Milli heyecanlı ve ERÜ İletişim Fakültesi, Ziraat, Mühendislik, Güzel Sanatlar Fakültesi, Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi ile Sabancı Üniversitesi lisans ve lisansüstü mezuniyet törenleri, KAPÜ’DE Konferans, Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü

Mezuniyet ile milli maç heyecanı bir arada yaşandı

2023-2024 Akademik Yılı Mezuniyet Törenini coşkuyla gerçekleştiren Bezmialem Vakıf Üniversitesi’nde mezuniyet heyecanı ile milli maç heyecanı bir arada yaşandı. Üniversite mezunları, mezuniyet töreninin ardından hocaları, aileleri, üniversite yönetimi ve çalışanları ile Avusturya – Türkiye maçını seyretti.  Öğrenciler, mezuniyet ile çifte kutlama yaparak unutulmaz anlar yaşadılar.

Türkiye’nin en köklü sağlık kuruluşlarından ve sağlık temalı sayılı üniversitelerinden biri olan Bezmialem Vakıf Üniversitesi’nde 2023-2024 Akademik Yılı Mezuniyeti renkli ve görkemli bir törenle gerçekleştirildi. Üniversitenin tarihi yerleşkesinde gerçekleştirilen mezuniyet töreninin ardından mezunlar, hocaları, aileleri, üniversite yönetimi ve çalışanları ile milli maç heyecanını yaşadı. Türkiye’nin galibiyeti ile sonuçlanan maçın ardından mezunlar kutlama yaptı.

Öğrenciler çifte kutlama yaptı

A Milli Futbol Takımı, EURO 2024’te çeyrek final için sahaya çıktı. Leipzig Stadı ev sahipliğinde gerçekleştirilen maçta A Milli Futbol Takımı, Avusturya’yı  2-1 mağlup etmesi üzerine öğrenciler doyasıya eğlendi. Bezmialem ailesi tarafından yaşama uğurlanan öğrenciler, mezuniyet ile çifte kutlama yaparak unutulmaz bir gece yaşadılar

ERÜ Mühendislik Fakültesi 2023-2024 Eğitim-Öğretim Dönem Mezunlarını Verdi 

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Mühendislik Fakültesi, 2023-2024 eğitim-öğretim yılı dönem mezunlarını verdi. Program kapsamında 14 bölümden 760 öğrenci mezun oldu.

Erciyes Kültür Merkezi’nde düzenlenen mezuniyet törenine, Rektör Prof. Dr. Fatih Altun, Genel Sekreter Prof. Dr. İbrahim Narin, Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Afşın Alper Cerit, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Alper Öner, Hacılar Belediye Başkanı Bilal Özdoğan, akademisyenler, öğrenciler ve aileler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından törende konuşan Rektör Prof. Dr. Fatih Altun, İsrail’in Gazze’de yaptığı soykırımı kınadı.

Rektör Prof. Dr. Altun, “Erciyes Üniversitesi olarak yapay zekadan, savunma sanayine kadar, robotik sistemler ile ilgili etkin projeler yürütmekteyiz. Biz bu çalışmaları yaparken tek bir isteğimiz var.  İnsanlığa yarar sağlamak. İsrail’in Gazze’de insanlığa yaptığı gibi değil, tam tersine atalarımızdan gelen dinimiz gereği olarak, insanlığa sevgi götürmek, yardım etmek düsturu ile yapıyoruz. İsrail’in yaptıklarını da kınıyoruz” dedi.

Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nin başarılı çalışmalarından dolayı her zaman gururlu olduklarını dile getiren Rektör Prof. Dr. Altun, fakülte akademik ve idari personeline üniversiteye verdikleri katkılardan dolayı teşekkür etti.

Mezun olan öğrencilerin ailelerine seslenen Rektör Prof. Dr. Altun, “Sizlerin bizlere emanet ettiği gençleri mühendis olarak sizlere teslim ediyoruz. Sizlerin fedakarlığını tahmin ediyoruz. Bugün mezunlarımızın yaşattığı gurur sizlerindir. Sizlerin verdiği destekleri bu gençlerimiz karşılıksız bırakmayacaktır. Ben en büyük teşekkürü siz ailelerimize ediyorum” diye konuştu.

Öğrencilere de nasihatlerde bulunan Rektör Prof. Dr. Altun, şunları kaydetti: “Mezuniyet sonrası meslek hayatınızda gerekli teknolojik gelişmelere kapalı olmadan, güncel bilgiler ile ar-ge süreçlerine dahil olmaya mutlaka özen gösterin. Mesleğini sevenin hayatta başarılı olacağını unutmayın. Vatanınızı sevmenizde, mesleğinizi sevmeniz kadar değerli olacaktır. Sizlerden isteğimiz, lütfen vatanını seven, mesleğini seven ve insanlara hizmet eden mühendisler olun”

Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Alper Öner de konuşmasında ERÜ Mühendislik Fakültesi’nin Türkiye’nin en iyi fakültelerinden birisi olduğunu söyledi.

Konuşmasında öğrencilere seslenen Dekan Prof. Dr. Öner, “Sevgili meslektaşlarımız, mühendislik fakültesi olarak kuruluşumuzdan bugüne yaklaşık 26 bin mühendisi mezun etmenin gururunu yaşıyoruz. İsmini gururla söyleyebileceğiniz Anadolu’nun parlayan yıldızı araştırma üniversitesi Erciyes Üniversitesi’nin 47 yıllık köklü bir fakültesinden mezun oluyorsunuz. Bunu gururla söyleyebilirsiniz” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından 2023-2024 eğitim-öğretim yılı dönem birincisi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğrencisi Rowa Monafalı mezuniyet kütüğüne plaket çaktı.

Mezun öğrencilere mühendislik yemini ettiği tören, diplomalarının verilmesinin ardından sona erdi

ERÜ İletişim Fakültesi 18. Dönem Mezunlarını Verdi

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) İletişim Fakültesi 2023-2024 eğitim-öğretim yılı 18. dönem mezunlarını verdi. Program kapsamında 429 öğrenci mezun oldu.

Erciyes Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen mezuniyet törenine; Rektör Yardımcısı ve İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Aydın, Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Metin Kösedağ ile akademisyenler, öğrenciler ve aileler katıldı.

Rektör Yardımcısı ve İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Aydın konuşmasında “Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi olarak başarılı bir eğitim-öğretim dönemini daha geride bırakarak sektöre  üstün nitelikli aday profesyoneller kazandırmanın gururunu yaşıyoruz” dedi.

Konuşmasında öğrencilere seslenen Prof. Dr. Aydın, şunları kaydetti:

 “İyi bir üniversiteden, bir araştırma üniversitesinden mezun oluyorsunuz. Fakat kişisel ve mesleki gelişiminizi üniversite yıllarıyla sınırlamayın. Birer hayat boyu öğrenme neferi olun. Yalnız abur-cubur bilgilerle beslenerek obez bir ruha da sahip olmayın. Sözlerime son vermeden önce sizlere bazı tavsiyelerde bulunmak istiyorum. Genç liderler olarak, aldığınız eğitim ışığında, insanımızın ve nihayetinde toplumumuzun iyiliğine ve gelişmesine katkıda bulunma sorumlu olduğunuzu daima hatırlayın, Bunu bir görev bilinciyle yerine getirmeye özen gösterin, sorunun değil, çözümün bir parçası olun, asla doğruluktan ayrılmayın. Kendiniz, sizleri yetiştiren anne-babalarınız, ülkeniz ve milletiniz için daima yararlı işler yapmaya özen gösterin. Daima iyiliği yüceltin, insani, kültürel ve etik değerlere bağlı kalın. Kendinizi birer iyilik aktivisti olarak görün, kendiniz için istemediğinizi, başkası için de istemeyin! Bulunduğunuz, görev yaptığınız ortamlarda Fakültemizi ve Üniversitemizi en iyi şekilde temsil etmenin gayreti içinde olun. Fakültenizle iletişiminizi mezuniyet sonrasında da aynı şekilde sürdürün, mezun öğrencilerimize yönelik çalışma ve uygulamalarımıza dâhil olmaya özen gösterin. Bizlerin her daim sizlerin yanında olduğunu unutmayın”

Konuşmaların ardından normal öğretim dönem birincisi Fadime Şanverdi ve uzaktan öğretim dönem birincileri Birol Mert ile Zafer Gök mezuniyet kütüğüne plaket çaktı.

Tören, mezun öğrencilere diploma ile plaket takdimi ve öğrencilerin hep birlikte keplerini havaya atmalarıyla son buldu.

ERÜ Ziraat Fakültesi 13. Dönem Mezunlarını Verdi

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Ziraat Fakültesi 2023-2024 eğitim-öğretim yılı 13. Dönem mezunlarını verdi. Gerçekleştirilen mezuniyet töreninde 7 bölümden 101 öğrenci mezun oldu. Törende konuşan ERÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Altun, ERÜ’ye Aşı Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü’nün kurulduğunu söyledi.

Sabancı Kültür Sitesi’nde gerçekleştirilen mezuniyet törenine, Rektör Prof. Dr. Prof. Dr. Fatih Altun, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. Hakan Poyrazoğlu, Genel Sekreter Prof. Dr. İbrahim Narin, Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Afşın Alper Cerit, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serkan Şahan, Hayırsever İş İnsanı Mustafa Çıkrıkçıoğlu ile akademisyenler, öğrenciler ve aileler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından törende konuşan Rektör Prof. Dr. Fatih Altun, Ziraat Fakültesi’nin kuruluşundan bu yana desteklerini esirgemeyen hayırsever Mustafa Çıkrıkçıoğlu’na teşekkür etti.

Erciyes Üniversitesi olarak tüm insanlığa hizmet etme gayreti ile çalışmalar yürüttüklerine dikkat çeken Rektör Prof. Dr. Altun, “Üniversitemizde sağlıktan mühendisliğe kadar, ziraattan sosyal bilimlere kadar çok etkin çalışmalar yürütülmektedir” dedi.

Konuşmasında ayrıca “İhtiyaç olduğunda korona aşısını geliştiren ve Türkiye’ye değil, tüm insanlığa hediye eden bir üniversiteyiz” diyen Rektör Prof. Dr. Altun, aşının geliştirilmesinde etkin çalışmalar yürüten Aşı Araştırma ve Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Aykut Özdarendeli’ye de teşekkür etti.

ERÜ’de çalışmaları yürütülen Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı aşısında da faz-1 çalışmalarının tamamlandığının da altını çizen Rektör Prof. Dr. Altun, ERÜ’de Aşı Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü’nün kurulduğunun müjdesini verdi.

Enstitünün kurulmasında verdikleri desteklerden dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’a teşekkür eden Rektör Prof. Dr. Altun, “Geçen hafta itibari ile Erciyes Üniversitesi Aşı Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü kurulmuş durumdadır. Bundan sonra inşallah ihtiyaç olmaz diyoruz, ancak ihtiyaç olduğunda da aşı çalışmaları enstitümüzde oluşturulacak güzel bir araştırma ekibi ile daha üst seviyede yürütülen çalışmalar ile ortaya konulacaktır” diye konuştu.

Ziraat Fakültesi’nin başarılarından dolayı fakülte yönetimini, akademik ve idari personeli ile öğrencilerini tebrik eden Rektör Prof. Dr. Altun, mezun olan öğrencilere de meslek hayatında başarılar diledi.

Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serkan Şahan ise şunları kaydetti: “Sevgili mezunlarımız hayatınızın yeni döneminde hepinize başarılar diliyorum. Yolunuz açık olsun. Unutmayın ki ziraat biliminin ışığında insanlığa hizmet etmek büyük bir sorumluluk ve aynı zamanda büyük bir onurdur”

Hayırsever İş İnsanı Mustafa Çıkrıkçıoğlu da törende yaptığı konuşmada mezuniyet töreninde bulunmaktan dolayı mutlu olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından tören, 2023-2024 eğitim-öğretim yılı dönem birincisi Tarık Altun’un mezuniyet kütüğüne plaket çakması ve mezun öğrencilere diplomalarının verilmesi ve mezuniyet pastasının kesilmesinin ardından son buldu.

ERÜ Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Mezuniyet Sevinci

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi 2023-2024 eğitim-öğretim dönemi mezunlarını verdi. Fakültedeki 6 bölümden 56 öğrenci mezun oldu.

Sabancı Kültür Sitesi’nde gerçekleştirilen mezuniyet törenine; Rektör Prof. Dr. Fatih Altun, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oya Levendoğlu ile akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Rektör Prof. Dr. Fatih Altun, törende yaptığı konuşmasında mezun olan öğrencileri ve ailelerini tebrik etti.

Rektör Prof. Dr. Altun, “Tabi ki ülkemizde her yönelmeler, eğilimler, belirli meslek alanlarında olmaktadır. Ancak biz biliyoruz ki sanat olmadan olmaz. Aksi takdirde eksik kalırız. Hayat damarlarımızdan biri eksik kalır. Onun için biz her daim Güzel Sanatlar Fakültemizin gelişimi için destek olmaya ve katkı vermeye gayret ediyoruz” dedi.

Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oya Levendoğlu ise mezun öğrencilere başarılar diledi.

Dekan Prof. Dr. Levendoğlu, “İstediğiniz dünyayı gerçek kılmak bilimsel manada da bakın bu artık bir peri masalı değil. Bu bizim yeni gerçeklerimiz. Bu nedenle içinde bulunduğumuz her ortamı güzelleştirmek, iyiden güzelden yana adım atmak, barışı büyütmek, sevgiyi büyütmek, merhameti büyütmek, çoklu bakış açısında her şeyi sarmalamak, bütün bunlar aslında her birinizin tek tek meslekleri yoluyla gerçekleştirebileceğin alanlar ve sizler sanat alanlarına destek seçmiş olan gençler olarak bu dünyayı değiştirebilecek yeteneklerle buradan mezun oluyorsunuz” diye konuştu.

Tören dönem birincisi Halime Akı’nın mezuniyet kütüğüne plaket çakması ve mezun öğrencilere diplomalarının verilmesiyle son buldu.

ERÜ Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Yeni Mezunlarını Verdi

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi, 2023-2024 Eğitim-Öğretim yılı mezunlarını verdi. Program kapsamında Havacılık Elektrik ve Elektroniği, Havacılık Yönetimi, Uçak Gövde ve Motor Bakım ile Uçak Mühendisliği Bölümlerinden 400 öğrenci mezun oldu.

Erciyes Kültür Merkezi’nde düzenlenen mezuniyet törenine; Rektör Prof. Dr. Fatih Altun, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Kayseri Genel Müdürü Enver Selim Akata, Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nafiz Kahraman ile akademisyenler, öğrenciler ve aileler katıldı.

Rektör Prof. Dr. Fatih Altun törende yaptığı konuşmada Havacılık ve Uzay alanında yürütülen çalışmaların önemine dikkat çekti.

Rektör Prof. Dr. Altun, “Kendi uydumuzu üretilmemiz, kendi astronotlarımızın araştırma amaçlı uzayda yer almaları bizleri memnun etmektedir” dedi.

Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi’nin kuruluşundan bu yana etkin çalışmalar yürüten saygın bir fakülte olduğuna dikkat çeken Rektör Prof. Dr. Altun, fakülte akademik ve idari personeline özverili çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

Mezun olan öğrencileri ve ailelerini tebrik eden rektör Prof. Dr. Altun, “ Genç mezunlarımız aldığınız bilgi birikim ve donanımları hayat boyu öğrenme ile desteklemeye devam edin” diye konuştu.

Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nafiz Kahraman da yaptığı konuşmada mezun olan öğrencilerin ülkenin kalkınmasında önemli rol oynayacak bireyler olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından fakülte birincisi Uçak Gövde ve Motor Bakımı Bölümü Öğrencisi İbrahim Eroğlu, mezuniyet kütüğüne plaket çaktı.

Fakülte birincisi İbrahim Eroğlu’nun konuşmasının ardından mezun öğrencilere diplomaları verildi. 

Sabancı Üniversitesi 22. dönem lisans ve 25. dönem lisansüstü mezunlarını verdi

SABANCI ÜNİVERSİTESİ KURUCU MÜTEVELLİ HEYETİ BAŞKANI GÜLER SABANCI, YENİ MEZUNLARA SESLENDİ:

”Unutmayın, en sıkıntılı zamanlarda, en zor kararlarda daima evrensel değerler yolunuza ışık olacaktır: İnsan hakları, hukukun üstünlüğü, eşitlik ve barıştan yana olmalısınız.”

Sabancı Üniversitesi 22. dönem lisans ve 25. dönem lisansüstü mezuniyet töreni, Tuzla kampüsünde düzenlendi. Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı törende yaptığı konuşmada “Cumhuriyetimizin yeni yüzyılında başta siz gençler olmak üzere hepimize düşen görev, daha iyi bir gelecek idealiyle, bilimin ışığında ilerlemeyi sürdürmektir. Karşılaştığınız koşullar ne kadar zor olsa da, ne kadar zor zamanlardan geçiyor olsanız da her zaman insan hakları, hukukun üstünlüğü, eşitlik ve barıştan yana olmalısınızşeklinde konuştu.

Sabancı Üniversitesi’nin 22. dönem lisans ve 25. dönem lisansüstü mezuniyet töreni, üniversitenin Tuzla kampüsünde gerçekleştirildi. Mühendislik ve Doğa Bilimleri, Sanat ve Sosyal Bilimler ile Yönetim Bilimleri Fakültelerinden toplam 977 öğrencinin mezun olduğu törene, Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Leblebici, öğretim üyeleri ve mezun olan öğrencilerin aileleri katıldı.

Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, mezunlara yönelik konuşmasında geçen yıl yapay zeka tarafından hazırlanan konuşmasını hatırlatarak şöyle devam etti;

“Bu sene de yapay zekaya “Mezuniyet konuşmasında gençlere neler tavsiye etmeliyim?” diye sorduk. Çok uzun bir liste ile karşılaştım. Bunlardan 1-2 tanesini seçtim, bana göre önemli bulduğum bazı cevapları sizlerle paylaşmak istiyorum. Dünyamız, hepinizin de bildiği gibi büyük bir dönüşüm içerisinde, dijitalleşiyor ve bu dönüşüm, tüm ihtiyaçları köklü bir şekilde değiştiriyor. Yapay zeka, büyük veri, otomasyon gibi teknolojiler, iş dünyasında devrim yaratıyor. Sabancı Üniversitesi mezunları olarak kazandığınız disiplinler arası düşünme yeteneğiniz, kısır döngülerden uzaklaşmanıza ve daha kapsamlı, yaratıcı çözümler geliştirmenize olanak sağlıyor. Bunun için her zaman bilimsel verilere dayalı kararlar alın, veriye dayalı düşünme alışkanlığınızı sürdürün ve araştırma yapmaktan çekinmeyin. Teknolojinin getirdiği fırsatları en iyi şekilde değerlendirirken, olası tehditlere karşı da hazırlıklı olmalısınız. Yapay zekanın etik kullanımı, veri gizliliği ve siber güvenlik konularında duyarlı olun.”

Bilimin ışığında ilerlemeyi sürdürün

Güler Sabancı, yeni mezunlara seslendiği konuşmasında farklı bir dünyaya ve yeni bir hayata geçiş yaptıklarını belirterek “Çoklu krizler ve savaşların olduğu böyle bir ortamda başarılı olabilmek için gerekli tüm bilgi ve donanıma sahipsiniz. Uzun ömrünüzde, birçok geçişler yaşayacaksınız. Hayatınız boyunca bu geçişleri başarılı kılmanızın yolu; bilimin gücünden ve öncülüğünden ayrılmamak, değişime, öğrenmeye açık olmak, esnek olmak, çözüm odaklı olmaktan geçiyor” dedi.

Eski dönem mezunların uluslararası anlamda büyük başarılara imza attığını da sözlerine ekleyen Sabancı, “Sizlerin de diğer tüm Sabancı Üniversitesi mezunları gibi ileride büyük başarılara imza atacağınıza eminim. Cumhuriyetimizin yeni yüzyılında başta siz gençler olmak üzere hepimize düşen görev, daha iyi bir gelecek idealiyle, bilimin ışığında ilerlemeyi sürdürmektir.Bir de unutmayın en sıkıntılı zamanlarda, en zor kararlarda daima evrensel değerler yolunuza ışık olacaktır: İnsan hakları, hukukun üstünlüğü, eşitlik ve barıştan yana olmalısınız.”

Hedefimiz dünyanın önde gelen araştırma üniversitelerinden biri olmak

Güler Sabancı, üniversitenin Onursal Başkanı Merhum Sakıp Sabancı’yı büyük sevgi ve saygıyla andığını sözlerine ekleyerek konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Bu yıl, aramızdan ayrılışının 20’nci yılı. O’nu her zaman fikirleriyle yaşatmaya devam edeceğiz. Sakıp Bey, üniversitemizin 1999 yılındaki açılışında ‘Geç kaldık, ama bunu avantaja çevireceğiz. En son teknolojiler ve en ileri düşüncelerle eğitim konusunda iddialı bir üniversite yapacağız’ demişti. Bugün 25 yaşında, genç ancak son derece tecrübeli bir kurumuz. Geldiğimiz noktada 11 binden fazla lisans mezunumuz var. Yüksek lisans ve doktora mezunlarımızın sayısı 6 binin üzerinde. Ülkemizde akademi ve sanayi iş birliklerinin en iyi örneklerini hayata geçirmiş bir kurum olarak şimdiye kadar 2 binden fazla proje gerçekleştirdik. Üniversite olarak kırka yakın startupa yatırım yaptık. Gerek eğitim anlayışımız, gerekse üniversite yapılanmamız ile akademik ve bilimsel araştırma alanında da Türkiye’de her zaman öncü, örnek ve yenilikçi olduk. Sabancı Üniversitesi, dünyanın önde gelen araştırma üniversitelerinden biri olma hedefiyle başarılarını her dönem daha da artırıyor.”

İlk 1000’den aldığımız öğrenci sayısı katlanarak artıyor

Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Leblebici mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada; “Her sene Türkiye’nin dört bir köşesinde yetişen en başarılı öğrencileri Sabancı Üniversitesi’nin sıralarında görmek, bize büyük bir mutluluk ve gurur veriyor. Üniversite sınav sonuçlarına göre ilk 1000’den aldığımız öğrenci sayısını, 5 sene içinde 2 kattan fazla arttırmayı başardık. Yeni kayıt yapan öğrencilerimizin yüzde 50’sinden fazlası ilk 20 binden, yüzde 90’ından fazlası ise ilk 100 binden geliyor. Kız öğrenci oranımızın yüzde 40’a ulaştığını bilmek ise, bizim bu gururumuzu daha da arttırıyor.

Yeni veri bilimi ve analitiği programı alanında çığır açacak bir adım olacak

Buna ek olarak, önümüzdeki seneden itibaren lisans öğrencilerimize Veri Bilimi ve Analitiği adı altında yepyeni, tamamen fakülteler arası ve disiplinlerarası bir program seçeneği de sunmaya başlayacağız. Özellikle büyük veri ve yapay zeka teknolojilerinin yönetim bilimleri, finans, sosyal bilimler, iktisat, ve psikoloji gibi alanlara uygulanmasına odaklanacak olan bu yeni programımızın, alanında çığır açacak bir adım olacağını öngörüyoruz.

Mezunlarımızın yüzde 97’si diplomalarını alır almaz iş buluyor

Leblebici sözlerine şu şekilde devam etti; “Mezunlarımızın yüzde 97’sinin diplomalarını alır almaz tercih ettikleri sektörlerde iş hayatına atıldıklarını ya da diledikleri ülkede lisans üstü eğitimlerine devam edebildiklerini memnuniyetle izliyoruz. Sabancı Üniversitesi mezunlarının yüzde 23’ünden fazlası, bugün yurt dışında, dünyanın çeşitli ülkelerinde, en önde gelen şirketlerde ve kuruluşlarda, başarılı çalışmalarını sürdürüyorlar. Sabancı Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra kendi işlerini kuran, dünya çapında başarılara imza atan, bilim ve sanat dünyasının en ön sıralarında yer alan mezunlarımızla gurur duyuyoruz.

Uluslararası sıralamalarda araştırma kalitesi alanında yükselişimiz sürüyor

Hedefimiz, sadece Türkiye’nin en iyisi olmak değil, tüm dünyada tanınan ve takdir edilen gerçek bir araştırma üniversitesine dönüşmektir. Uluslararası değerlendirme kuruluşlarının sağladığı bağımsız verilere göre, örneğin araştırma kalitesi alanında artık Viyana Teknik Üniversitesi ve Stuttgart Üniversitesi’nin önüne geçmiş olduğumuzu gururla söyleyebiliriz. Benzer şekilde, uluslararası görünürlük alanında Milano Teknik Üniversitesi, Torino Teknik Üniversitesi ve Stuttgart’ın önünde yer alıyoruz. Bu sonuçlar, Sabancı Üniversitesi olarak kendimize koyduğumuz iddialı hedeflerin amacına ulaşmaya başladığının göstergesidir. Halihazırda yürümekte olan araştırma projelerimizin desteklenmesi için 60 Milyon dolara yakın aktif proje bütçesine sahip olmamız da bize güç katıyor. Yurt dışındaki önde gelen üniversitelerle, Stanford, Cambridge, Imperial College, Edinburgh, EPFL, Singapur Nanyang, Leuven ve Torino gibi köklü kuruluşlarla araştırma alanında güçlü iş birlikleri oluşturuyoruz. Geçtiğimiz aylarda, dünyanın önde gelen 25 üniversitesinin Venedik’te oluşturduğu Venice International University konsorsiyumuna da davet edildik ve bu birliğe asil üye olarak dahil olduk.”

Törende fakülte birincilerine, Mütevelli Heyeti Onursal Başkanı Merhum Sakıp Sabancı’nın vasiyetiyle oluşturulan fondan sağlanan ödüller de verildi. Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesinden Özgür Yılmaz Beker, Ege Demirci, Efe Tüzün, Görkem Yar, Ege Zorlutuna ve Eylül Öykü Şen, Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesinden Hikmet Nazan Denktaş, Yönetim Bilimleri Fakültesinden Berk Sezer, ödüllerini Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı’danaldı. Sabancı Üniversitesi 2024 Mezunları mutluluklarını tören sonunda havaya keplerini atarak gösterdiler.

Kapadokya Üniversitesi Çin (Nanjing) – Türkiye (İstanbul) Ekonomik ve Ticari İş Birliği ve Değişim Konferansına Katıldı

Kapadokya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Öztürk, Uluslararası İlişkiler ve Değişim Programları Koordinatörü Doç Dr. Sinan Akıllı ve Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Cansu Zontur , Çin (Nanjing) – Türkiye (İstanbul) Ekonomik ve Ticari İş Birliği ve Değişim Konferansında Nanjing Belediye Başkanı Chen Zhichang ile bir araya gelerek akademik iş birliği konularında ön görüşme gerçekleştirdi.

Kapadokya Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü gastronomiturkey Dergisinde!

gastronomiturkey dergisinin Haziran-Temmuz sayısına Kapadokya Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü konuk oldu!

“Kapadokya Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü, çeşitli festivaller ve çalıştaylar düzenleyerek alanında öncü konukların öğrencilerle buluşmasını sağlıyor. Bölgenin tanıtılması amacıyla da pek çok projeye imza atılıyor.”

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Çalışkan, ERÜ’de 15 Temmuz üzerine Konferans Verdi

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) tarafından “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” etkinlikleri kapsamında “15 Temmuz …


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/swtdavut/public_html/wp-includes/functions.php on line 5427