Afet bölgelerine destek, su zirvesi, zabıta esnaf denetimi

MUĞLA’DA ORMAN YANGININA GİTTİLER, YANGIN ÇIKAN 3 KATLI BİNAYI SÖNDÜRDÜLER

Kayseri Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’na bağlı ekipler, orman yangınını söndürmek için gittikleri Muğla’da, yol üzerinde karşılaştıkları 3 katlı bir iş yerinde çıkan yangını söndürdü.

Muğla’nın Fethiye ilçesine takviye amaçlı giden Kayseri Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’na bağlı ekipler, bölgede kriz masasına ulaşmak üzereyken yol üzerinde bir iş yerinde yoğun dumanların yükseldiğini fark etti.

Muğla Fethiye ilçesi Kaşyaka Mahallesi Mustafa Pekin Caddesi’nde tekstil atölyesi olduğu öğrenilen 3 katlı binada tiner ve boyaların tutuşması nedeniyle başlayan yangına müdahale eden Kayseri İtfaiyesi, Muğla İtfaiyesi ekipleri ile kısa sürede yangını söndürdü.

Merdiven aracılığıyla çatıdan da müdahale eden ekipler, yangını kontrol altına alırken, soğutma işlemleri devam ediyor. Bina yangın sonrası kullanılamaz hale geldi.

Kayseri itfaiyesinin yangına ilk müdahalesi ve yangını söndürmek için canla başla mücadele vermesi amatör kameralara yansıdı.

KAYSERİ OSB’NİN KOCA YUSUF’U MUĞLA’DA

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan, farklı illerimizde başlayan ve yer yer etkili olan orman yangınlarının milletimizin her ferdinin ciğerini yaktığını söyledi. Başkan Nursaçan, Muğla’daki yangın bölgesine Kayseri OSB’nin en etkili araçlarından Koca Yusuf’u gönderdiklerini kaydetti.

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan, 24 ton su kapasitesine sahip, sadece Kayseri’nin değil ülkemizin en etkili itfaiye araçlarından olan Koca Yusuf’un Muğla’ya ulaşarak görevine başladığını belirtti. Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin itfaiye araçlarıyla birlikte Muğla’ya giden Koca Yusuf’un 8X4 çekerli ve her türlü arazi koşullarına uygun bir araç olduğunu dile getiren Tahir Nursaçan, “Gücü ve etkisi nedeniyle Koca Yusuf adını verdiğimiz itfaiye aracımız 24 bin litre su, 600 litre köpük kapasitesine sahip bir aracımız. Su kapasitesi ile normal 4 itfaiye aracının etkisine sahip. İçişleri Bakanlığımız bünyesindeki Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile koordineli bir şekilde Muğla’nın Marmaris ilçesine gönderdiğimiz aracımızın yangınla mücadelede önemli fayda sağlayacağına inanıyorum ve ekiplerimizin şahsında ülkemizdeki yangınların söndürülmesi için gayret gösteren itfaiyecilerimize kolaylıklar diliyorum” dedi.

Kayseri OSB Başkanı Nursaçan, Koca Yusuf’un Muğla’nın Marmaris ilçesine yola çıktığını ve Fethiye’den geçerken bir yangına müdahale ettiğini de kaydetti. Başkan Nursaçan, Kayseri OSB itfaiyesi olarak hafta sonu Yahyalı’da meydana gelen yangının söndürülmesi için de ekip gönderdiklerini sözlerine ekledi.

KAYSERİ İTFAİYESİ’NDEN BU KEZ MARMARİS’E 5 ARAÇ, 15 PERSONEL İLE DESTEK

Kayseri Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı’na bağlı 5 araç ve 15 personel, Muğla’nın Marmaris bölgesinde devam eden yangınların söndürülmesine destek için yola çıktı. Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, “Cennet vatanımızın her köşesine birlikte yetişeceğiz” dedi.

Ülke genelinde birçok noktada çıkan orman yangınları ile cansiparane bir şekilde mücadele edilirken, Yahyalı ilçesinde meydana gelen yangına başarıyla müdahale eden Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’na bağlı kahraman itfaiye erleri, terleri soğumadan Antalya ve Marmaris’te devam eden yangınların söndürülmesi için takviye olarak gitti.

BİR EKİP ANTALYA’YA DESTEK VERİYOR

İtfaiye Daire Başkanlığı’na bağlı 2 yangın söndürme ve kurtarma aracı ile 8 personel, 31 Temmuz akşamı Antalya’ya gitmişti. Ekipler, kentte Gündoğmuş İlçesi Umutlu Orman Köyü’nde görevlerini sürdürüp, yangınlara canla başla müdahale ediyor.

DİĞER EKİP MARMARİS’E GİTTİ

Antalya Manavgat’ta meydana gelen yangına gönderilen ekibin ardından Kayseri Büyükşehir itfaiyesinden bir grup da 2 Ağustos itibariyle Muğla’ya yola çıktı. Muğla’nın Marmaris ilçesinde devam eden yangınları söndürme çalışmalarına takviye için 5 araç ve 15 personel, bölgeye hareket etti. Marmaris ekibi, mesai arkadaşları tarafından uğurlandı.

“BİRLİKTE YETİŞECEĞİZ”

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Çok zor görev üstlenen kahraman itfaiye erlerimize kolaylıklar diliyorum. Cennet vatanımızın her köşesine birlikte yetişeceğiz. Birlik, beraberlik ve dayanışma içerisinde yaralarımızı saracağız. Bu zorlu süreci hep birlikte atlatacağız. Allah devletimize, milletimize zeval vermesin. Rabbim ülke genelinde yangınlarla mücadele eden tüm kahramanlarımızın yardımcıları olsun, ayaklarına taş değdirmesin” diye konuştu.

Ülke genelinde yaşanan orman yangını ile ilgili tekrar geçmiş olsun dileklerini ileten Başkan Büyükkılıç, yangında hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diledi.

“AFET BÖLGELERİYLE ARAMIZDA YARDIM KÖPRÜSÜ KURMAYI HEDEFLİYORUZ”

Türkiye’nin dört bir yanından çıkan orman yangınları güney illerimizde yoğunlaşıyor. Yangının yerleşim birimlerini tehdit etmesiyle seferberlik havası oluştu. Afet bölgesi ilan edilen ilçelerimizde yardım malzemelerinin yerine ulaşması için ellerinden geleni yapacaklarını belirten GKN Kargo’nun Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Akyürek, “Afet bölgelerinde belediyelerin duyurduğu acil ihtiyaçları ulaştırmak için tüm araçlarımızı seferber etme kararı aldık. Acil ihtiyaçları, afet bölgesine ulaştırmak isteyen vatandaşlarımız bizlerle iletişime geçebilirler, ücretsiz olarak taşıyacağız. Ayrıca talep edilen 5 kamyon su ve elimizde bulunan soğutucu araçları Bodrum ve Marmaris’e doğru yola çıkardık. Herkesi elini taşın altına koymaya çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Türkiye yurdun dört bir yanında başlayan yangınlarla mücadele ediyor. Güney illerimizde yoğunlaşan ve bir haftayı aşkın bir süredir devam eden yangınlarda binlerce hektarlık ormanlık alan kül oldu, yerleşim birimleri boşaltıldı, 8 vatandaşımız hayatını kaybetti.

Afet bölgelerinde en önemli ihtiyaçlardan birinin lojistik olduğunu vurgulayan GKN Kargo’nun Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Akyürek, “Toplanan yardımların doğru zamanda doğru yere ulaştırılmasının önemini biliyor ve elimizi taşın altına koyuyoruz. Afet bölgesindeki belediyelerimizin yayınladığı ihtiyaç listesini ulaştırmak isteyen vatandaşlarımızı bizlerle iletişime geçmeye davet ediyoruz” dedi.

“5 KAMYON DOLUSU SU VE 5 SOĞUTUCU ARACI YOLA ÇIKARDIK”

“Elimizdeki 65 aracın tamamını bu iş için ayırmaya hazırız” diyen Gökhan Akyürek, “Acil ihtiyaç olarak belirtilen 5 kamyon dolusu suyu ve bünyemizde bulunan 5 soğutucu aracı 2 Ağustos günü Marmaris ve Bodrum’a doğru yola çıkardık. Bugün daha fazlasını yollamaya hazırız. Vatandaşlarımıza çağrımızdır; bizler elimizden gelen yardımı toparlayarak gönderiyoruz. Belediyelerin ihtiyaç listelerini takip ederek bizlere ulaşabilirler afet bölgelerine yardım köprüsü oluşturabiliriz” ifadelerini kullandı.

GKN KARGOYA NASIL ULAŞACAKSINIZ?

Toplu gönderimlerin lojistik sorunlarını ortadan kaldıracağını ifade eden Akyürek, “Toplu gönderimler için bizlere 444 10 63 numaraları iletişim adresinden ulaşabilirler. Tüm aramalara yanıt verebilmek için çağrı merkezi çalışanlarımızın sayısını arttırdık. Yardımlar toplandıkça giden bir kamyon olsa bile göndereceğiz, hedefimiz tüm araçlarımızı doldurmak, aralıksız gidip-gelen bir yardım köprüsü oluşturmak” diyerek sözlerini sonlandırdı.

BÜYÜKŞEHİR ZABITASI’NDAN SAHABİYE’DE ESNAF DENETİMİ

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı ekipleri, İl Emniyet Müdürlüğü ve Kocasinan Zabıta Müdürlüğü’ne bağlı ekipler ile birlikte Sahabiye Mahallesi’nde faaliyet gösteren esnaflara ve iş yerlerine yönelik denetim gerçekleştirdi.

Kayseri’deki vatandaşların huzuru ve güvenliği için çalışmalarını aralıksız sürdüren Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı ekipleri Kocasinan ilçesi Sahabiye Mahallesi’nde denetim yaptı.

RUHSATSIZ İŞYERLERİNE ZABITA İHBARNAMELERİ

Zabıta ekipleri, ruhsatsız olarak faaliyet gösteren iş yerlerine, bağlı bulundukları ilçe belediyesinden iş yeri açma ve çalıştırma ruhsatı almaları için zabıta ihbarnameleri düzenledi.

YAYA YOLUNU İŞGAL EDEN ESNAF UYARILDI

Ayrıca yapılan denetimlerde zabıta ekipleri tarafından, yaya yoluna satışa sunmuş oldukları ürünleri çıkartarak yayaların gidiş gelişine engel olan iş yerleri uyarılarak yaya yollarına çıkartmış oldukları ürünler yaya yolundan kaldırtıldı.

Kayseri’nin birçok yerinde özverili çalışmalarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı ekipleri, denetimlerine geniş kapsamlı olarak her alanda devam edecek.

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’TAN BU KEZ DE “SU” ZİRVESİ

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, karayollarına yönelik şehri ilgilendiren toplantıdan sonra bu kez de Devlet Su İşleri (DSİ) Bölge Müdürü Okan Bal ve ekibi ile toplantı yaparak “su” konusunu tüm boyutlarıyla masaya yatırdı. Başkan Büyükkılıç, desteklerinden dolayı Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız’a teşekkür etti.

Başkanlık Toplantı Salonu’nda Büyükkılıç’ın başkanlığında gerçekleşen toplantıda, DSİ Bölge Müdürü Okan Bal ve Strateji Baş Mühendisi Zeynep Yağmur tarafından sunum yapıldı. Bölge Müdürü Bal, Büyükkılıç’a kentte ve bölgede yapılan ve yapılacak olan hizmetler ile ilgili detaylı bilgi verdi.

Toplantı sonrası açıklamalarda bulunan Başkan Büyükkılıç, “En önemli yatırımcı kuruluşlarımızdan birisi olan, yapılan çalışmaları ile Türkiye’mizin gururu olan Devlet Su İşlerimizin Kayseri Bölge Müdürlüğü marifetiyle şehrimizde ve bölgemizde yapılan, yapılacak olan ve yapılması gereken çalışmalar ile ilgili bölge müdürümüzden detaylı bilgi aldık. Kendisine ve ekibine teşekkür ediyorum” dedi.

“İNŞALLAH İŞBİRLİĞİMİZ DEVAM EDECEK”

Büyükkılıç, DSİ ile işbirliğinin devam edeceğini ifade ederek, şunları kaydetti:

“Amacımız şehrimizin su konusundaki yatırımlarını, ihtiyaçlarını makul ölçüler içerisinde kısa zamanda çözme yönünde irade göstermek niyetiyle, hem KASKİ’mizle hem Büyükşehir Belediyemiz ile işbirliği içerisinde çalışmalar yapmak. Ankara boyutuyla ilgili de siyasi iradenin devreye girmesi gereken konum ve durumlarda gerekli çalışmalar sağlama yönünde milletvekillerimizle, bakanlarımızla görüşmek suretiyle, çalışmalara destek olmak amacıyla yaptığımız değerlendirme toplantısını sonuçlandırmış olduk. İnşallah işbirliğimiz devam edecek. Hep beraber bereketini yaşayacağız. Değerli müdürümüzü tebrik ediyorum, maşallah ayrılan ödenekleri zamanında ve yerli yerince neredeyse tamamına yakınını değerlendirmiş.”

BÜYÜKKILIÇ’TAN BAKANLARA, BÜROKRATLARA TEŞEKKÜR

Yapılması gereken işler olduğunu, istişare ederek yol haritasını belirleyeceklerini vurgulayan Büyükkılıç, yapılan çalışmaların şehre hayırlı uğurlu olmasını diledi.

Başkan Büyükkılıç, dayanışmanın en güzel örneklerini sergilediklerini belirterek, konuşmasında “Bölgemizde uyum kültürü içerisinde değerli müdürümüzle yaptığımız çalışmalara en büyük desteği veren Değerli Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli başta olmak üzere, bakan yardımcımıza, genel müdürümüze, Ankara’daki üst düzey bürokratlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Birlikte dayanışmanın en güzel örneklerini sergileyerek pozitif sinerji oluşturarak Kayseri’mize hizmet etmeye çalışıyoruz. Ne zaman talebimiz olsa, ne zaman bir çalışma ile beklentimiz olsa bu konuda bakanlarımız bizleri yalnız bırakmıyor, elimizi boş çevirmiyor, teşekkür ediyor, sağ olsunlar, var olsunlar diyorum” ifadelerini kullandı.

Büyükkılıç’ın başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya DSİ Bölge Müdürü Okan Bal ve ekibinin yanı sıra Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hüseyin Beyhan, Genel Sekreter Yardımcıları Hamdi Elcuman ve Bayar Özsoy, KASKİ Genel Müdürü Özgür Özdemir ve ilgili daire başkanları da katıldı.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu Davut Güleç Kimdir ?

Göz Atabilirsiniz.

Kayseri Şehidini son yolculuğuna uğurladı

İdlib’te gerginliği azaltma bölgesi’nde Şehit düşen 47.Komando Tugayı 4. Komando Taburu 2. Komando Taburunda görevli …