Bir astronomi ikonu olan Arecibo Radyo Teleskobu artık yok!..

Türk Astronomi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı, Erciyes Üniversitesi, Fen Fakültesi, Astronomi Ve Uzay Bilimleri Ana Bilim dalı başkanı Prof.Dr. İbrahim Küçük ‘ Bir astronomi ikonu olan Arecibo Radyo Teleskobu artık yok!.’ dedi ve şu paylaşımda bulundu.
“Bugün (19 Kasım 2020) yapılan açıklamaya göre, Ulusal Bilim Vakfı (NSF) Arecibo Gözlemevi’nin devasa radyo çanağı, hasarın tesisi onarılamayacak kadar tehlikeli hale getirmesinden sonra hizmet dışı bırakılacak. Duyuru, bilim adamlarının çanağın üzerine asılı 900 tonluk platformunu destekleyen kabloların hasar görmesinden sonra ikonik gözlemevinin kaderi hakkında bir karar olarak geldi. Ağustos ayında, bir kablo soketinden çıkmıştı. Bu ayın başlarında, ikinci bir kablo beklenmedik bir şekilde koptu ve Arecibo’nun kaderini çok daha tehlikeli hale getirdi. Üç ayrı mühendislik raporu değerlendirdikten sonra, NSF, hasarı tamir etmenin bir yolu olmadığına karar verdi.”

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu Davut Güleç Kimdir ?

Göz Atabilirsiniz.

Baki Ersoy, ERÜ Hukuk’ta Yüksek Lisans diplomasını aldı

MHP Kayseri milletvekili Baki Ersoy, Erciyes Üniversitesi  Hukuk Fakültesi’nde Yüksek Lisansını tamamlayarak diphlomasını aldı. Ersoy …