AK Parti yerel yönetimler başkanlığı, 9 büyükşehir’in katılımı ile istişare toplantısını Kayseri’de yaptı

AK Parti Yerel Yönetimler Başkanlığı İstişare Toplantısı, Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’nin başkanlığında Erciyes’te yapıldı.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ın ev sahipliği yaptığı toplantıya AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Yerel Yönetimler Başkanı Mehmet Özhaseki, AK Parti Kayseri Milletvekili Hülya Atçı Nergis, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, AK Parti İl Başkanı Şaban Çopuroğlu, Yerel Yönetimler Başkan Yardımcıları, ilçe belediye başkanları ve bürokratlar katıldı.

“ALLAH BİRLİĞİMİZİ BERABERLİĞİMİZİ BOZMASIN”

Toplantının açılış konuşmasını yapan Başkan Büyükkılıç, “Kayseri’mize hoş geldiniz diyorum, sizleri saygıyla, sevgiyle selamlıyorum. Kayseri’mizde böyle güzel bir organizasyona fırsat veren çok değerli genel başkan yardımcımıza ve onun kıymetli ekibine teşekkürlerimi paylaşarak sözlerime başlamak istiyorum. Kayseri’miz 1 milyon 450 bin nüfusuyla, 16 ilçesiyle, Anadolu’nun ortasında üçüncü büyük nüfusa sahip olan önemli bir ticaret ve sanayi merkezidir. Son süreçte de her ilde olduğu gibi ticaret, sanayi yetmez diyerek turizmin, gastronominin merkezi olması için yolumuza devam ediyoruz. Allah birliğimizi beraberliğimizi bozmasın” ifadelerini kullandı.

AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, “Bizim amacımız toplanma amacımız istişare. Geçen hafta başka Belediye Başkanlarımız ile Bursa’daydık. Bugün de burada Kayseri, Balıkesir, Denizli, Erzurum, Gaziantep, Malatya, Ordu, Trabzon, Samsun ve Şanlıurfa olmak üzere; on Belediye Başkanımız ile beraberiz. İstişarenin faydasını bugüne kadar çok gördük. Şimdi de şehirlerimizin problemleri, dertleri, sorunları neyse dinleyip çözüm bulmaya çalışacağız. Birbirimizden öğreneceğimiz çok şey var. Bu anlamda da istişareye devam edeceğiz.” dedi.

“Belediye Başkanlığı’nın bir okulu yok”

Belediye Başkanlığı’nın öncesinde bir eğitim süreci olmadığına değinen Özhaseki, “Belediye Başkanlığı’nın bir okulu yok. Toplumun seçtiği emin sıfatını taşıyan insanlar iş başına gelir. Bu kişiler konuşarak, istişare ederek, görerek, ders alarak, gittiği her yerden “şehrime ne taşırım” gayretiyle çalışan insanlar olurlar. Para, insan, personel, mekan ve kriz yönetiminin ne olduğu konusunda belli bir tecrübeye sahiptirler. Bu tecrübelerini de şehirlerine fayda sağlamak için kullanırlar.”

“Türkiye’de ilk defa hizmet belediyeciliğini ortaya çıkardık”

Türk siyasi tarihinde dönüm noktaları olduğunu ifade eden Özhaseki, “1994 yılı siyasi tarihte çok önemlidir. O dönem AK Parti ile hizmet belediyeciliği başlamıştı çünkü. Öncesinde kör, saplantılı bir ideolojik kamplaşma vardı. Kafalarındaki düzene gitmek için belediyelere militanlar doldurulurlardı ve hizmet hak getire zaten. Bana oy vermedi diye cezalandırılan mahalleler vardı. Sağlık hizmeti, sosyal imkanlar kısacası vatandaşa hizmet anlamında tek bir şey yoktu. Sosyal devlet anlayışına dair hiçbir şey yerine getirilmiyordu. Bunları görmemezlikten gelemezdik. Biz de kendi misyonumuza sahip arkadaşlarla bir araya gelip hizmet edeceğiz, kimsenin inancına, yaşam tarzına karışmadan, ayrımcılık yapmadan hizmet edeceğiz dedik. Türkiye’de ilk defa hizmet belediyeciliğini ortaya çıkardık.” dedi.

“Marka şehirler diyerek şehirlerin büyütüleceği devasa projelerin yapılacağı bir ortama kaynak olduk”

Sosyal belediyeciliğin ve marka şehirlerin de AK Parti döneminde ortaya çıktığına vurgu yapan Özhaseki, “Fakir fukaramıza, dezavantajlı gruplara sahip çıktık. Kadınlar, çocuklar için kurslar, aktivite alanları ortaya çıkardık. Sosyal belediyecilik anlayışını Türkiye’de ilk kez ortaya çıkardık. Belediyelerden sonra iktidara gelince de marka şehirler diyerek şehirlerin büyütüleceği devasa projelerin yapılacağı bir ortama kaynak olduk. Büyük projeler yaptık. Avrupa şehirleriyle yarışmaya başladık.” diye konuştu.

“Gönül belediyeciliğini inşa etmeye çalışıyoruz”

Şimdi ise gönül belediyeciliğini hayata geçirdiklerini söyleyen Özhaseki, “Son dönemde de gönül belediyeciliğini inşa etmeye çalışıyoruz. Büyük projeler yapılırken bir yandan da halkımızla beraber onların gönlünü, duasını alarak işimize devam ediyoruz. Yalnız şunu da belirtmeliyim ki gönül alayım diye gururlu, kibirli, haksızlık yapanların, rant peşinde koşanların karşısında da büklüm olmadan; onlara karşı dimdik durarak yolumuza devam ediyoruz.” dedi.

“Belediyecilikte rakibimiz yok.”

Belediyecilik konusunda yalnızca kendileriyle yarıştıklarının altını çizen Özhaseki, “Bizi belediyecilikte zorlayan kimse yok. Rakibimiz yok. Kendi kendimizle yarışıyoruz. Muhalefet belediyelerinin zerre miktar hizmet ettiği yok. Onlar algı operasyonları ile işlerine devam ediyorlar, biz işimize bakıyoruz. O yüzden onları rakip bile görmüyoruz.” ifadelerini kullandı.

 “Partilerini rezil eden belediye başkanları var, biz onlardan olmayacağız”

Belediyeciliğin kolay olmadığına değinen Özhaseki, “Belediyecilik zor iş. Aşkla, tutkuyla işe bağlı olmak, iyi niyetle koşmak lazım. Yoksa olmaz. Bu anlamda partilerini rezil eden belediye başkanları var, biz onlardan olmayacağız. AK Partili Belediye Başkanı arkadaşlarımız şehirlerine güzel işler yapmak için gayret ediyorlar. Biz hizmet siyaseti uygulamaya devam edeceğiz. Kimseye yalan söylemeyeceğiz kimseyi kandırmayacağız.” diye kaydetti.

“Söz veriyoruz, sözlerimizi tutuyoruz”

Seçimlerde hep şampiyon olduklarını söyleyen Özhaseki, “2004’te ilk yerel seçimlerde oyumuz %40’tı. Sonra 2009’da %38,6 ile, 2014’te %43,4 ve son 2019 seçimlerinde de %45 ile en yüksek oyları hep biz aldık. Her seçimde birinciyiz, şampiyonuz. Söz veriyoruz, sözlerimizi tutuyoruz, hizmet siyaseti uyguluyoruz. Muhalefetten bize hiçbir baskı yokken çalışmalarımızda gayret ediyoruz, vatandaşlar da bizi el üstünde tutup seçimlerde birinci parti yapmaya devam ediyor.” dedi.

“CHP’li Belediye Başkanları yalan üzerine oturmuş parti politikalarını sürdürüyor”

Özhaseki, CHP Belediyeleri’nin ise yalan üzerime oturmuş parti politikalarını uyguladıklarını şu sözlerle ifade etti:

“CHP ise hizmetten uzak devam ediyor. Daha taş üstüne taş koymadılar. Ama algı operasyonu çekmekte üstlerine yok. Olmayan şeyi olmuş gibi, yapılmayanı yapmış gibi, çalışmadan çalışıyormuş gibi bir havayla devam ediyorlar. Özgüven patlaması yaşıyorlar. Belediye başkanları bolca bir yalan üzerine oturmuş parti politikalarını sürdürüyor. İstanbul ve Ankara’yı aldık diye bir özgüven patlaması yaşıyorlar. Şimdi buralar da onları kesmedi, gözlerini Cumhurbaşkanlığı’na diktiler.  Ama bir maharetleri var mı yok. Algıya devam.”

İstanbul ve Ankara’da meclise gelen tekliflerin büyük çoğunluğunun kabul edildiğini kaydeden Özhaseki, “İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’ne 100-150 kadar teklif gelmiş. Arkadaşlar %98’ini kabul etmişler. Reddetleri şeyler ise Büyükçekmece’de yeşil alanın üzerine kütle koymak gibi akla zarar şeyler. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde de tekliflerin %97’sini kabul etmişler. Reddettikleri şeyler, kademeli su zammı gibi vatandaşın zararına olan işler. Şehrin ve vatandaşların yararına olan işlere arkadaşlarımız destek oluyorlar.”  diye konuştu.

“İş yapma becerileri yok ama her gün gazetelerde engelleniyoruz diyorlar”

İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyeleri’nde borçlanma konusuna değinen Özhaseki, “Bir örnek algı işleri daha var, o da “borçlanmamıza izin vermiyorlar” diyorlar. Bizim İstanbul’da 25 yıllık AK Parti döneminde borcumuz 23 milyon iken onların 2.5 yıllık borçlandıkları miktar 19.5 milyar lira. Ankara’da da bu 3 milyar lira. Üstelik henüz bu paralarla da hiçbir iş yapılmış değil. Nasıl izin vermiyor oluyoruz ben hayret ediyorum doğrusu. İş yapma becerileri bu arkadaşlarda yok ama her gün gazetelerde “engelleniyoruz” diyorlar.” dedi.

 “CHP her büyük projeye engel olmaya çalışıyor”

CHP’nin, hükümetin yaptığı bütün büyük projelerin önüne geçmeye çalıştığını söyleyen Özhaseki, “Büyük projeler akıllarının ucundan geçmez ama bizim her projemize de bir şey söylediler ve söylemeye devam ediyorlar. GAP Projesi’ne söylediler, Keban Barajı’na, Boğaz Köprüsü’ne laf söylediler. Vatan Caddesi’ne “buraya uçak mı inecek” dediler, Marmaray’a söylediler, kısacası her büyük projeye engel olmaya çalıştılar, çalışıyorlar. Şimdi de Kanal İstanbul’a söylüyorlar. 20 metre derinliğinde bir çukur eşilecek. Bu çukurun yerin 15–20 km civarında oluşacak olan milyarlarca tonluk bir hareketlenmeyi tetikleyeceğini söylüyorlar. Yahu akıl almaz bir şey dedikleri. Rahmetli Turgut Özal’ın söylediğine hak vermek lazım, “bir iş yapacağım zaman sol kafalara bakarım, eğer çok itiraz ediyorlarsa kesin yaparım onu” diyor. Sanki biz de öyle yapmak durumundayız gibi geliyor.” dedi.

 “Şehrin hayrına olan her işi yapmayı sürdürüyoruz”

Konuşmasında Kayseri’nin eski halini de anlatan Özhaseki şöyle konuştu:

“İçinde bulunduğumuz şehir binlerce yıldır yaşayan kadim bir şehir. Özellikle 1900’lerden itibaren çok sıkıntılı bir yaşam var. 1994 yılında geldiğimizde de belediyeyi perişan halde aldık. Sebebi CHP’den almamız. O manzaraları unutmamak lazım. Ana cadde şehri ikiye böler. Bir tarafta sol mafya hakim, diğer taraf da sırtını mecburen sağ mafyaya vermiş. Şehrin %60-70’inde kanalizasyon yok. Alt yapı yok. 50’den fazla mahalle gecekondu. Biz de üç arkadaş yola çıktık. Memduh Başkan da il başkanımızdı. El ele verdik ve sonunda bu kötülüklerden eser kalmadı. Şehrin alt yapısını yaptık, üst yapıda da büyüm projelere imza attık. Barajlar yaptık, statlar yaptık. Erciyes’i farkettik ve böylesine büyük bir turizm merkezi haline getirdik. Şimdi Kayseri bölgenin sağlık, ticaret ve sanayi merkezi. Allah’a hamdolsun. Büyükşehir Belediyemiz kültür, turizm, eğitim, spor her alanda da vatandaşa hizmet etmeye devam ediyor. İlçe Belediyelerimiz ile beraber tüm Belediyelerimiz de üstlerine düşeni yapmaya devam ediyorlar. Şehrin hayrına olan her işi yapmayı sürdürüyoruz. Allah utandırmasın.”

Özhaseki’nin projeleri anlattığı basın toplantısının ardından başkanlar, karşılıklı istişare, ortak akıl, uyum ve dayanışma içerisinde birbirinden önemli belediyecilik hizmetlerini ve yerel yönetimler yasası ile ilgili önemli tespitleri değerlendirmek üzere toplantı yaptılar.

AK Parti Yerel Yönetimler Başkanlığı İstişare Toplantısı, basına kapalı devam etti.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu Davut Güleç Kimdir ?

Göz Atabilirsiniz.

MHP il ve Kayseri Birleşik Kafkasya Derneği Başkanlarından Çağan’a ziyaret

KAYSERİ YOZGATLILAR FEDERASYONU BAŞKAN ÇAĞAN’A BİRLEŞİK KAFKASYA DERNEĞİ VE MHP İL YÖNETİMİNDEN TEBRİK ZİYARETİ MHP …