANİ” KİTABI BASILDI

Develi’nin yetiştirdiği ilim adamı M. Kemal Atik Hoca tarafından kaleme alınan “Aşkın Aşık’ı Bir Şair: Seyrani” isimli son kitabı Develi Belediyesi Kültür Yayınları tarafından yayın hayatına kazandırıldı.

Seyrani’nin hayat serüveniyle başlayan 136 sayfalık kitap, Seyrani’nin fikri ve duygusal değişimlerini kronolojik sırayla anlatılıyor. Seyrani’nin ilmi yönünün derinliğine vurgu yapmak için tarihteki İslam alimlerinin (Mevlâna, İbni Arabi gibi) fikirleriyle kıyas yapılan kitabın sayfa sonlarında yapılan atıf ve kitabın sonunda verilen kaynakçayla da akademik ve ilmi hassasiyet gözetilmiş, okuyucunun işini kolaylaştırmış; başka kaynaklara ulaşması için de referans olmuştur. Yalnız Develi’nin değil, Anadolu’nun en büyük halk ozanlarından olan ve ilçemizin simge değeri olan Aşık Seyrani hakkında bir kitabı daha yayın hayatına kazandırmanın mutluluğu içerisinde olduğunu belirten Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar “İlahiyatçı olan Kemal Atik Hocamız bu kitabında kendi uzmanlık alanı olduğu için Seyrani’nin şiirlerindeki dinsel motifleri çok güzel şekilde izah etmiştir. Seyrani hakkında araştırma yapacaklara kaynak eser niteliğinde olan bu kitabın hazırlanmasında kitabın yazarı hemşerimiz Kemal Atik Hocam başta olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ediyor; eserimizin kültür-edebiyat dünyasında hak ettiği yeri kazanmasını diliyorum. Bu vesileyle büyük ozanımız Seyrani’yi  bir kez daha rahmetle anıyorum” açıklamalarında bulundu.

KARADENİZLİLER TALAS’TA BULUŞACAK

Talas Belediyesi, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri çerçevesinde Gençlik Festivali düzenleyecek. Karadeniz müziğinin sevilen isimlerinden Ezgi Eyüboğlu ve Onur Atmaca’nın sahne alacağı festivalde adeta Karadenizliler buluşması gerçekleşecek.

19 Mayıs Perşembe günü Yamaç Paraşütü İniş Alanı’nda saat 18.30’da başlayacak programda Kayseri’de yaşayan Karadenizliler ve Karadeniz müziğini sevenler bir araya gelecek.

Programda ayrıca Karadeniz müziği denilince akla gelen enstrümanlardan tulum ve kemençe ile programa katılanlara müzik ziyafeti sunulacak.

BAŞKAN YALÇIN’DAN DAVET

Programla ilgili kısa bir değerlendirmede bulunan Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda farklı bir etkinlik gerçekleştireceklerini belirterek, “Bu amaçla hazırlanan Gençlik Festivali kapsamında müzik ve eğlence bir arada olacak. Gençlerimiz bir yandan Karadeniz türküleriyle coşarken diğer yandan Karadeniz müziği denilince akla gelen kemençe ve tulum ile unutulmaz bir gece yaşayacak. Programa şehrimizdeki bütün Karadenizli kardeşlerimizi ve Karadeniz müziği seven hemşehrilerimizi davet ediyorum.” dedi.

KOCASİNANLI ÖĞRENCİLER, ŞANLI ECDATLA BULUŞUYOR

Kocasinan Belediyesi tarafından geleneksel hale getirilen “Asım’ın Nesli Çanakkale’de” projesi kapsamında okullarında başarılı olan öğrenciler, Çanakkale gezisi ile ödüllendirildi. İstiklal destanının yazıldığı Çanakkale’ye gidecek olmanın mutluluğunu yaşayan öğrenciler, böyle anlamlı ve güzel bir projeden dolayı Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar’a teşekkür etti.

Kocasinan Belediyesi, okullarında başarılı olan öğrencileri “Asım’ın Nesli Çanakkale’de” projesi kapsamında Çanakkale gezisi ile ödüllendirdi. İlk kafile için belediye hizmet binası önünde uğurlama töreni gerçekleştirildi. Törende öğrencilerin ailelerinin de heyecanlı olması dikkat çekti. İstiklal destanının yazıldığı Çanakkale’ye gidecek olmanın mutluluğunu yaşayan öğrenciler, aileleri ile vedalaştıktan sonra yola çıktı. Proje hakkında açıklama yapan Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, “Kocasinan Belediyesi olarak vatan sevgisi, millet ve bayrak bilincini geleceğin teminatı olan çocuklarımıza ve gençlerimize aktarmak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. ‘Geçmişini bilmeyen geleceğini bilemez’ anlayışıyla geleceğimizi daha emin adımlarla kurmak için geçmişimizi her zaman bilmeli ve hatırlamalıyız. Bu kapsamda bir farkındalık oluşturarak gençlerimize tarih bilincini kazandırmak ve vatan sevgisini artırmak için ecdadımızın göstermiş olduğu fedakarlıkları ‘Asım’ın nesli Çanakkale’ projesiyle yaşatmak istedik. Geleneksel hale gelen ve 2 yıldır pandemi nedeniyle gerçekleştirilemeyen projemizi, bu yıl tekrardan başlattık. Proje kapsamında geleceğimizin teminatı çocuklarımız, atalarının tarih yazdığı topraklarda yedi düvele karşı verdiği mücadelenin hangi zor şartlarda olduğunu öğrenecekler. Destanlarımızın ve tarihimizin, gelecek kuşaklara aktarılmasında böyle çalışmaların önemli olduğuna inanıyoruz.  Ayrıca projenin öğrenciler arasında faydalı bir yarışa dönüşerek, başarı oranının yükselmesine katkı sağlayacak. Bir kez daha dile getiriyorum ki; vatanını, milletini ve kutsal değerlerini korumak için savaşan ve bu uğurda canını veren aziz şehitlerimiz asla unutulmayacak.  Bu vesileyle şehitlerimize şükranlarımızı, minnetlerimizi sunuyoruz. Gazilerimize sağlıklı, sıhhatli hayırlı ömürler diliyorum” ifadelerini kullandı.

Öğrenciler ise böyle anlamlı ve güzel bir projeyi hayata geçirdiği için Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar’a teşekkür etti.

MELİKGAZİ’DE ÇOCUK FİLMİ GÜNLERİ DEVAM EDİYOR

Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu, Melikgazi Belediyesi olarak ‘Çocuk Filmi Günleri’ ile ’Kitap Sizden Sinema Bileti Bizden’ kampanyası kapsamında çocuk filmlerini sevenleriyle buluşturmaya devam ettiklerini söyledi.

Çocukların gönüllerince eğlenmeleri ve sosyalleşmeleri için ’Çocuk Filmi Günleri’ düzenlediklerini söyleyen Başkan Dr. Palancıoğlu; “Eğitime ve gençlere yapılan yatırımlar, farklı ve eğlenceli etkinlikleri önemsiyoruz. Çocuklarımızın, sosyal, kültürel, sportif ve birçok alanda gelişim göstermesi, kendisini geliştirmesi ve daha sosyal bir kişiliğe kavuşması amacıyla inşallah daha çok buna benzer projemiz var. Bu hafta Wall-E filmini çocuklarımızla buluşturduk. Kitap Sizden Sinema Bileti Bizden’ kampanyamız ile çocuklar kitaplarını bağışlayarak ücretsiz sinema bileti alıyorlar. Çocuklarımıza yapılan her yatırım geleceğe yatırımdır. Etkinliğimize katılan ailelerimize de teşekkür ederim. Melikgazi’mizde, film gösterimleriyle çocuklarımızı sinemayla buluşturmaya devam edeceğiz. 19 Haziran Pazar günü Yukarı Bak’ animasyon filmini çocuklarımızla buluşturacağız. Film izlemek isteyen tüm çocuklarımızı bekleriz.” dedi.

ALTINOLUK VE YENİKÖY MAHALLELERİNDE TOPLU TEMİZLİK YAPILDI

 Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu,  ilçe genelinde her hafta rutin olarak yapılan genel toplu temizlik çalışmasını Altınoluk ve Yeniköy Mahallelerinde yaptıklarını söyledi.

Tüm ekip olarak belediyenin gün boyunca iki mahallede çalışma yaptıklarını belirten Başkan Dr. Palancıoğlu, “Kayseri’nin en büyük ilçesiyiz. Sorumluluğumuz büyük ve farkındayız bu bilinçle hareket ediyoruz. İlçe genelinde başlattığımız mahallelerin genel temizlik çalışmalarını titizlikle devam ettiriyoruz. Bu haftada Altınoluk ve Yeniköy Mahallelerinde toplu temizlik çalışması yaparak mahallelerimizi pırıl pırıl yaptık. Daha modern ve nitelikli araç filomuzla ekiplerimiz dört bir koldan mahallelerimizin temizliğini yapıyor. Mahalle mahalle topyekûn çalışma yapıyoruz. Mahallelerimizde ilaçlama, süpürge araçlarımız, kepçelerimiz, çöp kamyonlarımız, konteyner yıkama araçlarımız, birçok iş makinalarımız ve büyük bir orduyla ile genel bir çevre temizliği yapıyoruz. Daha temiz bir Kayseri, daha temiz bir Melikgazi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Tüm cadde ve sokaklarda görüntü kirliliğine sebebiyet veren kaldırım ve yollardaki çöp ile otlar kesilerek mahallelerimiz baştan sona temizleniyor. İlçemizin temizliği için titizlikle çalışan ekiplerimize teşekkür ediyorum.” dedi.

TÜRKİYE’DE BİR İLK! TARIM 4.0 MERKEZİ AÇILIYOR

Türkiye’nin bir belediye öncülüğünde açılan ilk Tarım 4.0 Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi hizmete giriyor!

Eyüpsultan’da, İstanbul Kalkınma Ajansı 2021 Yılı Yenilikçi İstanbul Mali Destek Programı kapsamında desteklenen Tarım 4.0 Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin açılış töreni gerçekleştirilecek.

Tarım 4.0 Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi, ilklerin projesi olarak Eyüpsultan Belediyesi yürütücülüğünde ve Kadir Has Üniversitesi ortaklığında hayata geçiyor.

Tarıma değer katacak merkezimizin açılışında siz değerli basın mensuplarını da aramızda görmekten memnuniyet duyacağız.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu Davut Güleç Kimdir ?

Göz Atabilirsiniz.

Büyükşehir’de, 1 milyarlık ek bütçe,yüksek irtifa kampı, vizyon projelerde uzlaşma

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’TAN “1 MİLYAR TL EK BÜTÇE” MÜJDESİ Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, …