Erciyes’te hortum, Yahyalı’da sağanak, meteorolojiden uyarı

Türkiye’nin önemli dağ ve kış turizm merkezlerinden biri olan Erciyes’te, belki de ilk kez  gölet  çevresi ve üzerinde meydana gelen hortum  hem düşündürdü hemde korkuttu. Bu arada Yahyalı, Develi ve bazı yüksek kesimlerde gök gürültülü sağnaka yağmurda  halk arasında endişe yarattı. Bu arada Meteoroloji 7. Bölge Müdürlüğü  /  Bölgesel Tahmin ve Uyarı Merkezi bugün için Kayseri ve çevresinde ‘Kuvvetli Gök Gürültülü Sağanak Yağış’ uyarısında bulundu.

Erciyes AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Murat Cahit Cıngı, toplantı halinde iken Develi-Erciyes arası gölet bölgesinde büyük bir hortum meydana geldiğini, kendilerininde bugüne kadar böyle bir olayla ilk kez karşılaştıklarına dikkat çekti. Cıngı ‘Göletin dışında başlayan ve üzerinden devam eden hortum sırasında, göletin suları adeta yukarı çekildi. Gören arkadaşlarda hayretle izlemiş. İlginç bir doğa olayı. Erciyes’teböyle hortumu görmek bizi biraz şaşırttı. Şimdi bu hortumu uzmanlara soracağız’ dedi.

Meteoroloji 7. Bölge Müdürlüğü  /  Bölgesel Tahmin ve Uyarı Merkezi bugün için Kayseri ve çevresinde ‘Kuvvetli Gök Gürültülü Sağanak Yağış’ uyarısında bulunurken ‘Yapılan son değerlendirmelere göre; bugün öğle saatlerinden itibaren Kayseri, Kırşehir, Nevşehir, Yozgat ve Sivas çevreleri sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, yağışların yerel dolu yağışı ile birlikte kuvvetli olması beklendiğinden meydana gelebilecek su baskını, ulaşımda aksamalar, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgâr gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır. Saat 22.00’ye kadar devam edecek  sağanak yağışlar sırasında Ulaşımda Aksamalar – Su Baskını – Yıldırım-Dolu oluşabilecek. Oluşması muhtemel risklere karşı tedbirli ve dikkatli olunmalı’derken, Yahyalı ve çevresinde gök gürültülü sağanak yağışlarda halk arasında korku, panik yarattı.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Erkilet Üssü’nde görevli Binbaşı Covid-19’a yenik düştü

Covid 19 can almaya devam ediyor. Milli Savunma Bakanlığı (MSB) , Kayseri  Erkilet 12. Hava …