CHP’li Arık ve Özer’den eleştiri, İYİ Parti’den ziyaret

CHP KAYSERİ MİLLETVEKİLİ ARIK:  “AĞIR KOŞULLAR HEKİMLERİ ÖLÜME SÜRÜKLÜYOR”

Cumhuriyet Halk Partisi Kayseri Milletvekili Çetin Arık, 3 Eylül 2020 tarihinde intihar girişiminde bulunan ve 11 gün yoğun bakımda yaşam mücadelesi veren Dr. Mustafa Salğın’ın ölümü üzerine konuyu meclise taşıdı. Ağır çalışma koşulların hekimleri ölüme sürüklediğini belirten Arık, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya, “Pandemi süresince hekimlerin özlük haklarının ve çalışma koşullarının iyileştirilmesine yönelik bir çalışmanız var mı?” diye sordu.

Muş Hasköy Devlet Hastanesinde görevliyken koronavirüs pandemisi nedeniyle Muş Devlet Hastanesine geçici görevlendirilen Dr. Mustafa Salğın’ın ölümü doktorların çalışma koşullarını bir kez daha gündeme getirdi. 3 Eylül 2020 tarihinde dördüncü kattaki evinin balkonundan atlayan ve 11 gün komada kalan Salğın’ın ağır çalışma koşulları nedeniyle intihar ettiği iddia edilmişti. Konuyla ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren Arık, soru önergesinde şu görüşleri dile getirdi: “Ağır çalışma koşulları gerekçesiyle 3 Eylül 2020 tarihinde intihar girişiminde bulunan ve 11 gün yoğun bakımda yaşam mücadelesi veren Dr. Mustafa Salğın 14 Eylül 2020 tarihinde hayatını kaybetti. Zaten zor koşullar altında görev yapan hekimlerimizin iş yükü pandemi sürecinde daha da ağırlaştı. Bu bağlamda;

1-) İntihar eden Mustafa Salğın’ın intihar öncesinde çalışma koşullarından kaynaklı sıkıntılı günler yaşadığı ve bunu yakın çevresine dile getirdiği belirtiliyor. Bu konuda Mustafa Salğın’ın her hangi bir psikolojik destek alması sağlandı mı?

2-) Son 3 yılda kaç hekim intihar etti? Covid 19’un ülkemizde görüldüğü Mart 2020 tarihinden bugüne kaç hekim intihar etti?

3-) Son 3 yılda kaç hekim istifa etti? Covid 19’un ülkemizde görüldüğü Mart 2020 tarihinden bugüne kaç hekim istifa etti?

4-) Türkiye’nin en başarılı en azimli insanlarının tercih ettiği hekimlik mesleği giderek tercih edilen bir meslek olmaktan uzaklaşıyor. Bunu önlemek için bakanlık olarak nasıl bir çalışma yapmayı planlıyorsunuz?

5-) Pandemi süresince hekimlerin özlük haklarının ve çalışma koşullarının iyileştirilmesine yönelik bir çalışmanız var mı?”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Arık, “Maalesef genç bir kardeşimizi daha kaybettik. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine ve tüm sağlık çalışanlarına başsağlığı diliyorum. Bir yanda şiddet diğer yanda ağır çalışma koşulları nedeniyle zaten zor durumda olan sağlık çalışanlarımızın yükü pandemi döneminde daha da arttı. Adeta nefes almadan çalışan hekimlerimizin övgü dolu sözlerden çok fazlasına ihtiyacı var. Özlük hakları açısından her geçen gün hak kaybına uğrayan hekimlerimizin özlük hakları yeniden düzenlenmeli, sorunun kaynağı olan sağlık sistemi elden geçirilmeli… Pandemi meslek hastalığı olarak kabul edilmeli, pandemi nedeniyle hayatını kaybeden sağlık çalışanlarımız şehit sayılmalıdır” diye konuştu.

İYİ Parti Kayseri İl başkanı Mahmut Şahin’i ziyaret etti

İYİ Parti Kayseri İl Başkanı Sebati Ataman, İl Sekreteri Metin Ceylan, STK İşlerinden Sorumlu Başkan Yusuf Aykırı, Strateji ve Medya Başkanı Kaan Günal, Protokol ve Özel Kalem Sorumlusu Yavuz Yıldız Tüketiciler Birliği ve TÜM-İŞ Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Şahin’i ziyaret etti.

Sendikalar ve işçi hakları üzerine yapılan sohbette Şahin; toplumumuzda mağdur olup hakkını arayan kişilerinin oranının %8’de kaldığını, hakkını arayanların ise uzayan dava süreleri ve yüksek maliyetleri nedeniyle mücadeleden vazgeçtiklerini söylerek; mevcut sistemde kişi hakkını aranmak istese dahi sistemin mücadeleyi zorlaştırması nedeniyle insanların uğraşmak istemeyerek mücadeleden kaçındıklarını belirtti.

CHP İL BAŞKANI ÜMİT ÖZER’DEN AK PARTİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ÖZHASEKİ’YE YANIT:  RÜŞVETCİLERİ BÜYÜKELÇİ YAPMADIK!
CHP Kayseri İl Başkanı Ümit Özer, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Kayseri Milletvekili Mehmet Özhaseki’nin “İSKİ Skandalı CHP gibi bir partiyi perişan etmiştir, bocalatmıştır” sözlerini değerlendirdi. Türkiye’de bir zamanlar bağımsız yargının, adaletin olduğunu ifade eden Özer, “O gün yolsuzluk yapanı hakim karşısına çıkartan dönemin Belediye Başkanı Sayın Nurettin Sözen’di. Ne Sayın Sözen ne de o günkü SHP yöneticilerinin hiçbiri suçu sahiplenmedi, suçluyu korumadı. Suçlunun cezasını çekmesi için mücadele etti”diye konuştu.
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Kayseri Milletvekili Mehmet Özhaseki’nin bir gazeteye yaptığı açıklamada kullandığı sözlere karşılık olarak “Söz konusu İSKİ olayında suç işleyen kişiyi dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Nurettin Sözen’in yargıya taşıdığını belirten Özer, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Evet İSKİ Skandalı bir gerçek… Ama ne CHP’nin ne de o dönemki SHP’nin utanacağı, üstünü kapatacağı bir skandal değil. Çünkü o gün yolsuzluk yapanı hakim karşısına çıkartan dönemin Belediye Başkanı Sayın Nurettin Sözen’di. Ne Sayın Sözen ne de o günkü SHP yöneticilerinin hiçbiri suçu sahiplenmedi, suçluyu korumadı. Suçlunun cezasını çekmesi için mücadele etti. Ama AK Parti’de böyle bir anlayış yok. Onlar suçluyu yargıya teslim etmek yerine suça ortaklık yapmayı,
çikolata kutularında rüşvet alanları ödüllendirmeyi tercih ediyor. Biz rüşvetçileri büyükelçi yapmadık. Sayın Özhaseki’ye Kayseri’den bir örnek verelim. Belediye’nin alenen soyulduğu, 221 adet ballı villa parselini satan CHP olsaydı ne olurdu? Biz söyleyelim o ihale iptal olur, sorumluları da yargıya hesap verirdi. Hem de bugünkü gibi iktidarın talimatıyla karar veren yargıya değil, Türk Milleti adına karar veren bağımsız yargıya…” dedi.
ÖZHASEKİ KENDİ İLE ÇELİŞİYOR
Özhaseki’nin açıklamalarının trajikomik açıklamalar olduğunu belirten Özer, Özhaseki’nin açıklamasının çelişkilerle dolu olduğunu söyledi. Özer açıklamalarını şöyle sürdürdü: “AK Partililerin gerçekle bağları kopmuş, bir hayal dünyasında yaşıyorlar. Mesela bir Hazine ve Maliye Bakanımız var. Ülke ekonomisini bitirmiş ama hala utanmadan, sıkılmadan ‘Burası çok önemli’ diyerek milletin aklı ile alay ediyor, ekonominin iyi olduğunu söylüyor. Atanamadığı için intihar eden öğretmenlerden, borçları yüzünden kendini yakan esnaftan, çöpte ekmek toplayan analardan haberleri yok. Haberleri de olmaz zaten… Bakın Sayın Özhaseki açıklamasında, ‘Bazı projeleri ‘yapmayın’ dediğimizde oluyor. Mesela kocaman bir belediye binası çizmiş ‘sakın ha’ diyoruz, ‘Türkiye’nin böyle büyük kamu binalarına
ihtiyacı yok, bunu hizmete dönüştürün’ diyoruz. ‘İdare edin, güçlendirin ve binadaki sorunları, sıkıntıları giderin’ diyoruz’ Kim diyor bunu? Çankaya Köşkü gibi bir tarihi değer varken, 1150 odalı saray yaptıran,  o da yetmeyip, yazlık saraylar, kışlık saraylarla tüyü bitmemiş yetimin hakkını har vurup harman savuranlar diyor. Evet, onların algı operasyonları, inandırana kadar yalan söyleme stratejileri bir de havuz medyaları var. Yalanı gerçek gibi söylemekte çok başarılar. CHP’li belediyelerin AK Partinin tüm engellemelerine rağmen önlenemeyen yükselişi buna karşılıkta AK Partili belediyelerin ve AK Partinin tükenişi var. Şimdi 26 yıl önce meydana gelmiş ve bağımsız yargı önünde görülmüş bir olayı anlatarak çaresizliklerini ortaya koymaları var. Çünkü halka anlatacakları, halk için yaptıkları hiçbir
şey yok. Bir maske dağıtmayı başaramayanların giderayak böyle hezeyanlarına daha çok tanıklık edeceğiz”

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Çopuroğlu’ndan Tok’a tebrik

AKP Kayseri il başkanı Şaban Çopuroğlu, Cumhur ittifakı ortağı MHP’nin Kayseri il kongresine tek aday …