CHP, MHP ve AK Parti’den, Şerafettin Bahadır açıklamaları

CHP’DE, KESKİN, GENÇ, YAĞAN İLE  BASIN TOPLANTILI AÇIKLAMA

CHP Kayseri İl Başkanı Feyzullah Keskin, CHP Kayseri Milletvekili Aşkın Genç, Pınarbaşı Belediye Başkanı Deniz Yağan ve partililerin katılımı ile  il başkanlığında yaptığı basın açıklamasında,  silahlı ve sopalı saldırı sonrası  ağır yaralanan ve hastanede yoğun bakıma alınarak 5 gün uyutulacak olan Pınarbaşı ilçe parti üyesi Şerafettin Bahadır olayına dikkat çekerek “Ucu nereye, kime dayanıyorsa makam mevki bakmadan mutlaka bu olayın sonuna kadar takip edilmesi gerekir’ dedi ve olaya hassas ve sağduyulu yaklaşan başta Vali olmak üzere herkese teşekkür etti. Bu arada MHP ve AK Parti’den olayla ilgilide açıklamalar yapıldı.

CHP il başkanı Feyzullah Keskin,  saldırıya uğrayan  Şerafettin Bahadır’ın akşam saatlerinde siyah bir otomobille takip edildiğini, bir köyde önünün kesildiğini, buradan kurtulduktan sonra 112 Acil Çağrı Merkezi’ni arayarak durumu bildirip yardım istediğini,  bir başkaköyde ise aynı araçla yolunun yeniden kesildiğini, bu sırada ‘Kızım içeride, kızımı bırakayım, nereye istiyorsanız geleyim’ sözlerine karşın  bu olayın meydana geldiğini açıkladı. ‘Bu olay kızının yanında, böyle vahşice. Sopalarla girerek iyice darbedilip arkasından ayaklarına sıkılıp en sonunda havaya ateş açarak mesaj vermeye çalışıyorlar. Saldırganların mesajı aldık ama kirli oyunlarına kesinlikle alet olmayacağız’ diyen  Keskin, olaydan sonra  atanmış ve seçilmiş birçok kişinin kendilerini arayarak bilgi aldığını belirterek ‘Şu anda yakalanan bir kişi, ikincisi jandarma bölgesinde. Olayı yapan 2 kişi ama araçta bekleyen 2 kişiden daha bahsediliyor. Onlar araçta bekleyip herhangi bir şey olduğunda devreye girecek gibi organize edilmiş. Tamamen organizeli bir durum. Ülkemizde maalesef buna benzer olaylar farklı şehirlerimizde yapıldı. Ama bizler Kayseri’de bunun yapılmasına izin vermeyeceğiz. Kayseri’de devlet ve gücü arkasına alan bir terörizm estirilmektedir. Sarız Belediye Başkanlığı basılıyor ve belediye başkanı partililerince darp ediliyor. Bir televizyon kanalı basıldı bir belediye meclis üyesi öldüresiye dövülüyor. Görüntülerde 50-60 insan tespit edildiği halde maalesef sadece 3-5 kişi ile basit bir olaymış gibi geçiştirilmesiyle kalıyor. Bunları yapanları güçlendiren, cesaretlendiren eylemler yapılıyor. Her olay sonrası ailesel bir mesele gibi yansıtılarak bertaraf edilerek bunlara cesaret veriliyor. İlin valisine, yargısına yetkililerin hepsine seslenirken, bu olaylara sebep verenlerin başını okşayarak Kayseri’de huzuru sağlatamazsınız. Bu olayın ucu nereye, kime dayanıyorsa makam mevki bakmadan sonuna kadar takip edilmeli. Bu olayı basit bir aile kavgasına indirmek kimsenin haddi değil. Buradan yinede  içimiz kan ağlayarakta olsa sağduyu çağrısı yapıyoruz.  Hiçbir belediye başkanlığı bir insanın canından daha önemli değil.”

Saldırıya uğrayan Şerafettin Bahadır’ın komada, hayati tehlikesinin olduğunu ve en az 5 gün uyutulacağı bilgisini veren CHP Kayseri Milletvekili Aşkın Genç de “Pınarbaşı halkı kararını vermiştir. Belediye başkanı olarak Sayın Deniz Yağan’ı seçmiştir. Bunun üzerinde kirli tezgahlar, kirli oyunlar, planlamak hayata geçirmek Kayseri’ye bir menfaat sağlamaz. Pınarbaşı’nın merkez mahallesinden bir insan, kızının gözleri önünde önce darbediliyor, sonra da vuruluyor. Yirmi birinci yüzyıl Türkiye’sine ve Kayserimize bunlar yakışıyor mu? Hep beraber, ‘geçmiş olsun, adalet yerini bulacaktır’ diyoruz.  Bahadır’ın hala hayati tehlikesi var,  uyutuluyor, en az 5 gün daha uyutulacak. Tüm dualarımız onun kurtulması için’ diye konuştu.

Yakın çalışma arkadaşı Şerafettin Bahadır’ın başına gelenlerden duyduğu büyük üzüntüden söyleyecek söz bulamadığının altını çizen Pınarbaşı Belediye Başkanı Deniz Yağan da “Kelimeler boğazımda düğümleniyor. Bu ortamı germeye çalışıyorlar. Bu kin bu nefret niye? Pınarbaşı’nda  kardeşçe yaşıyorduk. 31 Mart seçimlerinde bu kardeşliğimizin üzerine gölge düşürülmeye, kirli oyunlar oynanmaya çalışılıyor. Ama bizler sağduyulu olmaya çalışıyoruz. Pınarbaşı halkı bunun da üstesinden elbette gelecek” şeklinde konuştu.

MHP’DEN CHP AÇIKLAMASINA YANIT

Pınarbaşı ilçemizde dün akşam saatlerinde gerçekleşen saldırıyı kınıyorum. Yaralı vatandaşımıza acil şifalar diliyorum. Adli merciler olayı takip edeceğine inanıyorum.

Biz siyasetçilere düşen görev ise artan toplumsal tansiyonu düşürmektir. CHP İl Başkanı Sayın Feyzullah Keskin bugün bir basın toplantısı yapmıştır. “Mesajı aldık, cebimize koyduk” söyleminde bulunarak güya racon kesmektedir. Sayın Keskin belki hatırlamazsınız, Pınarbaşı seçimlerinden önce her yaptığınız basın açıklamasına yanıt verirken sizi sükunete davet ettim. “Bu karşılıklı son açıklamamız olsun” dedim. Partinizse görmezden gelip her açıklamada gerginliğin dozunu daha da arttırdı. Kaşıya kaşıya toplum vicdanını kanattınız. Tahriklerinizi anlatmayıp, çıkıp “Mesaj alındı” diyorsunuz. Biz de tam bunun için defalarca bu gerginliğin son bulması için sizlere çağrıda bulunduk.

Basın toplantınızda hâlâ Pınarbaşı Belediye Başkanlığı seçimlerine atıfta bulunuyorsunuz. Sayın Keskin, kimsenin halkın iradesine karşı gelmişliği yoktur. Kimsenin Pınarbaşı Belediye Başkanlığı ile ilgili bir problemi de yoktur. Menfur saldırı şahsidir. Aydınlatılınca göreceksiniz. Peki o zaman Genel Başkanını bizleri hedef gösterdiği için özür dileyecek mi?

Zihninizin derinliklerindeki Maraş olaylarını dile getirmeniz ise ayrı garabettir. Hem sağ duyudan bahsediyorsunuz hem de geçmişin kanlı olaylarından dem vuruyorsunuz. İki kişilik bir olaydan toplumsal kaos çıkartma gayretiniz bu örneğinizle ifşa olmuştur.

Evet hiçbir belediye başkanlığı insan hayatından daha önemli değildir. Fakat şahıslar arası çıkan bir kavgayı da siyasete alet etmek, olay anından itibaren milletvekilimizi azmettirici olarak göstermekte ahlaki değildir. Sonuna kadar milletvekillerimizin yanındayız. MHP’nin kurumsal kimliğine ve milletvekillerimize yaptığınız her saldırıyı da hukuki yollarla bertaraf edeceğiz. Bu vesileyle bir kez daha yaralı vatandaşımıza şifa diliyorum.

MHP’Lİ KALIN: “BU LEKE ÜLKÜCÜ-MİLLİYETÇİ HAREKETİN ÜZERİNDE TUTMAZ!”

MHP Melikgazi İlçe Başkanı Enes Ertuğrul Kalın, CHP Kayseri İl Başkanı Feyzullah Keskin’e tepki gösterdi. Keskin’in Pınarbaşı’nda yaşanan adli bir olayı çarpıtarak algı yaptığını söyleyen Kalın, “Ne kadar zorlarsanız zorlayın, ne kadar çarptırırsanız çarptırın bu leke Ülkücü-Milliyetçi hareketin üzerinde tutmaz!” dedi.

AK PARTİ’DEN AÇIKLAMA

Kayseri Kamuoyuna. Bilindiği üzere Pınarbaşı’nda 2 Haziran 2024 tarihinde yapılan yerel seçim sonucunda belediye başkanlığı MHP’den CHP’ye geçmişti. Elbette demokratik duruş halkın iradesine rızayı ve sonuçları kabul edip kazananı tebrik etmeyi gerektirir. Ülkemizin demokrasi ve serbest seçim tarihi, siyasi partiler ve adaylar arasında hasımlık değil rekabet olduğuna dair siyasi ve toplumsal bilincin oluşmasını sağlayacak tecrübeyi biriktirmiştir. Bununla birlikte bazen yerel ölçekte de olsa rekabet sınırlarını aşan tavır ve davranışlar gelişmekte, insanların hassas noktalarına dokunan hareketler karşılıklı olarak yapılabilmekte ve bunlar da istenmeyen ve asla tasvip edilmeyen olayların gerçekleşmesine neden olabilmektedir. Nitekim Pınarbaşı’nda yenilenen seçimler sonucunda kazanan tarafta yer alan bir hemşerimizin eğlencenin dozunu kaçırarak seçim sonuçlarını siyasi olmaktan çıkarıp kişisel bir meseleye dönüştürmüş olduğu gözükmektedir. Mevcut haliyle dozu kaçan kutlamalar, politikanın doğasında her zaman mevcut bulunan ve olmazsa olmaz olan rekabetin öfkeye dönüşmesine ve meselenin siyasi olmaktan çıkarak kişiselleştirilmesine sebep olmuş görünmektedir. Dolayısıyla MHP adayının kardeşinin, ağabeyine yapılan “hakareti” içine sindiremeyip Şerafettin Bahadır’ı yaralamasının, MHP’yle ve siyaset kurumuyla ilişkilendirilmesinin doğru bulmamaktayız. Neticede bize göre, böylesi üzüntü verici bir hadiseden siyaset üretmeye çalışmak, hiçbir siyasi parti ve şahıs açısından sağlıklı ve doğru bir yaklaşım değildir. Ayrıca bu tür yaklaşımlar, Pınarbaşı ilçemizin sükunetine hizmet etmeyecektir. Beklentimiz, bağımsız yargının olayı bütün çıplaklığıyla ortaya çıkaracağı yönündedir. Hukuka saygılı insanlar olarak kovuşturmanın, soruşturmanın ve yargının sonuçlarını beklemenin en doğru davranış olacağını belirtmek isteriz. Bu vesileyle, hemşerimiz Şerafettin Bahadır’a geçmiş olsun diyor ve bir an önce sağlığına kavuşmasını diliyoruz. Ayrıca insanların fiziksel özelliklerinin siyaset malzemesi yapılmasını da çirkin ve etik dışı bulduğumuzu söylemeyi, siyasi ahlak açısından vazife sayarız. Ama hiçbir gerekçenin şiddeti meşrulaştıramayacağına dair şaşmaz ilke, bizim açımızdan tartışmaya kapalıdır. AK Parti tüm kişi ve kurumlarıyla her daim hakkın ve hakikatin yanında yer alarak Pınarbaşı halkının hukukunu korumaya devam edecektir. Saygılarımızla

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

Eğitim Sen: Haklarımızı ve Taleplerimizi İçermeyen Öğretmenlik Meslek Kanunu’na Karşı Mücadelemizi Sürdüreceğiz!

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen),  Mecliste görüşülmeye başlanan yeni öğretmenlik meslek kanununa tepki …


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/swtdavut/public_html/wp-includes/functions.php on line 5427