AŞKIN GENÇ’TEN BAKAN ÖZHASEKİ’YE TOKİ KONUTLARI SORUSU

AŞKIN GENÇ’TEN BAKAN ÖZHASEKİ’YE TOKİ KONUTLARI SORUSU: “YÜZDE 10’A ÇIKARILAN KDV ORANININ YÜZDE 1’E DÜŞÜRÜLMESİ KONUSUNDA BİR DÜZELTME VEYA DÜZENLEME PLANI BULUNMAKTA MIDIR?”

CHP Kayseri Milletvekili Aşkın Genç, TOKİ’nin 2019 yılında başlattığı “100 Bin Alt Gelir Grubu Sosyal Konut Projesi”’nde hak sahibi yurttaşların yaşadıkları sorunları TBMM gündemine taşıdı. Genç, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’ye “Yüzde 10’a çıkarılan KDV oranının yüzde 1’e düşürülmesi konusunda bir düzeltme veya düzenleme planı bulunmakta mıdır” diye sordu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 2019 yılında “100 Bin Alt Gelir Grubu Sosyal Konut Projesi” başlattı. 81 ilde başlatılan projede vatandaşlar yıllardır konutların teslim edilmesini beklerken başvuru şartlarında yüzde 1 olan KDV oranı yüzde 10’a çıkarıldı. Hak sahipleri, ödemelerin 6 ayda bir gelen memur zammına göre belirlenmesi, kendilerine verilen sabit ödeme sözünün tutulmaması ve KDV artışını protesto etmek için dün Türkiye’nin birçok yerinde sokağa çıktı.

CHP Kayseri Milletvekili Aşkın Genç, TOKİ mağdurlarının yaşadıkları sorunları TBMM gündemine taşıdı. Genç, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

Aşkın Genç önergesinde, “Vatandaşlarımızın yıllardır TOKİ mağduriyetleri bitmiyor. Ülkemizin her yanında olduğu gibi Kayseri ilimizde de vatandaşlarımız mağdur edilmeye devam ediliyor. TOKİ’nin 2019 yılında başlattığı “100 Bin Alt Gelir Grubu Sosyal Konut Projesi” kapsamında hak sahibi olan vatandaşlarımızın hem konutları teslim edilmedi hem de başvuru şartlarında yüzde 1 olan KDV oranı yüzde 10’a çıkarılması ve 6 aylık dilimlerle zam yapılması vatandaşlarımızın mağduriyetini daha da artırmıştır. Vatandaşlarımız kendilerine 4 yıl önce verilen “sabit ödeme” sözünün tutulmasını istiyor” değerlendirmesini yaptı.

Aşkın Genç, Bakan Mehmet Özhaseki’ye şu soruları yöneltti:

“- Kayseri’de yapımı süren kaç konut vardır? Ne zaman teslimi planlanmaktadır? Teslim edilen konut sayısı ne kadardır?

– Ödemesini yapamadığı için sözleşmesi fesih edilen veya yasal takibe alınan kaç vatandaşımız bulunmaktadır?

– Yüzde 10’a çıkarılan KDV oranının yüzde 1’e düşürülmesi konusunda bir düzeltme veya düzenleme planı bulunmakta mıdır?

– Peşinat ödemesinden sonraki taksit ödemelerinin, hak sahiplerine söz verildiği gibi, sabit taksitler halinde ödenmesi için bir düzeltme yapılması planlanmakta mıdır?”

Öte yandan CHP il binasında gerçekleştirilen  basın toplantısında belediyelerle ilgili  şu açıklama yapıldı.

Bu nasıl vicdan, bu nasıl belediyecilik? Bu nasıl karar, bu nasıl adalet?

Konuyu, belediyenin tutumunu, yeniden Yahyalı AKP Belediye Başkan Adayı gösterilen şahsın açıklamasını, yargının kararını Yahyalı halkının takdirine bırakıyoruz.

Yine bilindiği üzere, AKP Yahyalı Belediye Başkan Adayı geçtiğimiz günlerde, yeniden aday gösterildi.

Yeniden aday gösterilmesi ile birlikte tüm Yahyalı AKP teşkilatları da istifa etti. Mesaj açık. Yahyalı mevcut belediye başkan ve adayını kendi halkı, kendi partilileri dahi istemiyor.

Hal böyle iken mevcut başkanın yeniden aday gösterilmesi, AKP siyasetinde, halka rağmen tek adam ağzından çıkan sözün daha kıymetli olduğunun göstergesi olmuştur.

Yahyalı halkımıza bir de hatırlatma yapalım.

15 Temmuz 2016 gecesinde, milletimiz ve ülkemiz FETÖ terör örgütü ile çok ağır bir sınav verdi. Birçok vatandaşımız hayatını kaybetti. Hepsine Allah’tan rahmet diliyoruz. FETÖ’nün ve benzeri cemaatlerin, tarikatların, Türkiye Cumhuriyeti’ne ne kadar zarar verdiğini, ülkenin varlığı için nasıl ciddi bir tehdit olduğunu, başta Ülkemizin ve Partimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere, her defasında partimizin tüm yetkilileri, en yüksek sesle dile getirmiştir.

AKP ve avaneleri yaşanan acı tecrübelerden ders almış mıdır? Tabi ki hayır. Daha çok tavizle bu tarikat ve cemaatler desteklenmekte, ekonomik olarak fayda sağlanmaktadır.

AKP’nin Yahyalı adayının, 15 Temmuz gecesinde Yahyalı Cumhuriyet Meydanı’nda halka yaptığı konuşmada, FETÖ terör örgütü ve üyeleri ile ilgili “onlar bizim kardeşimiz, onları affedeceğiz” tarzında konuşmalar yapmıştır. Bu konuşmaların görüntüleri internette dolaşmaktadır.

2019’da unutulan bu görüntüleri biz yeniden hatırlatalım. FETÖ ve destekçilerini kardeşleri gören ve sorarsanız FETÖ’ye karşı en büyük mücadeleyi kendileri verdiğini iddia eden bu zihniyeti daha kadar seçeceksiniz?

Görüntülerde vatandaşlardan “onlar bizim kardeşimiz değil itirazlarına rağmen, yok onlar bizim kardeşimiz” diyecek kadar ileri giden bir adayın karşınızda ve şu anda belediye belediye başkanı olduğunu asla unutmayın.

Unutanlar için böyle hatırlatma yaptıktan sonra; Cumhuriyet Halk Partisi’nin adı hiçbir şaibeye, yolsuzluğa karışmamış, kimseye el pençe divan durmamış, boynunu kimseye eğmemiş, dürüst, düzgün adayı olan Mehmet ACARBAŞ başkanımıza desteklerinizi bekliyoruz.

Hepinize, saygılar sunuyoruz.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

BAKAN ÖZHASEKİ: “TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK ŞANTİYESİ ADIYAMAN İNDERE’DE 16 BİN 433 KONUT YAPACAĞIZ”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, yaptığı yazılı açıklamada Türkiye’de kurdukları en büyük …


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/swtdavut/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420