AB, hakim ve savcı adaylarının staj verimliliğine destek veriyor

Hakim ve savcı adaylarına yönelik Avrupa standartlarında bir staj programının oluşturulmasına destek olan Avrupa Birliği finansmanlı proje 30 Kasım günü Ankara’da tamamlandı. Etkinlik, Adalet Bakanı Yardımcısı Sn. Hasan Yılmaz, İspanya Büyükelçiliği Misyon Şefi Yardımcısı, Sn. Héctor Castaneda ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Sivil Toplum, Temel Haklar, Adalet ve İçişleri Bölüm Başkanı Sn. Alexander Fricke, Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı Mali İşbirliği ve Proje Uygulama Genel Müdürü Sn. Bülent Özcan’ın katılımlarıyla gerçekleşti. Türkiye’de hâkim ve savcı adaylarının hizmet öncesi eğitimi, Adalet Akademisi’nde verilen teorik eğitim ile mahkemelerde geçirilen uygulama odaklı stajyerlik döneminden oluşmaktadır. Adayların eğitimlerinin % 70’ini kapsayan bu staj dönemi, hizmet öncesi eğitimin en büyük kısmını oluşturmaktadır. Proje, adayların mahkemelerdeki mesleki becerilerini geliştirmek ve hâkim ve savcı olarak atandıktan sonra kararlarını objektif, tarafsız ve yetkin bir şekilde almalarını hedefliyor.AB’nin 2 milyon Avroluk katkı sağladığı proje, Avrupa standartları ve en iyi uygulamalar doğrultusunda yeni bir staj sistemi kurulmasının ilk adımını attı. Yeni staj modeli, “Mahkeme Koordinatörleri” olarak yeni bir pozisyon tanımladı ve “Mentorluk” sistemini hayata geçirdi. Bu sisteme göre, her staj mahkemesinde, adayların yakinen izlenmesinden sorumlu bir “Mahkeme Koordinatörü” bulunacak, koordinatör mahkeme mentorları (akıl hocalarıyla) ile stajın denetlenmesinden sorumlu olan Adalet Bakanlığı arasında daimi bir irtibat/bağlantı görevini görecek. Koordinatör, staj sırasında ortaya çıkabilecek herhangi bir sorunu çözmek için adaylar dâhil, taraflar ile sürekli iletişim halinde olacak. Mahkemelerdeki “mentorlar” hâkim ve savcı adaylarına mesleğin öğretilmesinden sorumlu olacaktır. Sistem 10 pilot mahkemede uygulandı.Proje kapsamında ayrıca, adayların adaylık süreçleri, gelişimleri yakından takip edilecek. Ayrıca kendilerine yol gösterecek mentorları ile birlikte geçirecekleri nitelikli staj mahkemeleri de tanımlandı. Uygulamanın sonunda, staj mahkemesi hâkim ve savcıları (mentorlar ve koordinatörler) ve müfettişler için staj kılavuzları, adaylar için de karşılamaları gereken yetkinlik ve becerileri belirleyen el kitapçıkları hazırlandı. Hem adaylar hem de mentorlar için tasarlanmış çeşitli eğitim modülleri, Adalet Bakanlığı’nın yaygınlaştırması için hazır hale getirildi.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu Davut Güleç Kimdir ?

Göz Atabilirsiniz.

TÜRK DÜNYASINDAN SÜRPRİZ ‘DOMBRA’LI ZİYARET

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreter Yardımcısı …