Enflasyondan dertlenen Kayseri’nin ünlü pastırma-sucuk satıcısı Mehmet Akçakoyunlu’dan, kurbanda sucuk yapacaklara uyarı

Kayseri’nin tanınmış ünlü pastırma ve sucuk  satıcısı Mehmet Akçakoyunlu, enflasyon ve hayat pahalılığının sektörü yüzde 50 etkilediğine dikkat çekerek, şu günlerde pastırma-sucuk fiyatlarında artış olmayacağına dikkat çekti. Bayramda kurban etinden sucuk yapmak isteyenleri de sıcak havalar nedeniyle uyaran Akçakoyunlu, iktidardan sıfır olmasada enflasyonun yüzde 10’un altına düşürmesini ve istikrar isteğinde bulundu.

Pastırma-sucuk satıcısı Mehmet Akçakoyunlu şunları söyledi.

Sucuğun hammaddesi et olduğu için, etin bekleme süresi, yapım süresi ve hava sıcaklığı artı 16 dereceyi geçiyorsa mutlaka sucuğu ekşitirler. O da üre dediğimiz kanserojen madde saçar. Üretici  ve satıcı olarak  Kurban bayramında bilhassa sıcak havalarda  sucuk yapmalarını hiçbir zaman tavsiye etmeyiz.  Sucuk içini mutlaka ama mutlaka soğuk havada yapsınlar. Ortamı mutlaka soğuk olsun. Yaptıktan sonra sucukiçi olarak buzdolabına atsınlar. Doldurupta asarlarsa mutlaka ekşitirler onu. İçlerine koruyucu kimyasal madde koymasını bilemedikleri için onlarda ayrı bir handikap olur.

PASTIRMA-SUCUĞA ZAM YOK

Pastırma sucu şu an stabilize olmuş durumda. Zaten belli  süre yurtdışından gelen işçilerin gelmesini bekliyorlar. Yoksa şu an sucuktada, pastırmada da hiçbir zam yok.

ENFLASYON VE HAYAT PAHALIĞI BİZİM SEKTÖRÜ YÜZDE 50 ETKİLEDİ

Bizim sektörü  hayat pahalılığı, enflasyon zaten yüzde 40-50 civarında etkiledi. Emekliler, memurlar, işçiler zaten evlerine bir kilo sucuk alıp götüremiyor. İki parmak sucuk alıp götürüyor. Eğer yurtdışından gelen işçilerin paralarının alım gücü yüksek olduğu için onlar bilhassa bekleniyor. Onlar bir alışveriş, canlılık katıyor. Onun haricinde zaten bizim sektörün yüzde 50’sini  etkiledi. Sucuk ve pastırma fiyatlarının yüksek oluşu. Bizim pastırma-sucuk hediyeliğe dönüştü.

İKTİDARDAN İSTİKRAR BEKLİYORLAR

İnşallah sözünü tutarlar. Beklentimiz o. Tüm iktidarlardan beklentimiz olduğu gibi bu iktidardanda beklentimiz o. İnşallah sözünü tutarlar bu enflasyonu sıfıra indireceğiz diyorlar. Enflasyon sıfıra değilde inşallah yüzde 10’un altına iner. İstikrar olursa hem para kazanırız hem de bizim buradaki işlerimiz açılır, daha iyi olur.

İŞYERİ KİRALARINA DİKKAT ÇEKTİ

Zaten işyeri kiraları eğer ki 20 bin lira aylıkla oturuyorsa, adam geliyor 60 bin lira istiyor. Ne olacağını, önünü göremediği için. Kimse tefe’ye tüf’ye yüzde 20’ye razı değil. Tefe’ye, tüfe’ye hiç kimse razı değil. Türkiye’de yüzde 50 enflasyon olmuş, yüzde 100 istiyor. Belki yüzde 100 olacak diye bekliyor, hepsi tahmini rakamlar. Ama bu esnafın durumu, Zaten bu işte en çok dert dükkan kiralarından sıkıntıda.

30 BİN LİRA BANA VERSİNLERDE BEN ÇIRAK OLARAK ÇALIŞAYIM

İşçi maliyetleri hele, eskiden ilkokulu bitiren çocuğunu alır gelir sanata verirdi. Şimdi biz Üniversite mezununumu çırak alacağız yanımıza. Adam asgari ücret, sigorta dedi mi 30 bin liraya mal oluyor. 30 bin lira bana versinlerde ben çırak olarak çalışayım. 55 sene emeğim var. 30 bin lira versinler ben çalışayım.

ASGARİ ÜCRET ARTMALI

Asgari ücret mutlaka artmalı. Asgari ücret artsın ama istikrar olsun. İstikrar olmadıktan sonra , yani çapraz bacak gibi biri kalkıp biri iniyor. Zam koyuyor, zam iniyor. Zam koyuyor, asgari ücret yükseliyor, fiyatlar yükseliyor. Asgari ücret yükselsede fiyatlar dursa, fiyatlar  istikrara otursa, herkesin işi iyi olacak.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

“SANAYİDE YEŞİL DÖNÜŞÜM İÇİN BAKANLIK UZMANLARIMIZ İLE SANAYİCİLERİMİZİ BULUŞTURACAĞIZ” 

ÇEVRE, ŞEHİRCİLİK VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ BAKANI MEHMET ÖZHASEKİ, İSO YEŞİL DÖNÜŞÜM ÖDÜL TÖRENİ’NDE KONUŞTU: “SANAYİDE …


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/swtdavut/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420