ENFLASYON CANAVARINI KİM BESLİYOR?..

Mustafa TEMİZER

Yanlış yönetilen ekonomi, uygulanan yanlış ekonomik politikaların sonucu olan enflasyon iddiaların aksine tüm dünyada yükselmiyor çoğu ülkede düşüyor. Türkiye’de canavarlaşan enflasyonu biz besliyoruz.

Dünyadaki güncel enflasyonlar:

Savaştaki Ukrayna: % 7,1 İngiltere: % 6,7 Savaştaki Rusya: % 6,0 Hindistan: %5,0 Fransa: % 4,0  Almanya: % 3,8  Savaştaki İsrail: % 3,8 Kanada: % 3,8 Amerika: %3,7 İspanya: % 3,5 Japonya: % 3,0  Endenozya: % 2,6 Portekiz: % 2.1 İsveç: % 1.7 Yunanistan: % 1,6 Danimarka: % 0,9 Gürcistan: % 0,8 Belçika: % 0,4 Çin: % 0.0 Ama Türkiye: % 61 Enflasyon sadece Türkiye’de canavar.

Yirmi yıldır aynı iktidar iş başında olmasına rağmen neden Türkiye’de enflasyon sürekli artarak canavarlaşır?…

Enflasyonu önlemek için para ve kredi temini yeterli değildir. Faizi artırmak, emisyon hacmini daraltmak gibi tedbirlerle asla yetinilemez. Enflasyonun sıfırlanması üretimin arması talebin kısılması ile sağlanır.

Örneğin: Neden ülkemizde tarım ve hayvancılık her geçen gün zayıflatılıyor, bitirilmeye çalışılıyor? Tarım ve hayvancılık kültürü açısından dünyanın en eski, en zengin kültürüne sahibiz. Ülkemiz iklim özellikleri bakımından özellikle bazı bitki ve hayvan türlerinin yetiştirilmesi için son derce uygun bir ülkedir. İzlenecek iyi bir tarım ve hayvancılık politikası ile milyonlarca insanımıza iş imkânı sağlarken üretimin de artmasını sağlarız.

Her alanda olması gerektiği gibi bu alanda da emek, sermaye, teknoloji ve işletme bilgisi rasyonel, verimli bir iş birliğine kavuşturulmalı.                                                                                                                                  Yapılması gereken;

  • Şartlara uygun modern teknoloji
  • Üretimden iç, dış pazarlamaya kadar uzanan işletme ünitelerinin organizasyonu
  • Tarım ve hayvancılıkla ilgili bölgelerin belirlenmesi
  • Bölgelerde görevlendirilecek ziraat mühendisleriyle üreticinin sürekli bilgilendirilmesi
  • Yapılacak iç ve dış pazar çalışmalarıyla üreticinin ürettiği ürünlere pazar garantisinin sağlanması

Bunlar herkes tarafından bilindiği halde yöneticiler bilmiyor mu? Siyon protokollerinde milletlerin kıyametlerini hazırlamanın üç ana unsurunun “israf, lüks hayat ve borçlandırmak” olduğu belirtiliyor. Yöneticiler bunları bilmiyorsa yöneticilerin durumu nedir?.. Enflasyon canavarını kim besliyor?

Bunlar yöneticiler tarafından bilindiği halde üretime yönelik fabrikalar stratejik önemine de bakılmaksızın özelleştirme adı altında kapatılıp veya yabacılara satılıyorsa israfa, lüks hayata ve borçlanmaya yönelik politikalar izleniyorsa yöneticilerin durumu nedir?.. Enflasyon canavarını kim besliyor?

Çare var. Çare bilgi ile donanımlı milli kadroların iş başında olmasıdır. Ehliyet ve liyakattir. İşi ehline vermektir. Millet Partisinin yarım asrı aşkın zamandır Milletim Uyan!  Varlığın, birliğin, geleceğin tehlikede! Her alanda Yeniden Milli Mücadele! Her zaman ADALET, her yerde ADALET herkes için ADALET feryadını duymaktır.                                                                                                                                                                      Ortaya koydukları “İnsan hak ve hürriyetlerine dayalı HUKUK DEVLETİ. Millî iradenin önündeki engellerin kalktığı DEMOKRASİ. Din düşmanlığı gibi din istismarının da bittiği LAİKLİK. Fakirlik ve çaresizliğin tarihe gömüldüğü herkesin sosyal adalet şemsiyesine alındığı KERİM DEVLET. Bilim, hikmet ve erdemle donatılan, sorun üretmeyen, çözüm üreten BİLGE DEVLET ve BİLİM TOPLUMU. Büyüyen, gelişen, zengin, mutlu, muktedir ve insanlığın yeni barış medeniyeti İslam Rönesansı’nı (İslam’ın yeniden dirilişi) yöneten MUHTEŞEM TÜRKİYE projesini hep birlikte gerçekleştirmektir.

İştirak etmediğimiz, çilesine katlanmadığımız bir kurtuluşun mümkün olmayacağı, kurtarıcılar beklemenin bize sadece yeni efendiler kazandıracağı unutulmamalı.

Milletimizin ve yöneticilerimizin uyanması, basiretle hareket etmesi (Yanılmadan gerçekleri görebilmesi, gelecekle ilgili sezgi, uyanıklık, anlayış, kavrayış ve vizyon sahibi olması) dilek temenni ve duasıyla…

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

Gaiplik davaları için Adalet Bakanlığı’na çok net çağrı!

Hukukçu Figen Çalıkuşu yazdı Türkiye’nin hafızasını derinden sarsan 6 Şubat depremlerinin birinci yılında depremden sonra …