FRC Türkiye’de SUY Programı, Otomotiv ihracatı, Lidya Grup, Fespa 2023 Fuarı, Toyota, Dünyanın En Değerli Otomotiv Markası

Otomotiv ihracatı kasımda yüzde 10 artışla 3,2 milyar dolar oldu

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre Türkiye otomotiv sektörünün kasım ayı ihracatı yüzde 10,4 artış ile 3 milyar 172 milyon dolar oldu. Türkiye ihracatında birinci sırada yer alan endüstrinin payı ise yüzde 13,8 olarak gerçekleşti. Otomotiv endüstrisinin ocak-kasım dönemi ihracatı da yüzde 14 artışla 31 milyar 831 milyon dolara ulaştı.

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, “Otomotiv endüstrimiz bugüne kadarki en yüksek kasım ayı ihracatına imza attı. Tarihte aylık bazda ikinci en yüksek rakama ulaştık. Binek otomobiller, Eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ve Otobüs-minibüs-midibüs ihracatı çift haneli arttı. Aralıkta da elimizden gelenin en iyisini yaparak 2023 yılını yeniden lider sektör olarak kapatacağız” dedi.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre, Türkiye otomotiv endüstrisinin kasım ayı ihracatı geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 10,4 artış ile 3 milyar 172 milyon dolar oldu. Türkiye ihracatında birinci sırada yer alan endüstrinin payı ise yüzde 13,8 olarak gerçekleşti.

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, “Otomotiv endüstrimiz bugüne kadarki en yüksek kasım ayı ihracatına imza attı. Bu rakam aynı zamanda Mart 2023 dönemindeki 3,3 milyar doların ardından tarihte aylık bazda ulaşılan ikinci en yüksek rakam oldu. Kasımda binek otomobiller, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ve otobüs minibüs midibüs ihracatı çift haneli arttı. Ocak-kasım döneminde 11 aylık ihracatımız ise yüzde 14 artışla 31 milyar 831 milyon dolara ulaştı. Aralık ayında da elimizden gelenin en iyisini yaparak 2023 yılını yeniden lider sektör olarak kapatacağız” dedi.

Tedarik endüstrisinden 1,2 milyar dolar ihracat

Kasımda en büyük ürün grubu Tedarik endüstrisi ihracatı 1 milyar 239 milyon USD oldu. Binek Otomobiller ihracatı %12 artarak 949 milyon USD, Eşya Taşımaya Mahsus Motorlu Taşıtlar ihracatı 499 milyon USD, Çekiciler ihracatı 175 milyon USD, Otobüs-minibüs-midibüs ihracatı %31 artarak 271 milyon USD oldu.

Tedarik Endüstrisinde en fazla ihracat yapılan ülke olan Almanya’ya ihracatta %4 oranında artış görülürken, yine önemli pazarlardan Rusya Federasyonu’na %27, İspanya’ya %15, Çekya’ya %19, Romanya’ya %62 ve Birleşik Krallık’a %39 ihracat artışı yaşandı. İtalya’ya ise %11 ve Hollanda’ya %15 ihracat düşüşü oldu.

Binek otomobillerde önemli pazarlardan İspanya’ya %96, Birleşik Krallık’a %17, Almanya’ya %39, Polonya’ya %63, Cezayir’e %100, Hollanda’ya %53 ihracat artışı, İtalya’ya ise %11, Slovenya’ya %29 Fas’a %70 ve Mısır’a %91 ihracat düşüşü yaşandı.

Eşya Taşımaya Mahsus Motorlu Taşıtlarda ise Birleşik Krallık ve İtalya’ya %30’ar, Slovenya’ya %115, Belçika’ya %28, Fransa’ya %21 İspanya’ya %40 ihracat artışı görülürken, ABD’ye %100 ihracat düşüşü gerçekleşti.

Otobüs-Minibüs-Midibüs ürün grubunda ise İtalya’ya %37, Almanya’ya %54, İspanya’ya %268 ihracat artışları yaşandı.

Almanya’ya yine en büyük pazar, Birleşik Krallık’a artış yüzde 25

Ülke bazında en büyük pazar Almanya’ya 433 milyon USD’lik ihracat yapıldı. Birleşik Krallık 306 milyon USD’lik ihracat rakamı ile ikinci büyük pazar olurken, bu ülkeye yönelik otomotiv ihracatı geçen yıla göre %25 arttı. Üçüncü büyük pazar konumunda yer alan Fransa’ya yönelik ihracat ise %0,5 artışla 297 milyon USD oldu. Yine önemli pazarlardan İspanya’ya %64, Polonya’ya %29, Slovenya’ya %17, Rusya’ya %21, Romanya’ya %55, Hollanda’ya %56 ihracat artışı olurken, ABD’ye %37, İsrail’e %68 ve Mısır’a %64 ihracat düşüşü yaşandı.

AB Ülkelerine ihracat yaklaşık yüzde 20 arttı

Geçen ay Avrupa Birliği Ülkeleri %68 pay ve 2 milyar 148 milyon USD ile ülke grubu bazında ihracatta yine ilk sırada yer aldı. AB Ülkelerine ihracat %19 arttı. Diğer Avrupa Ülkeleri %12 pay ile ülke grupları arasında ikinci sırada yer alırken, bu ülke grubuna yönelik ihracat %24 arttı. Kasımda Kuzey Amerika Serbest Ticaret Bölgesine %31, Orta Doğu Ülkelerine %38 ihracat düşüşü yaşandı.

Lidya Grup, Fespa 2023 Fuarı’na katıldı Fespa 2023’de, Lidya Grup standına yoğun ilgi gözlendi

Dijital baskı sektörünün lideri Lidya Grup, temsil ettiği 6 global markanın son teknoloji dijital baskı makineleri ile Yeşilköy İstanbul Fuar Merkezi’nde, 23- 26 Kasım 2023 tarihleri arasında düzenlenen FESPA 2023 Fuarı’na katıldı. Avrasya bölgesindeki baskı ve tabela sektörlerinin öncü fuarlarından olan FESPA’da, Lidya Grup standına yoğun ilgi gözlendi. Xerox, Epson, Efi, Kongsberg, Duplo ve kendi markası Sutec makinelerini ülkemizde temsil eden Lidya Grup, fuarın buluşma noktası oldu ve standında temsil ettiği global markalardan sergilediği makineler ile teknoloji şovunu gerçekleştirdi.

Geniş ürün yelpazesi ile fuara katıldı

Temsil ettikleri markalardan makineleri fuarda sergilediklerini anlatan Lidya Grup Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Öz, şunları söyledi:

“Bilindiği üzere, Lidya Grup olarak, ofis ve üretim baskı teknolojisinin global liderlerinden Xerox’un Türkiye’deki şirketini satın aldık. Xerox’un kamuda ciddi bir müşteri kitlesi bulunuyor. Bu süreci yönetmek için Ankara ofisimizin açılışını yaptık. TMO kataloglarına giriyoruz. Ayrıca, kamunun yanı sıra, özel sektörde ülkemizin ilk 500 şirketinde ciddi bir kapsama alanımız var ve ofis grubunda daha hızlı hareket ederek, pazar payımızı daha fazla artırmayı hedefliyoruz. Sutec flatbed makinemiz başarılı bir ürün ve bunun birkaç versiyonu var. Sutec DTF bastı makinesi bulunuyor. Epson’dan autocad baskıları yapan bir model ve bir eko-solvent modeli var. Duplo ürün ailemizi genişletiyoruz, ciltleme ve kesim ürünlerinin yanı sıra farklı renklerde laklama yapan DuSense modelini sergiliyoruz. Kesici söz konusu olduğunda Konsgberg en üst seviyede endüstriyel, güvenilir ve hızlı çözümdür. Endüstriyel baskıda Efi, tartışmasız kusursuz bir marka olarak öne çıkarıyor.” dedi.

2023 atılım yılı oldu

Bu yıl firma olarak başarılı bir yıl geçirdiklerini ifade eden Lidya Grup Satış Direktörü Adem Öz, şunları kaydetti:

“Lidya Grup olarak, temsil ettiğimiz Xerox, Epson, Efi, Kongsberg, Duplo ve Sutec markalarıyla, dijital baskıda farklı teknolojilere sahibiz ve hemen hemen tüm sektörlere hizmet veriyoruz. Her markamızda yeni modelleri, dünyayla eş zamanlı ülkemiz ile buluşturuyoruz. Katıldığımız fuarlarda standımızı ziyaret edenler, sergilediğimiz son teknoloji ürünlerini deneyimle fırsatı yakalıyorlar. FESPA 2023 fuarı da başarılı bir fuar oldu. Bu fuarda da düzenlediğimiz, fuara özel kampanyamıza ilgi yoğundu. Genel olarak bu yılı değerlendirirsek, 2023 yılı Lidya Grup’un atılım yılı oldu. Bu yılın ilk yarısında dijital sonlandırmaya yönelik dünyada pazar liderlerin arasında bulunan Japon Duplo markasının Türkiye yetkili distribütörü olduk. Eylül ayında, ofis ve üretim baskı teknolojisinin dünya liderlerinden Xerox’un Türkiye’deki şirketini satın aldık. Bu yıl attığımız bu adımların meyvelerini 2024 yılında almaya devam edeceğiz. Geçtiğimiz günlerde Ankara’da açtığımız ofisimizle, ülke genelindeki ofis sayımız 7 oldu. Ofislerimiz ve geniş bayi ağımızla, ülkemiz geneline kesintisiz hizmet vermeyi sürdürüyoruz. Temsil ettiğimiz 6 markamız, alanında dünyanın en kaliteli markası olurken, ayrıca markaların ürün gamları birbiriyle kesişmiyor. Başakşehir’de hayata geçirdiğimiz Lidya Grup Dijital Deneyim ve Eğitim Üssü’nde, önümüzdeki yıl da markalarımıza yönelik çeşitli etkinlikler devam edecektir. Ülkemizde ve EMEA (Avrupa, Ortadoğu ve Afrika) bölgesinde ilk ve tek olan Dijital Deneyim ve Eğitim Üssü’müzde düzenlediğimiz organizasyonlara, farklı sektörlerden müşterilerimiz ve müşteri adayları yoğun ilgi göstermeye devam etmektedir. ” diye konuştu.

Toyota, Bir Kez Daha Dünyanın En Değerli Otomotiv Markası Oldu

 Toyota, Interbrand tarafından her yıl gerçekleştirilen Dünyanın En Değerli Markaları (Best Global Brands) araştırmasının 2023 sonuçlarına göre bir kez daha dünyanın en değerli otomotiv markası oldu. Elektrifikasyon, sürdürülebilirlik ve Herkes İçin Mobilite gibi yenilikçi ve kapsayıcı çalışmalarıyla öne çıkan Toyota, araştırmada geçen yıl olduğu gibi 2023’te de sektöre liderlik etmeye devam ediyor.

Tüm sektörleri içeren listede 100 marka arasında 6. sırada yer alan Toyota, geçen yılki sıralamasını korumayı başarırken yüzde 8 artışla marka değerini geçen yılın da üzerine taşıdı. Interbrand’in değerlendirmesine göre Toyota’nın marka değeri, 59 milyar 757 milyon dolardan 64 milyar 504 milyon dolara yükseldi. Toyota, aynı zamanda ilk 10’a giren üç otomotiv markasından biri olarak endüstri liderliğini devam ettirdi.

Interbrand, markanın değerini belirlerken, ürün veya hizmetlerin finansal performansı, markanın satın alma kararlarında oynadığı rol, markanın rekabet gücü, sadakati teşvik etme ve böylece gelecekte sürdürülebilir talep sağlama yeteneği de dahil olmak üzere üç temel analizi kullandı.

Toyota “Herkes İçin Mobilite” hedefiyle öne çıkıyor

Marka değeriyle öne çıkan Toyota, global olarak dünyanın farklı ülke ve bölgelerindeki müşteri ihtiyaçlarına, pazar koşullarına ve yerel altyapıya uygun olarak farklı güç üniteleriyle karbon nötre giden yolda çok yollu bir yaklaşım sunmaya devam ediyor. Bu yaklaşım hibrit, plug-in hibrit, tam elektrikli ve hidrojen yakıt hücreli araçları kapsıyor.

Bununla birlikte Toyota, 2026 yılına kadar Toyota binek otomobillerden hafif ticari araçlara kadar yaklaşık 15 farklı sıfır emisyonlu araç sunacak. Bu araçlardan 6 adedi ise, özel olarak geliştirilen elektrikli araç platformu üzerine yapılacak. Bununla birlikte bu dönemde Toyota’nın Avrupa’da yıllık satış oranının yüzde 20’sinin tam elektrikli olması, yıllık 250 binden fazla tam elektrikli satışının gerçekleşmesi bekleniyor.

Bununla birlikte Toyota’nın 2026 sonrası için geliştirmekte olduğu yeni nesil teknolojiler, araçların geliştirilme, üretilme ve kullanılma şeklini değiştirecek. “Herkes İçin Mobilite” hedefiyle sıfır emisyonlu mobilitenin erişilebilir olması sağlanacak.

IFRC Turkiye’de SUY Programinin Uygulanmasini Tamamladi

Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC), insani yardım taahhüdünde önemli bir dönüm noktası olarak, Yabancılara Yönelik Sosyal Uyum Yardımı (SUY) Programının uygulanmasını tamamlamış ve Avrupa Birliği’nin (AB) mali desteğiyle uygulama ortağı olmaya devam edecek olan Türk Kızılay ve Türkiye Cumhuriyeti Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na devretti.  Bu önemli anı kutlamak üzere IFRC, AB İnsani Yardım Operasyonları Genel Müdürlüğü (DG ECHO) Güneydoğu Avrupa ve Doğu Komşuluk Bölgesi Birim Başkanı Juha Auvinen ve AB Türkiye Delegasyonu İş Birliği Başkanı Odoardo Como’nun katılımıyla 6 Aralık 2023 tarihinde The Ankara Hotel’de bir fotoğraf sergisinin de yer aldığı bir etkinliğe ev sahipliği yaptı.  Etkinlikte, IFRC’yi Avrupa ve Orta Asya Ofisi Bölge Direktörü Birgitte Bischoff Ebbesen, Türkiye Cumhuriyeti Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nı Genel Müdür Adil Çalışkan ve Türk Kızılay’ı Uluslararası İlişkiler ve Göç Hizmetleri Genel Müdürü Alper Küçük temsil etti.IFRC Türkiye Delegasyonu Başkanı Jessie Thomson, “Bu program, Türkiye’deki 1,5 milyondan fazla hassas durumdaki mülteciye aylık nakit yardımını başarıyla sağlamıştır” dedi. Thomson, şöyle devam etti: “Bugün programı gururla Türkiye Cumhuriyeti Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Türk Kızılay’ın ehil ellerine teslim ediyoruz. Bu hayati önem taşıyan programın önümüzdeki yıllarda da Türkiye’deki en hassas durumdaki mültecileri desteklemeye devam edeceğini görmekten heyecan duyuyoruz.”Sosyal Yardımlar Genel Müdürü Adil Çalışkan, “Sürdürülebilir kalkınma ve kalıcı barış gibi hepimizin arzuladığı büyük hedeflerin ilk adımı, koruma ihtiyacı bulunan bireyleri güçlendirmekten geçer. Türkiye olarak bakış açımız ve uluslararası camiada örnek oluşturmak istediğimiz politika budur. Bu irade ile 2016 yılından bu yana sürdürdüğümüz SUY Programı’nın, yeni kilometre taşında da insani yardımda dünyanın en iyi uygulama örneklerinin başında yer alacağına inanıyorum” dedi.2020 yılından bu yana, IFRC ve Türk Kızılay ortaklığı, Türkiye Cumhuriyeti Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile birlikte, en savunmasız hanelerin yaşam standartlarını istikrara kavuşturmak ve iyileştirmek amacıyla Türkiye’deki 1,5 milyondan fazla mülteciye KIZILAYKART banka kartı aracılığıyla aylık olarak nakit yardımı sağlayan bu AB finansmanlı nakit programına liderlik ediyordu. Türk Kızılay Uluslararası İlişkiler ve Göç Hizmetleri Genel Müdürü Alper Küçük, “Türk Kızılay, Türkiye’nin mevcut sosyal yardım ağını kapsamlı uluslararası yardım sistemine bağlayan bir köprü görevi görerek önemli bir rol üstlenmektedir. Merkezi bir konuma sahip olan kurumumuz, ulusal ve uluslararası platformda kaynak, bilgi, uzmanlık alışverişine ve koordinasyonuna aktif olarak katkıda bulunmaktadır. Bu bağlamda, bir bağlantı noktası olarak hizmet ederek, insani yardımların yerel, bölgesel ve küresel ölçeklerde entegre edilmesinde önemli bir rol oynamakta ve böylece sosyal yardım girişimlerinin genel etkinliğini artırmaktadır” dedi.AB tarihindeki en büyük insani nakit programı olarak da bilinen Türkiye’deki SUY Programı, ilk olarak 2016 yılında Dünya Gıda Programı (WFP) ve Türk Kızılay tarafından, Türkiye Cumhuriyeti Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ortaklığında ve DG ECHO tarafından finanse edilerek uygulanmıştır. Bu mali destek, mülteci nüfusun en temel ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlarken ekonomik dayanıklılıklarını arttırmak açısından önem taşıyordu.Avrupa Birliği İnsani Yardım Operasyonları Güneydoğu Avrupa Birimi Başkanı Juha Auvinen, “2016 yılında benzeri görülmemiş bir mülteci kriziyle karşı karşıya kaldık. Sosyal Uyum Yardım Programı aracılığıyla Avrupa Birliği, Türkiye ve uluslararası insani yardım kuruluşlarının milyonlarca mülteciye yardım sağlayacak benzersiz bir insani yardım programı oluşturmak için birlikte çalışabileceğini gösterdik” dedi.Ana uygulayıcı olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve eş uygulayıcı olarak Türk Kızılay, Ağustos 2023’ten bu yana bu programın uygulanmasını devralmış olup, bakanlığın toplu Sosyal Güvenlik Ağı Programı (SSN) kapsamında Komşuluk ve Genişleme Müzakereleri Genel Müdürlüğü’nün (DG NEAR) mali desteğiyle Türkiye’deki milyonlarca hassas durumdaki mülteciye hizmet vermeye devam edecektir.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

SİZİN EVDE KİM BAŞROLDE?

Türkiye’nin lider mobilya markası İstikbal, 21 Şubat’ta, 2024 Yeni Koleksiyonu için hazırladığı lansman filmini yayınladı. …