Kayseri’de Jandarma bölgesi geçen ay böyle geçti

Kayseri İl Jandarma Komutanlığı, Temmuz 2021 dönemi faaliyetlerini açıkladı. Açıklama şöyle.

(1) Kasten öldürme ve (96) kasten yaralama olayında yakalanan (203) şüpheli, haklarında yapılan soruşturma evrakları ile birlikte adli makamlara sevk edilmiştir.

(21)’i evden, (10)’u bağ, bahçe ve tarladan, (8)’i işyerinden, (6)’sı kamu kurum ve kuruluşlarından, (1)’i otodan ve (1)’i inşaattan hırsızlık, (4)’ü kablo, (1)’i motosiklet, (1)’i hayvan ve (1)’i oto hırsızlığı ile (2)’si dolandırıcılık olmak üzere toplam (56) olayda (27) şüpheli yakalanarak adli makamlara sevk edilmiştir.

(1) Uyuşturucu madde imal ve ticareti, (4) kullanmak için uyuşturucu madde satın almak/bulundurmak/kullanmak, (3) yasadışı ekim, (3) 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıkları Kanununa Muhalefet, (2) Resmi ve Özel Belgede Sahtecilik, (10) 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu kapsamındaki suçlar, (1) 5015 sayılı Petrol Kanununa Muhalefet ve (1) izinsiz çalışmak olmak üzere (25)  olayda toplam (29) şüpheli yakalanarak adli makamlara sevk edilmiştir.

İcra edilen Kaçakçılık ve Organize Suçlara yönelik operasyonlarda; (5.834) gr. esrar, (5) gr. metamfetamin, (245) kök hint keneviri, (937) paket kaçak sigara, (740) adet makaron ve (8) adet muhtelif kazı malzemesi ele geçirilmiştir.

Terör ile mücadele kapsamında; “PKK/KCK”, “FETÖ/PDY”, “TKP/ML” ve “DEAŞ” terör örgütleri suçlarından (6) olayda (5) şüpheli yakalanarak adli makamlara sevk edilmiş olup, (1) şüphelinin yakalama çalışmaları devam etmektedir.

Dönem içerisinde ailesi ve yakınları tarafından kayıp şahıs müracaatında bulunulan (9) şahıstan (8)’i bulunarak ailelerine teslim edilmiş olup, (1)’inin arama çalışmaları devam etmektedir.

Çeşitli suçlardan dolayı yakalama ve UYAP aranması bulunan (177) şahıs yakalanmıştır.

Koruma ihtiyacı olan veya suça sürüklenen aile hukukundan doğan bakım, eğitim veya destek olma yükümlülüğünü yerine getirmeyen (25) aile hakkında “Aile Hukukundan Kaynaklanan Yükümlülüğün İhlali “nden işlem yapılmıştır.

Sokakta dilendirilen çocukların tespiti durumunda ”Aile Hukukundan Kaynaklanan Yükümlülüğün İhlali” ve ”Kabahatler Kanununun 33’üncü maddesi“ gereğince işlem yapılmaktadır.

Çocuk ve kadın ile ilgili işlemlerin yürütülmesinde paydaş olan diğer kurum ve kuruluşlara koordine kurularak faaliyetlerin bütünlük içinde yürütülmesi sağlanmaktadır. (Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Çocuk İzlem Merkezi, Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi, İŞKUR, İl Müftülüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü vb.)

Coronavirüs (Covid-19) salgınıyla etkin mücadele kapsamında alınması gereken tedbirlere aykırı hareketlerin önlenmesi, vatandaşlarımızın mevcut huzur ve güven ortamında yaşamaları, izolasyon kurallarına uyulmasının sağlanması amacıyla işyerleri ve umuma açık yerler kontrol edilmiştir.

Emniyet ve asayişin temini maksadıyla, eş zamanlı olarak gerçekleştirilen Türkiye Huzur Güven Uygulamasında; sorgulaması yapılan (2.493) şahıstan arama kaydı bulunan (8) şahıs yakalanmıştır. Kontrolü yapılan (1.509) araçtan (16)’sı trafikten men edilmiş olup, (74) araca idari para cezası işlemi uygulanmıştır.

Kayseri İl Jandarma Komutanlığınca, bölgemizin huzur ve güvenliğini sağlamaya yönelik olarak yürütülmekte olan faaliyetler, yine halkımızın desteği ile daha güçlü ve kararlı bir şekilde aralıksız olarak devam ettirilecektir.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu Davut Güleç Kimdir ?

Göz Atabilirsiniz.

Hırsızlıktan 7, malı almaktan 2, uyuşturucudan 3, tarihi kitaptan 4 kişiyi yakalandı

Kayseri İl Jandarma Komutanlığı tarafından yürütülen asayiş faaliyetleri kapsamında, uyuşturucu satıcıları, hırsızlar ve tarih hırsızlarına …