Hollanda seçim analizi ve Urfalıyam ezelden müziği .. (Köşe yazısı)

SEÇİM ANALİZİ *Türk kökenlilerin katılım oranı, iddiların aksine yüzde 40-45 değil, yüzde 80 oldu.

İlhan KARAÇAY’dan SEÇİM ANALİZİ

*Türk kökenlilerin katılım oranı, iddiların aksine yüzde 40-45 değil, yüzde 80 oldu.

*DENK Partisi, Rotterdam, Amsterdam, Lahey ve Harderwijk’teki 11 seçim bürosunda
en çok oyu aldı.
*Başbakan’ın partisi VVD, 42 kentte en çok oyu aldı.
*Mektupla oy kullanan yaşlılar, en çok İşçi Partisi, Demokrat 66, CDA ve 50 Yaş Üstü
Partisi’ne oy verirken, ırkçı Demokrasi Forum’una oy vermediler.
*Tercihli oylarda Tunahan Kuzu 69.940 oy alırken, pek çok Türk kökenli aday,
boylarının ölçüsünü aldılar.

Hollanda’da geçen hafta yapılan genel seçimlerin resmi sonuçları dün açıklandı.
İlginç verilerin ortaya çıktığı seçim sonuçlarına göre, her seçim sonrasında ‘Türk kökenliler Hollanda seçimlerinde yüzde 40-45 oy kullanırken, Türkiye’deki seçimlere yüzde 75 olarak katılıyorlar’ iddialarının aksine, Türk kökenli seçmenlerin, yüzde 80 oranında katılmış olduklarını saptadım.
Elde ettiğim verilere göre, Türk kökenli adaylara tercihli oy veren Türk kökenlilerin sayısı
223.600 oldu.
Türk kökenli adaylar içerisinde yer alan Dilan Yeşilgöz 44.430 tercihli oy almış.

Yeşilgöz’e mutlaka 20 bin kadar Hollandalı tercihli oy vermiştir. Bu nedenle kendisine verilen Türk kökenli oylarınının 24 bin olduğunu düşünelim.
Nilüfer Gündoğan da 40.635 tercihli oy almış. Gündoğan’a da 20 bin Hollandalının oy verdiğini kabul edersek, Türk kökenlilerin verdiği tercihli oy sayısı da 20 bin olur.
Tunahan Kuzu’nun almış olduğu tercihli oyların hemen hemen tamamı Türk kökenlilerdendir.
Ama yine de her ihtimale karşı, Türk kökenli olmayan 5 bin kişinin Kuzu’ya oy verdiğini düşünelim.
Böyle bir hesaplama sonunda, Türk kökenlilere verilen 223.600 oydan, 45 bin oy düştüğümüz zaman geriye kalan sayı 178.600 oluyor.
Tabii ki, Türk kökenlilerin tamamı tercihli oy kullanmıyor. Partilere direkt olarak oy veren Türk kökenlilerin sayısını 30 bin olarak kabul edersek, Türk kökenlilerin verdiği oy sayısı 208.600 olur.
Hollanda’da Türk kökenli seçmen sayısı 260 bin olarak kabul ediliyor. Bu duruma göre sandığa giden Türk kökenlilerin oranı yüzde 80 oluyor. Hollandalılar’ın katılma oranı yüzde 82 olduğuna göre, demek ki Türk kökenliler de seçime aynı ilgiyi göstermişlerdir.

Hollanda medyası, Türk kökenlilerin varlığını küçümsemek için, her seçim sonrasında, Türk kökenlilerin yüzde 40-45 oranında sandığa gittiklerini kasıtlı olarak yazar. Ben de her seçim sonrasında yaptığım hesaplamalarda, Türkler’in yüzde 65-70’inin oy kullandığını ileri sürerdim. Demek oluyor ki, bu seçimler, Türk kökenlilerin ilgisini daha çok çekmiş ve katılım oranı yüzde 80 olmuş.
Bu hesaplamaya karşı çıkan bir akıllı çıkabilir ama, sizler de iyice incelediğiniz zaman, gerçeğin bu olduğunu anlayacaksınız.
Aşağıda sizlere, Türk adaylara verilen tercihli oyları görebileceğiniz listeyi sunacağım.

İLGİNÇ VERİLER

Seçim sonuçlarına göre, 3 milletvekiliği kazanan DENK Partisi, Rotterdam, Amsterdam, Lahey ve Harderwijk’teki 11 seçim bürosunda en çok oy alan en büyük parti olmuş. DENK Partisi Utrecht’te de VVD ile birlikte en çok oy alan parti olmuş.

Başbakan Rutte’nin Partisi VVD ise 42 kentte en büyük parti konumunda.
Kendisini çok övdüğümüz Sigrid Kaag’ın Demokrat 66 Partisi, Amsterdam ve Lahey’de en büyük parti olurken sandalye sayısını 24’e çıkararak, koalisyonun en güçlü adayı olmuştur.

Mektupla oy kullanan 70 yaş üstü seçmenlerin oylarında da bir ilginçlik var. Yaşlı seçmenler genellikle İşçi Partisi, Hıristiyan Demokratlar Birliği CDA, Demokrat 66 ve 50 Yaş Üstü Parti’ye oy vermişler. Yaşlı seçmenlerin, ırkçı Demokrasi Forumu’na ilgi göstermemişler.

Seçimlerin sonu analiz edilirken, diğer ırkçı Wilders’in partisine değinmemek olmaz tabii.
Seçim öncesinde 40 sandalye çıkaracaklarını iddia eden Wilders, sadece 17 sandalye elde ederek, seçimin kaybedeni oldu.
Yeşil Sol Partisi ve Sosyalist Parti de, oylarını yarıya düşürerek, seçimin kaybedeni oldular.

Türkiye kökenli Nilüfer Gündoğan’ın da yer aldığı, Avrupa Birliği’nin desteklediği sanılan Europa VOLT Partisi, ilk defa girdiği seçimde başarı elde ederek 3 sandalye elde etii.

DENK ile, geçen seçim öncesinde yollarını ayıran Slyvana Simons, bu defa uzun bir çalışma dönemi bulduğu için tek başına da olsa parlamentoya girmeyi başardı. Simons’un aldığı oyların yarıdan fazlası DENK’e gidecekti.

TERCİHLİ OYLAR
Tercihli oylar için söylenebilecek tek şey, ‘Boylarının ölçüsünü alan çok oldu’ lafıdır.
Seçilebilmek için en az 30 bin oy almaları gerekenlerin çoğu iki yüzlü, üç yüzlü oylarda kalarak boyunlarının ölçüsünü aldılar.

Tabii ki sürpriz sonuçlar da oldu. Örneğin, Demokrat 66 Partisi listesinin 30’uncu sırasında yer alan ve tercihli oylarda çok iddialı olan Avukat Nazmi Türkkol, sadece 2.502 oy alabildi.
Buna karşın, listede 17’inci sırada yer alan Hülya Kat, 15.372 tercihli oy aldı ama, partisi 24 sandalye kazandığı için direkt olarak parlamentoya girdi.

Burada şunu da açıklamam gerekecek. 30’uncu sırada yer alan Nazmi Türkkol’un, çok yakında parlamentoya girme şansı var. Zira kurulacak olan koalisyona mutlaka girmesi beklenen Demokrat 66 Partisi, kabineye en az 6 Bakan ve Devlet Sekreteri verecektir. Buralara seçilenlerin, parlamentodaki yeri boşalacağı için, listedeki yedekler sıra ile meclise gireceklerdir. Nazmi Türkkol da böylece parlamentoda altıncı Türk kökeli olarak yerini alacaktır.

Hollanda’da hükümetin oluşması için atanan iki arabulucu, görüşmeleri gözlerine yüzlerine buladılar. Bu nedenle değiştirildiler. Yeni atanan iki arabulucu şimdi koalisyon çalışmalarını sürdürecek. Hükümet oluşturmanın biraz gecikeceği sanılıyor.
Hollanda’da en uzun koalisyon kurma süresi 225 gün, en kısası da 25 gün sürmüştü.

İŞTE, TÜRK KÖKENLİLERİN TERCİHLİ OY LİSTESİ

Dilara Yeşilgöz-Zegerius, VVD: 44.430 (Beşinci sıradan seçildi. Tercihli oyu ile de kazandı)
Mustafa Bal, CDA: 504
Hülya Kat, D66: 15.372 ( Onyedinci sıradan seçildi. Tercihli oy ile seçilemezdi))
Nazmi Türkkol, D66: 2.502
Meyrem Çimen, D66: 1.526
Suat Kutlu, D66: 732
Yasin Elmacı, D66:158
Fatma Koşer Kaya, D66: 528
Nevin Özütok, Yeşil Sol: 10.600
Serpil Ateş, Yeşil Sol: 4.270
Ufuk Kâhya, Yeşil Sol: 444
Mahir.Ö.Alkaya, Sosyalist Parti: 4.405 (Üçüncü sıradan seçildi. (Tercihli oyla seçilemezdi)
Murat Memiş, Sosyalist Parti: 1.352
Songül Mutluer, İşçi Partisi: 4.836
Alptekin Akdoğan, İşçi Partisi: 895
Yasin Torunoğlu, İşçi Partisi: 620
Tunahan Kuzu, DENK: 69.940 (İkinci sıradan seçildi. Tercihli oyu ile de kazandı))
Stephan van Baarle, DENK: 2.417 (Üçüncü sıradan seçildi. Tercihli oyla seçilemezdi)
Ahmet Erdoğan, DENK: 4.524
Nur İcar ,DENK: 3.307
D.Enes Sarıakçe: DENK, 638
Gürcü Polat-Işıktaş: DENK, 1.811
Doğukan A. Ergin, DENK, 1.571
Ahmet Kaya, DENK: 2.382
A.Taha Çoban, DENK: 411
Nihal E. Altmış, BIJ1: 1.343
Öner Çatalpınar, CODE ORANJE: 205
Nilüfer Gündoğan, VOLT: 40.635
Nurullah Gerdan, NİDA: 397
Alihan Z. Uzun, NİDA: 186
B.Emre Şahin, NİDA: 239
Önder Duran, NİDA: 52
Aytaç Alpdoğu, NİDA: 120
Leyla Çakır, NİDA: 179
Şener Aslan, Birlik Partisi: 36
Zeliha Gündem Şen, Birlik Partisi: 33

ERDEM ATANER YÜCE, ‘URFALIYAM EZELDEN’ TÜRKÜSÜNÜ MODERN MÜZİĞE UYARLADI

‘Von Dark’ ismiyle tanınan Yüce, elektronik müzikte çığır açtıktan sonra, şimdi de yeni bir çalışma ile 2021’e damgasını vuracak.

Agatha Christie’nin ‘Murder On The Orient Express’ adlı romanından ve Pink Floyd’un ‘Dark Side Of The Moon’ adlı albümünden esinlenerek yaptığı iki eser ile ünlenen Yüce, yeni eseri ile ününe ün katacak.

Son yıllarda yaptığı prodüksüyonlar ile dikkatleri üzerine çekerek ünlenen Erdem Ataner Yüce, on yıllardır sevilerek dinlenen ‘Urfalıyam Ezelden’ adlı türküyü, modern müziğe uyarlayarak muhteşem bir eser ortaya çıkardı.

Başlangıçtaki ilk projesini, ‘Orient Von Dark’ ismi ile tanıtan Yüce, Agatha Christie’nin ‘Murder On The Orient Express’ adlı romanından ve Pink Floyd’un ‘Dark Side Of The Moon’ adlı albümünden esinlenerek yaparak beğeni kazanmıştı.

Elektronik müziğin, yeni çağın en büyük gelişimi olduğunu vurgalayan Yüce, amacının bu müziğe sanatsal bir bakış açısı ile yaklaşarak kendi tarzını ve kitlesini oluşturmak olduğunu söyledikten sonra, ‘Urfalıyam Ezelden’ adlı türküyü yeniden aranje ederek bambaşka bir form ile yine elektronik tarzda ‘Ezelden’ ismi ile yayınladı.

’28 İnç Grubu’nun vokalisti ve bas gitaristi Ömer Yüksel ile ortaklaşa gerçekleştirlen bu proje, sürreal (gerçek üstü) yaklaşım ve seçilen melankolik tema, parçayı modern müziğin yeni bir ürünü haline getirmiş.Kendisi de Urfa Kökenli olan Ömer Yüksel, ortaya çıkan eseri, manevi değeri yüksek olan bir çalışma olarak gördüğünü dile getirdi.

Bu başarılı iki müzik adamı, pandemi sürecinde kayıt yapmanın ve bir araya gelerek üretim yapmanın zorluklarından söz ederken, bir yandan da parçanın kayıtlarının bir kısmının, online olarak Kanada’nın Vancouver bölgesindeki Apricot Music Studios’da, Aybars Savat ve Davis Yates tarafından alındığını dile getirdiler.

Çalışmada, gitarları Davis Yates çalarken, davullara vuran ve kayıt masasında yer alan Aybars Savat’tı.

Bu çalışımada, Von Dark’ın, dijital melodileri, Ömer Yükselin ise Trip Hop tarzını andıran vokali ve buğulu sesi ve de koyu bir sound seçimi, 2021’in en iyi çalışmaları arasında yerini aldı.

Özellikle bir filim müziğini andıran melodiler, dinleyiciyi bir film sahnesinin içinde gibi hissettirmeyi başarıyor.

Von Dark ve Ömer Yüksel, bu türkü formunu elektronik ögeler ile birleştirerek, sanatsal bir formda yorumlamaya çalıştıklarını ve parçayı yaptıkları süreç içerisinde İstanbul’dan Kanada’ya kadar uzanan kalabalık bir ekip ile çalışma gerçekleştirdiklerini dile getirdiler.

Parçanın görselleri de oldukça dikkat çekici.Çalışmanın kapak görselleri, daha öncekiler gibi İrem Şahinbaş imzalı. Şarkıyı yapım sürecinden itibaren takip eden ve kendine has ambient temaları ile bilinen tasarımcı İrem Şahinbaş, bu çalışmada da kendi tarzını yansıtarak gerçek üstü bir tema ortaya koymayı başarmış.

Kendi tarzında kullandığı aksak ve kapalı ritimleri, duygusal melodileri, soundun depresif yapısı ve Davis Yates’in zarif gitar cümleleri, Ömer Yüksel’in kullandığı trip hop vokal tekniği ile birleşerek, parçanın sözlerine bambaşka bir anlam yüklemiş adeta. Zarif bir çekiciliğe sahip olan bu parçayı, ikilinin Spotify hesapları ve diğer sosyal medya platformlarından dinleyebilirsiniz. Spotify dinleyici linkini tıklayınız:  https://open.spotify.com/album/0zhK1kUAm5UhaFmwODxyck

 

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu Davut Güleç Kimdir ?

Göz Atabilirsiniz.

İlhan Karaçay’dan bir analiz ve 4 kitap (Köşe yazısı)

‘TÜRK KÖKENLİ’ VE ‘TÜRKİYELİ’ ANALİZİ… Türk mü, ‘Türkiyeli’ mi? Türk mü, ‘Türk kökenli Hollandalı’ mı? …