AB insan hakları kısa film yarışması ve Dörtyol’a hibe hastane

11. AB İNSAN HAKLARI KISA FİLM YARIŞMASI ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU! İnsan hakları, toplumsal cinsiyet eşitliği ve iklim krizi kategorilerinde yapılan 88 başvuru arasından seçilen filmlerin yönetmenleri Ankara’da düzenlenen törende ödüllerini aldı.  İnsan hakları alanında birincilik ödülü Larva adlı filmiyle Volkan Güney Eker’in oldu.  Bu yıl pandemi nedeniyle çevrimiçi düzenlenen 11. AB İnsan Hakları Film Günleri de 10 Aralık İnsan Hakları Günü’nde başladı. AB Delegasyonu, daha önceki yıllarda olduğu gibi, reddedilemez ve devredilemez insan haklarına dair söyleyeceklerini sinemayla aktaran başvuru sahiplerini yarışmaya davet etti. 88 filmin katıldığı Kısa Film Yarışması’nın ödülleri 10 Aralık günü Ankarada, pandemi koşulları gözetilerek düzenlenen bir törenle sahiplerini buldu. Bu yılın jüri üyeleri Alin Taşçıyan, Prof. Alev İdrisoğlu, Avukat Özlem Yılmaz, Mert Fırat ve Selçuk Tepeli kazananları belirledi. İnsan hakları dalında Volkan Güney Eker, “Larva” filmiyle birincilik, Enis Manaz, “Le Periple d’Abella” filmiyle ikincilik, Kenan Çelik ile Enes Oruç, “Cihane Çöpe” adlı filmleriyle üçüncülük ödülüne değer görüldüler. Bu dalda Ekin Çuhadar ile Hemra Nida’ya “Pandemide Roman Kadın Olmak” filmiyle mansiyon ödülü verildi.  Toplumsal cinsiyet eşitliği ve iklim krizi kategorilerinde de İklim krizi kategorisinde Cihan Emre Zengin “2-0” adlı filmle, cinsiyet eşitliği kategorisinde de Şeref Akçay “Mokita” adlı filmle ödüle hak kazandılar. Tören Delegasyonun Youtube kanalı üzerinden de yayınlandı. VE SIRADA 11. AB İNSAN HAKLARI FİLM GÜNLERİ !

AB İnsan Hakları Film Günleri, 2011 yılından bugüne Türkiyenin çeşitli kentlerinde Avrupa filmlerini izleyicilerle ücretsiz olarak buluşturuyor.  Etkinlik bu yıl 10-19 Aralık tarihleri arasında, pandemi sebebiyle çevrimiçi olarak gerçekleştiriliyor. Film Günlerinde kısa ve uzun metrajlı, uluslararası ödüllü, toplam 28 Avrupa filmi gösterimde.  Tüm filmler Türkçe ve İngilizce altyazılı ve ayrıntılı Türkçe altyazılı olarak gösteriliyor. Film günleri sadece film gösterimleri ile kalmıyor; bunun ötesinde, izleyicileri söyleşiler aracılığıyla yönetmenlerle de buluşturuyor.Bu yılki film seçkisi, en acil sorun olan iklim krizi, kadının toplumdaki konumu, toplumsal cinsiyet eşitliği, siyasi temsil ve ifade özgürlüğünden, eğitim hakkı, sağlık hizmetlerine erişim hakkı, göç ve kültürel diyaloğa uzanan çeşitli temaları içeriyor; hatta gelecekte yapay zekânın rolü üzerine düşünmeye çağırıyor. AB Türkiye Delegasyonu, belgesel, yarı belgesel, kurgu, animasyon ve stop-motiongibi çeşitli tür ve tekniklerdeki bu filmlerin herkes için ufuk açıcı ve ilham verici olmasını umuyor.

AB’nin 40 milyon euro desteğiyle Hatay-Dörtyol’a 250 yataklı devlet hastanesi inşa ediliyorAvrupa Birliği’nin finanse ettigi ve Fransız Kalkınma Ajansı ve Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü’nün yönetiminde inşa edilen Hatay’in Dörtyol ilcesindeki yeni Devlet Hastanesi 2022 başında açılıyor.

Hastane, artan nüfus ve göç hareketiyle birlikte bölgede artan sağlık hizmetleri ihtiyacına cevap verecek. Hastane ayrıca depreme dayanaklı bir yapıda inşa edildi. Ek olarak kadin dostu olmasi özelliğiyle de one çıkıyor; anne oteli, özel doğum ve bakım odaları, hamile ve anne eğitimleri ve çocuk oyun alanları gibi hizmetler bulunuyor.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı, Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut konuyla ilgili şunları söyledi:

“Günde 6 bin hastaya hizmet verecek 250 yataklı son derece modern bir hastaneyi Hatay-Dörtyol’da tamamlamak üzereyiz. Hem yerel halka, hem de insani krizlerden kaçan insanlara sağlık ile ilgili geniş bir hizmet sağlamış oluyoruz.

Halen yürürlükte olan program ile sağlık alanında 780 milyon Avroluk bir kaynak finansman sağlamış durumdayız ve bu kaynak sayesinde insani krizlerden kaçan gruplara yönelik 177’den fazla sağlık merkezi ile 430 ambulansı da hizmete sunmuş durumdayız.

Bunların dışında, sözünü ettiğimiz yeni Dörtyol Devlet Hastanesi’nin yapımının yanında benzer şekilde Kilis’te de bir başka hastane inşaatını başka bir finans kuruluşuyla tamamlamaktayız.

Bu vesileyle, iş birlikleri için Fransız Kalkınma Ajansı ve Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı ile ilgili kurum ve birimlere teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu Davut Güleç Kimdir ?

Göz Atabilirsiniz.

Suriye’deki Anadolu Kültür Merkezleri normalleşmeye katkı sağlıyor

Suriye’de terörden arındırılmış Azez, Afrin, El bab ve Cerablus’ta açılan Anadolu Kültür Merkezleri Suriyelilere normalleşme …