Ekonomi-teknoloji haberleri (18.11.2021)

Dünyada 5 firma tarafından üretilen, yeni nesil “In Row Cooler” ailesi

Günümüzde bilginin dolaşım hızı artmış, insanlar birçok site ve sosyal medyalar aracılığıyla aradığı bilgiye ulaşıp, düşüncelerini paylaşıp, alışverişlerini yapıyor. Dolayısıyla, verilerin saklanmasındaki talebin ve iletişimdeki hızın önemi gittikçe artıyor. Bu durum veri merkezlerindeki doluluğunun gün geçtikçe artmasına ve veri merkezlerinin soğutulmasında yeni yöntemlerin ortaya çıkmasının yolunu açıyor. Kabin başına soğutma yükü arttıkça, inrow tipi hassas kontrollü klimalar kullanılarak, daha etkin ve verimli soğutma yapılabiliyor. Canovate Group’un şirketlerinden CoolAer İklimlendirme Sistemleri AŞ, dünyada 5 firma tarafından üretilen yeni nesil “In Row Cooler” ürün ailesini üretiyor.

İnrow tipi hassas kontrollü klimaların, bütün bir odayı soğutmak yerine, sadece kabini ya da kabinlerin olduğu kolidorda soğutma yaptığını anlatan CoolAer İklimlendirme Sistemleri AŞ Genel Müdürü Rıfat Kayapınar, şunları söyledi.

İnrow tipi hassas kontrollü klimalar, bütün bir odayı soğutmak yerine, sadece kabini soğuttuğu için diğer soğutma cihazlarına göre oldukça avantajlıdır. Soğutulacak kabinin yanında olduğu için sıcak kör nokta oluşumunu önler. Yeterli soğuk havanın kabinlere ulaşmama riski yoktur. Bu yüzden bütün odayı soğutan sistemlere göre, daha yüksek dönüş hava sıcaklığında çalıştırılabilir. Bu yönüyle, diğer cihazlara göre oldukça ekonomiktir.” dedi.

Global markalar ile rekabet ediyor

İleri teknoloji üreten arge ve inovasyon odaklı Canovate Group’un şirketi CoolAer firmasının tamamen yerli mühendislik çözümleri ile ürettiği İnrow tipi hassas kontrollü klimalar,  dünyanın sayılı markaları ile rekabet ediyor. Yeni nesil In Row Cooler ürünü, dünyada sadece 5 firma tarafından üretilebiliyor.

Cihazları tasarlarken müşteri taleplerini gözönünde bulundurduklarını kaydeden Rıfat Kayapınar, şunları belirtti:

Veri merkezlerinde, en önemli konulardan birisi enerji verimliliğidir. İnrow tipi hassas kontrollü klimaları geliştirirken, verimlilik ve dayanıklılık noktası, bizim dikkat ettiğimiz önemli konulardan birisiydi. İnrow tipi hassas kontrollü klimalar ile küçük bir hacimde yüksek kapasite soğutma sağlıyoruz. Rakiplerimize göre, aynı hacimde daha yüksek soğutma kapasitesine sahip cihazlarımız bulunmaktadır ve duyulur soğutma oranımız 1’dir. CoolAer firması olarak, yeni nesil cihazlarımız ile global ölçekte fark yaratıyoruz. Aynı zamanda, kabin içindeki nem miktarının da sabit tutulması sağlanıyor. Bütün cihaza ait çalışma ve arıza verilerine uzaktan erişebilirken, bu verilerin kayıtları da tutuluyor. Veri merkezi alanından ciddi bir tasarruf sağlanıyor.” diye konuştu.

İnrow tipi hassas kontrollü klimaların özellikleri nelerdir?

**CoolAer ürün gamında nominal soğutma kapasiteleri 10kW,16kW,32kW ve 52 kW olan 4 adet ürün bulunmaktadır.

**Soğutma kapasitesi 10kW,16 kW ve 32 kW olan ürünler, 42U veya 47U yüksekliğinde 300×1000 veya 300×1200 Kabinde satışa sunulmaktadır. Yandan ve karşıdan üfleme modellerine sahiptir.

**Soğutma kapasitesi 52 kW olan ürün ise, 42U veya 47U yüksekliğinde 600×1000 veya 600×1200 Kabinde satışa sunulmaktadır. Sadece karşıya üfleme modeline sahiptir.

**Opsiyon olarak grafik ekranlı, kullanıcı dostu 7 ”renkli LCD ekran,

**4 adete kadar takım çalışması,

**4 üniteye kadar eş yaşlandırma,

**İnveter sürücü teknolojisi ile kapasite kontrolü yaparak maksimum verim sağlar.

**Tam ve kısmi yükte yüksek verimlilik,

**Hassas sıcaklık ve kontrolü sağlar. Nem kontrolü opsiyonel olarak sunulmaktadır.

**Opsiyonel olarak sunulan 3 kademeli, 3kW elektrikli ısıtıcı desteği ile nem alma prosesinde düşük üfleme sıcaklığının önlenmesi,

**Maksimum enerji verimliliği EER değeri 3’ün üzerindedir.

**Soğuk ve sıcak koridor kapama uygulamaları için özel olarak geliştirilmiştir.

**Yükseltilmiş zemin gerektirmez.

**Çalışır durumda değiştirilebilen EC Teknolojisine sahip-değişken hızlı fanlar vardır.

**İsteğe göre üstten ya da alttan bakır boru bağlantı imkanı,

**Sıcaklık ya da basınç farkına göre çalışma seçeneği,

**Enerji analizörü opsiyonu ile tüketim hesabı,

**SNMP desteği ile uzaktan erişim imkanı sunulmaktadır.

Otomotiv endüstrisi profesyonelleri Automechanika Istanbul Plus’ta buluşuyor!

Türkiye’nin Lider Uluslararası Otomotiv Endüstrisi Fuarı Automechanika Istanbul, pandemi sebebiyle verilen yaklaşık 2 yıllık aranın ardından, bugün, İstanbul TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde başladı. Automechanika Istanbul Plus, 21 Kasım 2021 Pazar akşamına kadar tüm dünyada otomotiv endüstrisi profesyonellerinin buluşma noktası olacak.

Messe Frankfurt Istanbul ve Hannover Fairs Turkey’in birlikte organize ettiği Automechanika Istanbul Plus 2021 fuarı, Türkiye’nin otomotiv sektörü ihracatında önemli bir yere sahip olan ürün gruplarına ev sahipliği yapıyor. Parça ve sistemler, elektronik sistemler ve bağlanabilirlik, aksesuarlar ve özelleştirme, filo ve atölye yönetimi, arıza tespit ve onarım, araç yıkama ve bakım, alternatif sürüş ve yakıt sistemleri, lastikler ve jantlar, kaporta ve boya, otonom sürüş ve mobilite servisleri fuarda sergilenecek kategoriler arasında bulunuyor.

652 katılımcı firmanın, 121 ülkeden binlerce profesyonel ziyaretçi ile bir araya geleceği Automechanika Istanbul Plus 2021 fuarı açılış töreninde Hannover Fairs Turkey Eş Genel Müdürü Annika Klar, konuşmasında pandeminin büyük ölçüde fiziksel buluşmalar üzerine kurulu bir endüstrinin parçası olan ticaret fuarlarını dijital dünyaya uyum sağlama konusunda zorladığını söyledi. Klar sözlerine şöyle devam etti: “Pandemi sırasında dünya çapındaki dijital etkinlikler ve iş modelleri hakkında yaptığımız araştırma ve analizlerin ardından, otomotiv endüstrisi profesyonelleri için etkinliğin verimliliğini en üst düzeye çıkarmak amacıyla fuarımıza bu yıl ilk kez bir dijital iş platformu ekledik. Plus adını verdiğimiz bu eklenti ile bu yıl otomotiv profesyonellerini aynı anda hem fiziksel ortamda hem de dijital platformda buluştururken sektör için daha fazla iş imkânı ve farklı bir deneyim sunuyoruz. Dijital platformumuzla artık fuar için seyahat edemeyecek profesyonelleri Automechanika Istanbul Plus’ta ağırlayabiliyoruz” şeklinde konuştu.

Açılış töreninde konuşmacılar arasında yer alan Messe Frankfurt Mobilite ve Lojistik Fuarları Başkan Yardımcısı ve Automechanika Marka Müdürü Michael Johannes de konuşmasına, 2 yıldan uzun bir süredir pandemi nedeniyle dünya çapında birçok fuarın yapılamadığına ve nihayet bugün tüm otomotiv endüstrisi profesyonellerinin bir araya gelmesinden dolayı duyduğu heyecan ve mutluluğa değinerek başladı. Johannes, “2001 yılından bu yana düzenlenmeye devam eden Automechanika Istanbul fuarı, Türkiye’nin otomotiv endüstrisi ihracatındaki yükselen grafiğine paralel olarak her geçen yıl biraz daha güçleniyor. Dünya çapında düzenlediğimiz 15 farklı Automechanika fuarı var bu yıl bitmeden Automechanika Istanbul Plus ile birlikte 4 Automechanika fuarı daha düzenlenecek. Bu fuarların her biri bulundukları bölge itibarı ile Türk üreticiler için büyük fırsatlar barındırıyor.” sözleriyle devam etti ve Automechanika Istanbul Plus fuarının pandemiye rağmen tüm otomotiv endüstrisi için çok başarılı olacağına inandığını belirtti.

Otomotiv endüstrisinde en son trendler, gelişmeler ve e-mobilite alanında güncel bilgiler Automechanika Academy kapsamında yer alıyor

Automechanika Academy, önceki yıllarda olduğu gibi, uzman konuşmacıların alanlarıyla ilgili güncel gelişmelere dair yorumlarını ve öngörülerini sektör profesyonelleri ile paylaşılacağı bir ortam sunuyor. Geleceğin mobilite ve lojistik teknolojileri başta olmak üzere, tüm otomotiv endüstrisi profesyonellerini yakından ilgilendiren gelişme ve trendlerden haberdar olabilecekleri interaktif oturumlar, sunumlar, söyleşiler ve sergi alanlarından oluşan özel etkinlik programları Automechanika Academy kapsamında yer alıyor. Automechanika Academy, bu yıla özel olarak hem fuar alanında hem de aynı anda dijital platform üzerinden otomotiv endüstrisi profesyonellerinin erişimine açık olacak.

Automechanika Istanbul Plus 2021 için ziyaretçi kayıtları devam ediyor

21 Kasım 2021 Pazar akşamına kadar ziyarete açık olacak fuarı İstanbul TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde ziyaret etmek isteyen tüm profesyoneller, Automechanika Istanbul resmi internet sitesi üzerinden ücretsiz ziyaretçi kayıtlarını oluşturarak fuar alanına ve PLUS dijital platformuna giriş yapabilirler. Fuar alanında alınan COVID-19 tedbirleri gereği, fuar alanına giriş yapacak tüm kişilerin HES kodlarını ibraz etmeleri zorunludur ve yalnızca “risksiz” olarak nitelendirilen kişilerin girişlerine izin verilmektedir.

METAVERSE İLE TOPLUM 5.0’IN BAĞLANTISI NEDİR?

Halıcı Group CEO’su ve Toplum 5.0 Akademi Başkanı Dr. Hüseyin Halıcı, Gebze Teknik Üniversitesi IEEE tarafından düzenlenen “Robotik ve Otomasyon Zirvesi” kapsamında öğrencilerle bir araya gelerek “Toplum 5.0” konulu bir sunum gerçekleştirdi.

Sunumuna Mark Zuckerberg’in Facebook’un adını “Meta” olarak değiştirmesi ve sanal gerçeklik teknolojisi metaverse’i gündeme taşıması ile başlayan Dr. Halıcı; metaverse terimine değinerek, “Aslında bu kelime ne diyor? Gerçek dünya ile sanal dünyanın birlikte entegre olduğu dijital bir dünyadan bahsediyor. Toplum 5.0’ı da bunun tüm topluma yayılması olarak değerlendirebiliriz.” dedi.

“ÜLKELER BAZINDA FARKLI YORUMLANIYOR”

Sanayi devrimlerinin tarihçesini Endüstri 1.0, Endüstri 2.0 ve Endüstri 3.0’ı anlatan Dr. Halıcı, son sanayi devrimi kabul edilen Endüstri 4.0’ın çıkış noktasından bahsederek gelecekte fiziksel iş gücünün insan hayatında yer almayacağını belirtti.

Dijital dönüşüm konsepti için her ülkenin kendine özgü fikre sahip olduğunu kaydeden Dr. Halıcı, “ABD, endüstriyel internet dedi. Çin; bunun üzerine oyunun kurallarının değiştiğini, fizikselden zihinsele geçişin olduğunu görünce daha iyi teknolojiye sahip ürünler yapmak için 2025’i hedef alarak ‘Made in China’ dedi. Avrupa, Endüstri 4.0 dedi. Asya’da Singapur gibi gelişmiş ülkeler ise akıllı şehirler dedi. Ama Japonya, toplumsal düşünülmesi gerektiği için Toplum 5.0 kavramını ortaya attı.” ifadelerini kullandı.

“DAHA UYGUNA SATIN ALINABİLECEK”

Sanayinin dijitalleşmesinin hayata kattığı artı değerlerden bahseden Dr. Halıcı, günümüzde endüstrideki fabrikalarda işlerin sistemler ve makinalar tarafından yapıldığı takdirde en büyük gider kalemlerinden biri olan işçilik maliyetlerinin düşeceğini ifade etti. Dr. Halıcı bu durumun; otomobil, cep telefonu gibi birçok şeyin satış fiyatına doğrudan etki edeceğini ve bunların çok daha uygun fiyata satın alınabileceğini ifade etti.

Dijital dönüşümün çalışma şekilleriyle birlikte insanların yaşam şekillerini de değiştireceğini söyleyen Dr. Halıcı, dönüşümün ihtiyaçtan ziyade zorunluluk olduğunun altını çizdi.

METAVERSE NEDİR?

İlk olarak ABD’li yazar Neal Stephenson’un yazdığı “Snow Crash” isimli bilim kurgu romanında kullanılan metaverse terimi, meta-universe ifadesinin kısaltılmışı olarak kullanılmış olup “kurgusal evren” anlamına gelmektedir.

Metaverse; sanal dünyaların, artırılmış gerçekliklerin ve internetin bir araya gelmesi neticesinde fiziksel dünyada hissedilen tüm insani duyguların dijital dünyada da hissedilebilir hale gelmesidir.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu Davut Güleç Kimdir ?

Göz Atabilirsiniz.

TUİK Kayseri Bölge Müdürlüğü verileri (30.11.2021)

Kültür Ekonomisi ve Kültürel İstihdam İstatistikleri, Kültür harcamaları %5,9 arttı Kültür harcamaları 2020 yılında 2019 …