Ekonomi-teknoloji haberleri, TUİK verileri (01.06.2023)

GENSED’de Bayrak Değişimi: Yeni Başkan Tolga Murat Özdemir

Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği GENSED’in yeni başkanı Tolga Murat Özdemir oldu. Özdemir, Genel Kurul Toplantısı’nda yaptığı konuşmada; GENSED’in enerji depolama ve güneş enerjisinden elektrik üretimini tabana yaymayı faaliyetlerinin odağına aldığını söyledi.

Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği GENSED’in 7.Olağan Genel Kurul Toplantısı BYOTELL İstanbul Kozyatağı Oteli’nde gerçekleşti. Gerçekleşen Genel Kurulda iki yıl süre ile yeni Yönetim Kurulu belirlendi. Ardından yapılan ilk Yönetim Kurulu toplantısında Tolga Murat Özdemir Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçildi. Başkanlık görevini, Halil Demirdağ’dan devralan yeni başkan Tolga Murat Özdemir, önceki dönemde GENSED Asbaşkanı olarak görev yapıyordu. Derneğin diğer görev dağılımlarında; Umut Gürbüz, Mehmet Doğan, Erhan Akdoğan, Osman Çotuker ve Zeynep Can Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı ve Fatih Ünal derneğin saymanı olarak seçildi. Halil Demirdağ, Danışma Kurulu Başkanı olarak seçilirken, Derneğin Kurucu üyesi olan Hakan Erkan Genel Sekreterlik görevine devam ediyor.

“GENSED’in faaliyetlerinin odağında enerji depolama var”

GENSED Başkanı Tolga Murat Özdemir, Genel Kurul Toplantısı’nda yaptığı konuşmada GENSED’in 2023 ve sonrası için kısa, orta ve uzun vade hedeflerini paylaştı. Özdemir, “Bu dönem GENSED’in faaliyetlerinin odağında enerji depolama var. 7-8 aydır yoğunlaştığımız konu GES’ler ve RES’ler üzerinden enerji depolanması. Kısa vadede güneş enerjisinden elektrik üretimini ticari ve endüstriyel çözümlerle birlikte tabana yaymayı faaliyetlerinin odağına aldığı bir yönde olacak. Gerek Solar Akademi, gerek seminerlerimiz gerekse Solar+Storage NX Fuarımız’la her zaman enerji depolamayı ön plana koyacağız. Orta vadede ise YEKA, Hibrit ve 5.1.H projelerine yöneleceğiz” dedi.

“Yüzer GES ve Tarım GES Uzun vadeli hedeflerimiz”

GENSED’in uzun vadeli hedeflerine de değinen Özdemir, Yüzer GES ile Tarım GES’in yayılması için herşeyi yapacaklarını belirtti ve Yüzer GES ile ilgili mevzuat sıkıntılarını gidermeye çalıştıklarını kaydetti. Özdemir, Tarım GES’in hem tarımı geliştirici hem de atıl olan enerji sahalarını elektrik üretimine katkı sağlaması anlamında avantaj sağlayan ve kar getiren bir proje olduğunu dile getirdi ve GENSED’in üzerinde uzun vadede faaliyetlerini yoğunlaştıracağını aktardı. Özdemir, sektörün AR-GE çalışmalarını yürütebileceği ve sektörü oluşturan yerel, ulusal, uluslararası ölçekte firmaların birarada olacakları bir Solarhub’a dair İzmir’de çalışma başlattıklarını sözlerine ekledi.

“PV modül ve hücre teknolojileri Solar Storage Zirvesi’nde konuşulacak”

GENSED Akademi, Solar+Storage Seminerleri ve Solar+Storage Zirveleri hakkında değerlendirmelerde bulunan GENSED Başkanı Tolga Murat Özdemir, dünyanın en büyük Solar ile ilgili medya kuruluşu olan PV Magazine ile yaptıkları işbirliği hakkında bilgi verdi. Özdemir, Solar+Storage NX Fuarı ile eş zamanlı olarak, “Solar Dünyasını Türkiye’ye Getiriyoruz” sloganı ile Solar Storage Zirvesi yapılacağını duyurdu. Zirve’de ‘PV teknolojilerinde günümüzde neredeyiz ve yarın nereye gidiyoruz?, ‘PV hücre teknolojileri’ ve ‘PV modül teknolojileri’ ile ‘Solar ve enerji depolama mevzuatları’na dair konular uluslararası uzmanların katılımıyla tartışılacak.

Enerji depolama sayesinde ‘Güneşimiz hiç batmayacak’

Üretimde en büyük harcama kaleminin enerji olduğunu belirten GENSED Başkanı Tolga Murat Özdemir, “Enerji depolama sayesinde ‘Güneşimiz hiç batmayacak’. Enerji depolama sistemleri sayesinde, GES’ler gece, RES’ler ise rüzgar esmeden de elektrik üretebilecek konuma gelecek. Yeşil Mutabakat ile önümüzdeki dönemde fosil yakıtlı dizel jeneratörler tarihe kavuşurken, yerini yeşil enerjiden şarj edilebilen batarya grupları alacak. Enerji depolama sayesinde şebekelerimiz çevreci, ucuz maliyetli, verimli ve yenilenebilir kesintisiz enerjiye ve stabiliteye kavuşacak. EPDK’ya yapılan depolamalı RES ve GES başvurularının pazara 40-45 milyar dolarlık yatırım olarak yansımasını bekliyoruz. GENSED olarak bu alanda öncülük etmek üzere Solis Fuarcılık ile birlikte sektörün tek güneş enerjisi ve enerji depolama fuarı Solar+Storage NX’i 31 Ağustos – 02 Eylül 2023 tarihleri arasında İstanbul Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenliyoruz. Fuarımıza 12 ülkeden 100’ün üzerinde katılımcı firma ve 51’i aşkın ülkeden 10.000’den fazla ziyaretçi katılımı bekliyoruz.” dedi.

“Hedef 2 yılda üye sayısını 400’e yükseltmek”

GENSED Başkanı Tolga Murat Özdemir, 2 yıl içerisinde üye sayısını 212’den 400’e çıkaracaklarını ve Yönetim Kurulu üyelerinin desteğiyle her üyenin bu süreçte tek tek ziyaret edileceğinin bilgisini verdi. Özdemir, ayrıca 2 yıl içerisinde Anadolu’da Temsilcilik açılacağını ve sektörel gelişimin temsilcilikler aracılığıyla yerelden takip edileceğini bildirdi.

Demirdağ’dan tüm üyelere teşekkür

Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği GENSED’in iki dönem üst üste başkanlığını üstlenen Halil Demirdağ, başkanlığı süresince birlikte görev yaptığı ekip arkadaşları, yöneticiler, üyeler ve yönetim kurulu üyelerine teşekkür etti ve yeni dönem görev yapacak başkan ve yönetim kuruluna başarılar diledi.

GENSED YÖNETİM KURULU ASIL ÜYELER

1-TOLGA MURAT ÖZDEMİR (KONTEK ENERJİ) – GENSED BAŞKANI

2- UMUT GÜRBÜZ (ASUNİM) – BAŞKAN YARDIMCISI

3- ERHAN AKDOĞAN (ARÇELİK) – BAŞKAN YARDIMCISI

4- MEHMET DOĞAN (HSA ENERJİ) – BAŞKAN YARDIMCISI

5- OSMAN ÇOTUKER (KONTROLMATİK) – BAŞKAN YARDIMCISI

6- ZEYNEP CAN (DAL SOLAR) – BAŞKAN YARDIMCISI

7- FATİH ÜNAL (HENSEL) – YÖNETİM KURULU ÜYESİ, SAYMAN

8- ESRA CANPOLAT (SMART GÜNES TEKN.) – YÖNETİM KURULU ÜYESİ

9- FATMA SEVAL PAZAR (EFES ENERJİ) – YÖNETİM KURULU ÜYESİ

10-FEHMİ EMRE KIRAÇ (KIRAÇ ENERJİ) – YÖNETİM KURULU ÜYESİ

11-HAKAN HIZARCIOGLU (EVGES ENERJİ) – YÖNETİM KURULU ÜYESİ

12-MUHSİN MAZMAN (T DiNAMiK ENERJİ) – YÖNETİM KURULU ÜYESİ

13-TOLUNAY YILDIZ (YEO SOLAR) – YÖNETİM KURULU ÜYESİ

DENETIM KURULU ASIL ÜYELER

1-AHMET EKİM (POiNTEK)

2-ALİ HAKAN UZUNHEKİM (ACTUSSOLAR)

3-KEREM ÇİLLİ (TECHNICALL)

GENSED – YÖNETİM KURULU YEDEK ÜYELER

1-BİLAL ŞİMŞEK (BS DAGITIK ENERJİ)

2-CANDAŞ GÜLTEKİN (SUNGROW TURKEY)

3-İSMAİL HAKKI KARACA (SOLiMPEKS ENERJİ)

4-MEHMET CEMİL TOLUN (SOLAREDGE)

5-MUSTAFA AHMET BELER (FELLOW ENERJİ)

6-NEDRED ÜNLÜ (BiREYSEL)

7-NURULLAH YALÇIN (TURECO ENERJİ)

8-OSMAN HiSARCIKLIOĞLU (BUREAU VERİTAS)

9-ŞAHİN İPEK (İPEKLER ENERJİ)

10-YALIM SERDAR SERHADLIOĞLU (FRONİUS İSTANBUL)

GENSED – DENETİM KURULU YEDEK ÜYELER

1-HAKKI KARACAOĞLAN (BİREYSEL)

2-REŞAT BÜLENT AYDIN (MİNERJİ)

3-YÜKSEL ÇAĞRI GÜRSES (ZENA ENERJİ)

GENSED – DANIŞMA KURULU

1-HALiL DEMİRDAĞ (SMART SOLAR) – DANIŞMA KURULU BAŞKANI

2-MÜKREMİN ÇEPNİ (CPN ENERJİ)

3-NEVZAT TAŞKIN (VERGO ENERJİ)

Dünya Kuru ve Kabuklu Meyve sektörünün en büyük organizasyonu INC Kongresi, Londra’da gerçekleşti

Dünya genelinde kuru meyve ve kabuklu meyvelerin en üst istişare platformu Uluslararası Kuru ve Kabuklu Meyveler Kongresi (International Nut and Dried Fruit Council-INC), bu yıl 40’ıncı kez 22-24 Mayıs’ta Londra’da düzenlendi.

Kongreye katılan ülkeler arasında ABD’den sonra 81 temsilci ile en fazla katılım sağlayan ülke Türkiye olurken, Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulunca güçlü bir katılım ve temsiliyet gerçekleştirilmiştir.

INC Mütevelli Heyeti Üyesi Osman Öz, INC Büyükelçisi Ahmet Bilge Göksan ve Heyet temsilcileri, düzenlenen panellerin yanı sıra INC’nin Mütevelli Heyeti Toplantısı, Büyükelçiler Toplantısı, İstatistik Komitesi ve Sürdürülebilirlik Komitesi toplantılarına katılım sağlamış, diğer kurum ve kuruluş temsilcileri ile çeşitli görüşmeler yaparak gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulunmuştur.

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Işık, “INC Kongresi’nde bu sene üç gün boyunca 65 farklı ülkeden bin 300 kuru ve kabuklu meyve endüstrisindeki sektörün önde gelen liderleri Londra’da bir araya geldi. Üç gün süresince kabuklu ve kuru meyve ürünlerinin rekolte tahminleri, arz, talep ve ticaretiyle ilgili oturumlar düzenlendi. 2023/24 için dünya kuruyemiş üretiminin bir önceki sezona göre yüzde 5 artışla 5,7 milyon ton (çekirdek bazında, kabuklu antep fıstığı hariç) olacağı tahmin ediliyor. Nihai sonuçları tahmin etmek için henüz çok erken. Badem, ceviz, kaju, fındık ve ceviz mahsullerinin yatay veya önceki sezonun biraz üzerinde kalması bekleniyor.” dedi.

Başkan Işık, “Antep fıstığı ve makademyanın 2022/23’e göre sırasıyla yüzde 37 ve yüzde 9 artacağı tahmin edilirken, Amazonia (Brezilya) fıstığı ve çam fıstığı için bu sezon daha düşük mahsuller öngörülüyor.2023/24 sezonunda dünya fıstık üretiminin 2022/23’e göre yüzde 4 artışla 51 milyon ton olması bekleniyor. Hurma (yüzde 22), kuru erik (yüzde 21) ve kuru incir (yüzde 14) üretiminin artması beklendiğinden, 2023/24 küresel kuru meyve üretiminin 2022/23’e göre yüzde 7 artışla 3,2 milyon ton olacağı tahmin ediliyor. Kongrede yenilikçi ürünlerin önemi ve Z Kuşağı’nın pazar gelişiminin ana itici gücü olduğu da önemli bir gündem maddesiydi.” diye konuştu.

Ürünlere ilişkin detaylı bilgilerin verildiği ürün oturumlarından kuru üzüm, erik ve cranberry yuvarlak masa oturumunda Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği üyesi Vesta Tarım firması temsilcisi Emrah Yaşar çekirdeksiz kuru üzüm ile ilgili açıklamalarda bulunmak üzere yer aldı. Hurma, Kuru Kayısı ve Kuru İncir oturumunun Başkanlığını Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği üyesi Pagysa firması temsilcisi Guillaume Pagy yaparken, aynı oturumda Birliğimiz Üyesi Anatolia AS firması temsilcisi Ogan Ceryan ve Usta Gıda Firması temsilcisi Miray Usta da yer almış ve ürünlerimize ilişkin detaylı açıklamalarda bulunmuştur.

Financial Times İş Geliştirme Müdürü ve Yetenek Direktörü Virginia Stagni, işletmelerin hem tüketiciler hem de endüstri profesyonelleri olarak genç nesillerle nasıl ilişki kurabileceklerini tartıştı.

INC İcra Direktörü Goretti Guasch, fındık ve kuru meyve endüstrisindeki son gelişmelerin ele alındığı bir sunum yaptı. Ayrıca INC’nin Hindistan’daki Z Kuşağı’nın algıları ve tüketim alışkanlıkları ile fındık ve kuru meyveleri nasıl algıladıklarını inceleyen son araştırmasını paylaştı.

Beslenme Araştırmaları Seminerinde King’s College London Pediatrik Alerji Profesörü Prof. Gideon Lack fındık alerjilerinin önlenmesine ilişkin dönüm noktası niteliğindeki LEAP çalışmasını tartıştı.

Kopenhag Üniversitesi’nden Doç. Dr. Marta Guasch-Ferré, fındıkların sağlık yararlarını destekleyen bilimsel kanıtları anlattı.

Cambridge Üniversitesi’nden Dr. Rachael Garrett ise Sürdürülebilirlik Semineri’nde, fındık ve kuru meyve endüstrisinin halihazırda sürdürülebilir tarım sektörü olduğunu söyledi.

Küresel Kampanya Stratejileri başlıklı oturumda, çeşitli sektör derneklerini temsil eden konuşmacılar, dünyanın farklı yerlerinde kuruyemiş ve kuru meyve tüketimini teşvik etmek için girişimlerini sundu.

Ayrıca INC Kongresi’nde 43 firmanın ürünlerini sergilediği ve iş bağlantıları kurduğu bir sergi alanı da oluşturuldu.

2024 yılı INC Kongresi’nin 8-10 Mayıs 2024 tarihlerinde Kanada’nın Vancouver kentinde yapılacağı açıklandı.

INC İcra Direktörü Goretti Guasch, “INC Kongresi fındık ve kuru meyve sektörü için dünyadaki en önemli etkinlik. Tüketimi küresel olarak artırmak için nasıl bir yol izleyeceğimizi tartışırken network için de çok verimli üç gün oldu.” dedi.

Sektöre yapılan üstün katkıları ödüllendiren INC Ödülleri de takdim edildi.

Türkiye Sağlık Araştırması, 2022 Obez bireylerin oranı %20,2 oldu

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu ----- Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

Ekonomi-teknoloji haberleri (24.09.2023)

“İnternet üzerinden satılan taklit ve tağşiş ürünler sağlığımızı tehdit ediyor” Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) …