AVKON; “DEZENFORMASYON YASASI GÖRÜŞMELERİNİN ERTELENMESİ UMUT ve MEMNUNİYET VERİCİDİR”

Kamuoyunda ‘dezenformasyon yasası’ olarak bilinen ‘Basın Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik öngören kanun teklifi’nin TBMM Genel Kurul görüşmeleri ertelendi. Siyasi parti gruplarının yeterince müzakere edebilmesi için İki haftalığına ertelenen sözkonusu kanun tasarısının, Kurban Bayramı öncesi veya hemen sonrasında yeniden TBMM Genel Kurulunda görüşülmeye başlanması öngörülüyor. Aralarında AVKON’un da bulunduğu Medya STK’ları, ‘dezenformasyon yasasının’ geri çekilmesini veya iyileştirilerek yasalaşmasını istemişlerdi. Bu son gelişme Medya STK’larında, basına sansürü getireceği değerlendirilen 29. Maddenin Dezenformasyon yasasından çıkarılacağı beklentisini artırdı.

Dezenformasyon Yasası görüşmelerinin ertelenmesi üzerine Avrasya Medya ve İletişim Konfederasyonu (AVKON) adına bir açıklama yapan Genel Başkan Şakir Gürel; “Dezenformasyon Yasası TBMM görüşmelerinin ertelenmesi umut ve memnuniyet vericidir. Öyle inanıyorum ki, bu erteleme ile siyasi partilerin iktidar ve muhalefet gruplarında sağduyu hakim olacak, basına sansür getireceği değerlendirilen 29. Madde yasadan çıkarılacak, ayrıca yerel gazetelerin ilan gelirlerine internet haber sitelerini ortak eden kanun metni yerine, her iki tarafın gelirini artırıcı önlemler alınması sağlanacaktır” dedi.

GÜREL; “YEREL RADYO ve TELEVİZYONLAR ÜVEY Mİ?”
Yerel Radyo ve Televizyonlara üvey evlat muamelesi yapılmaması gerektiğini de belirten AVKON Genel Başkanı Gürel ayrıca; var olma mücadelesi veren ve kuruldukları 1990’lı yılların başından itibaren kamudan hiç bir destek görmeyen, sayıları bir avuç kalmış yerel radyo ve televizyonların da bu yasada zikredilmesi ve BİK desteğinden yararlandırılmaları gerektiğini söyledi.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu Davut Güleç Kimdir ?

Göz Atabilirsiniz.

ERÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, Gazeteciler Cemiyeti’ni Ziyaret Etti

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, Kayseri Gazeteciler Cemiyeti (KGC) Başkanlığına yeniden seçilen …