Ekonomi-teknoloji-spor haberleri (12.11.2021)

2022 maaş zammı ortalaması anketi sonuçları açıklandı

Pandemi dönemi ve yeni normale uyum süreçleri, kurumları maliyetlerini optimize ederek karlılıklarını göz önünde bulundurdukları hassas bir döneme getirdi. Peki, bu hassasiyet çalışanların maaşlarına nasıl yansıyacak?

O.H.D. Danışmanlık & İletişim kurucusu Özlem Helvacı, İstinye Üniversitesi İSBF – İşletme Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mine Afacan Fındıklı ve Kolaysoft Teknoloji Genel Müdürü Kezban Boztürk tarafından, 5 ana grupta toplanan (bilişim, hizmet, perakende, üretim, inşaat) 14 sektörde 100’ü aşkın şirketin katılımıyla gerçekleştirilen “2022 Yılı Sektör Bazlı Ücret Artış Oranları Anketi” sonuçlarına göre, kurumların yüzde 95’i 2022 yılında bir kez ücret artışı yapmayı planlıyor ve zam ortalaması yüzde 19-25 bandında öngörülüyor.

Ankete katılan kurumların yüzde 91’i, 2022 zammını Ocak – Mart ayında yapacağını kaydediyor. Önceki yıllardan farklı olarak bu yıl, çalışan memnuniyetini ve bağlılığını göz önünde bulunduran şirketlerin, bir enflasyon düzenlemesi yapması söz konusu olabilir.

Ücret artışında dikkate alınacak koşullar nelerdir?

Anket katılımcıların yüzde 84’ünün yerli sermayeli şirketlerin oluşturduğu araştırmaya göre, bilişim, hizmet, perakende ve üretim sektörleri 2022’de bir kez zam yapmayı planlarken, inşaat-mühendislik sektöründeki kurumların %25’i 2 kez zam yapmayı planlıyor. 2022 yılı için şirketlerin bütçeledikleri ortalama ücret artışı yüzde 19 -25 bandında değişiyor. Ücret artışlarında dikkate alınan koşullara bakıldığında ise, “Kişinin şirket içindeki ücret skalasındaki konumuna” %32,2; “Aynı/benzer görevlere piyasada verilen ücrete” %29; “Şirket içi dengelere (aynı/benzer pozisyon/kademedeki diğer çalışanlara verilen ücretler)” %29; “Kişinin performansına ve potansiyeline” %22,5; “Kişinin ve pozisyonun şirket içindeki kritiklik/önemi” %22,5 gibi oranlarda etkileyecek konular olabileceği kaydediliyor.

Yan haklar değişmiyor, performans primi artıyor

Çalışanlara sunulan yan haklarda ilk sırayı, geçen sene olduğu gibi bu yıl da yüzde 63,6 ile sağlık sigortası alıyor. Performans primi, şirket aracı, esnek yan haklar çalışanlara sunulmaya devam edecektir. Örneğin, toplam ücretlendirme paketinin önemli bir başlığı olan ikramiye ve prim uygulamaları incelendiğinde, anket katılımcıların %26,4’ü “2022 yılında ücret tamamlayıcılarda herhangi bir değişiklik olmayacak”; %37,7’si “2022 yılında ücret tamamlayıcılarında artış bütçelendi” yanıtını; %1,9’u “2022 yılında ücret tamamlayıcılarında azalma bütçelendi” yanıtını verirken, %34’ü “Şirketimizde böyle bir uygulama yok” yanıtını verdi.

Özel sektör, asgari ücret artış oranı beklentisini ortaya koydu

5 sektörde gruplanan, 14 sektör ve 100 den fazla şirketin katılımı ile yapılan anket sonuçlarına bakıldığında, katılımcıların %65,5’i asgari ücret artış oranı %20-30, %16, 4 ‘ü ise %30-40 bandında beklediklerini ortaya koydu.

Çalışanların “değerli olduğunu hissetmesi” kritik konular arasında yer alıyor

Çalışanların kaygıları ve beklentileri dikkate alındığında, ücret yönetimi ve yan haklar çok daha stratejik bir boyut kazanıyor. Şirketlerin çalışan bağlılığını etkilemeden, ancak maliyetlerini en doğru şekilde yönetecekleri stratejiler geliştirme eğilimlerinin önemi, gittikçe artıyor. Kurumlar maliyet yönetimlerini İK süreçlerini dijitalleştirerek yönetmeye çalışırken, çalışan bağlılığı için de farklı yan haklar belirlemeye başladı bile.

**O.H.D. Danışmanlık & İletişim Kurucusu Özlem Helvacı, şunları söyledi:

Dönemin şartlarına bakıldığında anket sonuçlarına sadece, “ücret artışı ve bütçe yönetimi” olarak bakılmaması gerekiyor. Ücret artışı ve yan hakların yanı sıra, çalışan bağlılığının nasıl destekleneceğinin öneminin de anlaşılması bu dönemde daha kritik. Şirketlerin özellikle operasyona yönelik süreçlerini hızla dijitalleştirmesi gerekiyor. Özellikle, İK süreçlerindeki dijitalleşme, İK’cıların çalışan bağlılığı konusunda daha yoğunlaşmalarını sağlayacaktır.” dedi.

**Kolaysoft Teknoloji Genel Müdürü Kezban Boztürk, şunları kaydetti:

Pandemi sürecinde, temasın azalması ve uzaktan çalışmanın artmasıyla, dijitalleşme iş hayatımızın bir parçası olmaya başladı. KolayPeyk ile yasal mevzuatlara uygun bir iletişim kanalı oluşturduk. KolayPeyk platformu, barındırdığı özellikler bakımından, kısa zamanda insan kaynakları departmanlarının vazgeçilmez bir ürünü olmakla beraber; eşitlik, güvende çalışmak ve tasarruf sağladı. Bu tasarruf sayesinde, şirketlerin İK maliyetleri neredeyse 3/1 oranda azaldığını söyleyebilirim. KolayPeyk sistemi, şirket içindeki tüm resmi evrak alışverişinin dijital olarak yapılmasını sağlıyor.” dedi.

**İstinye Üniversitesi İSBF – İşletme Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mine Afacan Fındıklı, şunları anlattı:

Ücret artışı, standartlarımızı arttırmak konusunda ekonomik anlamda önemlidir. Ancak, bireye değerli olduğunu hissettiren şirket tarafından sağlanan yan haklardır. Elbette değerli hissettirmek için, yan hakları herkes için aynı şekilde kurgulanmış yan haklar olarak düşünmemek gerekebilir. Kısaca, çalışana değerli olduğunu hissettiren, kendisine ve ailesinin düşünülerek planlanmış olduğunu gördüğü empati içeren işler ve yan haklar kıymetlidir.’’ dedi.

ASEE Grup, 2021 yılı üçüncü çeyrek verilerinde yüzde 24 kar artışı açıkladı  27 Banka ve 45.000’den fazla üye işyeri ile Türkiye’nin en büyük online ödeme ağını yöneten Payten Türkiye’nin bağlı bulunduğu Asseco South Eastern Europe (ASEE) Grup, 2021 yılı üçüncü çeyrek verilerini açıkladı.Avrupa’nın en büyük yazılım şirketleri arasında yer alan Asseco South Eastern Europe (ASEE) üçüncü çeyrek finansal sonuçlarını yayınladı.ASEE Group’un 2021’in üçüncü çeyreğindeki satış gelirleri, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 13 (6,5 milyon avro) artarak 57,7 milyon avroya ulaştı. Gelirlerdeki en büyük artış, başta özel çözümler olmak üzere özellikle tescilli yazılım ve hizmetler tarafından sağlandı. ASEE Grubu’nun faaliyet kârı yüzde 24 artışla 10,3 milyon avroya ve FAVÖK yüzde 14 artışla 14,6 milyon avroya ulaştı.2021’in üçüncü çeyreğinde ASEE Group bünyesinde, Türkiye’de de faaliyet gösteren ödeme sektörü çözümleri şirketi Payten’in satış gelirleri, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 4 (1,1 milyon avro) artarak 26,6 milyon avroya ulaştı. Payten’in faaliyet kârı 1,5 milyon avro (yüzde 36) artarak 5,7 milyon avroya ulaştı. FAVÖK ise 2020 dönemine kıyasla yüzde 17 (1,3 milyon avro) artarak 8,8 milyon avroya yaklaştı.ASEE Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Piotr Jelenski, finansal sonuçlarla ilgili şu açıklamayı yaptı: “ASEE Group üçüncü çeyrekte hem organik olarak hem de yeni satın alınan şirketlerin konsolidasyonu sonucunda büyümesini sürdürdü. ECR ve IPD gibi işletmelere yönelik çözümlerin yanı sıra kart işleme çözümleri ve IAD Moneyget de önemli ölçüde büyüdü. Özel Çözümlerde ölçeğin büyümesi ve kendi hizmetlerimizin verimliliği de olumlu Q3 sonuçlarına katkıda bulundu”

UTİB YÖNETİM KURULU BAŞKANI ENGİN: EKOLOJİK TEKSTİLLER, SEKTÖRÜN GELECEĞİNE YÖN VERECEK

UTİB, Ekolojik Tekstiller UR-GE Projesi kapsamında gerçekleştirdiği firma ziyaretlerini tamamladı. UTİB Başkanı Pınar Taşdelen Engin, “UR-GE projesiyle bilinçlenen firmalar, dönüşümde öncü olarak tekstil sektörüne yön verecek” dedi.

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB), Ticaret Bakanlığı desteği ile yürütülen Ekolojik Tekstiller UR-GE Projesi kapsamındaki Kurumsal Karbon Ayakizi Danışmanlığı sürecinde katılımcı firmaları ziyaret ederek bilgilendirme yaptı. İşletmelere yaklaşık 8 ay sürecek faaliyet süreci, sıfır karbon hedefiyle oluşturulması gereken hesaplamalar ve raporlamalar hakkında bilgiler verildi.

ÇEVRECİ ÜRÜNLER, GÜNDEMİN İLK SIRASINDA

Ekolojik Tekstiller UR-GE Projesi ile bilinçlenen firmaların önemli kazanımlar elde edeceğini belirten UTİB Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Taşdelen Engin, “Bursa’nın geleneksel sektörü tekstil, ekolojik dönüşüme odaklanmış durumda. Pek çok firma yatırım gündeminin ilk sıralarına sürdürülebilir üretim, yenilenebilir enerji ve çevreci ürünleri koydu. Katma değeri yüksek üretim yapabildiğimiz tekstil sektöründe, dönüşümü ne kadar çabuk ve sağlıklı gerçekleştirirsek başarımız ve kazanımlarımız o kadar fazla olacak. Proje kapsamında, karbon emisyonlarını azaltmak için Kurumsal Karbon Ayakizi Danışmanlık sürecimizi başlattık. UR-GE projesinin amaçları ve sıfır karbon hedefine daha çabuk ulaşmamız için firmalarımıza izlemeleri gereken yolu iyi anlatmamız gerekiyor. Bunun için verdiğimiz danışmanlığın meyvelerini, elde edilen başarılarla toplayacağız. İnanıyorum ki proje kapsamında bilinçlenen firmalarımız, dönüşümde öncü olarak tekstil sektörünün geleceğine yön verecek. Ziyaretlerle firmalarımızla kurduğumuz bağlantıları güçlendirerek faaliyet sürecimize olumlu katkılar sağladık” dedi.

KARBON AYAKİZİ DANIŞMANLIK SÜRECİ ÇOK DOĞRU ZAMANDA ATILMIŞ BİR ADIMDIR

Semtrio Danışmanlık’ın Sürdürülebilirlik Direktörü Bekir Çetin, “Türkiye’nin Paris Anlaşması’nı onaylaması ve Kasım ayı ortasında Glasgow’da gerçekleşen COP 26’nın sona ermesi ile iklim değişikliği konusundaki farkındalık tüm ülke ve tüm sektörlerde olduğu gibi Türkiye tekstil endütrisinde de artmaya başladı. Bu bağlamda Ekolojik Tekstiller UR-GE Projesi kapsamında başlatılan Karbon Ayakizi Danışmanlık süreci katılımcı firmaları bilgilendirmek için çok doğru zamanda atılmış bir adımdır. Özellikle Türkiye’nin 2053 yılı net sıfır emisyon hedefine ulaşmasında, firma bazlı hedeflerin katkısı büyük olacak” dedi.

Yapılan saha ziyaretleri sırasında firmaların üretim aşamalarını yakından inceleyen Bekir Çetin, firma yöneticileri ile potansiyel karbon azalımı konusunda stratejik görüşmeler gerçekleştirdi. Çetin, “Paris Anlaşması hedeflerine ulaşmak için karbon azalımının gerçekleştirileceği tarihler önem arz etmektedir. Firmaların bireysel olarak karbon azalımı gerçekleştirmelerinin ilk adımı, firmalara yol haritası çıkarabileceğimiz ilk aşama olan karbon ayakizi hesaplamalarının yapılmasıdır. UR-GE Projesi ile firmalar karbon ayakizlerini ISO 14064-1:2018 versiyonuna göre hesaplayıp ileriki yıllarda da bu rakamları takip edebilecekler” dedi.

ENERJİ MALİYETLERİ ARTIYOR, ENDÜSTRİYEL TESİSLER NE YAPMALI?

Sanayi için doğalgaza gelen yüzde 48’lik zammın ardından, endüstriyel tesislerin izlemesi gereken yolu VAT Enerji Genel Müdürü Altuğ Karataş anlattı.

Sanayi için doğalgaza gelen yüzde 48’lik zammın ardından, endüstriyel tesisler maliyetlerini düşürmek için neler yapabileceğini araştırıyor.

VAT Enerji Genel Müdürü Altuğ Karataş konuyla ilgili açıklamalarda bulunarak; “Enerjiyle ilgili ortaya çıkan yeni maliyetler herkesi şaşırttı. Doğalgaza sanayide yaklaşık yüzde 48’in üzerinde bir zam geldi. Gerçek şu ki; Avrupa’dan Amerika’ya kadar dünyada enerji maliyetleri artmakta. Peki ne yapmamız gerekiyor? Bence bu sorunun cevabına odaklanmamız lazım.” dedi.

ENERJİ ETÜDÜ YAPTIRILMALI

Enerji etüdü yaptırmanın önemini vurgulayan Karataş; “Öncelikle ister devletin öngörmüş olduğu enerji etüdü zorunluluğunun üstünde ya da altında kalın fark etmez, her endüstriyel tesisin enerjiyle ilgili etüd çalışmasını bir an önce yapması lazım. Önemli enerji tüketim noktalarını belirlemesi lazım. Bununla birlikte enerji verimliliği ve enerji tasarrufu noktalarını ortaya çıkarması lazım.

Özellikle bu projelerin içinde doğalgaza yapılan yüzde 48’in üzerindeki zamla atık ısı projeleri çok önemli bir noktaya gelmiştir. Atık ısı projeleri şu anda yaptığımız bazı hesaplara göre bir yılın altında yatırım geri dönüş süresiyle çıkmaktadır. Dolayısıyla hemen atık ısı projelerini hayata geçirmeniz gerekiyor.” dedi.

YAPACAĞINIZ YATIRIMIN YÜZDE 30’UNU HİBE ALABİLİRSİNİZ

“Tüm enerji verimliliği ile ilgili yapacağınız yatırımlara Enerji Bakanlığı’nın VAP, gönüllü anlaşmalar ve hatta Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 5.Bölge Yatırım Destek ve Teşvikleri bulunmaktadır. Yapacağınız yatırımın yüzde 30’unu hibe alabilirsiniz. Bunun için destek ve teşvikleri bir an önce inceleyerek projelerinizi bu şekilde hayata geçirebilirsiniz.

ISO 50001 enerji yönetim ve kalite sistemi ile enerjinizi yönetmeniz ve sürdürülebilir bir enerji politikası oluşturmanız gerekiyor. Üretimde hangi makinayı kullanacağınızdan, hangi kazanı, hangi buhar sistemini, hangi basınçlı hava ile ilgili ekipmanı kullanacağınıza kadar bunları bir an önce bir yönetim modeli oluşturarak hayata geçirmelisiniz.

Enerjinizi izlemediğiniz zaman, ölçmediğinizi bilmediğinizi yönetemezsiniz. Artık dijital izleme, ölçme ve yönetme sistemleri bir kat daha öncem kazandı. Bir an önce herkesin dijital izleme ve yönetme sistemleri ile enerjisini takip etmesi, hayata geçirdiği verimlilik projelerinin performansını kontrol etmesi ve enerji maliyetlerini azaltarak, karbon salımını düşürerek Yeşil Mutabakat’a da şimdiden hazırlıklı olması lazım.”

Vertiv EMEA Yıllık Kanal Ödülleri’nde İş Ortaklarını Onurlandırıyor

Küresel bir kritik dijital altyapı ve süreklilik çözümleri sağlayıcısı olan Vertiv (NYSE: VRT), iş ortaklarının yedi kategorideki üstün katkısını takdir ederek yıllık Vertiv EMEA Kanal Ödülleri’nin kazananlarını açıkladı.

2021 Vertiv EMEA Kanal Ödülleri’nin kazananları şöyle:

  • EMEA Yılın En İyi Vertiv Projesi Ödülü: TechExpress, Gana
  • EMEA Yılın En Yenilikçi Pazarlama Kampanyası Ödülü: RRC, Rusya
  • EMEA Vertiv Yılın Marka Elçisi Ödülü: Veljko Ostojić, Ürün Müdürü, Ingram Micro Sırbistan
  • EMEA Yükselen Yıldız Bayi Ödülü: Netsite, Türkiye
  • EMEA Yılın Bayisi Ödülü: Ricca IT, İtalya
  • EMEA Yükselen Yıldız Distribütör Ödülü: Hiperdist, Orta Doğu ve Afrika
  • EMEA Yılın Distribütörü Ödülü: Ingram Micro, Almanya

17 Kasım Çarşamba günü sanal olarak gerçekleştirilen Yıllık Kanal Zirvesi ve Ödülleri’ne EMEA bölgesindeki birçok yeni ve mevcut Vertiv iş ortağı katıldı. Etkinlik, ayrıca Dell Technologies, Canalys, CRN ve Canva’dan konuk konuşmacıların yer aldığı 2022 ve sonrasında kanalı tanımlayacak en son endüstri trendlerini masaya yatıran panel tartışmaları ve bir dizi açılış oturumuna da ev sahipliği yaptı.

Bu etkinlikle muhteşem kanal ortaklarını ve EMEA bölgesinde gerçekleştirilen çalışmaları tanımanın kendileri için büyük bir şans olduğunu dile getiren Vertiv EMEA Satış Başkan Yardımcısı Karsten Winther, “Seçkin projelerden yenilikçi pazarlamaya, marka elçiliğinden yeniden satışın öne çıkan örneklerine birçok alanda verilen ödüller önemli bir kutlama anıdır” dedi.

“Kanal iş ortağı programımız başlangıcından bu yana güçlendi ve iş ortağı tabanımız sürekli büyüyor” diyen Vertiv EMEA Başkanı Giordano Albertazzi, sözlerini şöyle sürdürdü: “Etkileyici çalışmaları için bu yılın kazananlarını içtenlikle tebrik ediyorum. Ayrıca tüm kanal ortaklarımıza ticari büyümeyi desteklemek için devam eden iş birlikleri için teşekkür ediyorum.”

Vertiv EMEA Kanal Zirvesi ve Ödülleri etkinliğine bu bağlantıdan talep üzerine erişilebilir.

TECHXTILE START-UP CHALLANGE’TA 16 GİRİŞİMCİ FİNALE YÜKSELDİ

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği’nin (UTİB) tekstil ve hazır giyim sektörüne yeni girişimciler ve faydalı projeler kazandırmayı hedeflediği TechXtile Start-Up Challenge’ta; 9 Aralık’ta yapılacak final için önemli bir adım daha atıldı. Sektörün önde gelen isimleri ve üniversite öğretim üyelerinin yer aldığı Değerlendirme Kurulu, online ortamda girişimcilerin proje sunumlarını izledi ve finale kalan adayları belirledi.

Tekstil dikeyinde girişimcilik adına çalışmalarını aralıksız sürdüreceklerini belirten UTİB Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Taşdelen Engin, toplantının açılışında yaptığı konuşmada; sürecin başarılı bir şekilde ilerlediğini ve önemli bir adımı daha geride bıraktıklarını söyledi. Tüm proje sahiplerinin başlangıçtan itibaren aldıkları eğitimlerin de katkısıyla başarılı bir sunum yaptıklarını belirten Engin, “Burada değerlendirdiğimiz tüm girişimciler, daha sonra finalde de projelerini tanıtma şansına sahip olacaklar. Alanında uzmanlardan oluşan bir jüriye sahibiz bu yüzden çok şanslıyız. Bu nedenle yaptığımız iş, ilk etap olarak çok önemli. Tüm değerlendirme kurulu üyelerinin hem gönüllülükle hem de bu projelere inanarak en doğru projeleri finale taşıyacaklarından eminim” dedi.

Girişimcilik adına neler yapabileceklerini sürekli düşündüklerini ve programa her sene yenilikler katmaya çalıştıklarını belirten Pınar Taşdelen Engin, “UTİB, UHKİB, BTSO, BEBKA ve BUTEKOM iş birliğinde girişimcilik platformuna dönüşen TechXtile Start-Up Challenge sektörde önemli bir ihtiyaca cevap vermeyi sürdürüyor. Bizim başlattığımız bu programın, ülke genelindeki girişimcilerden ilgi görmesi mutluluk veriyor. Her geçen yıl daha da büyüyeceğiz” diye konuştu.

GİRİŞİMCİLİK PLATFORMU ADAYLARA UMUT VAAT EDİYOR

Proje Koordinatörü Ufuk Batum moderatörlüğünde gerçekleştirilen toplantıda daha sonra proje sunumlarına geçildi. Adaylar belirlenen süre içerisinde projelerini anlatırken, değerlendirme kurulu üyelerinin projeler hakkındaki sorularını cevapladılar. Toplantının son jüri üyelerinin yaptığı değerlendirme sonucunda, 16 proje finale yükseldi.

Finale kalan projeler ise şöyle oldu:

LEVEL-UP KATEGORİSİ

BAGEES

BAGGY

BİR İPLİK HİKAYESİ – MISIRIN YOLCULUĞU

ONOFFOUT

ROBOCAM TECHXTILE

RWT

SES (SUSTAINABLE ENERGY SERVİCES)

YAMA

**İsimler Alfabetik Olarak Sıralanmıştır.

SCALE-UP KATEGORİSİ

BİYOPOLİMER BAZLI YÜKSEK EMİCİ NANOFİBERLERDEN OLUŞAN TEK KULLANIMLIK KADIN HİJYEN ÜRÜNÜ

EKOLOJİK DERİ

EN ÖZEL GÜNÜM HER GÜNÜM

GREENSUS

OTOMATİK KUMAŞ KALİTE KONTROL MAKİNESİ

TEXTORY POINT CLOUD APP

VIRTUAL TRY

YAPAY ZEKA TABANLI DESEN VE DOKU YAZILIMI

**İsimler Alfabetik Olarak Sıralanmıştır.

Techxtile Startup Challenge Değerlendirme Kurulu Üyeleri şu isimlerden oluşuyor:

İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç.Dr. Ali Kılıç, Bursa Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Çelik Bedeloğlu, UKHİB Yönetim Kurulu Üyesi Burak Anıl, UTİB Yönetim Kurulu Üyeleri Burak Ay,Cezmi Kırayoğlu ve Osman Nuri Canik, UTİB Denetim Kurulu Üyesi Aşkın Kandil, Uludağ Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof.Dr. Dilek Tut, BIOLIVE Biyolojik ve Kimyasal Teknolojileri Kurucu Ortağı Techxtile Start-up Challenge 2020 Birincisi Duygu Yılmaz, Ege Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof.Dr. Perrin Akçakoca Kumbasar, BUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ergun Hadi Türkay, Bursa Uludağ TTO Girişimcilik ve Ticarileşme Koordinatörü Erkin Bilaloğlu, Bursa Teknoloji Transfer Ofisi Girişimcilik Koordinatörü Fatma Erdönmez, Tekstil Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Füsun Ekren, Uludağ Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Mehmet Karahan, Bursa Uludağ TTO Genel Müdür Yardımcısı Nihal Sağlam, BOSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Rasim Çağan, BEBKA Uzmanı Serhat Karasungur.

DÜNYA HARRAN BAZDA’DA DOĞALTAŞ YERALTI İŞLETMECİLİĞİNİN TARİHİNE TANIK OLACAK

Tarihin sıfır noktası Mezopotamya doğaltaş üretiminin de başladığı topraklar. Uluslararası Taş Kongresi Yürütme Kurulu, doğaltaş işletmeciliğinin en az 6 bin 500 yıl önce başladığı Şanlıurfa’nın Harran ilçesindeki Bazda yeraltı işletmesini dünya gündemine taşımak için harekete geçti.

Uluslararası Taş Kongresi Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Faruk Çalapkulu, Dünya madencilik tarihi incelendiğinde metal işlemeciliğin ilk olarak Ortadoğu coğrafyasında geliştiğinin bilindiğini yeraltı doğaltaş işletmeciliğinin de ilk defa Şanlıurfa’nın Harran İlçesinde Bazda’da başladığının bulgularına ulaşıldığını açıkladı, Bazda’yı 7. Uluslararası Taş Kongresi gündeminde ele alarak dünya gündemine taşımak ve bir turizm destinasyonu yapmak istediklerini dile getirdi.

Bu amaçla Prof. Dr. Faruk Çalapkulu başkanlığında Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Bora Sonuvar, Prof. Dr. Sacit Özer, Prof. Dr. Seyfi Kulaksız, Jeolojik Miras Komite üyesi Prof. Dr. Hülya İnaner, Doç. Dr. Mimar Nimet Öztank, Dr. Ramazan Hacımustafaoğlu ile Ege Maden İhracatçıları Birliği Denetim Kurulu Üyesi Burak Alimoğlu, Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreter Yardımcısı Çiğdem Önsal ve Ege İhracatçı Birlikleri Basın Müşavrii ve Ekonomi Muhabirleri Derneği İzmir Şubesi Başkanı Murat Demircan’ın yer aldığı heyet Şanlıurfa Bazda’da incelemelerde bulundu.

Halk arasında Bazda mağaraları olarak bilinen alanın aslında dünyada yeraltı doğaltaş işletmeleri olduğunun 2004 yılında Prof. Dr. Seyfi Kulaksız ve arkadaşları tarafından ortaya konulduğuna işaret eden Prof. Dr. Faruk Çalapkulu, “Bu bulgular yeraltı işletmeciliği açısından milat oluşturmaktadır. Dünya madencilik gündeminde hak ettiği yeri alması için çabalarımız 25-27 Ağustos 2021 tarihleri arasında MARBLE İZMİR fuarı ile eş zamanlı olarak gerçekleştirilen 6. Uluslararası Taş Kongresi’nde başladı. Bazda için özel bir oturum gerçekleştirdik. Günümüzden en az 6 bin 500 yıl önce Şanlıurfa Harran ilçesi Bazda’ da oda topuk yöntemi ile yapılan yeraltı işletmesi ile İtalya Carrara’da günümüzde faal olan yeraltı işletmesinin karşılaştırılması kongre katılımcılarını hayretler içinde bıraktı. Ayrıca bu oturumda Michel Comte ve M. Arhan Kayar Bazda yeraltı işletmelerine yönelik yatırım projesi hakkında bilgiler verdi” diye konuştu.

Bazda yeraltı işletmelerinden çıkarılan taşların Mezopotamya’da çok sayıda yapıda kullanıldığına dair bulgular olduğu bilgisini paylaşan Çalapkulu sözlerini şöyle sürdürdü: “Göbeklitepe taşın çıkartılması taşınması, yapıda kullanımı ve üzerindeki işlemelerle günümüze aktardığı resimli bilgilerle insanlık tarihinde bir milat yaratmış bulunuyor. Bazda’dan numuneler aldık. Bazda’nın tarihini ortaya koyacağız. Bu çalışmalarımıza Şanlıurfa Valisi Sayın Abdullah Erin ve Harran Kaymakamı Cihat Koç büyük ilgi gösterdiler. Sayın Koç’un belirttiği gibi “Harran’ın geçmişi geleceğini yaratacak” sözlerine Kongre yürütme kurulu olarak tamamen katılıyoruz. Bazda yeraltı işletmesi ile Göbeklitepe ilgisini başarabilirsek Bazda’nın yeraltı doğaltaş işletmeciliğinin tarihi günümüzden 16.000 yıl geriye taşınacak. Bununla da Homosapiens’in kültürel ve teknolojik tarihinde dünya kamu oyununa yeni bir sayfa açılacağı inancını taşıyoruz.”

Uluslararası Taş Kongresi’nin 7.’sinin Cumhuriyetimizin 100. Kuruluş yılında düzenleneceğini anlatan Prof. Dr. Faruk Çalapkulu, “Çalışmalarımızla ilgili bilgileri ve sonuçlarını ön tetkiklerin sonunda Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Harran Kaymakamı Cihat Koç, Yerel Yönetimler, İl Turizm ve Kültür Müdürlüğü ve Harran ve Göbeklitepe Kazı Başkanları ile paylaşacağız.

Ayrıca 6. Uluslararası Taş Kongresi ve MİNEX fuarı kapsamında ilk defa 793 kişi VR gözlükle 2000 yıl önce Efes ve Laodikya’ da faaliyet göstermiş, bilinen dünyanın ilk taş kesme makinası (katrak) ile sanal gerçekçilik deneyimi yaşamıştı. Benzeri bir yazılımı Bazda yeraltı işletmelerine yönelik gerçekleştirerek tüm dünyanın dikkatini insanlığın inanç, tarım, madencilik başlangıç noktası olan Güneydoğu Anadolu coğrafyasına çekmek istiyoruz. Onları Mezopotamya taş ustaları ile Bazda yeraltı işletmesinde buluşturmak için sanal gerçekçilik ortamında zamanda yolculuk yaptırmak da hedeflerimiz arasında yer alıyor” şeklinde konuştu.

MODEKO Fuarı ve Ezberbozan tasarımlar İzmir’in mobilya ihracatında katma değeri artıracak

İzmirli mobilyacılar, MODEKO Fuarı’yla ihracata odaklanacak. Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği düzenleyeceği Alım Heyeti Organizasyonlarıyla dünyanın dört bir tarafından ithalatçıları, İzmirli mobilya ihracatçılarıyla buluşturacak.

MODEKO Uluslararası İzmir Mobilya Fuarı’nı düzenleyen Efor Fuarcılık ile yeni nesil fuarcılık anlayışı sloganı ile yola çıkan Nobel Expo arasında ortaklık anlaşması imzalandı.

Uzun yıllardır mobilya sektörüne hizmet veren Uluslararası İzmir Mobilya Fuarı, 2-6 Mart 2022 tarihlerinde, Türkiye’nin en yeni ve modern fuar alanı Fuar İzmir’de 33. kez mobilya sektörünün en yenilikçi ürünlerinin tanıtımına olanak tanıyacak.

Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Mobilya Çalışma Komitesi, İzmirli mobilya ihracatçılarıyla Nobel Expo Fuarcılık ve Efor Fuarcılık yetkililerini Ege İhracatçı Birlikleri’nde buluşturdu.

İzmirli mobilya ihracatçılarının MODEKO Fuarı’nın ihracat odaklı kurgulanmasını arzu ettiğini dile getiren Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Cahit Doğan Yağcı, MODEKO Fuarı’nı düzenleyen firma yetkililerinin de aynı düşüncede olmasından mutluluk duyduklarını ifade etti.

Ege’den mobilya ihracatı daha katma değerli

Türkiye’nin mobilya ihracatının 2021 yılının Ocak – Ekim döneminde yüzde 25’lik artışla 2 milyar 758 milyon dolardan 3 milyar 453 milyon dolara geliştiği bilgisini veren Yağcı, “Birliğimizden yapılan mobilya ihracatı yüzde 34’lük artışla 138 milyon dolardan 184 milyon dolara yükseldi. Türkiye genelinde mobilya ihracatımızın kilogram fiyatı ortalama 2,74 dolar iken, Ege Bölgesi’nde bu rakam 3,23 dolara ulaştı. Ege Bölgesi’nin mobilyada ortalama ihraç fiyatını 6 dolara çıkarmak için firmalarımızın e-ticaret yetkinliklerini artırmak için İZKA destekli Mobint projemizi tamamladık. Firmalarımızın kümelenerek yetkinliklerini geliştirmek için 31 firmamızın katılımıyla Ticaret Bakanlığı destekli Aegean Furniture isimli URGE Projesini sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.

Ticaret Bakanlığı destekli Aegean Furniture isimli URGE Projesinin start aldığına işaret eden Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Cahit Doğan Yağcı, URGE Projesine katılan firmaların İhracata Yönelik Pazarlama ve Satış Becerilerinin Arttırılması eğitimini aldıklarını, diğer eğitimlerin ve hedef pazarlara yönelik pazarlama faaliyetlerinin programlandığını sözlerine ekledi.

Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Mobilya Çalışma Komitesi toplantısına katılan Yaşar Üniversitesi Öğretim Üyesi Sergio Taddonio ise, tasarım konusunda iş birliği önerdi. Taddonio, “Mobilyalarınızda tasarımı biz yapalım, siz üretin katma değerli ihracat olsun. Tasarım ihtiyaçlarınızı biz karşılayalım” çağrısında bulundu.

Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Mobilya Çalışma Komitesi Başkanı A. Müjdat Kemer ise; mobilyada tasarımın öneminin her geçen gün arttığını, Mobilya sektörümüzün tasarım ihtiyacına cevap vermek amacıyla Ezberbozan Tasarım Yarışmamızı bu yıl “Smart” temasıyla tamamen mobilya odaklı düzenlemek için hazırlıklara başladıklarını, bu süreçte üniversitelerin endüstriyel tasarım ve mobilya dekorasyon bölümleriyle ortak hareket edeceklerini dile getirdi. Kemer, “Tasarım yarışmasını bu yıl ikinci kez düzenliyoruz, heyecanımız devam ediyor ve artık tecrübemiz de var. Şartnamemizin son rötuşlarını yapıp çok yakında duyuruya çıkacağız ve başvuruları almaya başlayacağız. Geçen seneki rekor düzeydeki başvurunun bu sene yenileceğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

TOYOTA GAZOO Racing’den Dünya Ralli Şampiyonası’nda Duble Zafer

TOYOTA GAZOO Racing Dünya Ralli Takımı, ikonik Monza pistinde gerçekleştirilen 2021’in son rallisini de kazanarak, sezonu pilotlar ve markalar şampiyonluğunu alarak tamamladı. TOYOTA GAZOO Racing, Markalar Şampiyonluğu’nun sahibi olurken, Toyota takımından yarışın da galibi olan Sébastien Ogier ve Co-pilotu Julien Ingrassia da Pilotlar Şampiyonluğu’na ulaştı.

Ogier, Monza’da gerçekleştirilen son yarışta bir kez daha takım arkadaşı Elfyn Evans ile yakın bir mücadeleye girdi. Tüm hafta sonu boyunca efsanevi bir galibiyet savaşı veren Toyota pilotları arasında liderlik altı kez el değiştirdi. Rallinin sonunda ise Ogier, 7.3 saniye farkla yarışın galibi oldu ve kariyerinin sekizinci şampiyonluğunu aldı.

Ogier bu yıl Monte Carlo, Hırvastistan, Sardunaya ve Kenya zaferlerinin ardından beşinci galibiyetine imza atmış oldu. 54. ralli galibiyetini alan Ogier, önümüzdeki sezon ise Toyota ile birlikte yarı zamanlı olarak WRC macerasına devam edecek. Co-pilotu Ingrassia ise, çok başarılı kariyerini tamamlamış oldu. Yarışı ikinci tamamlayan Evans da, şampiyonayı ikinci sırada bitirdi.

Toyota bu başarıyla birlikte beşinci Markalar Şampiyonluğu’nu kazandı ve böylece tüm zamanların en çok şampiyonluk alan üçüncü takımı oldu. Toyota, Yaris WRC ile rallilere geri dönüşünün ardından ise ikinci şampiyonluğunu elde etti. Monza zaferi, 2022’de başlayacak hibrit motorlu Rally1 dönemi öncesinde Yaris WRC ile kazanılan 26. galibiyet oldu.

Toyota başkanı ve takım kurucusu olan Akio Toyoda, sezon sonunda değerlendirme yaparak, “Sezon boyunca her zaman bir pilotumuz podyumda yer aldı. Şampiyonluk için takım içerisinde yaşanan mücadele bir ralli fanı olarak beni de heyecanlandırdı. Yaris WRC’nin böylesine üst düzey mücadelelerden başarıyla çıkması, Toyota adına harika. Takım 2017’den bu yana Yaris WRC’yi daha güçlü yapmayı başardı. 5 yıl boyunca 59 ralliye çıkan Yaris WRC ile kazandığımız ve kaybettiğimiz her yarıştan bir şeyler öğrendik ve her zaman güçlü olmayı başardık” dedi.

Takım kaptanı Jari-Matti Latvala, Markalar ve Pilotlar Şampiyonası’nı aynı anda kazanmak için çok çalıştıklarını ifade ederek, “Harika insanlardan ve en iyi pilotlardan oluşan inanılmaz bir takımız. Herkesle gurur duyuyorum. Rallinin bu dönemi böyle başarıyla kapatmak çok güzel” diye konuştu.

Şampiyon Sébastien Ogier ise duyguları tanımlamakta zorlandığını söyleyerek, “Tüm takım üyelerine teşekkür ederim. Onlar olmadan şampiyon olamazdık. Toyota’nın başardıkları oldukça etkileyici ve takım ortaya koyduğu çabayla bunu hak etti. Daha iyi bir son hayal edemezdik” dedi.

12 yarıştan oluşan 2021 WRC sezonu, şampiyon TOYOTA GAZOO Racing’in 520 puan almasıyla tamamlanmış oldu.

Automechanika Istanbul Plus fuarı beklentilerin üzerinde başarıya ulaştı: Fiziksel ve dijital ortamda toplam 60.634 kişi fuarı ziyaret etti

Messe Frankfurt Istanbul ve Hannover Fairs Turkey iş birliği ile organize edilen Automechanika Istanbul Plus fuarı, iki yıldan uzun süren bir aranın ardından tüm otomotiv endüstrisi profesyonelleri için yeni iş fırsatları ve ihracat için önemli potansiyele sahip iş bağlantıları kurma imkânı sundu.

Türkiye’nin otomotiv sektörü ihracatında önemli bir yere sahip olan ürün gruplarının sergilendiği Automechanika Istanbul Plus, bu yıl ilk kez fuar alanındaki fiziksel etkinlik ile aynı anda, tüm dünyadan profesyonellerin de fuar deneyimini uzaktan da yaşamasına imkân sağlayan PLUS dijital platformunda düzenlendi.

Otomotiv sektörü profesyonellerine daha fazla iş imkânı sunma hedefiyle yola çıkan Automechanika Istanbul Plus, bu yıl 652 katılımcı firmayı, 121 ülkeden 32.758 sektör profesyoneli ziyaretçi ile bir araya getirdi. Uluslararası seyahat kısıtlamalarına rağmen yabancı ziyaretçi sayısı 9.570 ulaştı. PLUS dijital platformu ise Türkiye ve yurtdışından toplam 27.876 sektör profesyonelinin fuara katılıp yeni trendleri ve sektör gelişmelerini takip etmelerini sağladı. “Alım Heyeti Programı” kapsamında ise Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesi başta olmak üzere 8 ülkeden 37 satın alma heyeti fuara katıldı.

Automechanika Academy kapsamında 4 gün boyunca devam eden oturumlarda 20’nin üzerinde konuşmacı ve panelist, geleceğin mobilite ve lojistik teknolojileri başta olmak üzere otomotiv endüstrisi profesyonellerini yakından ilgilendiren, tüm gelişme ve trendlerle ilgili interaktif oturumlar, sunumlar ve söyleşilerle görüşlerini aktardı.

Automechanika Istanbul, önümüzdeki yıl 2-5 Haziran 2022 tarihleri arasında yine İstanbul Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde otomotiv sektörünün buluşma noktası olacak.

Yılın Lider Dijital Dönüşüm Çözümleri Markası Uyumsoft oldu

Türkiye’nin inovasyon lideri Uyumsoft, 2021 Türkiye İnovasyon ve Başarı Ödüllerinde “Yılın Lider Dijital Dönüşüm Çözümleri Markası” ödülünün sahibi oldu. İş dünyasından başarılı markaların ödüllerini aldığı törende, Uyumsoft’un ödülünü Uyumsoft Yatırım Hizmetleri Genel Müdürü Özlem İkiz aldı.

Türkiye Marka ve Kariyer etkinlikleri kapsamında, Hilton İstanbul Bomonti Otel’de geçtiğimiz gün düzenlenen Türkiye İnovasyon ve Başarı Ödülleri Töreni’ne, iş, sanat ve cemiyet hayatından önemli isimler katıldı. Gecede, yeni ürün ve teknoloji geliştiren kurumlar ile inovasyon yaklaşımıyla hareket eden kişi ve kuruluşlara ödülleri verildi.

İş dünyasına, yenilikçi yaklaşımlar ve akılcı iş modellerimiz ile rehberlik ediyoruz

Yılın Lider Dijital Dönüşüm Çözümleri Markası” ödülüne ilişkin duygularını anlatan Uyumsoft Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri AŞ Yatırım Hizmetleri Genel Müdürü Özlem İkiz, şunları söyledi:

Uyumsoft olarak 25. yılımızda iş dünyasının teknolojik dönüşümüne yenilikçi yaklaşımlar ve akılcı iş modellerimizle rehberlik ederken, bizimle yürüyen 50 binin üzerinde yerli ve global müşterimizle yol almak bizim için en büyük bir ödül. Özellikle, inovasyon alanında markamızı taçlandıran, yeniliğe ve gelişme olan inancımızı ve motivasyonumuzu yükselten ödüllerin arasına “Yılın Lider Dijital Dönüşüm Çözümleri Markası” ödülünü de dahil etmekten mutluyuz. Enerjileri ve özverileri sayesinde bu haklı gururu yaşatan tüm çalışma arkadaşlarımıza, ekosistemimize ve değerli müşterilerimize teşekkürlerimizi sunuyoruz.” dedi.

Gelirimizin %20’si ile ar-ge faaliyetlerini finanse ediyoruz

Türkiye’nin teknoloji lideri Uyumsoft’un çalışmaları hakkında bilgiler veren Özlem İkiz, konuşmasına şöyle devam etti:

Türkiye’nin teknoloji liderleri arasında yer alan firmamız, kamuda ve özel sektörde bilgi teknolojileri altyapısı konusunda yüzlerce başarılı projeyi hayata geçirdi. Bu ödülü almamızı sağlayan dijital dönüşüm projemiz, iş dünyasında kartların yeniden dağıtılmasını neden olan yeni normaller ve dengelerde işletmelerin işlevselliğini artıran hizmet ve süreç inovasyonları oldu. Uyumsoft olarak yola çıktığımız “işletmelerin tüm odalarında yazılımlarımızla işleri kolaylaştırmak” hedefi, artık işletmelerin iş ve çalışan deneyimlerini yöneten yeni nesil çözümlerle işin kalbine yerleşmeye evrildi. Gelirimizin %20’si ile, ar-ge faaliyetlerini finanse ediyoruz. Nano girişimlerden global firmalara kadar her ölçekte işletmenin “tam da bize göre” dediği çözümleri üretmeye durmaksızın devam ediyoruz.” dedi.

Finansal sektörlerde adımızı daha yükseklere taşıyacak projelerin heyecanı içindeyiz

Bu yıla ve gelecek yıla ilişkin değerlendirmede bulunan Özlem İkiz, şunları kaydetti:

Uyumsoft olarak, kurumsal kaynak planlama (ERP) ve e-Dönüşüm pazarlarında oldukça verimli bir yıl geçiriyoruz. Yeni yatırımlarımız ve yeni sektör açılımlarımız ile ar-ge ve inovasyon odaklı çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. 2022 yılına ilişkin hedeflerimiz ise, çok daha büyük. Finansal sektörlerde adımızı daha yükseklere taşıyacak projelerin heyecanı içindeyiz. Ülkemizin yazılım alanında dünyaya açılan penceresi olacağız. Azerbaycan, İngiltere, Bulgaristan, Mısır, Arnavutluk, Hindistan, Sırbistan gibi birçok ülkeye geniş ekosistem ailemiz ile birlikte hizmet vererek, önümüzdeki süreçte global pazarlarda daha da etkin olmaya kararlıyız.” diyerek sözlerini tamamladı.

Dünyanın CX devi Majorel, Türkiye’nin lider müşteri deneyimi şirketi Mayen’i satın aldıDünyanın yeni nesil, uçtan uca müşteri deneyimi (CX) çözümlerinin önde gelen grubu Majorel, Mayen’in yüzde 80’ini satın aldı. Majorel, dünyanın en saygın ve lider markaları için yeni nesil uçtan uca CX çözümleri tasarlıyor ve müşterilerine sunuyor. Merkezi Luxembourg’da olan ve borsaya kote olan Majorel Group Luxembourg S.A. (hisse sembolü: MAJ), bugün dünyanın beş kıtasında 31 ülkede, 66 bin 800’den fazla ekip üyesine ve 60 dilde doğudan batıya küresel bir ayak izine sahip.Müşteri deneyimini teknolojiyle güçlendirerek uçtan uca CX çözümlerinde ve hizmetlerinde derin uzmanlığı bulunan Majorel Group; farklı endüstrilere özel dijital tüketici etkileşimi, müşteri deneyimi danışmanlığı ve yenilikçi dijital çözümler servislerine sahip. İçerik hizmetlerinde, güven ve güvenlikte dünya lideri olarak konumlanan şirket, girişimcilik kültürü ve insan odaklılığıyla ‘Majorel farkını’ yaratıyor. Kültürel farklılıklar konusundaki uzmanlığından da yararlanarak esnek çözümler sunma konusunda oldukça başarılı.Soner Cesur, “Majorel ailesine katılmak, dünyanın en önde gelen CX çözümleri sağlayıcılarından birinin parçası olmanın tüm avantajlarını bir araya getiriyor; daha da fazla uzmanlığa, kaynağa ve fırsata erişim imkanı bulmak, insan odaklı kültürlerle bir araya gelmek demek. Majorel hikayesinin bir parçası olacağımız için hepimiz adına çok heyecanlıyım. Bu birleşme, Türkiye organizasyonundaki tüm çalışanlar için genişletilmiş ve farklı sorumluluklar demek.”Majorel Group CEO’su Thomas Mackenbrock şunları söyledi: “Mayen’in 3 bin 500’den fazla ekip üyesini Majorel ailesine dahil etmekten mutluluk duyuyoruz. Bu satın alma, özellikle yakın kıyı (nearshore) hizmetlerle ilgili olarak, EMEA’da zaten lider konumumuzu daha da pekiştiriyor. Ayrıca, Mayen ekibinin derin CX (müşteri deneyimi) uzmanlığı aracılığıyla uluslararası müşterilerimize – özellikle küresel internet sektöründe – genişletilmiş hizmetler sunmamıza olanak tanıyor.”Satın alma sonrasında Mayen, Majorel’in Almanya ve Doğu Avrupa Bölgesine bağlı olacak ve yoluna “Majorel Türkiye” olarak devam edecek. Türkiye CEO’su Soner Cesur mevcut görevine devam ederken, ayrıca yeni dönemde Majorel Türkiye’nin bağlı olacağı Almanya ve Doğu Avrupa Bölgesinin Yönetim Kurulu Üyesi olarak ilave bir sorumluluk alacak.Mayen, Türkiye’nin önde gelen bağımsız yakın kıyı hizmet sağlayıcılarından biri olarak tanınmaktadır. CX hizmetlerinde 15 yıldan fazla deneyime sahip olan Mayen, 2016, 2017, 2018 ve 2019 yıllarında Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından Türkiye’nin en büyük çağrı merkezi hizmetleri ihracatçısı seçildi. Mayen birçok Gold Stevie® Ödülü aldı (Satış ve müşteri hizmetleri için küresel ödüller), 2021’de Yılın Şirketi (büyük işletmeler ve profesyonel hizmetler) ve Yılın En Yenilikçi Şirketi dahil olmak üzere son beş yılda çeşitli kategorilerde 34 farklı ödülün sahibi oldu.

Futbolun efsaneleri Pepsi ‘Yıldız Futbolcu Seminerleri’nde  genç futbolseverlerle İzmir’de buluşuyor

 UEFA Şampiyonlar Ligi sponsoru olan Pepsi, TSYD iş birliğiyle futbolu desteklemeye ‘Pepsi Yıldız Futbolcu Seminerleri’ projesi ile devam ediyor.  Pepsi’nin, Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) ve ÇEVKO işbirliği ile genç futbolcuların gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla Eskişehir’de başlayan ‘Yıldız Futbolcu Seminerleri’nin ikincisi 23 Kasım Salı günü  İzmir’de gerçekleşecek.  Altınordu Tesisleri’nde gerçekleşecek seminerde; Ümit Milli Takım Teknik Direktörü ve Genç Milli Takımlar Sorumlusu Tolunay Kafkas, unutulmaz futbolculardan İbrahim Yattara, Uzman Dr. Şerafettin Özdoğan  ile Spor Yazarı ve Yorumcu Atakan Kurt, genç futbolseverlere deneyimlerini aktaracak. Spor konusunda uzman hekimler yetenek sürdürülebilirliği konusunda bilgi verirken, ÇEVKO’dan uzman isimler geri dönüşüm konusunda bilgi vererek gençler arasında bu konudaki farkındalığı artıracak. Seminerlere katılacak genç yeteneklere pet şişelerden geri dönüştürülmüş formalar hediye edilecek. Pepsi Yıldız Futbolcu Seminerleri’ İzmir’den sonra Ankara ile devam edecek.

PepsiCo’nun içecek grubu markalarından Pepsi UEFA Şampiyonlar Ligi sponsorluğu ile futbola olan desteğini uzun yıllardır sürdürüyor. Pepsi, Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) ve ÇEVKO iş birliğiyle futbolu desteklemeye ‘Pepsi Yıldız Futbolcu Seminerleri’ projesi ile devam ediyor. Futbola gönül vermiş ve bu alanda kariyer yapmak isteyen genç yeteneklerin gelişiminin hedef alındığı proje kapsamında genç yetenekler, 23 Kasım Salı günü Altınordu Tesisleri’nde üç fazdan oluşan eğitim ve deneyim seminerlerine katılacak.

Üç aşamalı eğitim seminerleri

Bir gün sürecek seminerde, Türk futbolunun renkli simalarından olan Ümit Milli Takım Teknik Direktörü ve Genç Milli Takımlar Sorumlusu Tolunay Kafkas,  unutulmaz futbolculardan İbrahim Yattara, Uzman Dr. Şerafettin Özdoğan ile Spor Yazarı ve Yorumcu Atakan Kurt, genç futbolseverlere deneyimlerini aktaracak.

İkinci bölümde ise uzman spor hekimleri, gelecekte yıldız bir futbolcu olmak isteyen genç yeteneklere, yeteneklerini sürdürülebilir kılmak için eğitimler verecek. Sakatlanmalarının önüne geçebilmek için dikkat edilmesi gerekenler ve spor hayatlarının devamlılığı için gerekli olan beden disiplinleri uygulamalı olarak anlatılacak.

Son bölümde ise ÇEVKO Vakfı’nın uzman eğitmenleri futbolcu adaylarının aynı zamanda çevre bilincine sahip olmaları için sürdürülebilirliğin önemi ve geri dönüşümün faydaları hakkında eğitim verecekler. Ayrıca proje kapsamında ÇEVKO Vakfı desteği ile pet şişelerden geri dönüştürülmüş formalar, eğitim alan genç yeteneklere hediye edilecek.

İzmir’den sonra Ankara ile devam edecek ‘Pepsi Yıldız Futbolcu Seminerleri’nde, eğitmen desteğini yine TSYD ve ÇEVKO sağlayacak.

Ege’den tarım sektörlerinin ihracatı 5,5 milyar doları aştı

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, son 1 yıllık dönemdeki ihracatlarının yüzde 25’lik artışla 12 milyar 816 milyon dolardan, 16 milyar 24 milyon dolara ulaştıdığını dile getirdi. Eskinazi, böylelikle 2021 yılı sonu için 15 milyar dolardan, 16 milyar dolara yükselttikleri hedeflerini 43 gün önce yakaladıklarının altını çizdi.

EİB’nin ihracatında en büyük dilimi 9 milyar 331 milyon dolarlık ihracatla sanayi sektörlerinin gerçekleştirdiği bilgisini veren Eskinazi, “EİB’den yapılan sanayi ürünleri ihracatı son 1 yıllık dönemde yüzde 36’lık artış hızı yakalayarak 6 milyar 862 milyon dolardan, 9 milyar 331 milyon dolara tırmandı. EİB’nin son bir yıllık dönemde 3,2 milyar dolarlık ihracat artışının 2,5 milyar dolarlık dilimini sanayi sektörleri gerçekleştirdi” diye konuştu.

Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği’nin 2 milyar 121 milyon dolarlık ihracat performansıyla sanayi ürünleri ihracatına en büyük katkıyı sağladığa işaret eden EİB Koordinatör Başkanı Eskinazi, Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği’nin 2 milyar doları geçen tek birlik olduğunu vurguladı.

Kimya sektörü EİB çatısı altında temsili sonuna kadar hak ediyor

“Demir sektörümüzden sonra en çok ihracatı EİB çatısı altında ihracatçı birliğiyle temsil edilmeyen kimya sektörü 1 milyar 779 milyon dolarlık tutarla yaptı” diyen Eskinazi, “Bu ihracat Ege İhracatçı Birlikleri bünyesinde Ege Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği kurulması gereğini bir kez daha ortaya koydu. Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliğimiz de, ihracatını yüzde 13’lük artışla 1 milyar 293 milyon dolardan, 1 milyar 462 milyon dolara taşıdı ve güçlü konumunu korudu” değerlendirmesinde bulundu.

Tarım sektörlerinin ihracatı 5,5 milyar doları aştı

Ege İhracatçı Birlikleri’nin 82 yıllık tarihi boyunca ihracat deseninde tarım sektörlerinin güçlü bir şekilde temsil edildiğine vurgu yapan Eskinazi, EİB bünyesindeki tarım sektörlerinin 2020 yılında ilk kez 5 milyar doları geçtiğini, Egeli tarım ihracatçılarının 20 Kasım 2020 – 19 Kasım 2021 tarihleri arasında yüzde 12,3’lük performans artışıyla 5 milyar 632 milyon dolarlık dış satım yaptığını ve 2021 yılı başında belirledikleri 5,5 milyar dolar ihracat hedefini aştıklarını dile getirdi.

EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği’nin son bir yılda ihracatını yüzde 34 artırarak, 1 milyar 275 milyon dolarlık ihracatla gıda ihracatının lideri olurken aynı zamanda EİB çatısı altındaki 7 tarım ihracatçı birliği arasında ihracat artış rekortmeni olduğu bilgisini verdi. Eskinazi, Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği’nin 1 milyar 165 milyon dolarlık ihracatla zirve ortağı olduğunu, Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin 847 milyon dolarlık ihracatla üçüncü güçlü sektör olduğunu belirtti.

Doğal taş ihracatında Türkiye lideri olan Ege Maden İhracatçıları Birliği’nin son 1 yıllık dönemde ihracatını yüzde 13’lük artışla 938 milyon dolardan, 1 milyar 60 milyon dolara taşıdığını anlatan Eskinazi, ihracattaki başarılar sayesinde 2022 yılına moralli girdiklerini sözlerine ekledi.

Zaxe 3D Yazıcıları Frankfurt Formnext 2021’de İlgi Odağı Oldu

Zaxe, yeni 3D yazıcıları Z3+, Z3, Z2, X3 ve XLite+ modelinin yanı sıra Materyal İstasyonunu, katmanlı üretim teknolojilerinin lider endüstri platformu Frankfurt Formnext 2021’de profesyonellerle buluşturdu. 16-19 Kasım tarihlerinde düzenlenen Formnext’te wi-fi bağlantısına sahip, kolay kullanılabilen ve en kaliteli şekilde baskı yapan yeni ürünlerini sergileyen Zaxe standı çok sayıda ziyaretçiyi ağırladı. 3d sektörünün önemli isimleri fuar boyunca Zaxe yetkililerinden tüm modeller hakkında bilgi alarak, önemli iş anlaşmalarına imza attı.

Otomotiv, havacılık, makine ve elektrik mühendisliği ile tıp teknolojisi gibi kritik sektörlerde üretim yapan şirketlerin profesyonel yöneticilerinin katıldığı Frankfurt Formnext 2021’ye yerli 3D yazıcı şirketi Zaxe damga vurdu. 16-19 Kasım tarihlerinde düzenlenen ve 500’den fazla katılımcının buluştuğu katmanlı üretim teknolojilerinin lider endüstri platformu Formnext 2021’de Zaxe standı organizasyonun en çok ilgi çeken stadlarından biri oldu.

21 Eylül’de İstanbul’da gerçekleşen havacılık, uzay ve teknoloji festivali Teknofest’te yeni nesil 3D yazıcıları Z3, Z2, XLite+ basına tanıtan Zaxe, bu ürünlerin yanı sıra Z3+, X3 ve materyal istasyonunu Formnext 2021’de kullanıcıların beğenisine sundu. Holl 11.6 C68 standında gerçekleşen basın lansmanında Zaxe ürünleri büyük ilgi gördü.

Önemli Anlaşmalara İmza Atıldı

Formnext 2021 boyunca katılımcılar Zaxe standını ziyaret ederek, wi-fi bağlantılı, yüksek kalitede baskı yapabilen, kamera sistemiyle takip edilen ve tüm 3D filamentlerinin kullanılabildiği yeni ürünler hakkında yetkilerden bilgi aldı ve önemli ihracat anlaşmaları gerçekleştirdi.

Üretim Kapasitemizi Dünyaya Gösterdik

Covid-19’un üretim ve tedarik zinciri üzerinde oluşturduğu sorunların çözümünde 3D yazıcıların büyük bir rol üstlendiğini belirten Zaxe Kurucu Ortağı Baki Gezgen, “Formnext her zaman en hassas ve yüksek teknolojiye sahip üretim yapan iş kollarından profesyonellerin bir araya geldiği organizasyon oldu. Zaxe’nin burada bulunması çok önemliydi.

2021 dünyanın salgının etkilerinden kurtulmaya çalıştığı, ekonomisini yeniden dizayn ettiği bir yıl oluyor. Ortaya koyduğumuz her biri Türk mühendislerinin eseri, yüksek teknolojiye sahip yeni yazıcılarımız Z3+ Z3, XLite+, Z2 ve X3 modelleri ile Materyal İstasyonumuzu profesyonellerle buluşturmaktan, onların sorularını yanıtlamaktan ve değerli iş bağlantıları kurmaktan ötürü çok mutluyuz. Türk mühendislerin ileri teknoloji içeren ürünleri tasarlayıp üretebildiğini göstermekten de ayrıca gururluyuz” dedi.

Fuar Boyunca Yoğun İlgi Gördük

Zaxe Yönetici Ortağı ve Genel Müdürü Emre Akıncı ise Formnext’te gördükleri ilginin kendilerini daha büyük işler yapmak için yüreklendirdiğini söyledi. “Teknofest’te de yerli ve yabancı kullanıcının, şirketlerin alakasıyla karşılaşmıştık. Frankfurt Formnext’te de önemli sektörlerin oyuncularıyla bir araya gelmek ve yeni ürünlerimizi tanıtmak çok değerliydi” dedi.

Önemli iş bağlantılarının da sağlandığını anlatan Akıncı, “Fuar boyunca görüştüğümüz şirketlerden siparişler aldık. Öte yandan birçok şirketle de görüşmelerimizi daha ileri boyuta taşıyarak, Zaxe ürünlerinin ihracatı noktasında birçok firmayla görüşmelere başladık. Cihazlarımızın teknolojik olarak bu fuarda kendilerini ispat etmeleri bizlere büyük gurur kaynağı oldu.”

Üretimde Yenilikçi, Kolay ve Tasarruflu Yöntem

Yeni ürünlerin özelliklerinden söz eden Akıncı, şu ifadeleri kullandı: “Zaxe 3D yazıcıları üretimde çözüm odaklı bir soluk getiriyor. Tek adımda hızlı ve etkili bir baskı sağlıyor. Öte yandan güçlü donanımları, yenilikçi özellikleri ve uçtan uca ekosistemi ile her segmentten kullanıcılara sürdürülebilir nokta atışı çözümler yaratıyor. Zaman maliyet ekseninde verimlilik sağlayan ürünlerimiz, imalatta esneklik ve baskı sonrası süreçlerden tasarruf etmeyi beraberinde getiriyor. Bunun yanında Zaxe ekosistemin 3D baskı teknolojilerine yönelik sağladığı katma değer, inovasyon ekseninde gelişiyor.”

Doğal taş sektörü iş sağlığı ve iş güvenliği için İtalya ile adımlarını sıklaştırdı 

 Ege Maden İhracatçıları Birliği, “Doğal Taş Madenciliği Sektöründe İş Kazalarını ve Yaralanmaları Önlemek İçin İş Sağlığı ve Güvenliği Odaklı Faaliyetlerin Geliştirilmesi” Avrupa Birliği projesi kapsamında İtalya’da mermer işletmelerinin yoğun olduğu Carrara bölgesine 8-11 Kasım 2021 tarihlerinde teknik gezi gerçekleştirdi.

Tüm faaliyetlerinde, “Sürdürülebilir Madencilik” temasını vurgulamaya ve fiiliyata dökmeye devam ettiklerini anlatan Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Mevlüt Kaya şöyle devam etti:

“Avrupa Birliği ve ülkemiz tarafından finanse edilen, Dokuz Eylül Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümü’yle birlikte yürüttüğümüz projemizle insan kaynağının sürdürülebilirliği için önemli bir adım attık. 15 firmamızın temsilcisi, AB ülkelerinin mermer sektöründeki İSG uygulamalarını yerinde görmek için İtalya Carrara’da açık ve kapalı mermer işletmelerine 4 gün boyunca teknik ziyaret düzenledi. Temsilcilerimiz gezdikleri mermer sahalarının topoğrafik, jeolojik ve jeoteknik özellikleri hakkında bilgiler aldı. AB projesi çalışmasına dayanak oluşturacak iş sağlığı ve güvenliği konularında çok önemli veriler kaydedildi ve gözlemler yapıldı.”

Kaya, “Ziyaretin ilk gününde heyetimize, Toskana Bölgesi İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili kurumlar, Ulusal İş Kazalarını Önleme Enstitüsü (INAIL) tarafından düzenlenen seminerde; maden işletmelerinde meydana gelen iş kazalarında uygulanan prosedür ve yönetmelikler hakkında bilgi verildi. Üçüncü gün ise Massa Carrara Ticaret Odasında, mermer ocaklarındaki İş Güvenliği ve İş Sağlığı konusunda sunumlarını ve İtalyan Teknik ekipman firmalarının bilgilendirmelerini içeren başka bir seminer organize edildi.” dedi.

Heyet, iş güvenliği önlemleri İtalya’da yerinde inceledi

İtalya’ya giden heyetin ikinci gün sahaya indiğinden bahseden Mevlüt Kaya, katılımcıların iş güvenliği kıyafetlerini giyerek maden mühendisleri eşliğinde ilk olarak “Cava Gioia” maden ocağına, ardından Fossalunga, Tecchione, Carbonera adlı ruhsat sahalarını içeren kapalı mermer ocağına gittiğini açıkladı.

“Heyetimiz, maden ocağında çalışan makineleri gözlemledi. Açık ocak maden ocağından farklı olarak kapalı maden ocağında üretim yöntemi ve iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili uygulamalar hakkında katılımcılarımıza bilgiler verildi. Son olarak da “Querciola” ve “Canal Grande” adında iki adet özel ruhsat sahası içeren açık mermer ocağı ziyaret edilerek, açık ocak çalışma koşulları hakkında heyetimiz bilgilendirildi ve tüm katılımcılarımız iş güvenliği önlemlerini yerinde incelemiş oldu.”

Doğal taş sektöründe iş sağlığı ve iş güvenliği farkındalığı artırıyor

Kaya, 18 ay sürecek proje ile hedeflerinin iş kazaları ve yaralanmalarını azaltmak için Türkiye’de doğal taş madenciliği sektöründe iş sağlığı ve güvenliği farkındalığını, gelişimini artırmak olduğunun altını çizdi.

“Doğal taş madenciliği sektöründe iş sağlığı ve güvenliğinin Avrupa Birliği ülkeleri düzeyine yükseltilmesi konusunda farkındalığın artırılması, doğal taş madenciliği sektöründe koruyucu sağlık ve güvenlik kültürünün geliştirilmesini amaçlıyoruz. Aynı zamanda sektörümüzde üniversite-sanayi iş birliğinin artırılması da bir diğer ana hedefimiz. Sektörümüzde insan kaynağı ve sürdürülebilirlik aynı madalyonun iki yüzü gibi… Kapsayıcı ve sürdürülebilir ekonomi için her iki faktör de oldukça önemli. Biz projemizle Türkiye’de doğal taş madenciliği sektöründe iş kazalarının ve yaralanmaların azalması, sektörün itibarının artırılması ve yeni yaklaşımların geliştirilmesini istiyoruz.”

İtalya Carrara bölgesi mermer ocakları gezi organizasyonuna; 15 firma temsilcisi, 4 proje personeli , gezinin organizasyonu için danışmanlık hizmeti alınan İzmir İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası’nın Genel Sekreteri Eren Alpar, Ege Maden İhracatçıları Birliği TİM Delegesi Jeoloji/Jeofizik Müh. Prof. Dr. Faruk Çalapkulu ve T.C. Ticaret Bakanlığı  Maden Metal ve Orman Ürünleri Daire Başkanı Ali Rıza Oktay katılım sağlamıştır.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu Davut Güleç Kimdir ?

Göz Atabilirsiniz.

‘Mutlu yüzler projesi’nde başarılı sporculara ödül

Mutlu yüzler projesi koordinatörü Arzu Bayram Eser, mutlu yüzler pdojesi kapsamında başarılı olan sporculara törenle …