Geleneksel Şiir Yarışması, Genç kart Kayseri, Kütüphanelere Ziyaretçi, “Empati Parkuru” Farkındalık Projesi, Çerkes Sürgünü’nü 160’ıncı Yılı,

BÜYÜKŞEHİR’İN GELENEKSEL ŞİİR YARIŞMASININ 7’NCİSİ BAŞLADI

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, geleneksel hale getirdiği ve her yıl edebiyatseverlerin yoğun ilgi gösterdiği şiir yarışmasının 7’ncisini düzenliyor. Büyükşehir 7’nci Şiir Yarışması’nda toplam 27 bin TL ödül dağıtacak.

Kadim kent Kayseri’de düzenlediği kültür sanat faaliyetleri ile vatandaşların takdirini toplayan Başkan Dr. Memduh Büyükkılıç yönetimindeki Kayseri Büyükşehir Belediyesi, şairleri teşvik eden ve destekleyen geleneksel şiir yarışmasının 7’ncisi ile şiir sevdalılarını buluşturuyor.

Her yıl heyecanla beklenen Büyükşehir’in şiir yarışmasının 7’ncisi için konu serbest, son katılım tarihi ise 16 Ağustos 2024 olarak belirlendi.

7’nci Şiir Yarışmasında Toplam 27 Bin TL Ödül

Seçkin jüri üyeleri tarafından şiirlerin titizlikle değerlendirileceği 7’nci Şiir Yarışması’nda dereceye giren katılımcılara ödül takdim edilecek.

Yarışmada 1’incilik derecesini elde eden şiir sahibine 8 bin TL, 2’ncilik derecesini elde eden şaire 7 bin TL, 3’üncülük derecesini alacak şiire 6 bin TL ödül takdim edilecek. Ayrıca yarışmada 2 bin TL’lik 3 adet mansiyon ödülü de sahiplerini bulacak.

Şiir sever her vatandaşın katılımına açık olan ücretsiz yarışmaya ilişkin detaylı bilgi almak isteyenlerin ‘kayseri.bel.tr’ internet adresini ziyaret etmesi veya 0 352 207 16 37 nolu telefondan yetkililere ulaşması yeterli olacak.

GENÇ DOSTU ŞEHRİN BAŞKANINDAN GENÇLERE ÖZEL UYGULAMA: ‘GENÇ KART KAYSERİ’

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ın gayretleri ile genç dostu şehir ödülüne layık görülerek bu ünvanı alan Kayseri, Büyükşehir Belediyesi’nin ortaya koyduğu proje ve uygulamalarla gençlere desteğini sürdürüyor. Bu kapsamda yeni dönemde hayata geçirilecek ‘Genç Kart Kayseri’ uygulaması ile Başkan Büyükkılıç, gençlere özel hizmete imza atılacak.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç yönetimindeki Büyükşehir Belediyesi, Kayseri’deki faaliyetleri ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden ‘genç dostu şehir’ ödülü alarak gençlerin yanında yer alırken, yeni uygulamaları da hayata geçirmeye hazırlanıyor.

‘Genç Kart Kayseri’ projesini gerçekleştirerek gençlere hizmetine yeni bir ivme katacak olan Büyükşehir Belediyesi, yeniden adını gençlerin gönlüne yazacak.

Ulaşımdan Yeme İçmeye, Spor Faaliyetlerinden Kütüphanelere Kadar Gençlere Pek Çok Konuda Kolaylık ve Destek

Başkan Büyükkılıç’ın yönetimindeki Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin yeni dönem hizmetlerinden olacak Akıllı Şehircilik uygulamaları kapsamında ‘Genç Kart Kayseri’ projesi ile gençler, ulaşım, yeme içme, kültür sanat etkinlikleri, müzeler, Kayseri Bilim Merkezi, Erciyes Kayak Merkezi, Spor A.Ş. tesisleri, KAYMEK tesisleri ve kütüphaneler gibi tüm belediye hizmetlerinden faydalanacağı gibi her bir aktivitede de puan kazanacaklar.

Gençler, Büyükşehir’de Sunulan Hizmetlerden Bu Kart ile Yararlanacak

Söz konusu Genç Kart Kayseri uygulaması sayesinde gençler, Büyükşehir Belediyesince sunulan hizmetlerden genç kart ile yararlanacağı gibi aynı zamanda her bir aktiviteden de puan kazanma fırsatı yakalayarak hizmet alımında avantaj sağlamış olacaklar.

Gençlere Yeni Dönemde Hizmetler, Sadece Genç Kart Kayseri Uygulaması ile Sınırlı Değil

Gençlere ve gençlerin kendisini geliştirerek donanımlı olmasına özel önem veren Başkan Büyükkılıç’ın yeni 5 yıllık dönemdeki gençlere yönelik hizmetleri de sadece Genç Kart Kayseri uygulaması ile sınırlı kalmıyor.

Bu doğrultuda planlanan projelerden bazıları ise şu şekilde:

“Teknofest’in Kayseri’de gerçekleştirilmesi için çalışmalar sürdürülüyor. Büyük Bilim Şenlikleri düzenlenecek. Kayseri’deki öğrencilerden başarılı ve ilgili olanlar sınavla seçilerek, bu öğrencilerden oluşan bir Bilişim Akademisi kurulacak ve oluşturulacak bilim heyetinin yönlendirmeleri ile metodolojik çalışmalar yapılacak. TÜBİTAK ile ortak proje geliştiren ve Teknofest gibi yarışmalara katılan üniversite öğrencilerinden oluşan takımlara, kendi projelerini yapma ve geliştirme olanağı sunmak için Teknoloji Hangarı inşa edilecek.”

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ, ÇERKES SÜRGÜNÜ’NÜ 160’INCI YILINDA UNUTMADI

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, 21 Mayıs 1864 yılında gerçekleşen Çerkes Sürgünü’nün 160’ıncı yıl dönümünde, “Çerkeslerin anavatanları Kafkasya’dan sürülmesinin 160’ıncı sene-i devriyesinde, hayatını kaybeden Çerkes kardeşlerimize Allah’tan rahmet, geride kalanlara da sağlıklı ömürler diliyorum” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Çerkes Sürgünü’nün yıl dönümünde bir mesaj yayımlayarak, Çarlık Rusyası’nın, Kafkaslardan Çerkes halkını sürgüne göndermesinin üzerinden 160 yıl geçtiğini hatırlattı.

Başkan Büyükkılıç, Rusya’nın Karadeniz sahiline inme politikası gereği Kuzey Kafkasya’yı ele geçirme amacıyla başlattığı kanlı Kafkas-Rus Çarlığı Savaşı’nda, resmi olmayan rakamlara göre o dönem 1,5 milyona yakın Çerkes’in bir ay içinde sürgün edildiğini, yoldaki şartlar, salgın hastalıklar, açlık gibi nedenlerle yaklaşık 500 bin Çerkes’in hayatını kaybettiğini söyledi.

Tarihin en acı ve sarsıcı olaylarından biri olarak nitelendirilen ve insanlık tarihine “kara leke” olarak geçen Çerkes Sürgünü’nün üzerinden 160 yıl geçmesine rağmen bu hazin hadiseyi unutmadıklarını ve unutmayacaklarını vurgulayan Büyükkılıç, “Osmanlı topraklarına bile ulaşamadan binlerce kişinin öldüğü bu sürgün tarihin en acı hadiselerinden birisi olarak nitelendiriliyor. İnsanlık dışı süreçte Çerkeslerin zulme ve işgale karşı verdikleri kahramanca mücadele de hep hafızalarda yer edecek. Kadim şehrimizde 100 bine yakın Çerkes yaşamını sürdürmektedir. Bu kapsamda Kayseri’deki Kafkas Dernekleri’mizin de çalışmalarını yakından takip ediyoruz” diye konuştu.

Başkan Büyükkkılıç, mesajında Yunus Emre’nin ‘yaratılanı yaratandan ötürü seviyoruz’ sözünü anımsatarak, “Ülkemizde barış, huzur ve kardeşlik içerisinde yaşamaya devam ediyoruz. Çerkeslerin anavatanları Kafkasya’dan sürülmesinin 160’ıncı sene-i devriyesinde, hayatını kaybeden Çerkes kardeşlerimize Allah’tan rahmet, geride kalanlara da sağlıklı, hayırlı ve uzun ömürler diliyorum” ifadelerini kullandı.

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ: “İLK 5 AYDA 819 BİN 776 KİŞİ, KÜTÜPHANELERİMİZİ ZİYARET ETTİ”

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Büyükşehir Belediyesi’ne ait 13 kütüphaneyi 2024 yılının ilk 5 ayında 819 bin 776 kişinin ziyaret ettiğini belirterek, Merkez Kütüphane’de 7 gün, 24 saat uygulamasının gençlerden tam not aldığını söyledi.

Kayseri’yi kütüphaneler şehri yapma yönünde çalışmalarını hız kesmeden sürdüren Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin kent genelindeki 13 kütüphanesi, öğrenciler ile dolup taşıyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Kütüphanelerimizin hizmetlerinden memnun oldukları için çay, çorba ikramının yanında internet hizmetimizi ücretsiz olarak veriyoruz” dedi.

Merkez Kütüphane’nin 7 gün 24 saat olarak hizmet verdiğini hatırlatan Başkan Büyükkılıç, “Doluluk oranı oldukça yüksek. Merkez Kütüphanemiz bu amaca uygun bir kütüphanemizdi. Kayseri Büyükşehir Belediyemiz bünyesinde kitapseverlere hizmet veren Merkez Kütüphane’nin çalışma saatlerinde düzenlemeye giderek, 7 gün, 24 saat açık olacak şekilde hizmet vermeye başladık. Ulaşım kolaylığı ve kapasitesi açısından Merkez Kütüphane’nin çalışma saatini 7/24 çalışma esasına göre güncelledik” diye konuştu.

Büyükkılıç, Kayseri’nin aynı zamanda makarr-ı ulema, makarr-ı evliya yani âlimler ve evliyalar şehri olduğunu ve bu topraklardan pek çok eğitim, kültür ve sanat adamı yetiştiğini belirterek, “Kayseri, Mimar Sinan’ın, Seyyid Burhaneddin’in, Kadı Burhaneddin’in, Hunat Hatun’un, Gevher Nesibe Sultan’ın, Seyrani’nin, Davud El Kayseri’nin ve Mehmet Melikgazi hazretlerinin şehridir. Kayseri, her yönüyle zenginlikler şehridir” ifadelerini kullandı.

Büyükşehir Belediyesi’nin faaliyette olan 13 kütüphanesini 2023 yılında 2 milyon 209 bin 747 kişinin ziyaret ettiğini, kütüphanelerin 2024 yılının ilk 5 ayında ise 819 bin 776 kişiyi ağırladığını hatırlatan Büyükkılıç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“1 yılda 2 milyon 209 bini aştı. 2024 yılında bu sayının daha fazla olacağını gözlemlemekteyiz. Kütüphaneden 5 ayda ödünç alınan kitap sayısı 162 bin 615 oldu. Kayseri okuyan ve okutan şehirdir. Kütüphanelerimiz ile birlikte Kitap Kafe mantığı içerisinde gayretlerimizi de sürdürüyoruz. Gençlerimizin teknoloji ve iletişim çağında, hem kütüphanelerimizin zenginliğini arttırıyoruz hem de Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçemiz içerisinde bakanlığımız ile müşterek bir halk kütüphanesi çalışması yapacağız.”

BÜYÜKŞEHİR’DEN “EMPATİ PARKURU” FARKINDALIK PROJESİ

Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin engelli vatandaşlara yönelik engel tanımayan hizmet anlayışıyla faaliyet ve etkinliklerini sürdüren Besime Özderici Özel Engelsiz Yaşam Merkezi, Empati Parkuru ile farkındalık oluşturdu. Empati Parkuru’nu ziyaret eden Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Serdar Öztürk, bu tür sosyal projelerin devam edeceğini söyledi.

Her kesimden vatandaşın gönlüne dokunan hizmetleri ile Türkiye’ye örnek olan ve takdir toplayan projelere imza atan Dr. Memduh Büyükkılıç liderliğindeki Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’nin en kapsamlı ve engel tanımayan engelsiz yaşam merkezi ile özel vatandaşlara hizmet vermeyi sürdürürken farkındalık oluşturma etkinliklerine de devam ediyor.

Bu kapsamda engellilere özel gün ve haftalarda kentin uğrak noktalarında kurduğu empati parkuru ile engelli vatandaşların yaşadıkları zorluklara dikkat çekerek farkındalık oluşturan Büyükşehir Belediyesi Besime Özderici Özel Engelsiz Yaşam Merkezi, bu kez Kayseri Park Alışveriş Merkezi’nde farkındalık etkinliğini gerçekleştirdi.

20 Mayıs Pazartesi günü 10.00-22.00 saatleri arasında kurulan Empati Parkuru ile engelli bireylerin günlük hayatta neler yaşadıklarını ve karşılaştıkları sorunları diğer bireylerin daha iyi anlaması ve sosyal hayata katılımlarında farkındalığın önemine dikkat çekilmesi amaçlandı.

Her yaştan katılımcının dâhil olabildiği etkinlikte, insanlar gözlerini bağlayarak günlük yaşam becerilerinden, hobi ve spora kadar birçok işi yapmayı denedi.

Empati Parkuru’nu Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Serdar Öztürk ile İşletme ve İştirakler Daire Başkanı Cenani Ayayadın da ziyaret etti.

Öztürk, burada yaptığı açıklamada, “Besime Özderici Engelsiz Yaşam Merkezi’miz farkındalık oluşturmak suretiyle gün boyu bu parkurda kişilerin engellileri anlama, empati yapma çalışmasını yerine getiriyorlar. Emeği geçen arkadaşlara çok teşekkür ediyorum, bu tür faaliyetler sosyal projelerdir” diye konuştu.

Tek kol kullanarak ve tekerlekli sandalye ile yaptıkları aktivitelerde yaşadıkları farkındalığı paylaşan vatandaşlar, Empati Parkuru’na yoğun ilgi gösterdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’a bu tür sosyal projelerden dolayı teşekkürlerini ileten vatandaşlar, özel gereksinimli bireyleri anlamak için bu projenin sıklıkla hayata geçirilmesi gerektiğini söylediler.


Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

Talas, Bünyan, Kocasinan,Melikgazi, MBB belediye haberleri

TALAS’TA STRATEJİK PLANLAMA İÇİN ANKET Şeffaf ve katılımcı bir yönetim anlayışıyla hizmet üreten Talas Belediyesi, …


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/swtdavut/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420