Büyükşehir’den: İKB ve İller Bankasından ziyaret, 8’inci Mutlu Evlilik Akademisi, Karbon Emisyon Azaltım Hedefi, Kırsala 35 Milyon Tl’lik “Trafik” ve Kırsaldaki Çocukları Şenlendiren 28 Milyonluk yatırım

İSLAM KALKINMA BANKASI DİREKTÖRÜ VE İLLER BANKASI YÖNETİCİLERİNDEN BAŞKAN  BÜYÜKKILIÇ’A ZİYARET

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, İslam Kalkınma Bankası Grubu Türkiye Direktörü Dr. Walid Abdelwahab ve beraberindekileri kabul etti.

Başkan Büyükkılıç, Başkanlık Toplantı Salonu’nda Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin proje ve yatırımları konusunda gerçekleştirilen sunumun ardından, konukları ile Başkanlık makamında bir süre görüştü.

“HALKA KATKI SAĞLAYACAĞIZ, HİZMET EDECEĞİZ”

Başkan Büyükkılıç, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, “Halka katkı sağlayacağız, hizmet edeceğiz, onların güvenini sağlayacağız. Kayseri Büyükşehir Belediyesi kredibil bir belediye. Çok şükür bir sıkıntımız yok ama ticareti severiz ne kadar indirim olursa keyif alırız, pazarlığı severiz” diye konuştu.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade eden İslam Kalkınma Bankası Grubu Türkiye Direktörü Dr. Walid Abdelwahab ise Kayseri raylı sistem projesinin tamamladıkları en başarılı projelerden biri olduğunu belirterek, Başkan Büyükkılıç ve ekibine teşekkür etti.

Ziyarette, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hüseyin Beyhan’ın yanı sıra Genel Sekreter Yardımcıları Hamdi Elcuman, Ali Hasdal, Serdar Öztürk, İller Bankası Kayseri Bölge Müdürü Sönmez Ata ve daire başkanları ile müdürler de hazır bulundu.

Ziyaretin ardından Kayseri’de bulunan heyet Talas Mevlana-Cumhuriyet Meydanı Raylı Sistem Hattı’nda da incelemelerde bulundu.

BÜYÜKŞEHİR’İN, 8’İNCİ MUTLU EVLİLİK AKADEMİSİ KAYITLARI BAŞLADI

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, sosyal belediyecilik alanında da faaliyetlerini sürdürüyor. Bu kapsamda KAYMEK A.Ş. Huzur Çınarı Aile Danışmanlık ve Rehberlik Merkezi’nin aile kurumunun sağlıklı bir şekilde kurulmasına destek vermek amacıyla 8’ncisini düzenleyeceği ‘Mutlu Evlilik Akademisi’ eğitimlerinin kayıtları başladı.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların çok yönlü eğitim ve gelişimine önem vererek faaliyetlerini gerçekleştirmeye ve bünyesindeki KAYMEK Huzur Çınarı Aile Danışmanlık ve Rehberlik Merkezi çalışmalarıyla birçok konuda vatandaşlara sunduğu hizmetlere hız kesmeden devam ediyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ın özel önem verdiği aile kurumunun sağlıklı ve sağlam bir şekilde teşkil edilebilmesine ve evliliklerin uzun ömürlü olmasına katkı sunmayı amaçlayan Huzur Çınarı Aile Danışmanlık ve Rehberlik Merkezi, ‘Mutlu Evlilik Akademisi’ eğitimlerinin 8.’sini düzenliyor. ‘Sağlıklı birey, mutlu aile, güçlü toplum’ sloganı ile düzenlenecek eğitimler çerçevesinde, KAYMEK uzmanlarınca sağlıklı evlilik ve aile hayatı hakkında zengin içerikli bilgiler katılımcılara aktarılacak.

Ücretsiz şekilde düzenlenen Mutlu Evlilik Akademisi eğitimleri ile ilgilenen vatandaşlar, 0541 772 19 54 numaralı telefon üzerinden eğitimlere katılım bilgisine ve içerikle ilgili detaylı bilgiye ulaşabilecek.

BÜYÜKŞEHİR’İN KARBON EMİSYON AZALTIM HEDEFİ ARAŞTIRMALARA YANSIDI

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, çevre kirliliği konusundaki karbon emisyonu azaltım hedeflerinde dikkat çekerken, Büyükşehir’in bu alandaki hedefi ise araştırma makalelerinde yer buldu.

Kayseri’de, çevre kirliliğini azaltıcı ve önleyici girişimleri ve projeleri ile yeşili koruyan, hava kirliliğini ve çevre kirliliğini giderme yönünde gayret gösteren Başkan Büyükkılıç yönetimindeki Büyükşehir Belediyesi, İkim Değişikliği Eylem Planları çerçevesinde büyükşehirlerin çevre kirliliğindeki en önemli unsurlardan karbon emsiyonlarının azaltımı noktasında yaklaşık 10 yıllık dikkat çekici düzeydeki hedefi bilimsel araştırmalara yansırken, yaptığı faaliyetler de kamuoyunda karşılık buluyor.

KAYSERİ BÜYÜKŞEHİR’İN KARBON EMİSYONU AZALTIM HEDEFİ DİKKAT ÇEKTİ

Atatürk Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi bünyesince yayın hayatına devam eden ‘PLANARCH-Design and Planning Research’ isimli bilimsel derginin 2023 yılı 7. cilt 2. sayısında yer alan, ‘İklim Değişikliği ile Yerel Mücadele: İklim Eylem Planları ile Mekânsal Planların Bütünleştirilmesi’ başlıklı araştırma makalesinde Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin, 2023 yılı itibariyle iklim eylem planlaması süreçlerinde, ‘sera gazı envanteri çıkarılması, stratejilerin belirlenmesi, etkilerin tespiti’ gibi konularda yol almış olan 14 büyükşehir içerisinde bulunduğu ve söz konusu büyükşehir belediyeleri içerisinde Kayseri’nin gelecekteki yaklaşık 10 yıl içerisinde karbon azaltım hedef miktarı yüzde 48’lik oran ile 2’nci sırada yer aldığı dikkatleri çekti.

ÖNGÖRÜLEN KARBON EMİSYONUNDA ORTALAMA YARI YARIYA DÜŞÜŞ HEDEFLENİYOR

Araştırma makalesinde Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin İklim Değişikliği Eylem Planlarında Mevcut ve Hedeflenen Karbon Emisyon Değerleri tablosunda, karbon emisyon değeri 5,326,000 (TCO2 e) olarak ifade edilirken, 2035 yılındaki hedeflenen ‘öngörülen karbon emisyonu’ ise 3,211,000 (TCO2 e) olarak belirlendi. Buna göre süreç içerisinde ortalama yarı yarıya bir düşüş hedeflendiği araştırma makalesinde yer aldı.

BÜYÜKŞEHİR’DEN ADIM ADIM HEDEFE YÖNELİK UYGULAMALAR

Kayseri’deki hava kirliliğini azaltmak, çevre kirliliğini önlemek ve gidermek doğrultusunda Kayseri Büyükşehir Belediyesi, kamuoyunda karşılık bulan uygulamaları da bir bir hayata geçiriyor. Bunlardan bir tanesi olan ve büyük ilgi görerek beğeni toplayan Selçuklu, Osmanlı ve Danişment Mahalleleri’nin pilot bölge olarak belirlenerek etap etap hibe ile kombi dağıtımını içeren ‘Tesisat Sizden, Kombi Bizden’ uygulaması hayata geçirildi ve kombiler evlere takıldı. İlk etapta 1000, toplamda 4 bin kombiyi içeren Başkan Büyükkılıç’ın talimatları ile başlatılan proje sonunda, Büyükşehir Belediyesi’nin karbon emsiyonlarının azaltımı hedeflerinde önemli bir adım atılmış olacak. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi Ulaşım A.Ş. bünyesinde toplu ulaşım hizmeti vermeye başlayan elektrikli otobüsler ile toplam 130 bin 500 kilometre kat edilen yollarda 395 bin TL yakıt tasarrufu gerçekleştirilirken, 103 ton karbondioksit salınımının da önüne geçildi. Büyükşehir’in çevreci, yeşili koruyan tüm temiz enerji yatırımlarından 170 milyon kilovat elektrik üretip, 80 milyon ton karbon salınımı engellenecek. Bu sayede 32 bin ton kömür yakımı, 2 milyon 250 bin ağacın kesilmesi önlenmiş, 75 bin hanenin elektrik ihtiyacı karşılanmış olacak.

BÜYÜKŞEHİR, ON MİLYONLARCA TON KARBON SALINIMINI ENGELLEDİ

Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulamaya konulan projeler ile sadece 1 yılda on milyonlarca ton karbon salınımının önüne geçildi. Çevre kirliliğinin önlenmesi ve giderilmesi noktasında Büyükşehir’in Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi’nde, kurulduğu günden itibaren 274 milyon 533 bin kwh elektrik üretildi. Bu sayede 140 milyon metreküp sera gazı salınımı engellendi. Enerji üretim tesislerinde oluşan atık ısıdan saha üzerinde kurulu 11 bin metrekare alanda topraksız sera yöntemiyle, yılda 500 ton domates üretiliyor. 16 megavatlık lisanslı tesis, Gold Proje sertifikası alan Türkiye’deki 6’ncı tesis oldu. Büyükşehir Belediyesi, sadece bir yılda katı atıktan 42 milyon kilovat, biyogaz tesisinde 20 milyon kilovat, güneş enerji santralinden 11 milyon kilovat, atık sudan 5 milyon kilovat olmak üzere yaklaşık 80 milyon kilovat elektrik üretip, 40 milyon ton karbon salınımını engelledi. Ayrıca, yeşil ve temiz çevre konusunda Kayseri Büyükşehir Belediyesi İklim Değişikliği Ve Sıfır Atık Daire Başkanlığı tarafından hafriyatların depolanması ve bertaraf edilmesi konusunda devrim niteliğinde bir uygulama başlatılarak “Hafriyat Yönetim Sistemi” oluşturuldu.

İzinsiz hafriyat dökümü ile yaşanan hak ihlali ve çevre kirliliği konusunda alınan önlemler kapsamında ayrıca Büyükşehir Belediyesi tarafından hafriyat toprağı ve inşaat-yıkıntı atıkları taşıyan araçların takibinin yapılması amacıyla araçlara GPS ve damper sensörü taktırma zorunluluğu getirildi. Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) kararı alındı ve web tabanlı “Hafriyat Yönetimi Otomasyon Sistemi” kurularak, söz konusu depolama sahalarında yüksek teknoloji yazılım sistemleri ile bariyer ve kantar sistemleri oluşturuldu.

Katı atık mastır planı çerçevesinde planlanan katı atık transfer istasyonlarından ikincisi de Develi’de işlemeye alınırken Bünyan ve Sarız katı atık transfer istasyonları da faaliyetine başladı. Bünyan katı atık transfer istasyonu Bünyan’ın yanı sıra Sarıoğlan, Özvatan, Felahiye ve Akkışla ilçelerine hizmet verirken Sarız katı atık transfer istasyonunu Sarız Belediyesi kullanıyor. Bünyan’da 2023 Eylül ayı itibari ile transferi sağlanan atık miktarı toplam 8 milyon 768 bin kilogram olarak gerçekleşti.

Develi’de bulunan 10 bin metrekare alan üzerine kurulu tesiste katı atıklar kontrollü bir şekilde bertaraf ediliyor. Devreye alınan transfer istasyonu marifetiyle Develi, Yahyalı ve Tomarza ilçelerinden kaynaklanan evsel nitelikli atıklar katı atık düzenli depolama tesisine taşınabiliyor. 2023 yılı itibari ile transfer istasyonu marifetiyle 16 milyon kilogram evsel nitelikli atığın nakli gerçekleştirilerek düzenli depolama tesisinde bertaraf edildi.

BÜYÜKŞEHİR’DEN KIRSALA 35 MİLYON TL’LİK “TRAFİK” YATIRIMI

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, kırsal mahalle yollarına 35 milyon 554 bin 752 TL’lik, sanat yapıları, trafik işaret levhası ve yol çizgi boyası ile yatay ve düşey trafik işaretlemeleri ve otokorkuluk yatırımı yaptı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, merkez ilçeler kadar kırsalda sürdürdüğü altyapı ve ulaşım çalışmalarıyla ilçe sakinlerinin konforunu arttırmayı 2023 yılında da sürdürüyor.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, Yol Şube Müdürlüğü 2023 yılında ilçe yollarına korige boru, baks ve köprü gibi sanat yapıları, trafik işaret levhası ve yol çizgi boyası ile yatay ve düşey trafik işaretlemeleri ve otokorkuluk hizmetleri yaparak, kırsalda yolları daha modern ve daha güvenli hale getirdi.

Bu kapsamda, Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı’nca 2023 yılı için ilçe mahalleleri yollarına korige boru, baks ve köprü gibi sanat yapıları yapılarak toplam 13 milyon 854 bin 976 TL harcandı.

Yine, ilçe mahalleleri yollarına 15 milyon 911 bin 576 TL trafik işaret levhası ve yol çizgi boyası ile yatay ve düşey trafik işaretlemeleri yapıldı.

Ekipler, 2023 yılı için İlçe Mahalleleri yollarına 5 milyon 788 bin 200 TL yatırım maliyeti ile otokorkuluk yaptı.

Böylelikle, Büyükşehir Belediyesi, kırsal mahalle yollarına sanat yapıları, trafik işaret levhası ve yol çizgi boyası ile yatay ve düşey trafik işaretlemeleri ve otokorkuluk olmak üzere 35 milyon 554 bin 752 TL’lik yatırım yapmış oldu.

BÜYÜKŞEHİR’DEN KIRSALDAKİ ÇOCUKLARI ŞENLENDİREN 28 MİLYON TL’LİK YATIRIM

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, tüm ilçelerde kırsal mahallelerdeki çocukları da ihmal etmeyerek, 10 ayda 22 halı saha, 3 basketbol ve voleybol sahası ile 100 adet çocuk oyun parkı malzemelerinden oluşan 28 milyon TL’yi aşkın yatırım yaptı.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, hem merkez hem de kırsal kesimlerde başta çocuklar ve gençler olmak üzere vatandaşın hizmetine sunulan ve sunulacak olan spor alanları konusuna özel önem verirken, Büyükşehir Belediyesi bu kapsamda önemli yatırımlara imza atıyor.

Büyükşehir Belediyesi, Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı’na bağlı Kırsal Hizmetler Şube Müdürlüğü tarafından 2023 yılının 10 ayında kırsal mahallelere birbirinden özel ve modern halı saha, basketbol ve voleybol sahası ile çocuk parkı yapım çalışmaları gerçekleştirdi.

Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı’nca 2023 yılı için 22 ilçe mahallesinde halı saha yapılarak toplam 21 milyon 334 bin 528 TL harcandı.

Yine Büyükşehir Belediyesi tarafından 3 ilçe mahallesine toplam 968 bin 456 TL yatırım maliyeti ile basketbol ve voleybol sahası yapıldı.

Ayrıca 2023 yılı için ilçe mahallelerinin ihtiyaç duyduğu 100 adet çocuk oyun parkı malzemeleri alınarak ilçe belediyelerine montaj yapmak üzere teslimi başlarken, bu yatırıma da 5 milyon 770 bin 200 TL harcandı.

Böylelikle tüm ilçelerde kırsal mahallelerdeki çocukları da ihmal etmeyen Büyükşehir Belediyesi, 10 ay içerisinde 22 halı saha, 3 basketbol ve voleybol sahası ile 100 adet çocuk oyun parkı malzemelerinden oluşan 28 milyon 73 bin 184 TL’lik yatırım yapmış oldu.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

Valilikte Üç Protokol Birden İmzalandı

Valilikte üç Aile Sağlığı Merkezi protokolü imzalandı Develi İlçesi İzmirli Mahallesi’nde bulunan taşınmaz üzerine hayırsever …


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/swtdavut/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420