Ersoy’dan Kayseri için TBMM’ye teklif

MHP Kayseri Milletvekili Baki Ersoy, Türkiye Büyük Milet Meclisi Başkanlığı’na “Kayseri’nin ilçelerinin bazı sorunlarının araştırılarak alınacak önlemlerin belirlenmesi” amacıyla  Meclis Araştırması açılmasını teklif etti.

Baki Ersoy, gerekçeli teklifinde şu ifadelere yer verdi:

“Erciyes Dağı ve kayak merkezlerine en yakın yerleşim yeri Develi ilçesidir. Buna rağmen ilçede bölgeye gelen turistlerin konaklayacağı herhangi bir turizm tesisi bulunmamaktadır. ilçeye yapılacak olan otel yatırımları bölgenin istihdamı açısından oldukça faydalı olacaktır. Develi İlçesi’nin bir diğer önemli sorunu ise Başköy-Develi yoludur. Bu yolun tek şeritli olması ve yoğun talep karşısında yetersiz kalması her yıl birçok can ve mal kaybına sebep olan trafik kazalarına yol açmaktadır. İlçe ulaşımının iyileştirilmesi elzem olup fiziksel yol durumu kaynaklı maddi-manevi kayıpların önlenmesi adına gerekli çalışmaların yapılması gerekmektedir.

Bünyan, Kayseri Şehir merkezine 40 km uzaklıkta, el dokuması halisi ile meşhur bir ilçedir. Batı’da Pınarbaşı, Güney’de Tomarza ve Talas, Batı’da Kocasinan ve Melikgazi, Kuzey’de Sanoğlan, Akkışla Ilçeleri ile çevrilidir. Toplamda 31.497 kişilik nüfusu olan ilçe, son yıllarda sürekli şehir merkezlerine göç vermektedir. Göçün ana sebeplerinden biri ise eğitimdir. ilçe merkezinin “zorunlu hizmet bölgesi” olmaması bölgeye gelen öğretmenlerin bölgede uzun süre kalmayıp merkez il ve ilçelere tayin istemesine sebep olmakta ve eğitimde devamlılık sağlanamamaktadır. Dolayısıyla bölgedeki öğrenciler kaliteli eğitim hizmeti alamamakta, bu durum da anne ve babaları zorunlu göçe sevk etmektedir. Bünyan ilçe merkezinin zorunlu hizmet bölgesi kapsamına alınması bölgedeki eğitim kalitesini artıracak, öğrenci ve ailelerin beklentilerine karşılık verecektir. Bünyan ve Pınarbaşı ilçeleri arasında ulaşımın sağlandığı güzergâh toplulaştırma faaliyetleri kapsamında 1. Sınıf tarım arazisi olarak belirlenmiştir. Bu sebeple söz konusu istikamet ticarete kapalıdır. Bu durum da yolu ıssızlaştırmakta ve özellikle de ihtiyaç molası ihtiyacını karşılayamamaktadır. Söz konusu alanın en azından 300 metreye kadar ticarete açılması hem mağduriyetleri giderecek hem de bölgedeki istihdam sorununa katkıda bulunacaktır.”

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Çopuroğlu’ndan Tok’a tebrik

AKP Kayseri il başkanı Şaban Çopuroğlu, Cumhur ittifakı ortağı MHP’nin Kayseri il kongresine tek aday …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.