Babalar günü ve mesajları..

TALAS’TA BABALAR GÜNÜ UÇURTMA ŞENLİĞİ İLE KUTLANDI

Talas Belediyesi tarafından Babalar Günü münasebetiyle düzenlenen Uçurtma Şenliği renkli görüntülere sahne oldu.

Ali Dağı 360 Yeşil Alan’da düzenlenen etkinliğe ilgi büyüktü. Talas Belediyesi tarafından dağıtılan uçurtmaları babalarıyla birlikte gökyüzüne salan çocukların keyfine diyecek yoktu.

Pandemi döneminde evlere kapanmak zorunda kalan aileler, hem güzel havanın hem de farklı bir etkinliğe katılmanın keyfini çıkarttı.

Etkinlikle ilgili görüşlerini aktaran babalar, çok mutlu olduklarını ifade ederek, “Talas Belediyesi’ne ve Başkanımız Mustafa Yalçın’a çok teşekkür ederiz. Gerçekten çok güzel bir etkinlik. Uzun zamandır evlerimizden çıkamıyorduk, bu program herşeyi unutturdu. Emeği geçenlerin ellerine sağlık” şeklinde yaşadıkları heyecanı dile getirdi.

Babalarıyla uçurtma uçurmanın keyfini yaşayan çocuklar da mutlu ve sevinçli bir gün geçirdiklerini söyledi.

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’TAN “BABALAR GÜNÜ” MESAJI

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Babalar Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, “Ailenin çınarı babaların Babalar Günü’nü tebrik ediyor, sağlık ve huzur diliyorum. Bir babayı, bir anneyi sadece bir güne sığdıramayız, her gün onlara değerlerini, kıymetlerini gösterelim” dedi.

Başkan Büyükkılıç, Haziran ayının üçüncü Pazar günü kutlanan Babalar Günü dolayısıyla mesaj yayınladı. Büyükkılıç mesajında, ailede ve dolayısıyla toplumda babanın önemini vurguladı.

“SADECE BİR GÜNE SIĞDIRMAYALIM”

Başkan Büyükkılıç, bir babanın, bir annenin sadece bir güne sığdırılamayacağını ifade ederek, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Babalar, toplumumuzu oluşturan ailenin adeta çınarıdır. ‘Baba’ kelimesi dudaktan dökülür dökülmez insanın içini güven, cesaret ve huzur kaplar. Baba ailesini gözetir, korur, çekip çevirir, hanımına yoldaş, çocuklarına arkadaş olur. Babanın aile üzerinde adeta bir çınar ağacının gölgesi gibi durumu vardır. Ana gibi, baba da aile için, dolayısıyla toplum için hayati bir önem taşır. Bir babayı, bir anneyi sadece bir güne sığdıramayız, onlara sadece bir gün ‘iyi ki varsın’ diyemeyiz, her gün onlara değerlerini, kıymetlerini gösterelim. Evlat hasreti çeken babalarımız, Allah sizlere de o duyguyu bir an önce nasip etsin. Ayrıca evladını kaybetmiş babalarımız, babası hayatta olmayan evlatlarımız ve en önemlisi bu cennet vatan uğruna evlatlarını şehit veren babalarımız, bugün onları da unutmayalım.

Bu vesile ile başta şehitlerimizin babaları olmak üzere emektar, değerli babalarımızın Babalar Günü’nü tebrik ediyorum, büyük babalarımızın ellerinden öpüyorum. Onlara sağlıklı, huzurlu uzun ömürler diliyor, ebediyete uğurlanan tüm babalara da Allah’tan rahmet diliyorum.”

AKP İL BAŞKANI ŞABAN ÇOPUROĞLU’NUN MESAJI

Toplumların yapı taşı olan aileleri bir arada tutan, sevgi ve şefkati ile saran, çocukları hayata hazırlayan babalarımız, yaşamımız boyunca sahip olduğumuz en önemli rol modellerimizdir.  Bir çocuğun attığı ilk adımdan itibaren daima yanında olan ve çıktığı her yolda yol göstericisi olan babaların varlığı bir evlat için güven duygusu demektir. Bütün çocuklar hayata karşı duruşlarını ve hayatla mücadele tarzını ailesinden alır ve bu konuda en fazla baba figürü etkilidir. Onların sözleri ve öğütleri tüm yaşantımız boyunca bizlere ışık tutan önemli tecrübelerdir. Emeklerini ve fedakârlıklarını asla ödeyemeyeceğimiz, hayata tutunup topluma yararlı bir birey olmamızı sağlayan babalarımızın yeri kalplerimizde her zaman ayrıdır. Babalarımız bizim için sevgi ile saygının vücut bulmuş halidir.

Zor zamanlarımızda varlığından ve sözlerinden güç aldığımız, yanımızda olmasa bile nefesini her daim ruhumuzda hissettiğimiz değerli babalarımızın ve bir çocuğa babalık yapabilen yürekli adamların bu özel günün kutluyor, ahirete irtihal etmiş tüm büyüklerimizi rahmet ve hürmetle yâd ediyorum.

“BABA, GÜCÜN VE GÜVENİN SİMGESİDİR”

Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, ‘Babalar Günü’ münasebetiyle bir mesaj yayımladı.

Mesajında babalığın gücün ve güvenin simgesi olduğuna işaret eden Başkan Yalçın, “Babanın sahip olduğu kişilik, çocukların en büyük servetidir. Çocuk için baba, gücün ve güvenin simgesidir. Ailesi için fedakarca mücadele veren, koruyup kollayan, varlığı ile aileyi bir arada tutan tüm değerli babalarımızın gününü kutluyor, yuvalarında huzur dolu nice yıllar diliyorum.” ifadelerine yer verdi.

Şehit babaları ve gazilere de ayrı bir parantez açan Başkan Yalçın, “Evlatlarını bu vatan için toprağa vermiş değerli babalarımızı ve çok değerli gazilerimizi de hayırla yad ediyor, hassaten babalar gününü kutluyorum.” şeklinde konuştu.

BAŞKAN PALANCIOĞLU’NDAN BABALAR GÜNÜ MESAJI

Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu, Babalar Günü nedeniyle bir mesaj yayımlayarak babaların fedakarlığın ve karşılıksız sevginin simgesi olduğunu söyledi ve tüm babaların Babalar Günü’nü kutladı.

Tüm babaların ve baba adaylarının Babalar Günü’nü kutlayan Başkan Dr. Mustafa Palancıoğlu, “Baba; yolumuzu aydınlatan kahramanımız, gölgesinde huzur bulduğumuz çınarımızdır. Babalar, ailenin birlikteliği, aile içi uyum ve ailenin güvencesini sağlama gibi yerine getirdikleri çok önemli görevlerle, sağlıklı toplum yapısının oluşturulmasına büyük katkılar sağlamaktadırlar. Ömrünü evlatlarının iyi yetişmesine, mutlu ve huzurlu olmasına adayan babalarımız hangi yaşta olursak olalım arkamızda duran yegâne güçtür. Babalar, çocuklarını geleceğe güvenle hazırlamak özveriyle çaba harcamaktadırlar. Bu bakımdan, babaların sadece bu özel günde değil, her zaman gönüllerinin hoş tutulması, babalarımıza karşı sevgi saygı ve vefa duygusunun bir gereğidir. Annelerimiz gibi babalarımızın da hakkını ne yapsak ödeyemeyiz. Ömrünü evlatlarına adayan tüm fedakar babalarımızın Babalar Günü’nü kutluyor, aramızdan ayrılmış tüm büyüklerimizi saygı ve rahmetle yâd ediyorum.” dedi.

TOK: “BABA, AİLENİN TEMEL DİREĞİDİR”

Milliyetçi Hareket Partisi Kayseri İl Başkanı Serkan Tok, Türk geleneğinde ailenin temel direği olarak görülen, adaleti, paylaşmayı, dayanışmayı ve sorumluluğu simgeleyen tüm babaların Babalar Günü’nü kutladı.

Toplumun çekirdeği olan ailenin, toplumsal değerlerin yaşatıldığı, kültür ve geleneklerin nesilden nesle aktarıldığı en önemli sosyal yapı olduğunu söyleyen Milliyetçi Hareket Partisi Kayseri İl Başkanı Serkan Tok: “Geleceğimizin emanetçisi çocuklarımızın kahramanı, onlara hayatı öğreten, güven duygusunu aşılayan ‘babaların’ günü bugün. Baba figürü, Türk toplumunda ailede büyük bir yer tutar. Bir ömür boyu evlatlarına tecrübeleriyle yol gösterici olarak bu yolda maddi ve manevi tüm olanaklarını evlatları için seferber eder. Bu sebepledir ki babalara hak ettiği itibar tek bir gün değil, onlar gibi bir ömür boyu, karşılıksız bir şekilde gösterilmelidir. Türk geleneğinde ailenin temel direği olarak görülen, adaleti, paylaşmayı, dayanışmayı ve sorumluluğu simgeleyen tüm babaların Babalar Günü’nü kutluyor, aileleriyle birlikte huzurlu, sağlıklı ve mutlu bir ömür diliyorum” dedi.

DEVELİ KAYMAKAMI MURAT DURU’NUN MESAJI

Bizleri alınteri ve helal kazancıyla büyütüp Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin ve Müslüman Necip Büyük Türk Millet’inin emrine veren dünyanın en temiz kalpli ve iyi niyetli fedekar babası olan babamın ve bütün babaların babalar günü kutlu ve mutlu olsun inşallah. Sadece bugünümüzün değil her günümüzün babalar günü olması dilegiyle. Selam, sevgi ,saygı ve dua ile…

DEMİR: “BABA, ÇOCUKLARIN EN BÜYÜK KAHRAMANIDIR”

Özvatan Belediye Başkanı Halit Demir, babaların, çocukların en büyük kahramanı olduğunu belirterek, “Babalarımız toplumdaki sevgi, saygı, hoşgörü gibi üstün değerlere dayanan güçlü aile yapısının anne ile birlikte iki temel direğinden bir tanesidir” dedi.
Babaların, kutsal aile birliğini koruyarak, ailelerinin güvencesini sağlayarak çok önemli bir görevi yerine getirmekte ve sağlıklı toplum yapısının oluşturulmasına büyük katkılar sağladıklarını ifade eden Özvatan Belediye Başkanı Halit Demir: “Babalarımız, toplumdaki sevgi, saygı, hoşgörü gibi üstün değerlere dayanan güçlü aile yapısının anne ile birlikte iki temel direğinden bir tanesidir. Aile yapısının korunması için hiçbir özveriden kaçınmayan babalarımıza vereceğimiz en büyük hediye, onlara hayırlı birer evlat olma ve yaşlandıklarında da huzurlu bir yaşam sunabilmektir. Babalarımız, çocuklarımızın en büyük kahramanıdır. Babalara minnet ve şükran duygularımızı iletmenin küçük bir vesilesi olan Babalar Günü nedeniyle tüm babaların Babalar Günü’nü kutluyorum” ifadelerini kullandı.

DOĞAN: “BABALIK, FEDAKARLIK VE ÖZVERİNİN ADIDIR”

Milliyetçi Hareket Partisi Kocasinan İlçe Başkanı Hacı Ali Doğan, babaların evlatları için bir manevi sığınak olduklarının asla unutulmamasını istedi. Doğan, babalığın fedakarlık ve özverinin adı olduğuna dikkat çekti.

Annelerle birlikte babaların saygı ve sevgiyle her zaman anılması gereken en değerli varlıklar olduğunu belirten Milliyetçi Hareket Partisi Kocasinan İlçe Başkanı Hacı Ali Doğan: “Baba, Türk aile yapısında mihenk taşıdır. Elleri öpülesi babalar, ailemizin temel direğidir. Tüm ömrünü evlatlarının iyi yetişmelerine, huzurlu olmalarına adayanlar şüphesiz babalarımızdır. Bir manevi sığınak olarak özveri ve fedakarlığın sembolü olan babalarımızın kıymetini çok iyi bilelim. Bir fedakarlık timsali olan babalar, büyük bir özveri ile evlatlarına ömür boyu maddi manevi her türlü desteği veren ve kendi mutluluğundan önce çocuklarının mutluluğunu düşünen büyük insanlardır. Bu duygu ve düşüncelerle; çocuklarına karşı müşfik ve merhamet sahibi olan, tecrübeleriyle her zaman yol gösterici olan tüm babalarımızın bu anlamlı gününü en kalbi duygularımla kutluyor, aileleriyle birlikte sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir yaşam diliyor, saygılar sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Kayseri Ülkü Ocakları İl Başkanı Sayın Ali Çelik’in Babalar Günü mesajı
Ailesinin mutluluğunu ve huzurunu sağlamak için gece gündüz demeyerek hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan babalarımız yüreklerinde taşıdıkları sevgi, şefkat ve hoşgörüyü evlatlarından hiçbir zaman esirgememişlerdir.

Türk aile yapısında, ailelerimizin temel direği olan babalarımız, aile değerlerimizin korunmasında, sorumluluk, otorite gibi son derece önemli bir konumda olan somut olmayan kültürel varlıklarımızı kuşaktan kuşağa aktarılmasında belirleyici bir rol üstlenmektedir.

Baba, çocukları için her zaman bir kahraman, sığınılacak bir liman ve gerçek birer yol gösterici konumundadır. Varlıklarıyla çocuklarına her zaman değer katan babalarımızın kıymetini yılın sadece bir gününe sığdırmak mümkün değildir. Hayatımızın her anında babalarımızın değerini bilmemiz gerekmektedir.

Bu duygu ve düşüncelerle, hayatımızın her alanında varlıklarıyla bizlere güç veren Babalarımızın, yetiştirip büyüttükleri evlatlarını aziz vatanımızın bekası için feda eden elleri öpülesi başta şehit babalarımız ve Liderimiz Sayın Devlet Bahçeli Beyefendi olmak üzere tüm babalarımızın Babalar Günü’nü en içten dileklerimle kutluyorum.

BABALAR VE BABA ADAYLARINA ÇAĞRI: GELECEK NESİLLERE YAŞANABİLİR BİR DÜNYA BIRAKMAK İÇİN BUGÜN HAREKETE GEÇİN!

Son yıllarda ekosistemimizi etkileyen büyük çevre felaketlerinin başlıca sebebini Küresel İklim Değişikliği oluşturuyor. Hava kirliliği kaynaklı ölümler artıyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre, gezegende her 10 kişiden 9’u kirli hava soluyor. Her 400 bin ölümden 50 bini kirli havanın yarattığı hastalıklar nedeniyle gerçekleşiyor. Gezegenimizi bizlerin içinde büyüdüğü gibi yaşam dolu halde çocuklarımıza bırakmak istiyorsak bugünden adım atmalıyız. Alternatif yakıt sistemleri devi BRC’nin Türkiye CEO’su Kadir Örücü, Babalar Günü’nde çocuklarına yaşanabilir bir dünya bırakmak isteyen babalara tavsiyelerde bulundu.

İçinde yaşadığımız gezegenimiz çevre felaketleriyle boğuşuyor. Orman yangınları, su dengesinin bozulması, kuraklık, milyonlarca yıldır korunan ekosistemlerin bir anda yok olması, yüzlerce türün neslinin tükenmesi artık gündemimizde olan normal olaylar arasında yer alıyor. Yaşanan çevre felaketlerinin başlıca sebebini ise Küresel İklim Değişikliği oluşturuyor. İnsan eliyle değişen dünya iklimi, her geçen gün salınan daha fazla karbonla ısınıyor ve kirleniyor.

Dünyanın en büyük alternatif yakıt sistemleri üreticisi BRC’nin Türkiye CEO’su Kadir Örücü, Babalar Günü’ne babalara ve baba adaylarına çağrıda bulunarak, çocuklarımıza yaşanabilir bir dünya bırakmanın ipuçlarını paylaştı.

“KARBON SALIMININ EN ÖNEMLİ KAYNAĞI: ULAŞIM”

“2020 yılı itibariyle dünyada 2 milyar aracın trafikte olduğu tahmin ediliyor” diyen BRC Türkiye CEO’su Kadir Örücü, “Latin Amerika, Çin ve Güneydoğu Asya’da yaşanan ekonomik gelişimler, henüz doygunluğa ulaşmamış bu pazarlarda araç sayısının katlanarak artacağını gösteriyor. Avrupa Birliği’nin karbon emisyonu ve hava kirliliğine yol açan katı parçacık (PM) üretimi için getirdiği standartlar yalnızca Avrupa kıtasında, batı sistemine entegre olmuş ülkelerde kullanılıyor. Pazarın asıl büyüdüğü ve satış rakamlarının giderek arttığı ülkelerdeyse herhangi bir emisyon kısıtlaması yok. Bu da kirletici yakıtların atmosfere her geçen gün daha fazla karbon ve katı parçacık salmasına neden oluyor. Emisyon değerlerinin standartlaştırılamaması ve tüketimin kontrol edilememesi havamızı zehirliyor. İklimi değiştiriyor” dedi.

“ELEKTRİKLİ ARAÇLAR GERÇEKTEN ÇÖZÜM MÜ?”

Alternatif yakıt teknolojilerine yapılan yatırımların her geçen gün arttığını belirten Kadir Örücü, “Sıfır emisyon garanti eden elektrikli araçlar gelecek vadediyor ancak bataryaları halen doğada çözünemeyen, zehirli, yanıcı ve reaktif bir doğaya sahip lityumdan üretiliyor. Ömrünü tamamlayan lityum bataryalar gelişmiş ülkeler tarafından kabul edilmediği için ‘çöp’ olarak gelişmemiş ülkelere satılıyor. Ortalama bir Tesla marka aracın yaklaşık 70 kilo lityum barındırdığını düşünürsek, yeni bir batarya teknolojisi ortaya koyulmadıkça elektrikli araçların çevreye vereceği zararı anlayabiliriz” ifadelerini kullandı.

“ÇEVRECİ ULAŞIMI LPG SAĞLAYABİLİR”

İçten yanmalı motor teknolojisinin çok uzun süredir kullanıldığını vurgulayan Kadir Örücü, “İçten yanmalı motor teknolojisinden bir günde vazgeçmek uygulamada imkânsız gibi görünüyor. Milyarlarca otomobili bir anda çöpe atmak ya da daha farklı bir yakıt teknolojisiyle donatmak için büyük miktarda kaynağa ihtiyaç duyulacaktır. Öte yandan LPG yarım asırdır kullanılan ve bilinen bir teknolojidir. Dönüşümü ucuzdur. İçten yanmalı motorların büyük bir kısmına uygulanabilir. LPG’nin katı parçacık salımı dizelden 30, benzinden ise 10 kat daha azdır. Karbon ayak izi küçüktür. LPG tüm fosil yakıtlardan daha az karbondioksit açığa çıkarır. Uluslararası İklim Değişikliği Paneli’ne (IPCC) göre, karbondioksitin (CO2) küresel ısınma potansiyeli (GWP) faktörü, yani sera gazı etkisi 1 iken, doğalgazın ki (metan) 0,25, LPG’ninki 0’dır” şeklinde konuştu.

“Devletler ve devletlerarası kurumlar bu konuda adım atmaya başladı” ifadelerini kullanan Kadir Örücü, “İngiltere ve Japonya 2030 yılında benzinli ve dizel araçların satışını yasaklayan kanun tasarılarını onaylandı. Avrupa Birliği emisyon değerlerini yüzde 60 oranında küçültmeyi hedefliyor. Devletler geleceğimiz için adım atmaya başladı. Peki ya biz? Dünyamızı kurtarmak için doğru adımları atmaya hazır mıyız?” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu Davut Güleç Kimdir ?

Göz Atabilirsiniz.

Bakanlık’tan ‘elektrik kesintisi’ açıklaması

Enerji ve Tabi Kaynaklar bakanlığı, Kayseri’nin yanı sıra Türkiye’nin büyük bölümünü etkileyen elektrik kesintisi ile …