Kayseri’de 15 Temmuz programı, mesajlar ve etkinlikler (3)

DEMOKRASİ YÜRÜYÜŞÜNE BÜYÜK KATILIM

Kayseri’de 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedenriyle  yürüyüş gerçekleştirildi.  Katılımın çok yoğun olduğu yürüyüş Kartal Şehitlik önünden başlayıp, Cumhuriyet meydanı Atatürk Anıtı önünde son buldu. Daha sonra  yürüyüşe katılanlar Cumhuriyet meydanında gerçekleştirilen programa katıldı.

TALAS’IN GURURU:

DÜNYANIN EN BÜYÜK TÜRK BAYRAĞI

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü tüm yurtta olduğu gibi Talas’ta da coşkuyla kutlandı. Talas’taki etkinliklerde 3 bin 38 metrekarelik dünyanın en büyük Türk Bayrağı açıldı.

Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, önceki dönem Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın yanı sıra milletvekileri, askeri ve mülki erkan ile çok sayıda vatandaşın katılımıyla gerçekleşen program 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Gününün yurt çapındaki en dikkat çekici etkinliklerinden birisi oldu.

“15 TEMMUZ MİLLETİN HAYKIRIŞIDIR”

Burada yaptığı konuşmada Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyet’i gençlere emanetinin tezahürünün yaşandığına dikkat çeken Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, “15 Temmuz bildiğiniz gibi sıradan bir darbe girişimi değildir. Arkasında çok büyük hesapların olduğu, gerçekleştiğinde bambaşka mecralara sürükleneceğimiz kırılma noktası olması istenen bir girişimdir. Kahraman ordumuzun üniforma ve silahlarını gasp eden bir avuç hainin yapmış olduğu bir kalkışmadır. Ancak 15 Temmuz, Türk Milleti’nin egemenliğini başkasına bırakmayacağını dünyaya haykırışıyla sonuçlanmıştır. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün milli mücadeleden sonra Cumhuriyeti gençlere emanet etmesinin tezahürü yaşanmıştır” dedi.

“BU EĞİTİMİ NE ZAMAN ALMIŞLARDI?”

5 yıl önce 15 Temmuz akşamı gösterilen fedakarlıklara da ayrı bir parantez açan Başkan Yalçın, “Milletimiz, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde cumhuriyete, demokrasiye, egemenliğe, milletin geleceğine, tek vatan, tek devlet ve tek millet diyerek sahip çıkmıştır. Yaşlısı genci, kadını erkeği, çocuğu yetişkini hep beraber meydanlardaydık. Belediyelerin iş makineleri ilk defa farklı işler yapmak zorunda kalıp bazı kendini bilmezlerin kullandığı tankların yollarını kapatıyorlardı. Kahramankazanlı çiftçi kardeşim, 1 hafta sonra alacağı hasadını yakıyordu. Bir başkası gömleğini tankın egzozuna tıkıyor, bir diğeri tankın önüne yatıyordu. Ya Rabbi! Bu eğitimi ne zaman almışlardı! Yani milletimizin geleceğine sahip çıkılmıştı” diye konuştu.

TALAS’A TEŞEKKÜR

Törende konuşan Kayseri Valisi Şehmus Günaydın da bir gurur tablosu yaşandığına dikkat çekerek, “Burada dünyanın en büyük Türk Bayrağı açıldı. Başta Talas Belediyesi olmak üzere tüm emeği geçenleri tebrik ediyorum” dedi.

 “15 TEMMUZ HAKİMİYET MARŞI İLK KEZ OKUNDU”

Öte yandan Talas Paraşüt İniş Alanı’ndaki programda sözleri Kayserili Şair Hüseyin Emin Öztürk tarafından yazılıp ünlü bestekar, Üsküdar Musiki Cemiyeti Başkanı Amir Ateş tarafından bestelenen ‘15 Temmuz Hakimiyet Marşı’ da okundu. Kayseri Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı tarafından seslendirilen marş büyük ilgi gördü ve alandaki coşkuyu artırdı.

3 BİN 38 METREKARE TÜRK BAYRAĞI

Erciyes Anadolu Holding tarafından yaptırılan 45 metre genişliğinde 67.5 metre uzunluğunda olan ve toplamda 3 bin 38 metrekarelik dünyanın en büyük Türk bayrağı şehir protokolü, Gençlik ve Spor Müdürlüğü ve Talas Belediyesi personeli ile vatandaşlar tarafından açıldı.

BÜYÜKŞEHİR’DEN 15 TEMMUZ “TÜRKİYE GEÇİLMEZ” SERGİSİ

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Kayseri Mesleki Eğitim ve Kültür A.Ş.’nin (KAYMEK)’in düzenlediği 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında ‘15 Temmuz Türkiye Geçilmez Sanat Sergisi’ne katıldı. Büyükkılıç, “Şehitlerimiz, kahramanlarımız, Ömer’leri, Kübra’ları, Cennet Yiğit’leri unutmayacağız. Vatan için serden geçenlere, annesinden, babasından, evladından, yârinden geçenlere selam olsun. Vatan sağ olsun” diye konuştu.

Büyükşehir Belediyesi KAYMEK A.Ş., 15 Temmuz ruhunu tüm Kayseri’de yaşatıyor. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında Kayseri Kalesi’nde ‘15 Temmuz Türkiye Geçilmez Sanat Sergisi’ açıldı. Sergi açılışına Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ın yanı sıra Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Aziz Adalı, önceki dönem Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Emrah Karayel, AK Parti İl Başkanı Şaban Çopuroğlu, MHP İl Başkanı Serkan Tok, Cumhuriyet Başsavcısı Abdulkadir Akın, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, ERÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Emine Timuçin, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kayseri Şube Başkanı Ali Yavuz,  ilçe belediye başkanları ve vatandaşlar katıldı.

“DARBE GİRİŞİMİ YÜCE TÜRK MİLLETİNİN SARSILMAZ VATAN VE MİLLET AŞKIYLA PÜSKÜRTÜLDÜ”

Başkan Büyükkılıç, açılışta yaptığı konuşmada, darbe girişiminin yüce Türk milletinin sarsılmaz vatan ve millet aşkıyla püskürtülmüş olduğunu vurgulayarak, 15 Temmuz gecesi tüm Türkiye’nin meydanlara indiğini göğsünü vatana siper ettiğini canını, kanını verdiğini ancak istikbalini vermediğini dile getirdi.

Kayseri’nin o gece cumhurbaşkanına, devletine, bayrağına, dinine, ezanına, milletine, değerlerine sahip çıktığını ifade eden Büyükkılıç, konuşmasına şöyle devam etti:

“TÜRKİYE MEYDANLARA İNDİ, GÖĞSÜNÜ VATANA SİPER ETTİ, CANINI, KANINI VERDİ AMA İSTİKBALİNİ VERMEDİ”

“Kayseri’mizin güzel insanları Cumhuriyet meydanımızı doldurdu. Sokak ve caddeler daha çok hareketlendi. Cumhuriyet Meydanımız adeta hınca hınç doldu. Her zaman olduğu gibi milli mücadelede yerini alan, nasıl ki Sakarya Meydan Muharebesi’nde Taş Mektep diye bilinen Kayseri Lisemizde son sınıf öğrencilerinin tamamı şehit olup mezun veremediyse, o şuur içerisinde, nasıl ki Çanakkale’de 250 bin şehit verildiyse, halkımız, milletimiz Cumhuriyet Meydanı’na toplandı, cumhurbaşkanına, devletine, bayrağına, dinine, ezanına, milletine, değerlerine sahip çıktı. Darbe girişimi yüce Türk milletinin sarsılmaz vatan ve millet aşkıyla püskürtülmüş oldu. Ankara’da, İstanbul gibi şehirlerde köprüler bombalanıyor, özel hareket ve polis teşkilatımızın binaları bombalanıyor, en önemlisi Türkiye Büyük Millet Meclisi bombalanıyordu. Sözde asker, sözde üniformayı giymiş olan hainler tarafından. Teröristlerin milli iradeye kastettiği kanlı 15 Temmuz gecesi tüm Türkiye meydanlara indi, göğsünü vatana siper etti, canını, kanını verdi ama istikbalini vermedi. Hainlerin bu milletin imkânlarını, bu milletin kaynaklarını, bu milletin silahlarını, bu millete doğrulttuğu o kara gece Türkiye ve Kayseri demokrasi için ayaktaydı ve halen ayakta, halen nöbette. Bir ay boyunca milletimiz meydanlarına sahip çıktı, Kayseri’mizde 225 bin kişiyle meydanlarını doldurdu, bayrak, devletimiz, sayın cumhurbaşkanımız için Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde bu millet için varız dedi, halen nöbetlerimiz devam ediyor, halen uyanık olmamız gerekiyor. Çünkü su uyur, düşman uyumaz, hain hiçbir zaman uyumaz. Onların ihanetlerine karşı biz uyanık olacağız, o ihanete hiçbir zaman fırsat vermeyeceğiz.”

Önceki dönem Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız hain FETÖ’cü darbe girişiminin milletin iradesine göz koyduğunu ve ardından dünyada görülmemiş bir bütün halinde mitingler düzenlendiğini vurgulayarak, milletin iradesine sahip çıktığını anlattı.

AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Emrah Karayel de “Kayseri meydanında 15 Temmuz gecesi şunu gördük. İnsanlarımızın hiçbirisi vatan, bayrak, din iman ve ülkemiz olduğunda siyasi parti ayrımı, etnik ayrımı, mezhep ayrımı gözetmedi. Kayseri meydanında 250 bin kişi olarak tek yürek olduk, bir olduk, beraber olduk” dedi.

Kayseri Valisi Şehmus Günaydın ise hiç kimsenin milli iradenin üzerinde olmadığını, her türlü ihanet karşısında aziz milleti her zaman olduğu gibi kahramanlığını, cesaretini bundan sonra da ortaya koyacağını belirtti.

Konuşmaların ardından sergi açılışı yapıldı, sergiyi protokol ilgiyle gezdi.

26 EL SANATI BRANŞINDA İCRA EDİLEN 47 ESER SERGİLENİYOR

15 Temmuz Türkiye Geçilmez Sanat Sergisi’nde 26 el sanatı branşında icra edilen 41 eser ile birlikte ve yine KAYMEK tarafından düzenlenen Sanata Yansıyan 15 Temmuz El Sanatları ve Resim Yarışması’nda iki farklı kategoride dereceye giren 6 yarışmacının eserleri ile beraber toplam 47 eseri sergileniyor. Sergi için, Kâğıt Rölyef, Maraş işi, Dekoratif El Sanatları, Boyutlu Çalışma, Filografi, Keçe, Hazır Giyim, Dövme Keçe, Kırkyama, El Nakışı, Kurdele Nakışı, Ev Tekstili, Cam Boyama, Yağlı Boya Resim, Kumaş Boyama, Tel Sarma, Hüsn-i Hat, Tezhip, Çini, Katı’ , Dekoratif Ahşap Boyama, İğne Oyası, Seramik Şekillendirme, Folyo Rölyef, Edirnekâri Kalemişi ve Elde Dokuma branşlarında eserler hazırlandı.

Sergide, Malazgirt Savaşı’nı işleyen 4 adet, Miryokefalon Savaşı’nı işleyen 2 adet, Çanakkale Savaşları’nı işleyen 6 adet, Sakarya Meydan Muharebesi’ni işleyen 2 adet, Başkomutanlık (Dumlupınar) Meydan Muharebesi’ni işleyen 7 adet, 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü’nü işleyen 13 adet, kahramanlarımızı ve kahramanlıklarımızı genel olarak işleyen 7 adet eser de yer alacak.

ERÜ’de “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü”  Anma Programı Gerçekleştirildi

 Erciyes Üniversitesi (ERÜ) tarafından “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” etkinlikleri kapsamında anma programı gerçekleştirildi. Programda konuşan ERÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, “Milletin iradesine darbe yapmaya çalışan hainlerin karşısında Aziz Türk Milleti elinde silahla değil, Şanlı Türk Bayrağı ile meydanlarda dimdik durmuştur” dedi.

ERÜ 15 Temmuz Şehitler Caddesi 15 Temmuz Şehitler Anıtı önünde gerçekleştirilen törene, Vali Şehmus Günaydın, önceki dönem Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı AK Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız, AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Emrah Karayel,  Garnizon Komutanı Hv. Plt. Tuğg. Aziz Adalı, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Cumhuriyet Başsavcısı Abdulkadir Akın, ERÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa Abdullah Gül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cengiz Yılmaz, Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Rektörü Prof. Kerim Güney, İlçe Belediye Başkanları, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, İl Müftüsü Prof. Dr. Şahin Güven Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Serkan Tok, senato üyeleri, akademik ve idari personel katıldı.

Programda ilk olarak, Saygı Duruşu, İstiklal Marşı ve Kur’an-ı Kerim Tilaveti’nin ardından İl Müftüsü Prof. Dr. Şahin Güven tarafından şehitlerimizin ruhu için dua edildi.

Programın açılış konuşmasını yapan ERÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, “Tarihimizde millet olarak yaşadığımız en önemli ihanetlerden birisi olan 15 Temmuz Darbe girişimine, Aziz Türk Milleti 7’den 70’e sokaklara dökülerek dur demiş, Allah’ın inayeti, idarecilerimizin dirayeti ve aziz milletimizin cesareti ile bütün dünyaya örnek olacak şanlı bir direnişle önlenmiştir” dedi.

 “Milletin iradesine darbe yapmaya çalışan hainlerin karşısında Aziz Türk Milleti elinde silahla değil, Şanlı Türk Bayrağı ile meydanlarda dimdik durmuştur” diyen Rektör Çalış, sözlerini şöyle sürdürdü:

 “Şanlı tarihi boyunca nice savaşlar ve nice hainlikler ile karşı karşıya kalan bu Millet, her zaman olduğu gibi vatanı ve bağımsızlığı için canları pahasına hainlere karşı gereken cevabı vermiştir. Milletimizin birliğine, ülkemizin bölünmez bütünlüğüne kasteden hangi terör örgütü olursa olsun, kime hizmet ederse etsin, terör örgütü mensupları ve işbirlikçileri hiçbir zaman başarılı olamayacaktır. Büyük Türkiye hedefimizden asla alıkoyamayacaklardır. Sayın Cumhurbaşkanımızın ‘Sadece beyinleri değil, yürekleri de eğitmeliyiz’ sözünden aldığımız ilhamla; Erciyes Üniversitesi olarak amacımız yalnızca dünyadaki bilimsel gelişmelere katkıda bulunmak değil ülkesi ve milleti için aşkla çalışıp üreten azimli, inançlı, vatansever gençler yetiştirmektir. Geçtiğimiz yıl açılışını gerçekleştireceğimiz 15 Temmuz Şehitler Caddesi ve 15 Temmuz Şehitler Anıtı’nı, şehitlerimizin aziz hatırasını ilelebet yaşatacak demokrasi ve milli birlik ruhumuzu sonraki kuşaklara aktaracaktır”

Erciyes Üniversitesi olarak bu yıl “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” etkinlikleri kapsamına 10 farklı etkinlik gerçekleştirdiklerinin altını çizen Rektör Çalış, şunları kaydetti: “12 Temmuz Pazartesi günü ‘15 Temmuz Darbe Girişimi ve Milletin Zaferi’ adlı konferans gerçekleştirdik. 13 Temmuz Salı günü 15 Temmuz Hain Darbe Girişiminde Gazi olan Cumhurbaşkanımız Başdanışmanı Sayın Gazi Turgut Aslan’ın katılımları ile Edebiyat Fakültemiz Gazi Turgut Aslan Konferans Salonu açılışı ve ‘15 Temmuz’ konulu bir konferans gerçekleştirdik. Bugün ise, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Törenimiz ile ‘Türkiye Geçilmez’ temalı fotoğraf sergisi, ‘15 Temmuz Milli Birlik’ temalı resim sergisi, ‘Astronomi’ temalı poster sergisi ve gün boyu devam edecek olan ‘Kan Bağışı Kampanyası’ gerçekleştireceğiz. Ayrıca 15 Temmuz ve 16 Temmuz olmak üzere iki gün akşam saatlerinde Astronomi ve Uzay Bilimleri Gözlemevi Uygulama ve Araştırma Merkezimiz tarafından ‘Türkiye’nin Uzay Projesi Geçilmez’ temalı birde uzay gözlem etkinliğimiz olacaktır. Bu vesileyle 15 Temmuz hain darbe girişimine karşı mücadele ederken canını feda eden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize sağlık diliyor; gösterdiği büyük cesaret ve mücadeleden dolayı aziz Türk Milleti’nin her bir ferdine şükranlarımı sunuyorum.”

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç da konuşmasında 15 Temmuz gecesi Türk milletine karşı yapılan alçak ihanetin asla unutulmayacağını belirtti.

Başkan Büyükkılıç, “O gece Türk milletine karşı yapılan alçak ihaneti de unutmayacağız, aziz milletimizin tarih yazan kahramanlığını, devletine ve demokrasiye sahip çıktığı o şanlı destanı da unutmayacağız. Tabi ki liderimiz Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ediyoruz. O gece, FETÖ’cü hainlere karşı cesareti, feraseti, basireti ile Türk halkının ona verdiği destek ile birliğin, beraberliğin ve dayanışmanın şahlandığı bir gün oldu. Cenab-ı Allah ayağına taş değdirmesin, gücüne güç katsın inşallah. İnşallah Türkiye’miz 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine adım adım ilerleyecektir. Buradan, 15 Temmuz’da bilgisiyle, ilmiyle bu hıyanete karşı duran, bu kalkışmaya tepki gösteren akademisyenlerimize, hocalarımıza diğer taraftan öğrencilerimize, gençlerimize, yaşlılarımıza, kadınlarımıza, erkeklerimize minnettar olduğumuzu ifade ediyorum” diye konuştu.

Önceki dönem Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı AK Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız ise konuşmasında milletlerin önünde tarihi dönüm noktaları olduğunu ve 15 Temmuz’un Türk Milleti’nin önündeki en büyük dönüm noktalarından birisi olduğunu belirterek, “Bugün 15 Temmuz Şükrümüz bizi yaradan cenab-ı Hakka. Ezanımız, bayrağımızı, vatanımızı bize bu tür tarihi dönüm noktalarında bahşeden cenab-ı Hakka. Teşekkürümüz milletimize. Meydanlarda elinde hangi imkân varsa Kahraman Kazan’da tarlasını yakan hacı ağabeyimize. Elindeki çekiçle F-16’lara saldırma duygusunu içinde barındıran kardeşime ve 7’den 77’ye varıncaya kadar 1 milyon 300 bin nüfuslu Kayseri’de meydanlara gelenlere. Meydana gelmediği halde yüreğinde bunu gözyaşı ile hisseden kardeşlerimize. Ve minnetle, şükranla ve rahmet ile andığımız başta 15 Temmuz şehitlerimiz ile beraber, ülkemizin bölünmez bütünlüğüne canını, kanını, her şeyini ortaya koyan şehitlerimize. Şu anda sağlık ve sıhhat temennisinde bulunduğumuz değerli gazilerimize” şeklinde konuştu.

Vali Şehmus Günaydın da konuşmasında 15 Temmuz ihanetinin hiçbir zaman unutulmayacağını söyledi.

Vali Şehmus Günaydın, sözlerine şöyle devam etti:

“1071 yılında Anadolu’nun kapısı sonuna kadar milletimize açıldı. Şanlı ordumuz Anadolu’nun kapılarını açarak, aziz milletimiz Anadolu’da yurt edinmesi yolunda büyük bir adım attı.  Daha sonra 1176 Miryokefalon Savaşı’nda da bu cennet vatanının, bu kutsal toprakların tapusunu aldık. Biz bu cennet vatanın tapusunu aldıktan sonrada Aziz milletimizin, devletimizin üzerinde, bayrağımızın, ezanımızın üzerinde hesabı olanlar hiç durmadı. Tekrar tekrar sahneye çıktılar. Oyunlar oynayıp, tuzaklar kurdular. Ama her defasında da Cenab-ı Allah’a sonsuz şükürler olsun bu tuzakları Cenab-ı Allah’ın yardımıyla azizi milletimiz bozdu. Bundan sonrada sonuç farklı olmayacak. Hesabı olanların hesabı ters düz olacak. Aziz milletimize kimse oyun oynayamayacak. Son olarak 15 Temmuz gecesi ülkemiz üzerine hesabı olanlar FETÖ Terör Örgütünü sahneye çıkardılar. Ülkemizde kaos oluşturmak, ülkemizi ve milletimizi tehlikeye atmak, sıkıntıya sokmak için planlanan bu hain darbe girişimi çok şükür Allah’ın yardımıyla, sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla meydanları dolduran aziz milletimizin her ferdi tarafından dik duruşuyla, imanıyla, cesaretiyle, ferasetiyle önlendi. Ama hainler ve hesabı olanlar 5 yıldır yine boş durmuyorlar. Her fırsatta aziz milletimizin önüne engel çıkarmaya çalışıyorlar. İnşallah yine sonları hüsran olacaktır. ”

Vali Şehmus Günaydın’ın konuşmasının ardından “Türkiye Geçilmez” temalı fotoğraf sergisi, “15 Temmuz Milli Birlik” temalı resim sergisi ve “Astronomi” temalı poster sergisinin açılışı protokol ve davetliler tarafından gerçekleştirilerek gezildi.

“15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” etkinlikleri kapsamında ayrıca ERÜ’de 15-16 Temmuz tarihlerinde iki gün boyunca saat 19:00-23:00 saatleri arasında Astronomi ve Uzay Bilimleri Gözlemevi Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından ‘Türkiye’nin Uzay Projesi Geçilmez’ temalı gökyüzü gözlem etkinliği gerçekleştirilecek.

BÜYÜKKILIÇ: “VATAN BÖLÜNMEZ, TÜRKİYE GEÇİLMEZ”

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Erciyes Üniversitesi tarafından düzenlenen ’15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Töreni’ etkinliğinde yaptığı konuşmada, “Tüm dünya 15 Temmuz’da Türk milletinin vatan ve millet aşkının ne kadar güçlü olduğunu hep beraber gördü. 15 Temmuz’u unutmayacağız, unutturmayacağız. Vatan bölünmez, Türkiye geçilmez” dedi.

ERÜ 15 Temmuz Şehitler Caddesi’nde gerçekleşen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Töreni’ne Başkan Büyükkılıç’ın yanı sıra Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Aziz Adalı, önceki dönem Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Emrah Karayel, AK Parti İl Başkanı Şaban Çopuroğlu, MHP İl Başkanı Serkan Tok, Cumhuriyet Başsavcısı Abdulkadir Akın, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, ERÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa ile davetliler katıldı.

Program, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlarken, Kuran-ı Kerim tilaveti ve İl Müftüsü Şahin Güven’in dua etmesiyle devam etti.

“İHANETİ DE, ŞANLI DESTANI DA UNUTMAYACAĞIZ”

Başkan Büyükkılıç, törende yaptığı konuşmada, FETÖ’cü hainlerin darbe girişiminin üzerinden 5 yıl geçtiğini ifade ederek, “Tüm dünya 15 Temmuz’da Türk milletinin vatan ve millet aşkının ne kadar güçlü olduğunu hep beraber gördü. Türk milleti de kelimenin tam anlamıyla büyük millet olduğunu başta Sayın Cumhurbaşkanımız ve Türk milleti olarak hep beraber gösterdi. Bir tarafta ihanetin, bir tarafta da o ihanete yüce milletimizin canları pahasına meydanları doldurarak bu cennet vatanına, ay yıldızlı Türk bayrağımıza, ezanımıza sahip çıkarak cevap verdiği bir günün adıdır 15 Temmuz. Bu nedenle o gece Türk milletine karşı yapılan alçak ihaneti de unutmayacağız, unutturmayacağız, aziz milletimizin tarih yazan kahramanlığını, devletine ve demokrasiye sahip çıktığı o şanlı destanı da unutmayacağız” şeklinde konuştu.

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’TAN ERDOĞAN’A TEŞEKKÜR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a o gece gösterdiği cesaret, feraset ve basiretinden dolayı teşekkürlerini ileten Büyükkılıç, “Tabi ki liderimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a minnet duyuyor, teşekkür ediyoruz. O gece, FETÖ’cü hainlere karşı cesareti, feraseti, basireti ile Türk halkının ona verdiği destek ile birliğin, beraberliğin ve dayanışmanın şahlandığı bir gün oldu. Cenab-ı Allah kendilerine hayırlı, sağlıklı ömürler versin” diye konuştu.

Başkan Büyükkılıç, akademisyenlere ve basın mensuplarına da teşekkür ederek, “Buradan, 15 Temmuz’da bilgisiyle, ilmiyle bu hıyanete karşı duran, bu kalkışmaya tepki gösteren üniversitemizin akademisyenlerimize, hocalarımıza özellikle teşekkür ediyorum. 4 tane üniversitemizin hepsiyle ayrı ayrı gurur duyuyoruz. Tabi ki sesimizi duyuran basın mensuplarımıza da teşekkür etmeyi unutmuyoruz” dedi.

“KAYSERİ’MİZ TÜRKİYE’DE SES GETİRDİ”

İhanet çetesi olan FETÖ’ye en güzel cevabı Türk milletinin verdiğini vurgulayan Büyükkılıç, “Ve bir teşekkür de Türk milletimize ve Kayserili hemşerilerimize. İhanet çetesi olan FETÖ örgütüne en güzel cevabı veren aziz Türk milleti istiklal ve refahı için canından geçti ama vatanından geçmedi. O gece Türkiye’nin en büyük meydanlarından olan Kayseri Cumhuriyet Meydanı’nı tıka basa doldurdu. Aynı zamanda 200 bin kişiyle yaptığı bayrak yürüyüşüyle Kayserimiz Türkiye’de ses getirdi” ifadelerini kullandı.

“BU ÜLKEYE DİZ ÇÖKTÜREMEYECEKSİNİZ”

Başkan Büyükkılıç, sözlerini Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın cümleleri ile sona erdirdi: “Sayın Cumhurbaşkanımızın da sürekli ifade ettiği gibi 15 Temmuz’un beşinci yıl dönümünde FETÖ başta olmak üzere tüm terör örgütlerine bir kez daha buradan haykırıyoruz. Başaramayacaksınız. Milletimizi bölemeyeceksiniz. Bayrağımızı indiremeyeceksiniz. Vatanımızı parçalayamayacaksınız. Devletimizi yıkamayacaksınız. Ezanlarımızı susturamayacaksınız. Bu ülkeye diz çöktüremeyeceksiniz. Bu halka boyunduruk vuramayacaksınız. 15 Temmuz’u unutmayacağız, unutturmayacağız. Vatan bölünmez, Türkiye geçilmez.”

Önceki dönem Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ise konuşmasında Türk milletinin hain FETÖ darbe girişimine bütün varlığı ile karşı koymuş bir millet olduğunu söylerken, Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, bu ülke üzerinde hainlerin ve hesabı olanların 5 yıldır boş durmadığını, her fırsatta aziz milletin önüne engel çıkarmaya devam ettiklerini, sonlarının hüsran olacağını belirtti.

ERÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış da konuşmasında “Milletin iradesine darbe yapmaya çalışan hainlerin karşısında aziz Türk milleti elinde silahla değil, şanlı Türk bayrağı ile meydanlarda dimdik durmuştur” dedi.

Konuşmaların ardından ERÜ Rektörlüğü tarafından hazırlanan 15 Temmuz Milli Birlik temalı resim sergisi, Türkiye Geçilmez temalı fotoğraf sergisi ve Türkiye’nin Uzay Projesi geçilmez temalı sergisinin açılışı yapıldı ve sergi protokol tarafından ilgiyle gezildi.

Kayseri Üniversitesi’nde “Öncesi ve Sonrasıyla 15 Temmuz’un Analizi” Konulu Çevrimiçi Konferans Düzenlendi

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında Kayseri Üniversitesi tarafından çevrimiçi düzenlenen etkinlikte Siyaset Bilimci Prof. Dr. Mehmet Şahin “Öncesi ve Sonrasıyla 15 Temmuz’un Analizi” konulu konferans verdi.

Kayseri Üniversitesi’nin YouTube Kanalından canlı yayınlanan etkinlik Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

Develi İslami İlimler Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Ahmet Yalçın’ın Kur’an-ı Kerim tilaveti ve dua etmesinin ardından Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından hazırlanan  “Türkiye Geçilmez” konulu video gösterimi yapıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasında Rektör Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, 15 Temmuz gecesi Kahraman Milletimizin, sadece FETÖ/PDY mensubu hainlere ve darbecilere dur demekle kalmadığını, aynı zamanda egemenliğimizin sonsuza dek yaşatılacağının tüm dünyaya haykırdığı gece olduğunu ifade etti

Rektör Karamustafa, “15 Temmuz hain darbe girişiminin yaşandığı geceyi unutmamız asla mümkün değildir. Çünkü o gece, akıllarını dış mihraklara teslim etmiş FETÖ/PDY mensuplarının masum halkımıza ve milli egemenliğimizin sembolü Gazi Meclisimize yaptığı hain saldırı asla akıllarımızdan çıkmayacaktır. 15 Temmuz, milletimizin yeniden dirilişinin destanıdır. 15 Temmuz gecesi Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı ile sokaklara çıkan ve kendisini tanka, tüfeğe, bombaya siper eden Kahraman Milletimiz, darbecilere ve işbirlikçilerine gereken cevabı ve dersi en iyi şekilde vermiştir. Hain darbeciler ve işbirlikçileri, o gece asla unutamayacakları Milletimizin sert tokadını enselerinde bulmuşlardır. O yüzden Necip Milletimizle ne kadar övünsek azdır. Tarih boyunca hiç kimseye boyun eğmemiş, hiçbir gücün boyunduruğu altına girmemiş bir millet olan Türk Milleti, birlik ve beraberliğini bozmaya yönelik oyunları her zaman bir bir bozmuş, bundan sonra da bozmaya devam edecektir” dedi.

“15 Temmuz gecesinde yaşananlar şunu göstermiştir ki! Biz Çanakkale ruhunu kaybetmediğimiz sürece üstesinden gelemeyeceğimiz sorun, yenemeyeceğimiz güç yoktur” diyen Rektör Karamustafa,  konuşmasını şöyle tamamladı:

“15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından ülkemizin her alanda yakaladığı gelişim ile millileşme hamleleri şunu gösteriyor ki! Millet olarak 2023, 2053 ve 2071 vizyon ve hedeflerimize sağlam adımlarla ilerliyoruz ve geleceğin Güçlü Türkiye’sini hep birlikte inşa ediyoruz inşallah. Bu duygu ve düşüncelerle başta 15 Temmuz şehitlerimiz olmak üzere tüm şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyoruz. Ruhları şad, mekânları cennet, makamları âli olsun. 15 Temmuz gazilerimizden yaşayanlara şükranlarımızı sunuyor ve Cenab-ı Mevla’dan sağlıklı ve hayırlı uzun ömürler dilerken, ebediyete irtihal etmiş olanlarına da Allah’tan rahmet diliyoruz.”

Rektör Karamustafa’nın konuşmasının ardından Siyaset Bilimci Prof. Dr. Mehmet Şahin, “Öncesi ve Sonrasıyla 15 Temmuz’un Analizi” konulu konferansına geçildi.

Darbenin hırsızlık, milli irade hırsızlığı olduğunu belirten Prof. Dr. Mehmet Şahin, “Darbeler hakkı olmadığı halde gayri meşru güçlerin ortaya çıkarak milletin iradesini çalma girişimidir ve bu hırsızlar genelde gece ortaya çıkarlar. Bu darbeciler genelde gece ortaya çıkar. Yaptıkları iş gayri meşru olduğu için yaptıkları işi gece yapmak isterler. Darbeler genelde şunun için oluyor. Batı dünyasının önemli güçleri, bu coğrafyada iki şeyi istemiyorlar. İki şey istemedikleri şekilde gelişirse işe müdahale ediyorlar. Nedir bu iki şey. Bölgede insanların kendi öz kaynakları kullanmak istemeleri, sadece kendileri kullanmak istemeleri, doğal kaynakları kendileri kullanmak istemeleri. Bunun yanında milli iradelerini, kendi iradelerini kullanmak istemeleri ve yönetime yansıtmaları. İşte darbeci güçler tarafından bu iki şey istenmez. Bu iki şeyi bölge insanları gerçekleştirmek için çaba sarf ettiklerinde bunu engellemek için ya müdahale ederler ya da darbe yaptırırlar. Darbe yaptırırken de bizden zannettiğimiz ama gayri meşru güçlerin gayri meşru çocukları oldukları sonradan ortaya çıkıyor. Sonraki süreçte onları kullanarak yapıyorlar. Bunlar bizden görünürler ama bize benzemezler. Kısacası bu darbeci güçler ülkemizin de içerisinde olduğu bölgede sonuç alamayınca müdahale etmeye çalışırlar. 15 Temmuz’da gerçekleşen ve milletimizin püskürttüğü süreç, 2012, 2013 yıllarında başlayan Türkiye’yi baskılama sürecinin kanlı düzeyidir. Darbe girişiminde bulunanlar tabiki bu direnişi beklemiyorlardı. Çünkü daha önce yaptıklarındaki gibi sessiz kalınmadı. Türk Milleti bu darbeye müsaade etmedi. Milli irade hırsızlığına müsaade etmeyeceğim dedi ve sokağa çıktı ve Türk Milletinin ne olduğunu, birliğini beraberliğini ve gücünü tüm dünyaya göstermiş oldu. Şimdi dünya bu darbe girişiminden şunu da anladı ki Türk Milleti diğerlerinden farklı. Türk Milleti bu farkını 15 Temmuz’da tüm dünyaya göstermiş oldu” diye konuştu.

Konferansında Batılı güçlerin 15 Temmuz’da Türk Milletinin ortaya koyduğu şanlı mücadeleden rahatsız olduğuna da değinen Prof. Dr. Mehmet Şahin, “Batılılar kendi coğrafyaları dışında hiçbir iyi örneği görmezler. Gördüklerinde ise onu etkisizleştirmeye çalışırlar. 15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından da Türkiye’yi baskılamaya çalıştılar. Eğer 15 Temmuz’daki darbe girişimi başarılı olsaydı, Suriye ve Irak’ta terör operasyonlarını yapamazdık. PKK Devleti ile karşılaşırdık. Kandile operasyonlarımız, Doğu Akdeniz’de yürüyen gemilerimiz olmazdı. Karabağ’da işgal devam ederdi. Savunma sanayi projelerimiz olmazdı. Bu yüzden 15 Temmuz’daki darbe girişiminin püskürtülmesi çok önemlidir” şeklinde konuştu. Soru-cevap kısmının ardından konferans sona erdi.

DEVELİ’DE ŞEHİTLERİN MEZARI ZİYARET EDİLDİ

Develi kaymakamı Murat Duru ’15 Temmuz hain ve alçak darbe girişiminin 5. yıldönümünde T.C Cumhurbaşkanlığımızın himayelerinde ülkemiz genelinde olduğu gibi Develimizde de Develimizin güzel insanları hemşerilerimle beraber icra ettiğimiz ‘”’15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü”‘ program ve faaliyetleri kapsamında vatan ve millet uğruna topağa düşmüş kahraman Şehitlerimizin mezarlarını ziyaret edip dua ettik. Mevlam şehitlerimizin ruhunu şad mekanını Cennet eylesin inşallah..

UNUTMAYACAĞIZ UNUTTURMAYACAĞIZ
Türkiye geçilemeyecektir, Müslüman Necip Büyük Türk Milleti yenilmeyecektir. Türk Devleti yıkılmayacaktır. Türk Devleti ve Türk Milleti al yıldızlı al bayrağın altında cennet Anadolu topraklarında sonsuza dek hoş seda ile okunan ezan eşliğinde ya-şa-ya-çak-tır.
-Asla 15 Temmuz hainliğini unutmayacağız unutturmayacağız.
-Asla Cesur yürekli yiğit hemşehrim şehit Ömer Halisdemir’i ve bütün şehitlerimizi unutmayacağız unutturmayacağız.
-Asla tek dişi kalmış kan emici Eperyalist canavarları ve onların gayri meşru çocuklarını unutmayacağız unutturmayacağız.
-Asla silahlı ihanet şebekesi FETÖ’yü, FETÖ örgütünün lideri Cizvit Papazını ve örgütün üyelerini unutmayacağız unutturmayacağız.‘ dedi.

Yeniden Refah lideri Fatih Erbakan’dan 15 Temmuz mesajı

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Dr. Fatih Erbakan, ” Bugüne kadar çok acı tecrübelerle yoğrulan ve Milli şuur sahibi olan Milletimizin, bundan böyle darbe heveslilerine kolay kolay teslim olmayacağı 15 Temmuz kalkışması sırasında açıkça ortaya çıkmıştır.” dedi.

Yeniden Refah lideri Erbakan, hain darbe kalkışmasının 5. yıldönümünde, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla yazılı açıklamada bulundu.

Darbeler ülkemize ve milletimize ağır faturalar ödetmiştir

15 Temmuz hain darbe kalkışmasında hayatını kaybeden şehitlere rahmet dileyen Erbakan, şu ifadeleri kullandı:

“24 Temmuz 1908’de İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin başlattığı darbe girişimi ve 23 Ocak 1913’te yine bu cemiyetin  üyelerinin Bab-ı Ali Baskını sonucu meydana gelen darbe girişimi, muhtıralar ve askeri vesayetler günümüze kadar süregelmiş, siyasi tarihimizin birer kara lekesi olarak çok ciddi izler bırakmış ve Türkiye’nin ağır siyasi ve ekonomik bedellerle karşı karşıya kalmasına neden olmuştur.  Acımasız 27 Mayıs 1960 darbesi sonucu Başbakan Adnan Menderes ve kabine üyesi üç bakanın Yassıada’da idam edilmesi halen acı bir hatıra olarak zihinlerimizdeki yerini korumaktadır. 12 Eylül 1980 askeri darbesi sonucunda MSP’nin kapatılması ve Erbakan Hocamız’ın siyasi yasaklı olması, 28 Şubat kararları sonrasında ise 54. Hükümet’in düşürülmesi, Refah Partisi’nin kapatılması ve Erbakan Hocamız’ın yeniden siyasi yasaklı olması ülkemizin ve Milletimizin çok ağır faturalar ödemesine neden olmuştur.”

Türkiye’yi iç savaşa sürüklemeye çalıştılar

15 Temmuz kalkışmasının amacının ülkeyi iç savaş sürüklemek olduğunu belirten Erbakan, “Son olarak 15 Temmuz darbe kalkışmasını planlayanlar da, Ortadoğu’da ‘Arap Baharı’ süreci ve sonrasında meydana gelen gelişmelere rağmen bütünlüğünü koruyarak ayakta kalmayı başaran Türkiye’yi, kargaşaya ve hatta iç savaşa sürüklemek istemişlerdir.” şeklinde konuştu.

Bu millet darbe heveslilerine kolay kolay geçit vermez

‘Yeniden Refah Partisi olarak kim tarafından yapılırsa yapılsın, kime karşı yapılmış olursa olsun, ülkemizi kaos ortamına sürükleyecek her türlü darbe girişiminin ve oyunun karşısında olduğumuzu bir kez daha en güçlü şekilde ifade etmek isteriz.’ vurgusu yapan Erbakan, “Bugüne kadar çok acı tecrübelerle yoğrulan ve Milli şuur sahibi olan Milletimizin de bundan böyle darbe heveslilerine kolay kolay teslim olmayacağı 15 Temmuz kalkışması sırasında açıkça ortaya çıkmıştır. Bu vesileyle bir kez daha ülkemizin düşmanı iç ve dış mihrakların her türlü art niyetli planının bertaraf olmasını, ülke olarak bölünmez bütünlüğümüzün, Millet olarak birlik ve beraberliğimizin daim olmasını diliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kayseri caddelerinde Mücahid Erbakan sesleri

Yeniden Refah Partisi Kayseri İl Gençlik Kolları tarafından organize edilen 15 Temmuz Şehitlerini anma programı Melikgazi tiyatro salonunda yüksek katılım ile gerçekleştirildi. Programa Yeniden Refah Partisi Gençlik Kolları Başkanı Melih Güler , Kayseri İl Başkanı Önder Narin , Sivas Gençlik Kolları Başkanı , Kayseri İl ve İlçe teşkilatları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Kuran tilaveti ile başlayan program , İstiklal marşı ve saygı duruşuyla devam etti. 15 Temmuz kalkışmasının olduğu geceye ait video görüntülerinin yayınlandığı gecede Başkanlar günün anlam ve önemine ait konuşmalar yaptı.

Program sonunda toplanan kalabalık Melikgazi Belediyesi önünden Cumhuriyet Meydanına yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüş esnasında Mücahit Erbakan , Şehitler ölmez vatan bölünmez gibi sloganlar atıldı. Yürüyüşe ve sloganlara vatandaşların eşlik etmesi , korna ile destek vermesi güzel bir ambiyans oluşturdu. Vatandaşlardan bazısının Başkanların önünü keserek güzel dileklerini ve desteklerini iletmesi kalabalıkta memnuniyet oluşturdu.

Cumhuriyet meydanındaki programa katılarak sonlanan gece ile ilgili açıklama yapan Yeniden Refah Partisi Kayseri İl Başkanı Önder Narin “ 15 Temmuz toplumun her kesimine mâl olmuş bir gecedir. Siyasi parti gözetmeksizin sahiplenilmesi ve anılması gerekir. Bugün biz Yeniden Refah Partisi olarak darbenin kimden gelirse gelsin kime yapılırsa yapılsın karşısında olduğumuzu bir kez daha haykırdık. Bugün düzenlemiş olduğumuz programa Genel Başkanımız Dr Fatih Erbakan da telefon ile bağlanarak salona seslendi. Genel Başkanımızın bağlantısı sırasındaki salondaki heyecan görülmeye değerdi. Program sonunda yaptığımız yürüyüşte ne kadar doğru yolda olduğumuzu vatandaşlarımızın teveccühlerinden gördük. Mücahid Erbakan sloganı toplumun herkesiminden destek buluyor. Bugün sokaklarda bu slogan yankılandı. Bu toplumun şuan bir Erbakan’a ihtiyacı var. Toplantımıza katılan herkese özelliklede gençlerimize ve hanımlarımıza teşekkür ediyorum” dedi

15 TEMMUZ’UN 5. YILDÖNÜMÜNDE DEVELİ “TÜRKİYE GEÇİLMEZ” DEDİ

Hain terör örgütü FETÖ/PDY’nin 15 Temmuz 2016 tarihinde ülkemizin istiklaline ve istikbaline yönelik kalkıştığı darbenin Çanakkale Ruhuyla geri püskürtülmesinin beşinci sene-i devriyesinde ülkemizin dört bir tarafı ile birlikte Develi de Cumhuriyet Meydanında “Türkiye Geçilmez” dedi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığınca yürütülen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü anma programlarının 5. Yıldönümünü “Türkiye Geçilmez” temasıyla belirlediği ve Cumhuriyet Meydanını aynı ruh ve heyecanla dolduran Develililer yine tek yürek oldu. Develi Kaymakamı Murat Duru, Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar, siyasi parti temsilcileri, oda başkanları, sivil toplum kuruluşları ve vatansever Develi halkının coşkuyla doldurduğu program saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

Çarşı Cami İmam Hatipleri Fatih Arslan ve Rasul Yalçın’ın Kur’an-ı Kerim tilavetleriyle devam eden programda daha sonra 15 Temmuz gecesi Develi’de ve ülkemizde yaşananları anlatan video gösterileri izlendi. Böylesine anlamlı programı Develililerle buluşturan Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar 15 Temmuz gecesinde ülkemizde ve Develi’de yaşanan gelişmeleri bir kez daha hatırlattıktan sonra “Türk Milleti olarak bizlerin en karakteristik özelliği vatanımız söz konusu olduğunda canımızı seve seve vatanımız ve tüm mukaddesatımız uğruna feda etmektir. Bu Çanakkale ruhunu tekrar şahlandıran 15 Temmuz şehitlerimiz başta olmak üzere bu vatan için şehadet şerbeti içmiş tüm şehitlerimizi rahmet minnet ve şükranla anıyorum” dedi. Cabbar Başkan konuşmasının ardından Develi’nin devlet-millet kaynaşmasında örnek bir ilçe olduğunu vurgulayarak Develi Kaymakamı murat Duru’yu konuşmaları için kendisi sahneye davet ederek birlik ve kardeşlik mesajı verdi.  Cabbar Başkanın ve meclis üyelerinin kararıyla Develiliğinin tescillendiğini ve bununla da gurur duyduğunu belirterek konuşmalarına başlayan Kaymakamı Murat Duru ise 15 Temmuz’un Türk tarihinde önemli bir dönüm noktası olduğunu vurgulayarak “15 Temmuz’ların bir daha yaşanmaması için yavrularımızı iman ve çağın gerektirdiği bilgi ve donanımla yetiştirmek zorundayız ki hiçbir istismarcının eline koz verilmiş olmasın. Rabbim bu birliğimizi daim eylesin” dedi. Protokol konuşmalarının ardından 15 Temmuz şehitleri ve tüm şehitlerimiz Çarşı Cami görevlilerinin okuduğu kaside, şiir ve Kur’an-ı Kerim’le anıldı. Son olarak İlçe Müftüsü Emin Patan’ın yaptığı duaya da tüm Develi âmin dedi.

15 Temmuz anısına 15 Temmuz Milli Birlik Develi kulüpler arasında düzenlenen halat çekme şampiyonasında dereceye giren Develi Spor Kulübü, Develi Erciyes Spor Kulübü, Develi Belediye Spor Kulübü, Devali Spor Kulübü, Seyrani İzcilik Kulübü ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü sporcularına ödüllerini Kaymakam Duru, Cabbar Başkan, İlçe Spor Müdürü Adem Demir ve Halat Çekme İç Anadolu Bölge Başkanı Özben Şimşek verdi. Verenel Derneği Develi Temsilciliğinin geçtiğimiz yıl şehit düşen Şehit Piyade Sözleşmeli Er Özgür Çelik ve Şehit Piyade Uzman Onbaşı Ali Taşöz adına Arakan’da açtıkları su kuyularının anı plaketleri şehitlerin babaları Mahmut Çelik ve Hüseyin Taşöz’e ilçe protokolü tarafından takdim edildi.

Şoförler Odası, Esnaf Kefalet Odası, Ticaret Odası, Ziraat Odası ve Esnaf ve Sanatkarlar Odasının programın başından sonuna kadar ikramda bulunduğu 15 Temmuz “Türkiye Geçilmez” programında son olarak Develimizin yetiştirdiği Ozan Yusuf Alper Güllü sahne aldı. Develililerin sevdiği kahramanlık türkülerini seslendiren Ozan Güllü’ye Develililer de eşlik etti. Develililerin büyük beğenisini kazanan program hain darbe teşebbüsünün milletimiz tarafından bertaraf edilmesinin en büyük sembollerinden olan salanın yine aynı saatte 00:13’de okunmasıyla sona erdi.

YAHYALI’DA 15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ DUALARLA ANILDI

Yahyalı 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü programı düzenlendi.

İlçenin 15 Temmuz Cumhuriyet Meydanında düzenlenen program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. 15 Temmuz şehitleri ve tüm şehitler için okunan Kuran-ı Kerim ve ardından Yahyalı İlçe Müftüsü İbrahim İkbal tarafından yapılan dua ile devam edildi.

Meydanda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Ulusa Sesleniş’ konuşmasının izlenilmesinin ardından halka hitap eden Yahyalı Belediye Başkanı Esat Öztürk; “15 Temmuz, bağımsızlığımızı dünyaya haykırdığımız büyük destanın yazıldığı gecedir. Aziz Türk Milletinin izzet ve şerefini koruduğu uçak ve tanka karşı konulduğu gece salaların hainleri yıldırım gibi çarptığı gecedir. Yamyamlara derslerinin verildiği, birliğe ve dirliğe kurşun sıkılan, sela okuyanların bela okuyanlara galip geldiği, Rabbimin zafer destanı yazdırdığı gecedir.” dedi.

Başkan Öztürk; “Bu gün bu meydandan bir kez daha hainlere sesleniyoruz. Başaramayacaksınız, Milletimizi bölemeyeceksiniz, Bayrağımızı indiremeyeceksiniz, Vatanımızı parçalayamayacaksınız, Devletimizi yıkamayacaksınız, Ezanlarımızı susturamayacaksınız, Bu ülkeye diz çöktüremeyeceksiniz, Bu halka boyunduruk vuramayacaksınız.

Bu vatan ve Türk milleti çok ihanet ve çok hainler gördü ama 15 Temmuz gibisini asla görmedi. Bu gece iman ve vatan uğurunda can veren yiğitlerimizi anmak için buradayız. 15 Temmuz 2016 tarihinde, karanlık güçlerin oyuncağı olmuş hainlerin ihanet planlarını, çöpe atan kahramanlarımızı rahmetle anmak için buradayız. Bu milletin, bu ümmetin, bu vatanın, böyle serden geçtilere ihtiyacı var. Hepimiz bu dünyada, mutlu, huzurlu bir hayat yaşamayı, öldükten sonra da rahmetle anılmayı isteriz. O zaman yapacağımız şey; Çocuklarımızı sokakların insafına terk etmemek, onları iyi insanlar olarak topluma kazandırmaktır. Onları; Allah’ını bilen, Peygamberini tanıyan, Vatanını seven, Kul hakkına riayet eden, Dürüst, adaletli, merhametli, yardımsever, güzel ahlaklı, Kısacası, Müslümanca hayat yaşayan insanlar olarak yetiştirmek zorundayız. O zaman, Allah’ın yardımı hep bizimle olacak ve zalimler hiçbir şekilde bizim birliğimizi, dirliğimizi bozamayacaktır. Bu vesileyle 15 Temmuz şehitlerimizi ve yüzyıllar boyunca imanı uğurunda can veren bütün şehitlerimizi rahmetle anıyorum.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından program, şiirler, marş ve ilahilerle devam etti.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu Davut Güleç Kimdir ?

Göz Atabilirsiniz.

Bakanlık’tan ‘elektrik kesintisi’ açıklaması

Enerji ve Tabi Kaynaklar bakanlığı, Kayseri’nin yanı sıra Türkiye’nin büyük bölümünü etkileyen elektrik kesintisi ile …