Kayseri’de 15 Temmuz programı, mesajlar ve etkinlikler (2)

Vali Günaydın 15 Temmuz Şehitlerimizin Ailelerini Ziyaret Etti

Vali Şehmus Günaydın, “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Etkinlikleri” kapsamında, Şehit Komiser Yardımcısı Cennet Yiğit ve Şehit Komiser Yardımcısı Kübra Doğanay’ın aileleri ve şehitlerin kabirlerini ziyaret etti.

İlk olarak Bünyan ilçemizde bulunan Şehit Komiser Yardımcısı Cennet Yiğit’in ailesini ziyaret eden Vali Günaydın, “Şehidimizin kahramanlığını ve sizlerin fedakarlığını aziz milletimiz asla unutmayacaktır.” diye konuştu.

Şehit Komiser Yardımcısı Cennet Yiğit’in kabrini de ziyaret eden Vali Günaydın, şehidin mezarı başında dua ederek mezarına karanfil bıraktı. Daha sonra Yeşilhisar İlçesinde bulunan Şehit Komiser Yardımcısı Kübra Doğanay’ın ailesini ziyaret eden Vali Günaydın, şehidin ailesiyle bir süre sohbet ederek, “Her zaman şehit ailelerimizin ve gazilerimizin yanında olacağız, şehitlerimizi ve gazilerimizi asla unutmayacağız.” dedi. Şehit Komiser Yardımcısı Kübra Doğanay’ın da kabrini ziyaret eden Vali Günaydın, şehidimizin mezarında dua edip karanfil bıraktı.

Ziyaretleri sırasında Vali Şehmus Günaydın’a, İl Jandarma Komutan Vekili Yarbay Murat Neşed Büyüker, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, Bünyan Kaymakamı Ömer Şahin, Bünyan Belediye Başkanı Özkan Altun, Yeşilhisar Kaymakamı Fatih Bayram, Yeşilhisar Belediye Başkanı Halit Taşyapan eşlik etti.

BÜYÜKKILIÇ’TAN 15 TEMMUZ’DA ŞEHİTLERE DUA VE KARANFİL

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, protokolle birlikte 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında Kartal Şehitliği’ni ve Polis Şehitliği’ni ziyaret ederek, tüm şehitlere dualar okuyup, mezarlarına karanfil bıraktı.

15 Temmuz 2016’da üniforma arkasına gizlenen FETÖ’cü hainlerin darbe girişiminin 5’inci yıldönümünde bir dizi program ve etkinlikler başladı.

15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında Kartal Şehitliği ziyaret edildi. Şehitlik ziyaretine Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ın yanı sıra, Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Aziz Adalı, önceki dönem Enerji Bakanı Taner Yıldız, AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Emrah Karayel, AK Parti İl Başkanı Şaban Çopuroğlu, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kayseri Şube Başkanı Ali Yavuz, ilçe belediye başkanları, rektörler, askeri erkân, şehit aileleri ve gaziler katıldı.

Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda şehitler için dua edildi. Başkan Büyükkılıç ve beraberindekiler, daha sonra tek tek şehit mezarlarını ziyaret ederek, karanfil bıraktı.

“HER ZAMAN NÖBETTEYMİŞ GİBİ DİRİ VE UYANIK OLACAĞIZ”

Başkan Büyükkılıç, gazetecilere yaptığı açıklamada “15 Temmuz vesilesiyle tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz” diyerek şunları kaydetti:

“Bugün malumunuz 15 Temmuz. Gün içerisinde değişik yerlerde, değişik etkinliklerimiz olacak. Şu andan itibaren Kayseri’mizin şehitliğindeyiz. 15 Temmuz vesilesiyle tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz Onların bizler için şefaatçi olmalarını temenni ediyoruz. Peygamberimizin müjdesiyle, Akif’in dizelerinde söylediği gibi, ‘Ey şehîd oğlu şehîd, isteme benden makber, Sana âgûşunu açmış duruyor Peygamber.’ Peygamberimizin şehadete önem verdiği dizelerde olduğu gibi şehitlerimiz olmazsa bizler olmayız. Bu ülke olmaz. Bu bayrak göklerde durmaz. Onun farkındayız. Şehitlerimize onun için minnet duyuyoruz. Ailelerine sabırlar diliyoruz. Devletimiz ve milletimize ihanet içeriden olunca onun göründüğü gibi izah edilecek tarafı yoktur. Hainlere karşı her zaman uyanık olmalıyız. Nasıl ki bundan beş sene önce, 15 Temmuz gecesinde bu millet sabahlara karşı nöbetlere durduysa, bundan sonra da her zaman nöbetteymiş gibi diri ve uyanık olacağız. Şehitlerimize tekrardan minnet duyuyor, teşekkür ediyorum.”

Başkan Büyükkılıç, 15 Temmuz’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde o geceye sahip çıkan Türk milletine de minnet duyduğunu vurguladı.

AK Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız da yaptığı açıklamada “Kayseri’mizde ve 81 ilimizde yapılacak törenler ile birlikte hem şehitlerimizi, hem de FETÖ’cü hainleri unutmayacağımız, unutturmayacağımız törenleri hep beraber yapacağız. Şehitlerimize rahmet, gazilerimize de sağlık, sıhhat temenni ediyorum” derken,

AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Emrah Karayel de hainlerin 15 Temmuz’da milletten tokat yediklerini, bundan sonra kimsenin böyle oyunlar oynamaya cesaret göstermeyeceklerini belirtti.

Kayseri Valisi Şehmus Günaydın ise 15 Temmuz şehitleri vesilesi ile tüm şehitleri rahmetle yâd ettiklerini belirterek, FETÖ’cülerin hain darbe girişimini unutmayacaklarını ve unutturmayacaklarını ifade etti. Günaydın, “Yılın her gününde ülkemiz, milletimiz, bayrağımız ve ezanımız üzerinde hesabı olanları asla unutmayacağız. Birlik ve beraberlik içerisinde, kenetleneceğiz” şeklinde konuştu.

Başkan Büyükkılıç ve beraberindeki protokol, Kartal Şehitliği’nin ardından Asri Mezarlık Polis Şehitliği’ni de ziyaret etti. Şehitlik kabir ziyaretlerinde Kur’an-ı Kerim tilaveti ve dua okunurken, Başkan Büyükkılıç da şehit kabirlerinde dua edip, karanfil bıraktı.

AGÜ’de 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Programı

Abdullah Gül Üniversitesi’nde (AGÜ), 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Programı düzenlendi.

Sümer Kampüsü Rektörlük Konferans Salonunda gerçekleştirilen programa Rektör Prof. Dr. Cengiz Yılmaz, Kayseri Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hüseyin Beyhan, AGÜ Rektör Yardımcıları, Dekanlar, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Programı Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Program daha sonra 15 Temmuz gecesini, o geceyi yaşayan insanların gözünden anlatan film gösterimi ile devam etti.

Ardından Rektör Prof. Dr. Cengiz Yılmaz, günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı.

Prof. Dr. Yılmaz konuşmasında, 15 Temmuz’un anlamı, bu anlamın derinliği ve bu derinliği pekiştirmek amacıyla bu etkinliği gerçekleştirdiklerini söyledi.

Milletler için demokrasinin öyle çok kolay elde edilen bir erdem olmadığını vurgulayan Prof. Dr. Yılmaz, “Dünyanın hiçbir toplumunda bu demokratik ilerleme dediğimiz, demokrasiye ulaşma dediğimiz süreç kolay olmamıştır. Büyük mücadeleler gerektirmiştir, büyük cefakarlıklar gerektirmiştir” dedi.

“Aynı şey bizim tarihimizde de bizim öz kendi tarihimizde de hep böyledir” diyen Prof. Dr. Yılmaz, “Tarihimizde demokrasiyle ilgili demokratikleşme süreçleriyle ilgili pek çok büyük badireler, mücadeleler hepimizin bilgisi dahilinde vardır. 15 Temmuz’u da bu çerçevede değerlendirmek gerekir ama bir de şu açıdan bakmak gerekir. 15 Temmuz bir toplumun, bir milletin topyekûn kendi demokrasisini korumak için sokağa döküldüğü, şehitler verdiği, büyük mücadeleler gerçekleştirdiği, büyük fedakarlıklar ortaya koyduğu bu anlamda da bambaşka çok büyük bir vakadır, çok büyük bir mücadeledir” şeklinde konuştu.

Devletin içinde nüvelenmiş bir grubun ortaya koyduğu bir kalkışmaya karşı ama güçlü bir grubun ortaya koyduğu bir kalkışmaya karşı aslında 15 Temmuz bu milletin verdiği çok net bir yanıt olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Yılmaz şöyle devam etti:

“Bu yanıt o kadar nettir ki bu cevap o kadar nettir ki 251 şehidimiz, binlerce yaralımız, milyonlarca insanımızın sokağa dökülüp haftalarca demokrasi nöbeti tutmasıyla tarif edilebilecek bununla dahi belki tarif edilemeyecek önemli bir vakadır.  Bu şekilde görmekte fayda olduğunun özellikle altını çizerim. Şunu da ifade etmek lazım, 15 Temmuz’dan çıkarmamız gereken mesajlar açısından baktığımızda demokrasilerin her zaman risk altında olduğunu da algılamamız lazım. Çünkü demokratik ortamlarda gizli örgütlenmeler her zaman asimetrik güç elde ederler. O gücü de daha fazla güçlenmek, daha fazla yayılmak özellikle devletin içerisinde daha fazla nüvelenmek için kullanırlar. Demokrasinin böyle bir zaafı vardır. Demokratik ortamların böyle bir zaafı vardır. 15 Temmuz bize böyle bir risk olduğunu açık ve net bir şekilde ortaya koyan gerçek bir vakadır. O yüzden devletimizin üzerine titremeliyiz. Devletimizin içerisinde gizli nüvelenmelerle, gizli örgütlenmelerle bu tür asimetrik güç elde etmeye çalışan bütün grupların önünde durmalıyız. Bu konunun çok önemli olduğunu ve bu riskin de her zaman olabileceğini de farkında olmalıyız” dedi ve  program sona erdi.

KGC BAŞKANI METİN KÖSEDAĞ “Darbe girişimleri tarihe karıştı”

Kayseri Gazeteciler Cemiyeti (KGC) Başkanı Metin Kösedağ, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla yaptığı açıklamasında, “15 Temmuz hain darbe girişimine karşı Türk milletinin gösterdiği irade, darbe girişimlerinin tarihe karıştığını göstermiştir.” dedi.

KGC Başkanı Kösedağ, 15 Temmuz hain darbe girişiminin 6’ncı yıldönümü dolayısıyla yazılı açıklama yaptı. Darbe girişimiyle Türkiye’de bir infial oluşturulmaya çalışıldığına işaret eden Kösedağ, Türk milletinin o akşam gösterdiği iradeyle, darbeci zihniyeti tarihin derinliklerine gömdüğünü ifade etti. Kösedağ, “Türk halkının özgür iradesiyle seçilmiş hükümetlere karşı darbe girişimlerinin artık tarihe karıştığına inandığımız 21. Yüzyıl Türkiye’sinde, 15 Temmuz 2016 günü gerçekleştirilmek istenen silahlı darbe kalkışmasının hedefine ulaşamadan bastırılması en büyük tesellimiz olmuştur. Demokrasinin kesintiye uğramaması, Türkiye halkının hür iradesiyle seçilmiş hükümetin silah zoruyla alaşağı edilmemesi için tankların önüne dikilen, meydanları dolduran her kesimden insan, dünyaya örnek bir direniş sergilemiştir. Her ne kadar darbeciler Türk Silahlı Kuvvetleri içinden çıksa da, Genel Kurmay Başkanlığı’ndan başlayarak değişik kademelerdeki mensuplarının ve Emniyet Teşkilatı ve diğer güvenlik birimlerinin ve halkın kahramanca direnmeleri sayesinde Türkiye büyük bir felâketin eşiğinden dönmüştür.” diye konuştu.

“MEDYA ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMIŞTIR”

Medyanın da hain sürece karşı millî birlik ve beraberliğin tesisi konusunda üzerine düşeni yaptığının altını çizen Kösedağ, “Günümüzde dördüncü kuvvet olarak kabul edilen medya gerek 15 Temmuz hain darbe girişimi gecesinde, gerekse sonrasında yaptığı yayınlarla vatanın birliği, bütünlüğü ve milletinin beraberliğinden yana tavır almıştır. Seçilmişlerden yana olmuştur. Olması gerekeni yapmıştır.” ifadelerini kullandı.

Erciyes Anadolu Holding 15 Temmuz Filmi

‘ONLAR HEP BİZİMLE’ 15 Temmuz hain darbe girişiminin 5. yıldönümünde Erciyes Anadolu Holding tarafından yayınlanan filmde ‘Onlar hep bizimle’ vurgusu dikkat çekiyor.‘’Dağ gibi arkandayız Türkiyem!’’diyerek yola çıktığı günden bu yana sahip olduğu tüm üretim gücüyle ülke ekonomisine katma değer sağlayan Erciyes Anadolu Holding, bu yıl 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü için ‘Onlar hep bizimle olur. Bizimle yaşar.’ mottosunun öne çıktığı bir film yayınladı. Filmde, 15 Temmuz günü darbeye karşı direnirken şehit düşen vatandaşlarımıza yer verildi. Gölbaşı Özel Harekat tesislerinin bombalaması sonucu şehit düşen Kayserili kadın özel harekat polisi Cennet Yiğit, aynı yerde şehit edilen başka bir özel harekat polisi Fevzi Başaran, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde en ön safta darbeci hainlere direnirken şehit düşen ev hanımı Ayşe Aykaç, oğlu Abdullah Tayyip Olçokile aynı yerde şehit düşen Erol Olçok, darbeci hainler tarafından Çengelköy’de şehit edilen Halil Kantarcı, Saraçhane’deki İstanbul Büyükşehir Belediyesi binası önünde şehit düşen Prof. Dr. İlhan Varank, Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda hayatı pahasına darbecilere geçit vermeyen şehit Ömer Halisdemirve hain darbeciler tarafından katledilen 249 vatandaşımız içerisindeki en genci olan 15 yaşındaki Halil İbrahim Yıldırım gibi isimlere vurgu yapılıyor.15 Temmuz’da millet iradesine kast eden hainlerin, ‘Türkiye geçilmez’ diyen Türk Milleti tarafından bertaraf edilmesinin 5.yıldönümünde, Erciyes Anadolu Holding’in çalışması şehit ve gazilerimizin aziz hatıralarına adeta bir saygı duruşu niteliği taşıyor.

BÜYÜKŞEHİR’DE “MÜSİAD 15 TEMMUZ FOTOĞRAF SERGİSİ” AÇILDI

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Kayseri Şubesi tarafından Büyükşehir Belediyesi fuaye alanında kurulan 15 Temmuz Fotoğraf Sergisi’nin açılışına katıldı. Büyükkılıç, “Su uyur düşman uyumaz anlayışı ile hain hele hiç uyumaz mantığı içerisinde unutmayacağız, unutturmayacağız” dedi.

MÜSİAD Kayseri Şubesi tarafından Büyükşehir Belediyesi Başkanlık Girişi’ne 15 Temmuz Fotoğraf Sergisi açıldı. 15 Temmuz’un ruhunu yansıtan 35 fotoğraftan oluşan sergi, Başkan Büyükkılıç, MÜSİAD Kayseri Başkanı Mehmet Kütahneci ve yönetimi tarafından törenle açıldı.

“UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ”

Sergide MÜSİAD Genel Merkezi tarafından seçilen 15 Temmuz gecesinin dikkat çeken 35 fotoğrafın yanı sıra FETÖ’nün kalkıştığı darbe girişiminin 14 saatlik kronolojik tablo da yer alıyor.

15 Temmuz’un sürekli diri tutulması gerektiğini vurgulayan Başkan Büyükkılıç, sergi açılışında yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“MÜSİAD’ın hassasiyetini her zamanki gibi tebrik ediyoruz. Sergiyi Büyükşehir Belediyemizin fuaye alanında açtıkları için teşekkür ediyoruz. Tabi ki ‘unutmadık, unutturmayacağız’ anlayışıyla da 15 Temmuz’u sürekli diri tutmamız gerektiğini söylemek istiyorum. Dışarıdan olan düşmanların tabi ki bilinmesi ve düşman olması kadar doğal olan bir şey olmaz. Ama içerden çıkan hainleri her halde her zaman tespit edemeyebiliyoruz. O açıdan ‘su uyur düşman uyumaz’ anlayışı ile hain hele hiç uyumaz mantığı içerisinde unutmayacağız, unutturmayacağız.”

Sergi hakkında bilgilendirmelerde bulunan MÜSİAD Kayseri Başkanı Mehmet Kütahneci ise 15 Temmuz ruhunu gelecek nesillere aktarmanın öneminden bahsetti.

Kütahneci, 15 Temmuz ruhunun her zaman yaşatılması gerektiğini vurgulayarak, “5 sene olmuş, dün gece gibi hala aklımızda, aklımızdan da hiç gitmemesi lazım. Yaşadığımız tecrübeden birçok ciddi dersler çıkarmamız gerekiyor. Bu tecrübeyi, bu geceden öğrendiklerimizden çocuklarımıza ve gençlerimize aktarmamız gerekiyor ki, nesillerimiz de aslında Türkiye’nin geçilemediğini, Türk halkının demokrasisine ve iradesine sahip çıktığını ve gösterdiğini tüm nesillere aktardığını göstermemiz gerekiyor. O bakımdan 15 Temmuz Ruhunu her zaman yaşatmamız gerekiyor” diye konuştu. Konuşmaların ardından serginin açılış kurdelesi kesildi.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında Kartal Şehitliği’nde  anma programı

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında Kartal Şehitliği’nde gerçekleştirilen anma programına katıldı.

Vali Şehmus Günaydın, milletvekilleri, askeri ve mülki erkanın katıldığı programda şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle andıklarını ifade eden Başkan Tahir Nursaçan, “Kartal Şehitliği’ndeki vatan evlatlarımızın huzurunda 15 Temmuz şehitlerimiz ve ülkemizin bekası için şehadete ulaşan tüm kahramanlarımız için Fatihalar okuduk, vatanımızın ve milletimizin bölünmez bütünlüğü için dualar ettik, şehit ailelerimizle bir araya geldik ve aziz şehitlerimizin kabirlerine karanfiller bıraktık. Bu vesileyle bir kez daha tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Hainlere vücutlarını siper ederek 15 Temmuz’u Demokrasi ve Milli Birlik Günü haline getiren aziz milletimizin her ferdine şükranlarımı sunuyorum” dedi

AKP Kayseri il başkanı Şaban Çopuroğlu’nun mesajı

Sevgili Kardeşlerim. Hepimizin bildiği gibi asırlardır bu güçlü millet nice hain saldırılarla karşılaştı.  Yılmadık, yıkılmadık, bölünmedik.İşte tarihimizin en karanlık gecelerinden ve aynı zamanda dönüm noktaların biri olan 15 Temmuz Kalkışması da bu girişimlerden biridir.

Öncelikle, o karanlık geceyi zaferle dolu  bir sabaha dönüştüren zaferi milletimize bahşeden Rabbimize binlerce şükür olsun.. Dik duruşun sembolü Sayın Cumhurbaşkanımızla birlikte meydanlara inerek demokrasi mücadelesi veren kahraman milletimizin her bir ferdine selam olsun. Bu büyük destanın baş mimarı olan 251 şehidimizi rahmetle anıyor, gazilerimize şifa ve esenlikler diliyorum.

15 Temmuz 2016’da, milletçe büyük bir tehlike atlattık. Tüm dünya önünde büyük bir var olma sınavını daha yine alnımızın akıyla başardık. Tarihte eşi benzeri az görülen hain bir saldırıya maruz kaldık ve Türk Milletine yakışan örnek bir mücadeleyle bertaraf etmeyi başardık. Başta rabbimizin inayeti, sonra, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın cesareti ve en önemlisi de Aziz Milletimizin güçlü iradesi sayesinde, bir kere daha büyük bir zafer kazandık. Büyük milletimizi bu topraklarda istemeyenlere büyük bir ders daha verdik. Her bir karışı şehitlerimizin kanlarıyla sulanmış, her bir köşesi ayrı bir destana tanıklık etmiş bu cennet yurdun bizim olduğunu bir kere daha tüm dünyaya ilan ettik.

Allah milletimize bir daha bize o karanlık geceyi yaşatmasın. Cumhuriyetimizi, demokrasimizi, milli irademizi yok etmek, hürriyetimizi elimizden almak isteyenlere karşı, 15 Temmuz’da olduğu gibi, milletçe onurlu bir mücadele vermeyi ve galip gelmeyi nasip etsin.  Bu vesileyle, Malazgirt’ten Çanakkale’ye, Büyük Taarruz’dan 15 Temmuz’a, bu topraklar için toprağa düşen ama makamların en yücesine erişen tüm şehitlerimizi ve ebediyete irtihal eden gazilerimizi rahmetle ve şükranla yâd ediyor, hayatta olan gazilerimize sağlıklı, huzurlu ömürler diliyorum. Büyük destanımızın 5. yıldönümü, Aziz Milletimizin Demokrasi ve Milli Birlik Günü kutlu olsun.

Çopuroğlu  daha sonra ‘HAK-İŞ Konfederasyonu Kayseri İl Başkanlığı tarafından tertip edilen 15 Temmuz Şehitlerini anma programına katıldık. Şehit ve Gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyoruz’ dedi. 

MMO Kayseri Şube Başkanı Süleyman VAROL 15 Temmuz birlik ve beraberliğin göstergesi, şanlı milletimin zaferidir!
Milletimize yapılmış olan bu Hain Darbe Girişimi; Türk Devleti’nin işgali, ülkemizin ve milletimizin bölünmesi için yapılan bir terör saldırısıdır. Bu saldırı her yönüyle Türkiye Cumhuriyeti tarihinin önemli dönüm noktalarından biridir.
Birçok kez darbelerle karşı karşıya kalmış bir Türkiye olarak bu son darbe girişimi, milletimizin sokaklarda göstermiş olduğu direniş ile bertaraf edildi. İlk dakikadan itibaren ne siyaset bu ihaneti sineye çekti ne de halk rıza gösterdi. Siyasi iktidar darbeyi tanımadığını ve direneceğimizi ilan ederken, halk sokaklara çıktı, tankların önünde durdu, uçaklara göğsünü siper etti. Böylece Türkiye tarihinde ilk defa bir darbe halkın karşı koymasıyla engellendi.
Tarihimizde göstermiş olduğumuz birlik ve beraberlik ile birçok destan yazdık. Biliyoruz ki Türk Milleti hiçbir zaman özgürlüğüne pençe attırmamıştır. Kurtuluş Savaşı’ndan, Çanakkale zaferimizden ders alamayanlar geçmişte olduğu gibi bu hain gecede de ağır bedeller ödediler.
Her şeye rağmen herkes bilmelidir ki; bu milletin Mustafa Kemalleri hiç eksik olmadı, kahramanları da hiç tükenmedi. Konu vatan, bayrak ve istiklal olunca Türk’ün nasıl aslan kesildiğini, bütün oyunları nasıl bozduğunu, elinde tek geçim kaynağı tarlası olan çiftçimizin F-16 Uçakları kalkmasın diye yakmış olduğu tarlası ve sonrasında ‘’ Vatan İçin Yaptık’’ sözü en güzel örneğidir. Her kim ne yapmaya çalışırsa çalışsın damarlarımızda bu kan olduğu sürece Aziz Türk Milleti ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti ilelebet var olacaktır.

O karanlık gecede vatanı için canlarını vermekten kaçınmayan şehitlerimizi ve her biri dağ gibi olan gazilerimizin yaptıklarını hiçbir zaman unutmayacağız, unutturmayacağız.
Ülkemizin birlik ve beraberliği için her zorlukta tek nefes olmayı başarabilen tüm vatandaşlarımın Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nü kutluyorum.

DEVA PARTİSİ MELİKGAZİ İLÇE BAŞKANI TUNA TÜRKYAR’IN 15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ MESAJI

15 Temmuz 2016 yılında, tamda 21. yüzyılın Türkiye’sinde darbeler dönemi artık kapanmıştır denilirken, FETÖ terör örgütü tarafından anayasal düzeni ortadan kaldırmaya yönelik başlatılan darbe girişimi; ülkemizin demokrasisine sahip çıkan duyarlı kahraman Türk halkı tarafından canı pahasına engellenerek, bölücü hainlerin girişimi başarısızlığa uğratıldı.

Tarihi boyunca önce vatan diyen ve vatanı için bedel ödemekten kaçınmayan bir milletin üzerine doğrultulan namlular ve bombalar karşısında şehit olma pahasına destansı bir direniş gösteren halkımız ile Büyük Millet Meclisimizin çatısı altında toplanan ve tek yürek olan siyasi parti temsilcilerimiz “demokrasi kahramanları” olarak tarih sayfalarında yerini almıştır. Yıllar yılı bağıra bağıra gelen bir tehditin göz ardı edilmesinin ve siyasi imtiyazların bir sonucu olarak ortaya çıkan darbe girişimi sonrası şehit olan yüzlerce masum can ile binlerce gazimiz hatırlara sadece 15 Temmuz tarihinde gelmemeleri en büyük dileğimiz, umudumuzdur. Onlar, vatan için, bizler için canını hiçe sayarak gözlerini kırpmadan şehadet şerbetini içmiş birer kahramandırlar. Haklarını ödeyemeyiz. Genel Başkanımız Sn. Ali Babacan’ın da belirttiği “15 Temmuz Demokrasi Direnişi; güçlü, demokratik bir hukuk devleti için gerçek bir fırsat olabilirdi. Sayın Erdoğan bunu tam tersi yönde kullandı. 84 milyonu tek imzaya mahkum ettiği bir dönem başlattı. Her türlü krizin vazgeçilmezi olan, krizlerin ortağı Devlet Bahçeli de bu yolda onu yalnız bırakmadı. 251 şehidimizin, binlerce insanımızın direnişi; bu ülke ve millet için değil, ucube bir sistem için kullanıldı” sözlerinin de göz ardı edilmemesi gerektiğine inanmaktayız. Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi olarak koşullar ne olursa olsun sivil siyasete gözümüz gibi bakacağız. Duyarlı yurttaşlar gibi bizlere de düşen demokrasimize karşı yönelen her türlü kalkışma karşısında dimdik durmaktır. Anayasal düzeni korumak, milletin iradesini her şeyden ve herkesten üstün tutmak bizim halkımıza sözümüzdür. Unutulmamalıdır ki hiç bir vesayet odağına, siyasetin üstünde bir güç atfedilmemeli ve sivil siyasetin gücüne inanılmalıdır.

Bölücü hainlerin darbe girişiminin 5. yıl dönümü sebebiyle 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde hayatını kaybetmiş şehitlerimize Allah’tan rahmet, kahraman gazilerimize şükranlarımızı sunuyoruz.

Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) Kayseri İl Başkanı Abdullah Çelebi’nin mesajı

Bugün itibariyle Cumhuriyet tarihimizin en arsız ve tehlikeli darbe girişiminin üzerinden 5 yıl geçmiş bulunmaktadır. Aradan geçen 5 yıllık süreye rağmen maalesefki hainlerin ve kripto hainlerin tam olarak temizlenemediği her gün basına yansıyan operasyon haberlerinden anlaşılmaktadır.

Bu darbe girişimini diğer darbelerden ayıran ve daha tehlikeli hale büründüren en büyük özelliği ise; diğer darbeler ve darbe girişimleri tamamen askeri hiyerarşi içerisinde ve sadece askerler tarafından icra edilerek sivil destekten yoksunken 15 temmuz darbe girişimi askeri hiyerarşiden uzak ayrı bir emir komuta zinciri içerisinde ve adeta devletin tüm kurumlarını örümcek ağı gibi sarmış sivil hainlerin desteğiyle yürütülmeye çalışılmış olmasıdır.

Ancak bu hainler ve destekçilerinin hesap edemedikleri bir şey vardı ki o da gerçek Türk Askeri ve Türk Milletindeki vatan sevgisiydi. Bu vatan sevgisinin dışa vuran yansıması olarak girişimin ilk anlarından itibaren savunmaya geçerek hainlerin istediği ortamın oluşmasını engelleyen şehit ve gazilerimizin önünde saygıyla eğiliyoruz.

İşte bu savunmanın en önemli isimlerinden birisi olan Şehidimiz Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir bu kıvılcımı yakması ve bu uğurda öleceğini bile bile verilen emri yerine getirmesiyle Türk Askerindeki vakar ve vazife duygusunun sembolü haline gelmiştir. Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği Kayseri Şubesi üyesi tüm emekli Astsubaylar olarak bizler de tıpkı Halisdemir gibi, tıpkı görevdeki meslektaşlarımız gibi yaşımız ne olursa olsun halen 18 li yaşlarında vermiş olduğumuz askerlik sözü ve yeminine sadık olduğumuzu, gerektiğinde yurt savunmasında kanımızın ve terimizin son damlasına kadar mücadeleye hazır olduğumuzu belirtmek isteriz.

Bu vesileyle başta şehit meslektaşımız Ömer Halisdemir olmak üzere aziz şehitlerimize Rahmet diliyor, Gazilerimiz ve Şehitlerimizin emanetlerine saygılarımızı sunuyoruz.

DEVELİ BELEDİYE BAŞKANI MEHMET CABBAR’IN MESAJI

15 Temmuz 2016 gecesi yaşanan darbe girişimi aziz milletimize ve bu topraklara yapılan Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük ihanetidir. Milli iradeyi hiçe sayan FETÖ’cü terör örgütü mensubu gafiller, büyük Türk milletinin cesaretini, vatanperverliğini, bağımsızlık aşkını, bayrak ve ezan sevdasını hesaba katmamış ve hak ettikleri cevabı almışlardır. Bu yüce millet bir kez daha hep birlikte ortaya koyduğu 'Çanakkale Ruhu'yla hainlere karşı bir direniş ve diriliş öyküsü yazmıştır.
Yüce Türk Milletinin karakteri birçok erdemlerle donatılmıştır. Bu erdemlerden biri de yeri geldiğinde vatanını korumak için canından vazgeçmeyi göze alabilmektir. Türk milleti bu yüksek karakterini yüzyıllara uzanan destansı tarihimizde birçok kez göstermiştir. İşte bunların sonuncusu, 15 Temmuz 2016 da millet olmanın ruhunu, birlikteliğini ve gücünü dosta düşmana bir kez daha gösterdiğimiz 15 Temmuz destanıdır. Hiçbir darbe, hiçbir kalkışma asla meşru değildir ve hiçbir şekilde savunulamaz. Milletimizin iradesine ve demokrasimize kasteden bu girişim karşılıksız kalmadı. Milletin iradesini ve bağımsızlığını hedef alan hain darbe girişimi, milletimizin asil duruşu sayesinde hedefine ulaşamadı ve asla da ulaşamayacaktır. 15 Temmuz gecesi yaşanan şanlı direnişi hatırlayacak, hatırlatacak, aziz şehitlerimizi rahmet ve minnet duyguları ile anmaya devam edeceğiz. 15 Temmuz 2016 gecesi Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ/PDY) tarafından Türkiye’ye, milli iradeye, demokrasiye, ülkemizin birliği ve bütünlüğüne karşı gerçekleştirilen hain darbe girişimini bir kez daha lanetliyor, vermiş oldukları destansı mücadele sonrası hayatını kaybeden şehitlerimize Allah’tan rahmet yakınlarına ve Türk milletine sabır, gazilerimize sağlıklı bir ömür diliyorum.

“TOÇ BİR-SEN KAYSERİ ŞUBESİ 15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ İÇİN 251 ADET FİDAN DİKTİ.”

15 Temmuz hain darbe girişiminin 5. Yıldönümü nedeniyle Tarım – Orman Çalışanları Birliği Sendikası (Toç Bir-Sen) Kayseri Şubesi nedeniyle Kayseri Şube Başkanı Serkan TİLDEM bir açıklama yaptı.

Türk tarihinin son yıllarda yaşadığı en büyük olaylardan olan 15 Temmuz hain darbe girişiminin 5.yılındayız. 251 vatandaşımızın şehit düştüğü ve binlerce vatandaşımızın da gazi olduğu hain darbe girişimi milletimizin öncülüğünde büyük bir direniş ile engellendi. FETÖ tarafından düzenlenen darbe girişimi daha ileri boyutlara ulaşmadan saatler içerisinde engellendi. Vatandaşlarımızın tankların önünde durduğu o karanlık gece bir çok kahramanlık hikayesiyle birlikte aydınlığa kavuştu. Milli irade dışında bir seçeneğe asla boyun eğmeyen milletimiz demokrasiden yana tavır aldı.

TOÇ BİR-SEN Kayseri Şubesi olarak bizlerde 15 Temmuz bilincini diri tutmak adına öncelikle 15 Temmuzun kahraman Şehitlerinden Polis Özel Harekatçı Kübra DOĞANAY’ın baba ocağına ziyaret gerçekleştirerek onların herzaman yanlarında olduğumuzu ve duygularımızı ifade ederek dua ettik. Ziyaretimizin ardından Yeşilhisar İlçemizde bulunan ağaçlandırma sahasında 15 Temmuzda şehit düşen 251 şehidimiz için 251 adet fidanı hazırlattığımız künyeleri de fidanların üzerlerine asarak toprakla buluşturduk.15 Temmuz hain darbe girişiminin yıldönümünde bir kez daha “UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ”diyoruz.

Vatanımız uğruna gözünü kırpmadan şehadet şerbetini içen tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize geçmiş olsun diyor acil şifalar diliyorum.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu Davut Güleç Kimdir ?

Göz Atabilirsiniz.

Bakanlık’tan ‘elektrik kesintisi’ açıklaması

Enerji ve Tabi Kaynaklar bakanlığı, Kayseri’nin yanı sıra Türkiye’nin büyük bölümünü etkileyen elektrik kesintisi ile …