Âşık Sanatı Sempozyumu, Alev Alatlı Proje Anadolu Liseleri Açıldı, Iv. Mednıght’tan Masallar’ın Bir Parçası Olma Zamanı

Kapadokya Üniversitesinin Dördüncüsünü Düzenlediği Âşık Sanatı Sempozyumunda Bu Yıl Erzurum Konuşuldu

Kapadokya Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünün ev sahipliğinde, Erzum’un kültür mirasını ve âşık sanatını değerlendirmek amacıyla bu yıl dördüncüsü düzenlenen Âşık Sanatı Sempozyumu sona erdi.

Şubat ayında ebediyete irtihal eden Kapadokya Üniversitesi Kurucusu ve Mütevelli Heyet Başkanı Muhterem Alev Alatlı anısına düzenlenen sempozyum 4-5 Temmuz 2024 tarihlerinde Mustafapaşa Yerleşkesi Medrese Binasında yapıldı. Sempozyumda, “Âşık Sanatında Yöreler ve Türler”, “Âşık Sanatına Yeni Yaklaşımlar”, “Âşık Sanatında Dünya Görüşü”, “Âşık Sanatı ve Eko Eleştiri” hakkında bildiriler sunuldu.

Sempozyuma Kapadokya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ali Karasar, Kapadokya Üniversitesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Halil İbrahim Ünser, Öğrenci Destek Hizmetleri Koordinatörü Doç. Dr. Yusuf Gökkaplan, Prof. Dr. Özkul Çobanoğlu, Prof. Dr. Ömür Ceylan, Prof. Dr. Suphi Saatçi, Prof. Dr. Erdem Özdemir, Prof. Dr. Mehmet Çeribaş, Prof. Dr. Mehmet Çevik, Prof. Dr. Merdan Güven, Prof. Dr. Mete Taşlıova, Prof. Dr. Sibel Turhan Tuna, Prof. Dr. Çiğdem Akyüz Tokmak, Doç. Dr. Erhan Solmaz, Doç. Dr. Hatice Kübra Uygur, Doç. Dr. Süleyman Fidan, Dr. Öğr. Üyesi Şakire Balıkçı, Dr. Sacide Çobanoğlu, Öğr. Gör, Fatih Kıran, Hamdiye Deniz Yıldırım akademisyenler, davetliler ve öğrenciler katıldı.

Alev Alatlı Proje Anadolu Liseleri Açıldı

İzmir – Karşıyaka’da 32 derslikli ve İstanbul – Başakşehir’de 24 derslikli 2024-2025 Eğitim-Öğretim yılında faaliyete geçecek olan Alev Alatlı Proje Anadolu Liseleri açıldı.

2024-2025 Eğitim – Öğretim yılında üst düzey ve yoğun modern dil programı ile üniversite yerleşmede yüksek başarı, sorgulayan, entelektüel, disiplinli, öz güvenli, üreten, gerektiğinde iyi bir takım oyuncusu gerektiğinde iyi bir lider olan, çevresiyle iletişimi yüksek, sosyal sorumluluklarının bilincinde bireyler olarak yetiştirmeyi hedefleyen Alev Alatlı Proje Anadolu Liseleri eğitim hayatına başlıyor.

ŞİMDİ BİLİMİ TÜM TOPLUMA ULAŞTIRAN EDEBİYAT YARIŞMASI IV. MEDNIGHT’TAN MASALLAR’IN BİR PARÇASI OLMA ZAMANI

• Seçilen masallar; hastanelerde, bakımevlerinde ve göçmen kabul merkezlerinde sahnelenecek ve kitap olarak basılacaktır.

• Masal konusunun Akdeniz’le ilgili ve Akdeniz’in bazı bilimsel yönlerini ele alması gerekmektedir.

• Son başvuru tarihi 15 Ağustos’tur.

Bilimsel hikayeler yazıyorsanız, bilimi araştırıyor, öğretiyor veya yayıyorsanız, IV. Mednight’tan Masallar’ın yer aldığı projenin bir parçası olabilirsiniz. Bu edebiyat yarışması; kazanan hikayelerin hastanede yatan çocuklara, göçmenlere ve yaşlılara anlatılması ile onlarla bilimi buluşturmayı amaçlamaktadır. Eserlerinizi göndermek için son tarih 15 Ağustos saat 23:59’dur. Eser başvuruları, Akdeniz Araştırmacıları Gecesi (MEDNIGHT) web sitesinde yer alan form kullanılarak elektronik olarak yapılabilmektedir. Yarışma kurallarına buradan erişim sağlayabilirsiniz. (web sayfası).

Seçilen masallar, ISBN’li derleme kitap hâline getirilerek dijital ve basılı olarak yayınlanacaktır. Derleme kitabın basılı bir kopyası, kazananlara ödül olarak gönderilecektir. Yarışmaya gönderilecek hikâyenin Akdeniz’in bilimsel yönleriyle ilgili olması, masal ve kısa hikâye unsurlarına uygun olması gerekmektedir. Çocuklar ve gençler için masallar olmak üzere iki kategori bulunmaktadır.

Eser başvuruları, Akdeniz Araştırmacıları Gecesi (MEDNIGHT) web sitesinde yer alan form kullanılarak elektronik olarak yapılabilmektedir. Yarışma kurallarına buradan erişim sağlayabilirsiniz. (web sayfası)

Akdeniz ve Latin Amerika’nın dört bir yanından onlarca yazar, kapsayıcı ve destekleyici bir yaygınlaştırma önerisine şimdiden katılmaktadır. Önceki baskılarda yer alan eserler MEDNIGHT web sitesinde yer almakta olup, üçüncü baskının Yunanca, İtalyanca ve İngilizce çevirileri yapılmıştır. MEDNIGHT’tan Masallar 2023’ü buradan ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

MEDNIGHT Masalları 27 Eylül’de; İspanya, Fransa, İtalya, Yunanistan, Türkiye, Tunus, Kıbrıs Rum Kesimi ve Belçika’nın farklı lokasyonlarında gerçekleşecek olan Akdeniz Araştırmacıları Gecesi etkinliklerinde anlatılacaktır.

MEDNIGHT, Akdeniz’in her iki ucundaki bilgi merkezlerini birbirine bağlayan ve 14 kurumdan oluşan bir konsorsiyumun katılımını bir araya getiren bir Akdeniz bilimsel yayma projesidir. MEDNIGHT Messina Üniversitesi koordinasyonunda MUDIC, El Caleidoscopio, CIEMAT, SciCo Kıbrıs, SciCo Yunanistan, Kadir Has Üniversitesi, Avrupa Kadın Rektörler Birliği (EWORA), Genopolys, Monastir Bilim Sarayı, Tolouse Üniversite Hastanesi Merkezi, INSERM, Athena R&I IT ve Marie Curie Mezunlar Derneği konsorsiyumundan oluşmaktadır.

MEDNIGHT, Horizon Europe programının Marie Sklodowska-Curie eylemlerinin (hibe sözleşmesi no. 101162227) bir parçası olarak Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen ve finanse edilen bir bilimsel yayma projesi olan Avrupa Araştırmacıları Gecesi çerçevesinde düzenlenmektedir.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Çalışkan, ERÜ’de 15 Temmuz üzerine Konferans Verdi

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) tarafından “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” etkinlikleri kapsamında “15 Temmuz …


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/swtdavut/public_html/wp-includes/functions.php on line 5427