Kira, gelir kaybı ve ciro kaybı desteklerinde başvuru süreleri uzatıldı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, kira, gelir kaybı ve ciro kaybı desteklerinde başvuru sürelerini uzattıklarını bildirdi.Bakan Pekcan, “Desteklerden yararlanma şartlarını taşıyan fakat çeşitli sebeplerle başvuruda bulunamayan esnafımız ile işletmelerimiz 30 Nisan 2021 tarihi saat 23:59’a kadar e-devlet üzerinden başvuru yapabilecekler. Hayırlı olsun.” ifadelerini kullandı.

Bilindiği üzere, koronavirüs salgınının (COVID-19) ülkemiz ticari hayatı üzerindeki olumsuz etkilerinin azaltılmasına yönelik çeşitli tedbirler alınmaktadır.
COVİD-19 salgınından olumsuz etkilenen esnaf ve sanatkarlar ile gerçek kişi tacirlere yönelik destek paketi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 14 Aralık 2020 tarihli Kabine toplantısının ardından açıklanmıştır.
Bu çerçevede 3323 sayılı Esnaf ve Sanatkârlar İle Gerçek Kişi Tacirlere Koronavirüs Salgını Nedeniyle Verilecek Destekler Hakkında Cumhurbaşkanı Kararı, 23 Aralık 2020 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.
Karar gereğince; salgından etkilenen kesime aylık 1.000 Türk Lirası olmak üzere toplamda 3.000 Türk Lirası doğrudan gelir desteği ile üç ay boyunca büyükşehirlerde aylık 750 Türk Lirası, diğer illerde aylık 500 Türk Lirası kira desteği verilecektir.
Bununla birlikte, 24 Aralık 2020 tarihinde Resmi Gazete’ de yayımlanan Koronavirüs Salgını Nedeniyle Verilecek Hibe Desteği Programı ve Uygulama Esasları Hakkında Tebliğ ile söz konusu hibe desteklerinin verilmesine ilişkin usul ve esaslar Bakanlığımızca belirlenmiştir.
Buna göre, ticari kazançları basit usulde vergilendirilenler ile vergiden muaf esnafın yanında esas faaliyetleri dolayısıyla hibe desteğinden yararlanabilecek olan esnaf ve sanatkârlarımız ile gerçek kişi tacirlerimizin ekonomik faaliyet tanımları liste halinde ekte kamuoyunun bilgisine sunulmuştur.
Ancak, Bakanlığımıza ulaşan yoğun talepler nedeniyle destekten yararlanma şartlarını taşıyan fakat destek başvurusunda bulunmayan söz konusu kişiler için destekten yararlanma koşulları aynı kalmak kaydıyla 31 Mart 2021 tarihinden başlamak üzere;
30 Nisan 2021 saat 23:59’ a kadar tekrar başvuru imkanı verilecek ve başvuruların aynı yöntemle elektronik ortamda www.turkiye.gov.tr adresinden alınması sağlanacaktır. Hâlihazırda başvurusu bulunan kişilerin de itiraz süreleri aynı tarihe kadar uzatılmıştır.
Ancak, Bakanlığımıza ulaşan yoğun talepler nedeniyle destek başvurusu yapamayan kişiler için destekten yararlanma koşulları aynı kalmak kaydıyla 31 Mart 2021 tarihinden başlamak üzere gelir kaybı ve kira desteklerine ilişkin başvuru süreleri 30 Nisan 2021 saat 23:59’ a kadar uzatılmıştır.
Destek başvuruları aynı yöntemle elektronik ortamda www.turkiye.gov.tr adresinden alınmaya devam edilecektir.
Ayrıca hâlihazırda başvurusu bulunan kişilerin de itiraz süreleri aynı tarihe kadar uzatılmıştır.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu Davut Güleç Kimdir ?

Göz Atabilirsiniz.

Kayseri ile 58 ilde Cumartesi-Pazar sokaklar yasaklandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısından sonra tüm  uyarılara karşın artan vakaların ardından yeni tedbirleri, …