KAYÜ’de “Dumansız Kampüs”e Doğru İlk Adım Atıldı, ERÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde Mezuniyet Sevinci

KAYÜ’de “Dumansız Kampüs”e Doğru İlk Adım Atıldı

Kayseri Üniversitesi’nde (KAYÜ) Dumansız Kampüs Yönergesi çerçevesinde kampüs alanları içerisinde açık alanlarda “Kısıtlı Sigara İçme Açık Alanları” oluşturuldu. Üniversite Yönergesi çerçevesinde sigara bağımlıları ancak belirlenen kısıtlı açık alanlarda sigara içebilecekler.

2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 14. maddesi ile 4207 sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun hükümlerine, Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı’nın 2015/6 sayılı Tütün Kontrolü Uygulamaları Genelgesine, Kamu Kurum ve Kuruluşlarına Ait Yer, Araç, Bina ve Tesislerde Tütün Ürünü Tüketenlere Verilecek İdari Yaptırım Kararlarının Uygulama Usul ve Esasları Hakkında Tebliğ hükümlerine dayanılarak hazırlanan ve sigaranın zararlı etkilerinden korunmanın amaçlandığı Dumansız Kampüs Yönergesi yürürlüğe girdi.

Üniversite öğrencilerini, personelini, misafirlerini ve diğer paydaşlarını tütün mamullerinin zararlarından koruyucu tedbirleri almak ve Üniversitenin Yerleşkelerinde temiz hava solunabilmesinin sağlanması yönünde düzenlemeler yapmak, buna ilişkin usul ve esasları belirlemek amacıyla hazırlanan Dumansız Hava Yönergesi çerçevesinde 15 Temmuz Ana Yerleşkesi ile ilçe yerleşkelerinde açık alanda izinsiz kısıtlı yerler dışında sigara içilmesine izin verilmezken, ana yerleşke ile ilçe yerleşkelerinde açık alanda “Sigara İçme Yerleri” kısıtlı bir şekilde oluşturuldu.

Rektör Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, sigaranın zararlı etkilerine ve sigarayla mücadeleye dikkat çekerek, tüm üniversite personelini ve öğrencileri yönergeye uymaya davet etti ve en kısa sürede de tamamen “Dumansız Kampüs” uygulamasına geçmeyi hedeflediklerini ifade etti.

ERÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde Mezuniyet Sevinci

 Erciyes Üniversitesi (ERÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 2023-2024 Eğitim-Öğretim yılı 42.dönem mezunlarını verdi. Program kapsamında 5 bölümden 225 öğrenci mezun oldu.

Erciyes Kültür Merkezi’nde düzenlenen mezuniyet törenine; Rektör Prof. Dr. Fatih Altun, Yükseköğretim Kurulu Üyesi ve ERÜ Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Derviş Karaboğa, Genel Sekreter Prof. Dr. İbrahim Narin, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Faik Bilgili, 20. Dönem Kayseri Milletvekili ve Kayseri Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı İbrahim Yılmaz ile akademisyenler, öğrenciler ve aileler katıldı.

Törende konuşan Rektör Prof. Dr. Fatih Altun, Erciyes Üniversitesi’nin adından söz ettiren bir üniversite olduğunu belirterek, “Bizim bir hayalimiz, bir sevdamız var. Bizler, ülkemize ve bütün insanlığa hizmet etmek istiyoruz. Bu doğrultuda elimizden gelen çalışma gayretini gösteriyoruz. Bu çalışmaları yaparken öğrencilerimize, idari personelimize ve akademisyenlerimize çok şey borçluyuz. Onların fedakarlıkları, üniversitemizin ismini üst noktalarda geçmesini sağlamakta. Bu nedenle emeği geçen bütün üniversite camiamıza teşekkür ederim. Onlarla birlikte daha güzel çalışmalar için gayret gösteriyoruz” dedi.

Öğrenciler ile her zaman beraber olmaya gayret gösterdiklerinin de altını çizen Rektör Prof. Dr. Altun, mezun olan öğrencileri ve ailelerini tebrik ederek şunları kaydetti: “Sevgili mezunlarımız, unutmasınlar ki hayat çokta uzun değil. Güzel olan bu süreyi dolu dolu geçirip, ülkeye ve insanlığa hizmet edebilmektir. Sizlere meslek hayatlarınızda başarılar diliyorum.”

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Faik Bilgili ise Erciyes Üniversitesi’nin bilimsel çalışmaları ile markalaşmış bir üniversite olduğunu belirterek, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi hakkında bilgi verdi.

Konuşmaların ardından fakülte birincisi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğrencisi Açelya Özdemir, mezuniyet kütüğüne plaket çaktı.

Mezuniyet töreni öğrencilere diplomalarının verilmesinin ardından sona erdi.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Çalışkan, ERÜ’de 15 Temmuz üzerine Konferans Verdi

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) tarafından “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” etkinlikleri kapsamında “15 Temmuz …


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/swtdavut/public_html/wp-includes/functions.php on line 5427