Ekonomi-teknoloji haberleri, TUİK verileri(19.11.2021)

TÜSİAD, 11. Türkiye Enerji Zirvesi’nde “Büyük Enerji Tüketicisi Anketi”nin sonuçlarını açıklayacakTÜSİAD, 21-23 Kasım tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirilecek 11. Türkiye Enerji Zirvesi’nde, 22 Kasım Pazartesi saat 14:00’de “Tüketici Odağıyla Enerjinin Dönüşümü” başlıklı özel bir oturum düzenleyecek. Etkinliğin moderasyonunu TÜSİAD Enerji Çalışma Grubu Başkanı Kıvanç Zaimler üstlenecek. Oturumun konuşmacıları ise TÜSİAD Enerji Çalışma Grubu Başkan Yardımcıları Mehmet Acarla, Arkın Akbay, Elif Düşmez Tek ve Bilal Tuğrul Kaya olacak.TÜSİAD Enerji Çalışma Grubu bünyesinde gerçekleştirilen “Büyük Enerji Tüketicisi Anketi”nin sonuçlarının sektör paydaşlarının dikkatine sunulacağı “Tüketici Odağıyla Enerji Dönüşümü” oturumunda; enerji piyasaları, yenilenebilir dönüşüm ve enerji teknolojileri konularında hazırlanan çalışmaların politika önerileri de paylaşılacak.“Büyük Enerji Tüketicisi Anketi” enerji tüketimleri yüksek olan 50’yi aşkın şirketten sağlanan geribildirimlerle hazırlandı. Çalışma “Enerji yatırımları ve verimlilik”, “Piyasa mekanizmaları” ve “Karbonsuzlaşma” başlıklarından oluşuyor. Yeşil ve dijital dönüşümün Türkiye enerji sektörüne etkisinin analizi, enerji tüketicisi tarafındaki risklerin, fırsatların ve farkındalığın tespiti amacıyla hazırlanan “Büyük Enerji Tüketicisi Anketi” ile sürdürülebilir ve etkin piyasa koşullarının sağlanması için, enerji tüketicisinin ve üreticisinin beklentilerinin ortak paydada buluşturulması hedefleniyor.

TotalEnergies ve Daimler Truck AG, Avrupa taşımacılığında hidrojen ekosistemini geliştirmek için iş birliği yapıyor

TotalEnergies ve Daimler Truck AG, Avrupa Birliği’nde karayolu taşımacılığını karbondan arındırmaya yönelik ortak taahhütleri hakkında bir anlaşma imzaladı. Ortaklar, temiz hidrojenle çalışan karayolu taşımacılığının etkinliğini göstermek ve taşımacılıkta hidrojen altyapısının uygulamaya konulmasında öncü bir rol oynamak hedefiyle, hidrojenle çalışan nakliye kamyonları için ekosistemlerin geliştirilmesinde iş birliği yapacak.

İş birliği kapsamında diğerlerinin yanı sıra hidrojen tedariği ve lojistiği, hidrojenin servis istasyonlarına dağıtımı, hidrojen yakıtlı kamyonların geliştirilmesi, müşteri kitlesinin oluşturulması bulunuyor.

TotalEnergies, 2030 yılına kadar Almanya, Hollanda, Belçika, Lüksemburg ve Fransa’da doğrudan veya dolaylı olarak yaklaşık 150 hidrojen yakıt istasyonu işletmeyi hedefliyor. İş birliğinin bir parçası olarak Daimler Truck AG de 2025 yılına kadar Hollanda, Belçika, Lüksemburg ve Fransa’daki müşterilerine hidrojenle çalışan yakıt hücreli kamyonlar tedarik edecek. Kamyon üreticisi, kolay kullanım, işletilebilirlik ve rekabet gücü yüksek bir menzil sunmak için müşterilerini destekleyecek.

TotalEnergies Marketing & Services Başkanı ve İcra Kurulu Üyesi Alexis Vovk şunları söyledi: “Hidrojen, TotalEnergies’in mobiliteyi, özellikle de Avrupa uzun mesafe taşımacılığını karbondan arındırma yolculuğunda rol oynayacak. Şirketimiz, üretimden tedarik ve dağıtıma kadar mobilitede hidrojen değer zincirinin tüm yönlerini aktif şekilde araştırıyor ve bu amaçla önemli ortaklıklar kuruyor. Toplumla birlikte 2050 yılına kadar Net Sıfır Karbon Emisyonu hedefine ulaşma arzusuyla birden fazla enerji alanında faaliyet gösteren bir şirket inşa etmek istiyoruz. Bu nedenle, mobilite alanında Avrupa’da hidrojen bazlı kamyon istasyonları ağının oluşturulması, ele almayı düşündüğümüz temel zorluklardan biri. Entegre bir yaklaşımla CO2 nötr kamyon taşımacılığını geliştirmek için Daimler Truck AG gibi motive bir aktörle ortaklık yapmaktan gurur duyuyoruz.”

Mercedes-Benz Trucks CEO’su ve Daimler Truck AG Yönetim Kurulu Üyesi Karin Rådström de şu açıklamayı yaptı: “Paris İklim Anlaşması’na tamamen bağlıyız ve Avrupa Birliği’nde karayolu taşımacılığının karbondan arındırılmasına aktif katkıda bulunmak istiyoruz. Uzun yol taşımacılığı segmentiyle ilgili olarak, gelecekte hidrojen bazlı yakıt hücreli kamyonların yanı sıra tamamen batarya ile çalışan kamyonların CO2 nötr taşımacılığı mümkün kılacağına inanıyoruz. Bu amaçla TotalEnergies gibi güçlü ortaklarla birlikte Avrupa çapında bir hidrojen ekosistemi kurmak istiyoruz. Bu iş birliğinin hidrojen bazlı kamyon taşımacılığına giden yoldaki yoğun faaliyetlerimizde kilit bir rolü olacağına inancım tam.”

İki şirket, bu projeleri geliştirmek ve hidrojen bazlı taşımacılığı uygulanabilir bir seçenek kılmak için, Avrupa Birliği’ndeki düzenleyici çerçeve üzerinde yetkililerle birlikte çalışma ortak yaklaşımları doğrultusunda, hidrojen bazlı kamyon operasyonlarında Toplam Sahip Olma Maliyetini (TCO) azaltmanın yollarını birlikte araştırmak istiyor.

H2Accelerate konsorsiyumunun üyeleri olan Daimler Truck AG ve TotalEnergies, önümüzdeki on yılda Avrupa’da hidrojen bazlı kamyon taşımacılığının hayata geçirilmesinin desteklenmesinde önemli bir role sahip olacak konsorsiyumla birlikte çalışmayı taahhüt ediyor.

OİB Başkanı Baran Çelik: “Okulumuz her alanda örnek oluyor”

UIudağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin (OİB) otomotiv sektörünün ihtiyaç duyduğu nitelikli elemanları yetiştirmek amacıyla kurduğu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (OİB MTAL), ödüllendirilmeye devam ediyor.

KalDer’in 29 yıldan bu yana EFQM Modeli’ni uygulayan kuruluşlara verdiği ve iş dünyasının en prestijli organizasyonları arasında yer alan Türkiye Mükemmellik Ödülleri’nin bu yılki sahipleri belli oldu. İstanbul Titanic Business Kartal Hotel’de düzenlenen törenle Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Mesleki Teknik Anadolu Lisesi (OİB MTAL) Türkiye Mükemmellik Ödülü’nün sahibi oldu.

Ödül törenine; UİB Genel Sekreteri Mümin Karacakayalılar, Genel Sekreter Yardımcısı Birgül Polat, OİB MTAL Müdürü Güray Köken, okul müdür yardımcıları ve projeyi sürdüren okulun sürekli iyileştirme model (SİM) ekibi katıldı. Ayrıca, daha önce okulun müdürlüğünü yapmış şu an İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde görevini İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı olarak sürdüren Metin Sezer ile İl Milli Eğitim Şube Müdürü Bülent Altıntaş ve KalDer Bursa Başkanı Emin Direkçi de bu mutlu günde OİB MTAL yöneticilerini yalnız bırakmadı.

OİB MTAL, Türkiye Kalite Derneği (KalDer) tarafından, Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı (EFQM) Mükemmellik Modeli kapsamında verilen bu yılın en büyük ödülü 2021 Türkiye Mükemmellik Ödülü’nü (6 yıldız) almaya layık görüldü. Ödüller, EFQM Modeli’ni uygulayan ve en iyi performansı gösteren çeşitli ölçek ve sektörden kurum/kuruluşlara, tanıma ve ödüllendirme süreçleri bağımsız değerlendiriciler ve bağımsız bir Ödül Yürütme Kurulu ile TOBB ve TÜSİAD tarafından yetkili kişilerin değerlendirmeleri sonucunda veriliyor.

“Mükemmelliğimizi adım adım ileri taşıdık”

Konuyla ilgili açıklama yapan OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, OİB MTAL’in her anlamda örnek bir okul olduğunu belirterek, “Okulumuz, otomotiv sektörünün ihtiyaç duyduğu nitelikli elemanları yetiştirmenin yanında aynı zamanda farklı kategorilerde pek çok ödüle layık görülen örnek bir eğitim kurumu. Daha önce almış olduğumuz Arkitera Mimari Proje Ödülü ve TBMM Üstün Hizmet Ödüllerine bu ödülü de eklemekten büyük mutluluk duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

KalDer’in, EFQM Modeli’yle performansını sürekli iyileştiren ve stratejiyi eyleme dönüştürerek tartışmasız üstün başarı gösteren kurumları ödüllendirdiğini hatırlatan Çelik, “Otomotiv Lisesi olarak tüm süreçlerimizi, mükemmellik hedefiyle ulusal ve uluslararası standartları benimseyerek, uluslararası kuruluşlar tarafından belirlenen normlar doğrultusunda tasarlıyoruz. 2013 yılından bu yana ‘mükemmelliğimizi’ adım adım ileri taşıdık. Bu ödülü almaktan dolayı gururlu ve mutluyuz. Biz bu yaklaşım ve modelle çalışmaya devam edeceğiz” diyerek sözlerini noktaladı.

ŠKODA Yeni KAROQ’un Tasarım Çizimlerini Paylaştı

ŠKODA, yenilenen KAROQ modeli tasarımını gösteren iki yeni çizim yayınlandı. İlk kez 2017’de tanıtılan KAROQ, yenilenen haliyle hem tasarım hem de teknolojik olarak daha iddialı hale gelecek. Merakla beklenen KAROQ, 30 Kasım’da dijital olarak gerçekleştirilen lansmanla tanıtılacak.

Gösterilen iki yeni tasarım çiziminde KAROQ, etkileyici ön bölümüyle dikkat çekiyor. Genişletilmiş, altıgen tasarımlı ön panjuru ve sportif bir görünüme kavuşan hava girişlerini, inceltilmiş farlar ve yeni tasarımlı LED gündüz sürüş aydınlatmaları tamamlıyor. LED gündüz sürüş aydınlatmalarının altında ise bağımsız bir LED modül bulunan KAROQ her şartta kendine has tasarım karakterini ortaya koyuyor.

KAROQ’un yeniden tasarlanan arka bölümünü gösteren diğer çizimde daha uzun arka spoyler ve dinamik bir görüntü sunan arka siyah difüzör öne çıkıyor. Arka aydınlatma grubunda ise yenilenen ve daha keskin hatlara sahip bir far tasarımı dikkat çekerken ön farlar gibi inceltilen ve aracın genişliğini vurgulayan bir tasarım sunuluyor. Burada da ŠKODA’nın imzası olan kristal detaylar ve karakteristik C şeklindeki far tasarımı kendisini gösteriyor. ŠKODA markasının SUV atağının önemli bir modeli olan KAROQ, yenilenerek iddiasını daha da ileriye taşıyacak.

Alman Otomotiv Duayeni Profesör Dudenhöffer, Tedarik Sanayini Geleceğini Anlatacak

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) ve Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD), Türkiye otomotiv endüstrisinin ihracatına katkı sağlamak amacıyla gerçekleştirdikleri etkinlik serilerine bir yenisini daha eklemeye hazırlanıyor. TİM desteği ve OİB, TAYSAD öncülüğünde düzenlenecek yeni etkinlikte; “Otomotiv Tedarik Endüstrisinin Geleceği” Almanya’nın önde gelen kanaat önderlerinden Prof. Dr. Ferdinand Dudenhöffer’in katılımıyla gerçekleşecek etkinlikte masaya yatırılacak. Dudenhöffer, otomotivde dönüşüm konusunda yaptığı çalışmalarla uluslararası düzeyde referans kabul ediliyor. Sektör temsilcilerinin merakla beklediği, “Tedarik Sanayinin Geleceğini Yeniden Tasarlamak” mottosuyla gerçekleşecek etkinlik, 23 Kasım Salı günü online ortamda gerçekleşecek.

 OİB Başkanı Çelik ve TAYSAD Başkanı Saydam’dan açılış konuşması

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik ve TAYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Albert Saydam’ın açılış konuşmaları ile başlayacak olan programda, Prof. Dr. Ferdinand Dudenhöffer otomotiv tedarik endüstrisinin geleceği konusunda özel hazırladığı sunumu ile etkinlikte yer alacak ve katılımcıların sorularını cevaplayacak. Almanca – Türkçe eş zamanlı (simultane) tercüme ile gerçekleşecek etkinlikte, katılım ise ücretsiz olacak.

Düdenhöffer, görüşlerine sıklıkla başvurulan ünlü bir kanaat önderi

Otomotivde Alman ekolünün ünlü isimlerinden Prof. Dr. Ferdinand Dudenhöffer, kendisine ün kazandıran otomotiv endüstrisindeki uzman kimliğiyle gerek otomotivde gerekse ulaşım politikalarındaki güncel konularda görüşlerine sıklıkla başvurulan ünlü bir kanaat önderi durumunda bulunuyor. Kariyeri boyunca Adam Opel AG, Porsche AG, Peugeot Almanya ve Citroën Almanya gibi kuruluşlarda üst düzey görevlerde bulunan Dudenhöffer, halen Duisburg-Essen Üniversitesi’nde kurucusu olduğu Otomotiv Araştırmaları Merkezi’nin (CAR) yöneticiliğini yapıyor.

Lidya Grup’tan FESPA Eurasia 2021’de Teknoloji Şöleni

Dijital baskı sektörünün lideri Lidya Grup, 2 – 5 Aralık 2021 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi İFM’de düzenlenecek olan FESPA Eurasia 2021 İstanbul Fuarı’nda son teknoloji dijital baskı makinelerini sergileyecek.

Teknolojisiyle dijital baskı sektörünün dünya devleri arasında yer alan Xerox, Epson, Efi ve kendi markası Sutec makinelerini ülkemizde temsil eden Lidya Grup, fuarın buluşma noktası olacak. Fuarda, Hall-10 C40 nolu standında Xerox, Epson, Efi ve Sutec markalarından sergileyeceği makineler ile adeta teknoloji şovu yapacak. Fuara özel kampanyalı fiyatları ile ses getirecek olan Lidya Grup, ülkemizin tüm illerinden ve yurtdışından ziyaretçilerini ağırlayacak.

Dijital baskı sektörünün star makinelerini sergiliyor

Katıldıkları tüm fuarlarda standın teknoloji şölenine dönüştüğünü ifade eden Lidya Grup Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Öz, şunları söyledi:

Endüstriyel reklam ve dijital baskı dünyasındaki yeniliklerin sergilendiği FESPA Eurasia fuarına geniş bir katılım olduğunu görüyoruz. Her platformda belirttiğim gibi iş dünyası olarak bizler, işimizi ve pazarı hareketlendirmek için elimizdeki kaynakları en iyi şekilde yönetmeye devam ediyoruz. Fuarda, dijital baskı sektörünün star makinelerini herkesin görebilmesi ve deneyimlemesi için standımızda sergiliyoruz. Ayrıca, sadece fuarlarda geçerli olan özel fiyatlar sunduğumuz cazip kampanyalar gerçekleştiriyoruz. Kobilerden sanayiye, reklam sektöründen matbaalara kadar tüm sektörlere hizmet verecek geniş bir ürün yelpazesine sahibiz.” dedi.

Müşterilerine 100 milyon TL proje finansmanı sağladı

Ülkemizde ve sektöründe proje finansmanı sağlayan ilk kurumlardan biri olduklarını anlatan Lidya Grup Başkanı Bekir Öz, şunları kaydetti:

Müşterilerimizi iş ortağımız olarak görüyoruz ve bugüne kadar onlarca müşterimize 100 milyon TL’nin üzerinde proje finansmanı sağladık, müşterilerimizi olabildiğince destekledik ve desteklemeye devam ediyoruz. Şirket olarak, global markaları temsil eden, ciddi bilgi birikimi ve tecrübesi bulunan, güçlü insan kaynağı ve organizasyonel yapıya sahip ve güçlü finansman yapısı olan bir grubuz. Güçlü finansman yapımız sayesinde, daima müşterilerimizi desteklerken, aynı zamanda pazar payımızı artırdığımızı söyleyebiliriz. Firmamız açısından içinde bulunduğumuz dönemi değerlendirecek olursak, finansal olarak güçlü olduğunuz için direncimiz yüksek. Doğal olarak bizde etkileniyoruz, ancak az etkileniyoruz ve şartlar ne olursa olsun daima yeni projeler geliştiriyoruz.” diye konuştu.

Markalara yeni makineleri ekliyoruz

İş dünyasının gerekli olan teknoloji yatırımlarını çok fazla ertelemeden yapmakta olduğunu belirten Lidya Grup Satış Direktörü Adem Öz, şunları söyledi:

Ülkemiz genelinde 4 markayı temsil ediyoruz. 5 bölgede bölge ofisimiz var ve buralardan 23 ilimize doğrudan satış ve servis hizmeti veriyoruz. 23 ilimizin dışında kalan illerimizde 17 bayimizle hizmet sunuyoruz. Call Center ekibimiz ile ülke geneline kesintisiz ve yüksek müşteri memnuniyeti ile hizmet götürmeyi sürdürüyoruz. Katıldığımız fuarlarda, ülkemiz genelinden ziyaretçileri standımızda ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Dijital baskı sektöründe; işin geliştirilmesinde ve farklılık yaratmada, son yeniliklere sahip makine parkurunun olması işin olmazsa olmazları arasında bulunuyor. Bizler de, müşterilerimizin iş süreçlerine artı değerler katabilme noktasında, ürün gamımıza daima yeni makineleri ekliyoruz ve eklemeye devam edeceğiz. Nitekim, endüstriyel baskı cihazları tarafında ciddi bir talep gerçekleşiyor ve talep artarak devam ediyor. Yılın son çeyreği, geçen süreçte ertelenen işlerin de sonuçlanacağı heyecan verici bir dönem oluyor.” dedi.

Fuara, 4 markanın modelleri ile katılıyor

Fuara temsil ettikleri 4 markanın modelleri katıldıklarını ifade eden Lidya Grup Geniş Format Satış Müdürü Mehmet Döner, şunları kaydetti:

Fuarda, Xerox, Epson, Efi ve Sutec markalarından makinelerimiz ile yer alıyoruz. Biliyorsunuz bizim standlarımız, fuarların en yoğun standları arasında bulunuyor. Lidya Grup olarak 21 yıllık geçmişimizde büyüttüğümüz ticaretimizin yanı sıra, bir o kadar da dost ve yol arkadaşı biriktirdik. Katıldığımız fuarlarda müşterilerimiz ve dostlarımız bizi yalnız bırakmıyor. Standımızda, yurtiçi ve yurtdışından gelen konuklarımızı ağırlıyoruz.” şeklinde konuştu.  

Moda endüstrisinde katma değerin kilit noktası “sürdürülebilir tasarım”

Türkiye’de İhracatçı Birlikleri arasında sürdürülebilirlikte öncü olan Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği; moda endüstrisiyle özgün ve yenilikçi olmak isteyen tasarımcıyı yıllardır EİB Moda Tasarım Yarışması’nda bir araya getiriyor.

Pandemi nedeniyle 2020 yılında finali dijital ortamda gerçekleştirilen, doğa ve teknolojiyi bir araya getiren sürdürülebilir tasarımların yer aldığı TECH-TILITY temalı EİB 15. Moda Tasarım Yarışması defile organizasyonu, İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde If Wedding Fashion İzmir Fuarı’nın üçüncü gününde Fuar İzmir’de gerçekleşti.

Finale kalan ilk 10 tasarımcı, Özlem Erkan koçluğunda İzmir Olgunlaşma Enstitüsü ile hazırladıkları koleksiyonları, Duman Ajans koreografisiyle sergiledi.

EİB Moda Tasarım Yarışması Türk moda endüstrisine yüzlerce tasarımcı kazandırdı

Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Burak Sertbaş, “Bölgemizin tasarım kültürünü geliştirmek ve genç tasarımcılara kariyer imkanları sunabilmek amacıyla 2004 yılından beri Moda Tasarım Yarışmamızı düzenlediğimiz ve Türk moda endüstrisine yüzlerce tasarımcı kazandırdığımız Moda Tasarım Yarışmamızın 15’incisini bildiğiniz üzere dijital ortamda gerçekleştirdik. Finalistlerimize verdiğimiz defile sözünü bugün hayata geçirdik.” dedi.

Tasarım kültürü sürdürülebilirlikle boyut atladı

 Sertbaş, hazır giyim sektörünün Türkiye’nin en büyük ihracatçı sektörlerinden biri olmasında ve katma değeri yüksek ihracat gerçekleştirmesinde yıllardır tasarıma yapılan yatırımın büyük payı olduğunu görüşünde.

“Hazır giyim sektörünün Türkiye’nin en önemli sektörleri arasında yerini koruması, daha da üst sıralara yükselmesi ve sürdürülebilir ihracat artışının yolunun tasarımdan geçtiğinin farkındayız.

Hepimizin bildiği gibi, hazır giyim sektöründe sürdürülebilir ve katma değerli ihracatın olmazsa olmazı tasarım. Moda Yarışmalarının ise tasarım kültürünün yaygınlaştırılması adına çok önemli bir misyonu var.  Bu misyonu artık bir adım daha ileri götürmemiz gerekiyor, tasarımlarımızı sürdürülebilirlik odaklı yaparak ürünlerimizi yeni bir boyut katmamız gerekiyor. Çevreye ve insana olan hassasiyetimizin tasarım aşamasında başladığını tüm dünyaya göstermemiz gerekiyor. Biz de bu sebeple yarışmamızın konseptini teknoloji ve sürdürülebilirlik olarak seçmiştik.”

Ege’nin ihraç birim fiyatı Türkiye ortalamasının kat kat üstünde

Hazır giyim sektörünün yıllardır tasarıma yaptığı yatırımın meyvelerini topladığını söyleyen Burak Sertbaş, bunun çok somut bir kanıtı olarak EHKİB’nin ihraç birim fiyatına dikkat çekiyor.

“2021 yılı (Ocak-Ekim) döneminde Türkiye ortalama ihracat birim fiyatı: 1,38 iken, aynı dönemde Türkiye hazır giyim sektörünün ihracat birim fiyatı 13,3 dolar, EHKİB olarak ortalama ihracat birim fiyatımız ise 17,03 dolar gerçekleşti. Bu da 2004 yılından beri yaptığımız moda tasarım yarışmamızın sektör için ne denli önemli olduğunu gösteriyor. Konuşmanın başında da belirttiğim gibi, geçtiğimiz yıl Aralık ayında dijital ortamda gerçekleştirdiğimiz finalimizde tasarımcılarımıza defile sözü vermiştik. Bu sözümüzü de İzmir’in en önemli fuarlarından biri olan If Wedding’te İZFAŞ desteğiyle gerçekleştiriyoruz. Bu noktada tasarım yarışmalarımızı gerçekleştirebilmemize olanak sağlayan, tasarım ile ilgili yatırımları her platformda destekleyen Ticaret Bakanlığımıza ve Türkiye İhracatçılar Meclisimize teşekkür ediyorum.”

Hazar: Birbirinden başarılı tasarımcılarımızın koleksiyonlarını podyumda izlerken bir kez daha gurur duyduk

Moda tasarım alanına yepyeni bakış açıları sunan ve enerjisi ile ışık saçan ünlü moda tasarımcısı Bahar Korçan’ın tüm sevenlerine başsağlığı dileyerek konuşmasına başlayan EHKİB Sosyal Organizasyonlar ve Yarışma Komitesi Başkanı Tuğba Hazar şunları söyledi:

“Temasını sürdürülebilirlik ve dijitalleşme kavramları doğrultusunda TECH-TILITY olarak belirlediğimiz 15. Yarışmamızın finalini 2020 yılının Aralık ayında dijital ortamda gerçekleştirmiştik, kazanan ilk 3 ismi belirlemiştik. Pandemi koşullarının normalleşmesiyle birlikte tasarımcılarımıza, defile gerçekleştireceğimize dair söz vermiştik. Birbirinden başarılı tasarımcılarımızın koleksiyonlarını podyumda izlerken bir kez daha gurur duyduk. EİB 16. Moda Tasarım Yarışmamız için de hazırlıklarımız devam ediyor. İlk 10 finalistimizi belirledik. Dikim aşamamızı tamamladık, Nisan ayında final gecemizi yapmayı planlıyoruz.”

EİB 15. Moda Tasarım Yarışması

Türk moda endüstrisinin tasarımcı ihtiyacına cevap vermek, genç, yenilikçi tasarımcıların önünü açma amacıyla Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği tarafından Ticaret Bakanlığı’nın desteğiyle 2020 yılında 15’inci kez düzenlenen EİB Moda Tasarım Yarışmasının kazananı Zülal Açar oldu. İkinciliği Selen Tavtın kazanırken, üçüncülüğü Ayşe Kaya elde etti.

EİB 15’inci Moda Tasarım Yarışması’nın ödül töreni pandemi nedeniyle online ortamda gerçekleştirildi. EHKİB Sosyal Organizasyonlar ve Yarışma Komitesi Başkanı Tuğba Hazar’ın moderatörlük yaptığı online ödül töreninde 10 finalistin tasarımları artırılmış gerçeklik teknolojisiyle tanıtıldı.

Jüride kimler yer aldı?

Moda Tasarımcısı Özlem Erkan’ın koçluğunu yaptığı EİB 15. Moda Tasarım Yarışması’nın Jürisinde EİB Moda Tasarım Yarışması Komite Başkanı ve Jüri Başkanı Tuğba Hazar, Moda Tasarımcısı Dilek Süslüer, Moda Tasarımcısı Ece Gözen Akın, İzmir Moda Tasarımcıları Derneği Başkanı Esin Özyiğit, Global Compact Türkiye Genel Sekreter Yardımcısı Gaye Sarıoğlu, Moda Tasarımcısı Gül Ağış, Spot Tekstil Firma Sahibi İzak Eskinazi, STYLIST Kaner Kıvanç, Moda Tasarımcısı Murat Acar, Moda Tasarımcısı Özlem Kaya ve Moda Fotoğrafçısı Tolga Yurdaer görev yaptı.

Tasarımcıların kıyafetleri dikim aşamasından başlanarak, fitting süreci, kıyafetlerin mankenler üzerinde 360 derece fotoğraf çekimiyle zenginleştirilmiş finalist videoları seçim öncesi jüri üyelerine gösterildi.

Dereceye girenlerin ödülleri ne oldu?

Yarışmanın birincisi Zülal Açar 18 bin TL’lik ödülün sahibi olurken, ikinci olan Selen Tavtın 13 bin TL, ve üçüncülüğü kazanan Ayşe Kaya 8 bin TL para ödülünün sahibi oldu. Para ödülün yanı sıra, üç finalist yurtdışında iki yıllık yüksek lisans eğitimi hakkı kazandı.

Toyota Hilux Uluslararası Pick-Up Ödülü’nü Kazandı

Toyota Hilux, 6. kez düzenlenen 2022-2023 Uluslararası Pick-up Ödülleri’nde (IPUA) yılın pick-up modeli olarak seçildi. Bu prestijli ödül, Fransa, Lyon’daki Solutrans 2021 fuarında açıklandı. Hilux, ilk kez tanıtıldığı 1968’den bu yana en çok tercih edilen pick-up unvanını elinde bulunduruyor.

2009’dan bu yana gerçekleştirilen Uluslararası Pick-up Ödülleri, günümüzde satılan en verimli bir tonluk pick-up araçları öne çıkarıyor. Birçok ödülün sahibi de olan Hilux ise, jüri üyeleri tarafından güçlü motorlarının yanı sıra yüksek yol tutuş kabiliyeti, sağlamlık ve güvenilirlik konusunda da takdir topladı.

50 yıldan daha uzun süredir yüksek off-road performansının yanı sıra sağlamlık konusunda da öne çıkan Hilux, son nesliyle tüm iddiasını daha ileriye taşımayı başardı. Güçlü motorlarının yanı sıra günlük kullanımda da konforlu bir sürüş sunuyor. Bu ödül ise, Hilux’un giderek artan yeteneklerini bir kez daha öne çıkardı.

İlk olarak 1968’de Japonya’da satışa sunulan Hilux, bir yıl sonrasında Avrupa pazarında tanıtılmıştı. O günden bu yana Hilux, Toyota ürün gamının en başarılı modellerinden biri olmaya devam ediyor.

Ödüllerle taçlandırılan Hilux’ın yenilmezliği, Dakar Rallileri’nde elde ettiği başarıların yanı sıra Kuzey Kutbu, İzlanda volkanları ve Antarktika kıtasını fethederek sayısız kez kendisini kanıtladı.

Şu anda altı farklı ülkede üretilen Hilux, 180 ülkede satışa sunularak dünya çapında bir üne sahip. Global olarak 18 milyon adetten daha fazla satış rakamıyla dünyanın favori pick-up’ı olarak öne çıkıyor.

Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi, Tarımsal girdi fiyat endeksi (Tarım-GFE) yıllık %27,79, aylık %1,56 arttı
Tarım-GFE’de (2015=100), 2021 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre %1,56, bir önceki yılın Aralık ayına göre %17,30, bir önceki yılın aynı ayına göre %27,79 ve on iki aylık ortalamalara göre %22,19 artış gerçekleşti.
Ana gruplarda bir önceki aya göre tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksinde %0,42, tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksinde %1,74 artış gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı ayına göre göre tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksinde %23,23, tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksinde %28,55 artış gerçekleşti.
Yıllık Tarım-GFE’ye göre 7 alt grup daha düşük, 4 alt grup daha yüksek değişim gösterdi
Yıllık artışın düşük olduğu alt gruplar sırasıyla, %10,20 ile tohum ve dikim materyali, %12,33 ile tarımsal ilaçlar ve %15,64 ile malzemeler oldu. Buna karşılık, yıllık artışın yüksek olduğu alt gruplar ise sırasıyla, %71,47 ile gübre ve toprak geliştiriciler, %43,67 ile bina bakım masrafları ve %42,28 ile çiftlik binaları (ikamet amaçlı olmayanlar) oldu.
Aylık Tarım-GFE’ye göre 8 alt grup daha düşük, 3 alt grup daha yüksek değişim gösterdi
Aylık artışın düşük olduğu alt gruplar sırasıyla, %0,09 ile tohum ve dikim materyali ve %0,37 ile veteriner harcamaları oldu. Buna karşılık, aylık artışın yüksek olduğu alt gruplar ise sırasıyla, %6,21 ile gübre ve toprak geliştiriciler ve %3,31 ile enerji ve yağlar oldu. Bir önceki aya göre azalış gösteren tek alt grup ise %0,03 ile çiftlik binaları (ikamet amaçlı olmayanlar) oldu.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu Davut Güleç Kimdir ?

Göz Atabilirsiniz.

TUİK Kayseri Bölge Müdürlüğü verileri (30.11.2021)

Kültür Ekonomisi ve Kültürel İstihdam İstatistikleri, Kültür harcamaları %5,9 arttı Kültür harcamaları 2020 yılında 2019 …