Ekonomi, teknoloji, eğitim haberleri (24.01.2024)

DEDEMAN VE ÖZYEĞİN ÜNİVERSİTESİ’NDEN TURİZMLE İÇ MİMARİYİ BULUŞTURAN İŞ BİRLİĞİ

Dedeman Hotels & Resorts International ve Özyeğin Üniversitesi, genç iç mimar adaylarının ilham verici ve yaratıcı fikirlerini turizm sektörüyle buluşturmak amacıyla kapsamlı bir iş birliğine imza attı.

İş birliği kapsamında Özyeğin Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü 4. sınıf öğrencileri; proje oteli olması için talep edilen “Dedeman Palandöken Ski Lodge” otelini, ders programlarıyla eş zamanlı olarak yeniden tasarladı. Turizm sektörüyle iç mimari akademi dünyasını bir araya getirmeyi amaçlayan ve mimarinin sektördeki önemli yerinin altını çizen iş birliğinde Özyeğin Üniversitesi öğrencileri, bir dönem boyunca çalışarak yaratıcılıkta sınır tanımayan tasarımlarını kapsamlı birer proje haline getirdiler.

Projenin Detayları Gençlerle Paylaşıldı

İş birliğinin başlangıç aşaması olarak, projeye dahil olan Özyeğin Üniversitesi öğrencileri ve öğretim üyeleri Park Dedeman Bostancı Otel’de ağırlandı. Markanın üst düzey yöneticileri ve mimarlık ekibi, Dedeman kurumsal kimliği ve standartlarına ilişkin bilgileri içeren sunumlar gerçekleştirerek, Dedeman markasının tasarım yaklaşımlarını öğrencilerle paylaştı. Öğrenciler daha sonra Park Dedeman Bostancı otelinde keşifte bulunarak bu yaklaşımları yerinde inceleme fırsatı da buldu. Dedeman Hotels & Resorts International yöneticileri, Özyeğin Üniversitesi öğrencileri ve öğretim üyeleriyle bir araya gelinen bu keyifli günde, iç mimarinin turizm sektörüne ait dinamikleri ve sektördeki yeri ile önemine de değinildi.

Vize ve Final Jürilerinde Dedeman Yöneticileri de Yer Aldı

İş birliği kapsamında 1. ve 2. vize jürilerinde Dedeman’ın mimari ekip liderleri de yer aldı.

Proje sunumları kapsamında yapılan değerlendirme ve geri bildirimler doğrultusunda projeye dahil olan 28 öğrenci, çalışmaları üzerinde gerekli düzenlemeleri yaparak 2023 – 2024 güz dönemi final jürisi sunumuna hazırlandılar.

9 Ocak 2023 tarihinde gerçekleşen final jürisinde Dedeman Ailesi’nin dördüncü kuşak temsilcisi ve Dedeman Hotels & Resorts International Yönetim Kurulu Üyesi Murat Özmestçi de yer alarak, proje sunumlarını izledi. Özmestçi daha sonra Dedeman Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rıfat Dedeman’ın sözcülüğündeki teşekkür mektubunu öğrencilere takdim etti.

Final jürisinin ardından uygulamaya uygun görülen bir proje seçilmesi durumunda, çalışmanın fikri mülkiyet hakları satın alınarak seçilen bir Dedeman oteline uygulanacak.

Bir dönem boyunca ders programı dahilinde projeye dahil olan öğrencilere her bir öğrenci için seçili 4 otelde geçerli olacak olan hediyeleri verildi. Öğrenciler, iş birliği ile birlikte turizm sektörünü kapsayan gerçek bir yapıyı tasarlama şansını elde ederken, kariyer hedeflerine yönelik gelecek vaat eden bir girişimde bulunma fırsatına kavuştular.

Virgosol Türkiye’nin En Hızlı Büyüyen Teknoloji Şirketleri Arasında 6. Sırada!

Virgosol % 1,922 büyüme oranıyla 2023 Deloitte Technology Fast 50 Listesi’nde 6. sırada yer alarak Türkiye’nin en hızlı büyüyen teknoloji şirketleri arasında adını bir kez daha duyurdu. Yenilikçi projeleri, müşteri odaklı çözümleri ve sektördeki başarılı konumuyla Virgosol, teknoloji dünyasında fark yaratmaya devam ediyor.

Yazılım ve uygulamalar için performans testi, test otomasyonu, uyumluluk testi, web servis ve API testi, UX/UI testi, manuel test ve kod analizi gibi uçtan uca çözümler sunan Virgosol, düzenlediği eğitimler ve etkinlikler ile de bilişim sektörüne değer katıyor. Sektörüne yenilikçi teknoloji çözümleri sunan Virgosol, Türkiye’nin önde gelen profesyonel danışmanlık ve denetim şirketlerinden Deloitte tarafından her yıl düzenlenen Technology Fast 50 programında büyük bir başarı elde etti. 2023 yılı itibariyle Virgosol, Türkiye’nin en hızlı büyüyen 50 teknoloji şirketi arasında 6. sıraya yerleşti.

Virgosol’un İnovasyon Tutkusu ve Hizmet Anlayışı Teknoloji Fast 50 ile Taçlandı

Virgosol bundan 4 yıl önce fark yaratan yazılım testi hizmetleri sunma hedefiyle Türk yazılım ve bilişim sektörüne adım atmıştı. Yakın geçmişte hizmetlerini ülke sınırlarının dışına taşımaya başlayan ve Almanya’da 2. Şubesini açmaya hazırlanan Virgosol; sektöre getirdiği yenilikçi yaklaşımı, teknolojiye olan güçlü tutkusu, uçtan uca çözüm mimarisi ve kaliteli hizmet anlayışı ile 4 yıl önce çıktığı kurumsal yolculuğunda başarı merdivenlerini tırmanmaya devam ediyor. Kuruluşundan bu yana müşteri odaklı çözümleri, inovatif projeleri ve sektördeki başarılı konumuyla dikkat çeken şirket, Technology Fast 50 Listesi’nde Türkiye’nin en hızlı büyüyen teknoloji şirketleri arasında 6. sıraya yerleşti. Virgosol’un “Fark Yaratmak” mottosu ile bilişim sektörü için geliştirdiği yazılım testi hizmetleri ve çalışma anlayışı Teknoloji Fast 50 listesi ile taçlandırıldı.

Deloitte’in dünya genelindeki etkisi ve sektördeki saygınlığı, Virgosol’un liderlik hedeflerine ulaşma konusundaki azmini desteklerken yazılım ve bilişim dünyasındaki farkını da bir kez daha kanıtladı. Teknoloji Fast 50 listesinde 6. sıraya ulaşmak Virgosol’un geçmişte elde ettiği başarılarının yanı sıra gelecekteki potansiyelinin de bir yansıması olarak kayıtlara geçti.

“Yepyeni Bir Başarıya Daha İmza Atmanın Gururunu Yaşıyoruz!”

Şirket için önemli bir kilometre taşı olan bu anlamlı başarıyla ilgili Virgosol Kurucu CEO’su Özgür Arzu Er “Deloitte Teknoloji Fast 50 listesinde 6. sırada yer alarak yepyeni bir başarıya imza atmanın gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz! 4 yıl önce Türk yazılım ve bilişim sektöründe fark yaratmak hayaliyle çıktığımız bu yolculukta bugün Türkiye’nin en hızlı büyüyen şirketlerinden biriyiz. Bu büyük başarıda emeği geçen tüm değerli çalışma arkadaşlarıma, birlikte değer yarattığımız ve bize inanan iş ortaklarımıza ve müşterilerimize sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Birlikte daha nice büyük başarıları kutlayacağız.” açıklamalarında bulundu.

“Bu Başarıyı Virgosol’un Temellerini Atarken Hedefledik!”

Technology Fast 50 listesine girmenin Virgosol’un henüz kuruluş aşamasındaki hedeflerinden biri olduğunu belirten Virgosol CTO’su Miraç Emektar konuyla ilgili “Deloitte tarafından belirlenen Technology Fast 50 listesinde 6. sırada yer aldığımızı öğrenmek bizi çok mutlu etti. 4 yıl önce değerli ortağım Arzu ile beraber çıktığımız bu yolculukta böyle güzel haberler almak, enerji depoladığımız keyifli molalar oluyor bizim için. Tüm iş ortaklarımızla, bugüne kadar yolu bizimle kesişmiş tüm takım arkadaşlarımızla, güvendiği bir partner olarak bizi seçen tüm müşterilerimizle birlikte en hızlı büyüyen şirketlerden biri olmayı başardıkBu başarıda emeği olan herkese çok teşekkür ederiz.” açıklamalarında bulundu ve çalışmalarına aynı hızla devam edeceklerini açıkladı.

5G ve 6G teknolojileri akıllı şehirlerin geleceğini şekillendirecek Birleşmiş Milletler’in tahminlerine göre 2050 yılında dünya nüfusunun yüzde 68’i şehirlerde yaşayacak. Bu durum şehirleşmenin geleceğinde akıllı şehir vizyonunun önemini daha da artıyor. Şehir yaşamının her anından data toplayan ve bu datalarla şehir yaşamını düzenleyen teknolojiler için maksimum hızda, gecikme olmadan hizmet verebilmek için de 5G ve 6G teknolojileri büyük önem taşıyacak. Şehirler büyüdükçe buradaki operasyon ve hizmetlerin deneyimini iyileştirmek, altyapıları buna göre planlamak gerekiyor. Küresel olarak her hafta 3 milyon kişi şehirlere taşınıyor. Birleşmiş Milletler’in tahminlerine göre 2050 yılında dünya nüfusunun yüzde 68’i şehirlerde yaşayacak. Bu durum şehirlerin teknoloji altyapıların sorunsuz ve hızlı bir şekilde çalışmasının önemini artıracak. 5G ve potansiyel olarak gelişmiş 6G teknolojileri afetlerle mücadeleden iklim sorunlarına, trafikten enerji ve sağlığa kadar akıllı şehirlerin yönetiminde kritik bir rol oynayacak. İşte 5G ve 6G’nin akıllı şehirlerdeki önemli katkıları: [1]

  1. Hızlı İnternet Bağlantısı: 5G ve 6G, akıllı şehir uygulamalarının daha hızlı ve güvenilir bir şekilde çalışmasını sağlar. Büyük miktarda veri, sensörler aracılığıyla toplandığından, hızlı veri iletimi şehir altyapısının daha etkili yönetilmesine yardımcı olacak.
  2. Nesnelerin İnterneti (IoT): 5G ve 6G, milyonlarca cihazın aynı anda bağlanmasına ve iletişim kurmasına olanak tanır. Bu da akıllı trafik, enerji, atık yönetimi gibi çeşitli uygulamaların daha etkili bir şekilde çalışmasına imkân sağlar.
  3. Düşük Gecikme Süresi (Low Latency): 5G ve 6G, düşük gecikme süreleri sağlar. Bu, acil durum müdahaleleri, trafik yönetimi gibi hızlı tepki gerektiren uygulamalar için kritik öneme sahiptir.
  4. Artırılmış Gerçeklik (AR) ve Sanal Gerçeklik (VR): Akıllı şehirlerde AR ve VR gibi gelişmiş teknolojiler, eğitim, turizm, şehir planlama gibi alanlarda kullanılabilir. 5G ve 6G, bu teknolojilerin daha geniş kitlelere daha yüksek kalitede ve gerçek zamanlı olarak sunulmasına yardımcı olabilir.
  5. Analitik Veri İşleme: Akıllı şehirler, büyük miktarda veri üretir. 5G ve 6G, bu veriyi hızlı bir şekilde işleyerek anlamlı bilgilere dönüştürme kapasitesini artırır.

 Akıllı şehir yaklaşımını güçlendirmek ve yaygınlaştırmak için 42 yıldır bilişimin gücünü kullanan SAMPAŞ Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Şekip Karakaya konuyla ilgili şu değerlendirmeleri yapıyor: “Şehirler sadece bugünün dünyasına değil geleceğin dünyasına göre planlanmalıdır. Bu planlama aşamasında akıllı şehir vizyonunun önemi çok büyük. Teknoloji yardımıyla sürekli ve gerçek zamanlı verinin temin edilmesi ve işlenmesi sağlanıyor. Bu noktada 5G ve potansiyel olarak gelişen 6G teknolojilerinin, hızlı ve güvenilir bir dijital altyapı oluşturarak şehirlerin daha sürdürülebilir ve yaşanabilir olmasına katkıda bulunabileceğini düşünüyorum.”

Cisco Networking Academy’den KÜN’e “Lider Üniversite” Ödülü

Cisco Networking Academy tarafından düzenlenen ‘Cisco Networking Academy Türkiye Çalıştayı’nda Kapadokya Üniversitesi (KÜN) “Öğrenci Sayısında Lider Üniversite” olarak ödüllendirildi.

Hızla küreselleşen dünyanın değişimine senkronize olmak, gelişmelerin ardında kalmamak ve uluslararası standartlardan ödün vermemek ilkesi doğrultusunda Cisco Networking Academy ile iş birliği yaparak eğitim programlarını yapılandıran KÜN, Cisco Networking Academy tarafından “Öğrenci Sayısında Lider Üniversite” olarak ödüllendirildi.

Dünyada birçok ülke, kurum ve öğrenci tarafından tercih edilen, Kapadokya Üniversitesinin Bilgisayar Programcılığı, Bilişim Güvenliği Teknolojisi ve Yönetim Bilişim Sistemleri programlarında başlayan Cisco Networking Academy eğitim sistemiyle; birden fazla dilde eğitimlerde yüz yüze ve çevrim içi müfredatı, etkileşimli eğitim araçları, uygulamalı eğitim etkinlikleri ve öğrenciye anında geri bildirim sağlayan çevrim içi değerlendirmeleri birleştiren bir eğitim sistemi olarak sunulmaktadır. Mezunlardan pek çoğu çeşitli sektörlerde başarılı bir ICT kariyerine sahip olan Cisco Networking Academy, eğitim sistemini kurumsal iş birlikleriyle güçlendirerek bugüne kadar 4 milyondan fazla öğrenci yetiştirmiştir.

Dinozorlar, Türkiye’nin ilk holografik eğlence parkı DigiZoo’da hayat buluyor

Türkiye’nin ilk holografik eğlence parkı DigiZoo’da günümüzden ve nesli tükenen dinozorlar, mitolojik unicorn’lar gibi 25’ten fazla canlı türü hologram tekniğiyle gerçeğe dönüşüyor. DigiZoo, gün boyu devam eden atölyeler ile yarı yıl tatilinin tadını çıkaran çocuk ve gençlere bilgi ve eğlencenin teknolojiyle kesiştiği farklı bir deneyim sunuyor.

Öğrenciler eğitim öğretim döneminin ilk yarısını geride bırakarak yorgunluk atarken, ebeveynler çocuklarının tatili hem eğlenceli hem de verimli değerlendirmesi için ilginç ve eğitici etkinlik arayışına girdi. Alışveriş, sanat ve eğlencenin buluşma noktalarından Akasya’da kapılarını açan Katılım Emeklilik DigiZoo, Türkiye’de bir ilk olarak holografik eğlence parkı temasıyla her yaştan ziyaretçiye keyif ve eğlence dolu bir deneyim vadediyor.

Dijital dünyanın son teknolojileriyle donatılan DigiZoo, geçmiş ile gelecek, doğal canlı yaşamı ile insan arasında bilgi ve eğlenceyi birleştiren teknolojik bir köprü kuruyor. Eğlence parkında, son yılların en dikkat çekici yeni teknolojilerinden biri olan hologram tekniği ile 25’ten fazla canlı türü hayat buluyor.

Çocuklar için gün boyu eğlence

Katılım Emeklilik Digizoo; Brifing Odası, Laboratuvar, Avatar Ormanı, Dinozorlar Alanı, Günümüz Doğa Canlıları ve Denizaltı alanı olmak üzere 6 bölümden oluşan sergi alanının yanı sıra etkinlik alanları ve kafesi ile misafirlerini ağırlıyor. Katılım Emeklilik DigiZoo’da ziyaretçiler, zaman yolculuğu temasıyla senaryolaştırılmış bir hikaye üzerinden sadece günümüzde yaşayan değil, nesli tükenen dinozorlar ve tek boynuzlu at (unicorn) gibi mitolojik canlılara da büyüleyici bir atmosfer eşliğinde tanıklık ediyor.

Atölye alanında ise gün boyu çocuklara yönelik bez çanta boyama, ahşap kuş evi boyama, oyun atölyesi, geri dönüşümden oyuncak yapımı, pop-up kart yapımı gibi geniş içerikte beceri gelişim atölyeleri düzenleniyor. Giriş alanında kurulu “Dino ile selfie” ve “animatik köpeği sev/besle” gibi ekranlar özellikle küçükler için eğlenceli anlar yaşatıyor.

Uyumsoft ve Onreon 1,5 trilyon TL’lik e-ticaret sektörü için stratejik iş birliği yaptı

e-Ticaret sektörüne yeni bir soluk getirecek olan iş birliğinde imzalar iki yerli firma arasında atıldı. Uyumsoft ve Onreon 1,5 trilyon TL’lik e-ticaret sektörü için güçlerini birleştirerek, stratejik iş birliği yaptı. İmza törenine Uyumsoft İş Geliştirme Direktörü Turgut Erkaynak ve Onreon CEO’su Ömer Ünsal katıldı ve birlikte yaptıkları değerlendirmede, e-Ticaret yapan firmaların, yerli ve global olan çok kanallı pazaryerlerindeki iş süreçlerini, uçtan uca tek bir panelden bütünleşik bir şekilde yönetebilmeleri için güçlerini birleştirdiklerini açıkladılar.

Ülkemizde e-ticaret yapan 550 bine yakın işletmeden, yaklaşık 425 bini sadece tek bir pazaryeri ile çalışırken, bu sayı birden fazla çoklu pazaryeri ile çalışmaya geldiğinde işletme sayısı ciddi oranda düşüyor. Uyumsoft’un bulut tabanlı ticari yazılımı Girus’un e-ticaret paketini satın alan bir işletme, “Girus Start” veya “Girus Premium” paketlerinden birisini seçerek, e-ticaret yaptığı çok kanallı pazaryerlerindeki işlerini, Onreon platformundan etkin ve kolay bir şekilde yönetecektir.

İki yerli firma olan Uyumsoft ve Onreon iş birliği sayesinde; e-ticaret yapan şirketler, birden fazla pazaryerinde satış yapabilme, iş sürecini tek bir panelden bütünleşik olarak yönetebilme, ölçebilme, karlılığı görebilme, stok yönetimi ve ayrıca Girus Premium paketi ile yurtdışından global pazaryerlerine de girerek e-ihracat yapabilme gibi artı birçok imkana kavuşacaktır.

Girus Premium ile e-ihracatı destekleyen bir çözüm sunuyor

İş birliğini değerlendiren Uyumsoft İş Geliştirme Direktörü Turgut Erkaynak, şunları söyledi: “Çağımız, entegrasyon ve verimlilik çağı olduğu için Onreon ile yaptığımız iş birliğiyle önemli bir değer üreteceğimizi düşünüyoruz ve e-ticaret sektörüne hayırlı olmasını dilerim. Girus ile vereceğimiz e-ticaret paketi sayesinde; pazaryerlerinde faaliyet gösteren işletmeler kolaylıkla, çoklu pazaryerlerini, muhasebe, stok, fiyat, iade, e-fatura gibi tüm süreçlerini tek bir noktadan entegre bir şekilde yöneterek takip edeceklerdir. Girus Start paketinde yurtiçi pazaryerleri bulunurken, Girus Premium paketinde global pazaryerleri entegrasyonu mevcuttur. Özellikle, Uyumsoft olarak Girus Premium ile e-ihracatı destekleyen bir çözüm sunuyoruz.” dedi.

e-ticaret yapan işletmelerde, maliyetler, karlılık ve stok yönetimi büyük önem kazandı

İş birliğini değerlendiren Onreon CEO’su Ömer Ünsal, şunları kaydetti:

“Özellikle son dönemlerde enflasyondaki artış ve kurdaki hareketlilik nedeniyle, e-ticaret yapan şirketler için en büyük problem fiyat yönetimi ve stok yönetimi oldu. E-ticaret yapan işletmelerde, maliyetlerin, karlılıkların ve stokların yönetimi büyük önem kazandı. Uyumsoft’un bulut tabanlı Girus e-ticaret paketi sayesinde, e-ticaret yapan firmalar, maliyetlerini, karlılıklarını ve stok takiplerini güncel verilerle anlık olarak görüyor olacaklardır. Ayrıca, Onreon olarak, Uyumsoft’un e-fatura uygulaması ile entegrasyonumuz da bulunuyor.  Uyumsoft ile yaptığımız iş birliğinin, e-ticaret sektöründe faaliyet gösteren işletmelere ve sektöre hayırlı olmasını dilerim.” dedi.

Uyumsoft geniş ürün ailesi ile hizmet veriyor

Uyumsoft Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri AŞ, 28.’ci yılında 100 binin üzerindeki yerli ve global müşterisinin uçtan uca dijital dönüşümünü sağlıyor. Uyumsoft A.Ş.’nin ürün ailesinde; Girus bulut tabanlı ticari yazılımlar (girusTİCARİ, girusCRM, girusHR, girusBORDRO ürün ailesi; LioX (LioXERP, LioXHR, LioXCRM) ürün ailesi; e-Uyum (e-Fatura, e-Arşiv Fatura, e-SMM, e-Defter, e-İrsaliye ve diğer tüm e-Belgeler) uygulamaları, Banka Bakiyem, uyumYEDEK, uyumİYS dahil 30’u aşkın yazılım ürün ailesi çözümleri bulunuyor.

Onreon çok kanallı e-Ticaret çözümleri sunuyor

Onreon e-Ticaret Çözümleri AŞ, e-Ticaret yapan işletmelere ticari yazılımlardan kargo firmalarına, özel entegratörlerden finans kuruluşlarına kadar her alandaki ihtiyaçlarını tek bir platform üzerinden sunuyor. Sanal mağazalarda satış yapan işletmelerin tüm süreçlerini tek ekrandan gerçekleştirmelerini sağlayan Onreon, bir entegrasyon yazılımıdır. Onreon’un platformu sayesinde, pazaryerleri ve kargo entegrasyonu, stok ve sipariş takibi, ürün düzenleme ve güncelleme, fatura hazırlama, raporlama ve analizler, müşteri talep ve istekleri gibi birçok işlemler, tek bir panelden yapılabiliyor.

Hız Kesmeyen BYD, Şarj Edilebilir Hibrit BYD SEAL U DM-i Modelini Avrupa’dan Önce Türkiye’de Satışa Sunacak

Dünyanın lider elektrikli araç üreticisi BYD (Build Your Dreams), yeni SUV’u BYD SEAL U modelini tanıttı. Avrupa’da hızla büyümeye devam eden ve Türkiye faaliyetlerini genişleten BYD, 2024’ün ikinci çeyreğinden itibaren BYD SEAL U modelinin şarj edilebilir hibrit versiyonunu ülkemizde satışa sunmaya hazırlanıyor.

BYD, Avrupa’da daha fazla pazarda yer almaya devam ederken aynı zamanda ürün çeşitliliğini artırarak daha fazla kullanıcının BYD deneyimini yaşamasını sağlıyor. BYD’nin son yeniliği ise, D-SUV segmentinde konumlandırılan BYD SEAL U modeli oldu. Tam elektrikli ve şarj edilebilir hibrit versiyonları bulunan BYD SEAL U, pratikliği, konforlu sürüşü ve geniş yaşam alanını, estetik tasarım ve yüksek donanım özellikleriyle kombine ediyor. BYD SEAL U aynı zamanda yüksek malzeme kalitesi ve gelişmiş teknolojik özellikleriyle premium SUV dünyasına yeni bir soluk getiriyor.

Şarj edilebilir hibrit ile yüksek sürüş menzili ve düşük tüketim

Avrupa’da ilk kez Türkiye’de satışa sunulacak olan şarj edilebilir hibrit BYD SEAL U DM-i, ismini “Akıllı Çift Motor/Dual Motor-intelligent” teknolojisinden alıyor. Yüksek performansı, konforlu sürüşü ve rahat kullanımıyla birlikte yüzde 100 elektrikli dünyasını geleneksel dünyayla bir araya getiren BYD SEAL U DM-i, dört silindirli 72kW’lık 1.5 litrelik benzinli motoru, 145 kW’lık elektrikli motorla buluşturuyor. BYD SEAL U DM-i, hibrit motorunu ise otomatik şanzımanla eşleştiriyor. 18.3 kWsa Blade Batarya’ya sahip olan BYD SEAL U DM-i, şarj edildiğinde WLTP ölçümlerine göre ortalama 80 kilometrelik elektrikli menzili sunuyor. Bu menzil şehir içerisinde 110 kilometreye kadar çıkıyor. Aracın kombine olarak menzilinin 1080 kilometre olması, şarj edilebilir hibrit BYD SEAL U modelini gerçek ve konforlu bir uzun yol otomobili yapıyor. BYD SEAL U DM-i’nin bataryası, 18 kW DC hızlı şarjı destekliyor olması rakiplerinden ayrışmasını sağlıyor.

Yeni model, dinamik performansıyla da dikkat çekiyor. 0-100 km/s hızlanmasını 9.1 saniyede tamamlayan araç, 170 km/s maksimum hıza çıkabiliyor. Bununla birlikte BYD SEAL U DM-i, WLTP normlarında 0.9 lt/100 km tüketim ortalamasıyla da dikkat çekiyor.

Her detayıyla dinamikliği yansıtan bir SUV

BYD SEAL Sedan ve BYD DOLPHIN gibi markanın ‘Okyanus Estetiği’ tasarım dilini taşıyan SUV BYD SEAL U, her açıdan dikkat çekici ve dinamik görünüyor.

Yeni model, akıcı çizgilere sahip X şeklinde ön kısmı ile ilk bakışta farklı olduğunu belli ediyor. Aracın ön tamponuna ve kaputuna estetik bir şekilde yerleştirilen U şekilli farlar, markanın tasarım kimliğini yansıtıyor.

Dengeli oranlara sahip akıcı tasarım, güçlü omuz hatları ve şık tavan çizgisiyle arka bölüme kadar uzanıyor. Arka tasarım aracın geniş gövdesinin altını çizerken arka LED ışıklandırmalar ‘Okyanus Estetiği’ tasarım diline atıfta bulunarak su damlasından ilham alıyor.

BYD SEAL U, mükemmel pratikliğe sahip konforlu bir aile otomobili olarak öne çıkarak şıklığı ve kolay kullanımı bir arada sunuyor. D-SUV modeli, 4.775 mm uzunluğa, 1.890 mm genişliğe ve 1.670 mm yüksekliğe sahip. 2.765 mm aks aralığı ve düz zemin tasarımı sayesinde arka yolcular için bol miktarda diz mesafesi sunan BYD SEAL U, bu ölçüleriyle birçok 7 koltuklu modelden dahi daha uzun ve geniş olmasıyla dikkat çekiyor. Pratikliği artırmak adına, 60:40 oranında katlanan arka koltuklarla bagaj hacmi 552 litreden 1.440 litreye kadar genişletilebiliyor.

Premium kokpit deneyimi

BYD SEAL U, kabinin modern ve zarif bir tasarım sunuyor. Aracın içerisinde şık detaylar, yüksek kaliteli malzemeler ve renkli ambiyans aydınlatmaları dikkat çekiyor. Okyanustan ilham alan tasarım temasına uygun olarak kristal vites kontrolü dikkat çekerken araç içerisinde birçok noktada vegan deriye yer verildi.

BYD SEAL U’nun içindeki konfor ve rahatlık, standart olarak elektrikli çoklu ayarlanabilir, ısıtmalı ve havalandırmalı geniş ön koltuklar, çift kablosuz telefon şarj istasyonu, ısıtmalı direksiyon, ön cama yansıyan göstergeler ve elektrikli bagaj kapağıyla daha da ileriye taşınıyor. Araç içerisindeki iki büyük dijital ekran, markanın yüksek teknolojili DNA’sını yansıtıyor. Çok sayıda donanım ve akıllı teknolojinin yanı sıra standart olarak yüksek teknolojik özelliklere sahip olan BYD SEAL U, segmentinde farklı bir noktada yer alıyor. Akıllı Kokpit Sistemi’ne sahip BYD, 15.6 inç elektrikli dönebilir multimedya ekranına sahip. Bu ekran araçtakilerin tercihine göre yatay veya dikey formatta kullanılabiliyor. Bununla birlikte birçok bilginin yer aldığı 12.3 inç’lik sürücü göstergesi ise, kolay kullanımı ve rahat okunabilmesiyle dikkat çekiyor.

Gelişmiş güvenlik özellikleri

BYD SEAL U, tüm BYD modellerinde olduğu gibi, pasif ve aktif güvenlik için yüksek standartlar sunuyor. Sınıfındaki en güvenli araçlardan biri olacak şekilde tasarlanan araç, güçlü gövdesi, sağlam şasi dinamikleri ve çok bağlantılı arka süspansiyonu ile güvenli bir yol tutuş karakteristiği de sağlıyor.

BYD SEAL U modeli birçok gelişmiş sürücü destek sistemi (ADAS) ile donatıldı. Ön Çarpışma Uyarı Sistemi, Otomatik Acil Durum Frenleme Sistemi, Adaptif Hız Sabitleyici, Arka Çarpışma Uyarı Sistemi, Şerit Takip Asistanı, Şerit Değiştirme Asistanı, Trafik İşareti Tanıma Özelliği ve Akıllı Hız Sınırı Kontrolü gibi birçok sistem bir arada sunuluyor.

Pfizer Türkiye Temel Sağlık (Aşı ve Dahili Uzmanlıklar) Kategori Lideri Ayşe Nur Hananel oldu2003 yılında Pfizer Türkiye ailesine Yeni Ürün Geliştirme Departmanı bünyesinde Yönetici Adayı (MT) olarak katılan Ayşe Nur Hananel, Pfizer Türkiye Temel Sağlık (Aşı ve Dahili Uzmanlıklar) Kategori Lideri olarak atandı. Ayşe Nur Hananel, 2003 yılında Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olmasının ardından aynı yıl Pfizer Türkiye’ye Yeni Ürün Geliştirme Departmanı bünyesine Yönetici Adayı (MT) olarak katıldı. 2005’te Ürün Müdürü olarak atanan, 2006-2008 yılları arasında Avrupa Ürün Müdürü olarak Almanya’da ve İngiltere’de çalışan Ayşe Nur Hananel, 2008’de Kıdemli Ürün Müdürü, 2010’da İş Geliştirme Proje Lideri, 2011’de ise İş Geliştirme Müdürü olarak görev aldı. 2013 yılında Nadir Hastalıklar Avrupa Gelişen Pazarlar Bölgesel Terapötik Alan Lideri olarak atanan Ayşe Nur Hananel, 2015-2018 yılları arasında Orta Doğu & Avrupa Bölgesi Nadir Hastalıklar Kıdemli Pazarlama Direktörü olarak görev yaptı. 2017’den itibaren sorumluluklarına ek olarak Nadir Hastalıklar Kafkaslar ve Orta Asya Bölgesi İş Birimi Lideri görevini üstlenen Hananel, 2018 yılından Mart 2023’e dek Türkiye Nadir Hastalıklar İş Birimi Lideri olarak çalıştı. Ayşe Nur Hananel, yeni organizasyon yapılanması kapsamında, Aralık 2023’e dek üstlendiği Pfizer Türkiye Aşı Kategori Liderliği görevini genişleterek Temel Sağlık (Aşı ve Dahili Uzmanlıklar) Kategori Lideri oldu.

Serhan Tunca TCL Communication Orta Doğu ve Türkiye Bölge Direktörü olarak atandı Teknoloji alanında 20 yıla yakın deneyiminin yanı sıra satış, kanal yönetimi, iş geliştirme ve stratejik ilişki yönetimi gibi alanlarda da uzmanlığa sahip olan TCL Communication Türkiye Ülke Müdürü Serhan Tunca, TCL Communication Orta Doğu ve Türkiye Bölge Direktörü görevine getirildi. Öncü tüketici elektroniği şirketlerinin satış, pazarlama, operasyon ve dağıtım alanlarında 20 yıla yakın   tecrübeye sahip TCL Communication Türkiye Ülke Müdürü Serhan Tunca, TCL Communication Orta Doğu ve Türkiye Bölge Direktörü görevine atandı. Tunca bu yeni süreçte Türkiye’nin yanı sıra Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan’ın da aralarında yer aldığı toplam 17 ülkeden sorumlu olacak. Türkiye, bölgede önemli ve güçlü bir ülke olması sebebiyle tüm bölgenin yönetimi açısından merkez konumda yer alacak. İstanbul Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde eğitimini tamamlayan Tunca, 2004 yılında başladığı kariyer yolculuğunda aralarında global mobil teknoloji şirketlerinin de bulunduğu uluslararası tüketici elektroniği şirketlerinde satış, kanal yönetimi, iş geliştirme, stratejik ilişki yönetimi, ülke ve bölge düzeyinde kilit müşteri yönetiminin de bulunduğu birçok alanda deneyim sahibi olup TCL Communication’a 2016 yılında katıldı. Tunca, 2020 yılından bu yana TCL Communication Türkiye Ülke Müdürlüğü görevini yürütüyordu.

ANKARA ULAŞIMINI RAHATLATACAK İLK ADIM ATILDI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Cumhur İttifakı Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Turgut Altınok ile görüşmesi sonrası yaptığı resmi sosyal medya paylaşımında, “Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Türkiye Yüzyılı’na yakışan vazifelere imza atacağız” dedi.

Bakan Uraloğlu, AK Parti Ankara Seçim Koordinasyon Merkezi’nde AK Parti’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Turgut Altınok ile bir araya geldi. Görüşmede Ankara’nın hâlihazırdaki ulaşım ve planlanan yeni raylı sistem projeleri fotobloklar ile anlatılarak istişare edildi.

TÜRKİYE YÜZYILI’NA YAKIŞAN VAZİFELERE İMZA ATACAĞIZ

Bakan Uraloğlu resmi sosyal medya hesaplarından görüşmeye ilişkin yaptığı paylaşımda, “Ülkemizin kalbi Ankara’nın AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sayın Turgut Altınok ile bir araya geldik. Görüşmemiz de başkentimize ait hâlihazırda yer alan ulaşım ve planladığımız raylı sistem projelerini istişare ettik. Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde Türkiye Yüzyılı’na yakışan vazifelere imza atacağız.” ifadelerine yer verdi.

‘DOĞU AKDENİZ GEMİ TRAFİK HİZMETLERİ SİSTEMİ PROJESİ’NDE İMZALAR ATILDI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, “Doğu Akdeniz Gemi Trafik Hizmetleri Sistemi Kurulumu Projesi’ ile Doğu Akdeniz’de etkinliğimizi arttıracak, Mavi Vatanımızda çıkarlarımızı koruyacak, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti çevre denizleri ve ülkemiz arasındaki deniz alanında tüm deniz trafiğini izleyebileceğiz” dedi.

Uraloğlu, JW Marriott Otel’de düzenlenen, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Ünal Üstel ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı’nın da katılımıyla Doğu Akdeniz Gemi Trafik Hizmetleri Sistemi Kurulumu Projesi İmza Töreni’ne katıldı. Törende iki ülke arasında proje için imzalar atıldı.

Törende konuşan, Uraloğlu, son 22 yılda denizcilik sektöründe çok önemli atılımların yapıldığına işaret ederek, “2002’de Türk sahipli deniz ticaret filosu 8,9 milyon detveyt ton ile dünyada 17. sıradayken bugün 45,7 milyon detveyt ton ile 12. sıradadır. Türk Bayraklı gemilerimiz denizcilik alanında dünyanın en prestijli denetim rejimi olan Paris Memorandumunda 2008’den bu yana beyaz listededir ve bugün Türk Bayrağı, denizcilik sektöründe dünyanın en prestijli bayrakları arasında yer almaktadır.” değerlendirmesinde bulundu.

Yat liman kapasitenin 25 binin üzerine çıkarıldığına dikkati çeken Uraloğlu, ülke limanlarına uğrayan kruvaziyer gemi sayısının da geçen yılın bir önceki yıla kıyasla yüzde 20 artışla 1192’ye, kruvaziyer yolcu sayısının ise yüzde 53 artışla 1 milyon 542 bine yükseldiğini söyledi. Uraloğlu, söz konusu artışın bu yılda devam edeceğini ve 2 milyon yolcuyu aşmayı hedeflediklerini vurguladı.

DENİZCİLİK SEKTÖRÜNDE 6,7 TON YAKIT DESTEĞİ SAĞLANDI

Uraloğlu, denizyolu taşımacılık faaliyetlerini geliştirmek için ÖTV’si sıfıra indirilmiş yakıt uygulamasıyla de denizcilik sektörünü desteklemeye devam ettiklerinin altını çizerek, bu kapsamda 2004’ten bu yana yaklaşık 11,5 milyar lira destek ve 6,7 milyon ton yakıt desteği sağladıklarını aktardı.

Bayrak ayrımı gözetmeksizin Ro-Ro ve Ro-Pax gemilerinin limanlarda ödediği kılavuzluk ve römörkaj ücretlerinin Bakanlıkça karşılanacağını belirten Uraloğlu, “Bu kapsamda verilen ilk teşvikle İzmir-Sete arasında yeni bir Ro-Ro hattı açılmıştır. Açılan bu hatta şu ana kadar yaklaşık 25 milyon lira destek sağlanmış ve 5 bin 361 yük taşıyan araç, kara yolunu kullanmadan ve sınır kapılarımızdaki sıkışıklığı yaşamadan Fransa’dan Avrupa Birliği topraklarına ulaşmıştır.” ifadelerini kullandı.

KKTC İLE DENİZ YOLU TİCARETİNDE ELLEÇLEME MİKTARI 2,45 MİLYON TONA ÇIKTI

Uraloğlu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Türkiye arasında gerçekleşen deniz yolu ticaretine değinerek, “2022’de 1,9 milyon ton olan yük elleçleme miktarı 2023 sonu itibariyle yüzde 29 artışla 2,45 milyon tona yükselmiştir. Araç taşımacılığında 2022’de 68 bin 300 araç taşınmış iken 2023 yılında bu sayı yüzde 8 artarak 73 bin 800’e çıkmıştır. Bu artışların önümüzdeki yıllarda da devam edeceğine ve hem Kıbrıs Türk halkanın hem de anavatanımızın huzur ve refahı için üzerimize düşeni yapmaya kararlılıkla devam edeceğimize canı gönülden inanıyorum.” diye konuştu.

Doğu Akdeniz Gemi Trafik Hizmetleri Sistemi Kurulumu Projesi’nin faydalarına dikkat çeken Uraloğlu, şunları kaydetti:

“Doğu Akdeniz Gemi Trafik Hizmetleri Sistemi Kurulumu Projesi ile Doğu Akdeniz’de etkinliğimizi arttıracak, mavi vatanımızda çıkarlarımızı koruyacak, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti çevre denizleri ve ülkemiz arasındaki deniz alanında tüm deniz trafiğini izleyebileceğiz. Ayrıca Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin de bu anlamda bir kapasiteye sahip olması amaçlarıyla geliştirilen projede tamamen milli olarak geliştirilecek yazılım ile tüm altyapımızı millileştirerek, bu alanda teknolojik bağımsızlık sağlamış olacağız.”

Uraloğlu, projenin 3 trafik gözetleme istasyonu ve 1 gemi trafik hizmetleri merkezinden oluşan çeşitli entegrasyonlardan oluşacağının altını çizerek, “Gemi kimliklendirilmesi, gemi trafiğinin kesintisiz izlenmesi ve düzenlenmesi, gemilere seyir bilgileri ve genel uyarıların iletilmesi, özellikli alanların kontrol yönetimi, kaçakçılığın önlenmesi, kaza risklerinin tespiti ve uyarıların yapılması, kaza, yangın gibi acil durumlarda ilgililerin bilgilendirilmesi, petrol kirliliği ile mücadeleye destek olmak, meteorolojik verilerin gerektiğinde gemilerle paylaşılması gibi işlemleri bu sistemler sayesinde sağlayacağız. Proje 2026’nın ilk yarısında tamamlanacak.” dedi.

Türkiye’de 2023 yılında 2 milyon 290 bin 280 adet taşıtın trafiğe kaydı yapıldı

Kayseri’de Aralık ayı itibariyle toplam taşıt sayısı 449 bin 474 oldu.
Türkiye’de 2023 yılında bir önceki yıla göre trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı %80,3 artarak 2 milyon 290 bin 280 adet olurken, trafikten kaydı silinen taşıt sayısı %10,9 azalarak 31 bin 721 adet oldu. Böylece Ocak-Aralık döneminde trafikteki toplam taşıt sayısında 2 milyon 258 bin 559 adet artış gerçekleşti.
Aralık ayında 199 bin 259 adet taşıtın trafiğe kaydı yapıldı
Aralık ayında trafiğe kaydı yapılan taşıtların %45,3’ünü otomobil, %38,3’ünü motosiklet, %9,7’sini kamyonet, %4,7’sini traktör, %1,2’sini kamyon, %0,4’ünü minibüs, %0,3’ünü otobüs ve %0,1’ini özel amaçlı taşıtlar oluşturdu.

Trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı bir önceki aya göre %9,3 arttı
Aralık ayında trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı bir önceki aya göre özel amaçlı taşıtta %148,4, traktörde %29,0, kamyonette %17,4, motosiklette %13,1, otomobilde %4,9 artarken kamyonda %29,0, otobüste %18,1 ve minibüste %8,6 azaldı.

Trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı geçen yılın aynı ayına göre %45,3 arttı
Aralık ayında geçen yılın aynı ayına göre trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı özel amaçlı taşıtta %107,0, otomobilde %59,6, motosiklette %49,6, otobüste %47,1, minibüste %47,0, kamyonette %15,0, traktörde %5,1 artarken kamyonda %16,8 azaldı.
Trafiğe kayıtlı toplam taşıt sayısı Aralık ayı sonu itibarıyla 28 milyon 740 bin 492 oldu
Aralık ayı sonu itibarıyla trafiğe kayıtlı taşıtların %53,0’ını otomobil, %17,7’sini motosiklet, %15,6’sını kamyonet, %7,6’sını traktör, %3,3’ünü kamyon, %1,8’ini minibüs, %0,7’sini otobüs ve %0,3’ünü özel amaçlı taşıtlar oluşturdu.
Aralık ayında 838 bin 871 adet taşıtın devri yapıldı
Aralık ayında devri(1) yapılan taşıtların %65,7’sini otomobil, %16,4’ünü kamyonet, %8,3’ünü motosiklet, %4,1’ini traktör, %2,7’sini kamyon, %2,0’ını minibüs, %0,6’sını otobüs ve %0,2’sini özel amaçlı taşıtlar oluşturdu.
Aralık ayında 90 bin 181 adet otomobilin trafiğe kaydı yapıldı
Aralık ayında trafiğe kaydı yapılan otomobillerin %12,8’i Renault, %7,9’u Fiat, %7,2’si Volkswagen, %5,7’si Opel, %5,7’si Toyota, %5,5’i Hyundai, %4,6’sı Chery, %4,5’i Peugeot, %3,9’u Citroen, %3,9’u BMW,  %3,8’i Mercedes-Benz, %3,6’sı Skoda, %3,3’ü Ford, %2,8’i Dacia, %2,6’sı Nissan, %2,3’ü Audi, %2,2’si Kia, %2,2’si MG, %2,1’i Honda, %1,9’u Seat ve %11,5’i diğer(2) markalardan oluştu.
Ocak-Aralık döneminde trafiğe kaydı yapılan otomobillerin %66,1’i benzin yakıtlıdır
Ocak-Aralık döneminde trafiğe kaydı yapılan 945 bin 768 adet otomobilin %66,1’i benzinli, %16,3’ü dizel, %9,3’ü hibrit, %6,9’u elektrikli ve %1,4’ü LPG’lidir. Aralık ayı sonu itibarıyla trafiğe kayıtlı 15 milyon 221 bin 134 adet otomobilin ise %35,6’sı dizel, %33,5’i LPG’li, %28,7’si benzinli, %1,5’i hibrit ve %0,5’i elektriklidir. Yakıt türü bilinmeyen(3) otomobillerin oranı ise %0,2’dir.
Ocak-Aralık döneminde en fazla 1300 ve altı silindir hacimli otomobil kaydı yapıldı
Ocak-Aralık döneminde trafiğe kaydı yapılan 945 bin 768 adet otomobilin %33,2’si 1300 ve altı, %23,4’ü 1401-1500, %19,6’sı 1301-1400, %10,5’i 1501-1600, %5,7’si 1601-2000, %0,7’si 2001 ve üstü motor silindir hacmine sahiptir.
Ocak-Aralık döneminde kaydı yapılan otomobillerin 342 bin 175’i gri renklidir
Ocak-Aralık döneminde trafiğe kaydı yapılan 945 bin 768 adet otomobilin %36,2’si gri, %26,8’i beyaz, %12,3’ü mavi, %11,3’ü siyah, %7,4’ü kırmızı, %2,7’si yeşil, %2,0’ı turuncu, %0,6’sı sarı ve %0,5’i kahverengi renklidir.
Trafiğe kayıtlı taşıtların ortalama yaşı 14,5 olarak hesaplandı
Türkiye’de 2023 yılı sonu itibarıyla trafiğe kayıtlı 28 milyon 740 bin 492 adet motorlu kara taşıtı için ortalama yaş 14,5 olarak hesaplandı. Ortalama yaş otomobillerde 14,1, minibüslerde 15,8, otobüslerde 15,8, kamyonetlerde 13,6, kamyonlarda 17,9, motosikletlerde 11,6, özel amaçlı taşıtlarda 14,8 ve traktörlerde 24,4’tür.
Devri yapılan taşıtların ortalama yaşı 12,8 olarak hesaplandı
Türkiye’de 2023 yılında devri yapılan 10 milyon 551 bin 762 adet motorlu kara taşıtı için ortalama yaş 12,8 olarak hesaplandı. Devri yapılan otomobillerin ortalama yaşı 14,0, minibüslerin 12,6, otobüslerin 11,7, kamyonetlerin 11,6, kamyonların 14,7, motosikletlerin 4,7, özel amaçlı taşıtların 15,6 ve traktörlerin 19,7’dir.

Tüketici güven endeksi 80,4 oldu
Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, Aralık ayında 77,4 iken Ocak ayında %3,9 oranında artarak 80,4 oldu.Yurt içinde ikamet eden 19 milyon 467 bin kişi seyahate çıktı
Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarından oluşan III. çeyrekte, yurt içinde ikamet eden 19 milyon 467 bin kişi seyahate çıktı. Seyahate çıkanların bir ve daha fazla geceleme kaydı ile ülke içinde yaptıkları toplam seyahat sayısı bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %1,7 artarak 23 milyon 780 bin seyahat olarak gerçekleşti. Bu çeyrekte seyahate çıkanlar 220 milyon 969 bin geceleme yaptı. Ortalama geceleme sayısı 9,3 gece oldu.
Seyahate çıkanlar, 113 milyar 996 milyon 644 bin TL harcadı
Yerli turistlerin, yurt içinde yaptıkları seyahat harcamaları 2023 yılının III. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %79,9 artarak 113 milyar 996 milyon 644 bin TL olarak gerçekleşti. Bu harcamaların %89,7’sini 102 milyar 242 milyon 978 bin TL ile kişisel harcamalar, %10,3’ünü ise 11 milyar 753 milyon 665 bin TL ile paket tur harcamaları oluşturdu. Seyahat başına yapılan ortalama harcama ise 4 bin 794 TL oldu.

Seyahate çıkan kişilerin seyahat harcamaları, III. Çeyrek: Temmuz-Eylül, 2023
Bu çeyrekte harcama türlerinin toplam seyahat harcamaları içerisindeki dağılım oranları incelendiğinde en fazla paya %31,7 ile yeme ve içme harcamaları, %23,5 ile ulaştırma harcamaları ve %21,7 ile konaklama harcamaları sahip oldu. Bu harcama türlerinin geçen yılın aynı dönemine göre değişim oranları incelendiğinde ise yeme ve içme harcamalarında %79,9, ulaştırma harcamalarında %51,9 ve konaklama harcamalarında ise %158,7’lik artış görüldü.

Yakınları ziyaret amacı ile yapılan seyahatler %49,3 ile ilk sırada yer aldı
Seyahate çıkış amaçlarında ikinci sırada %46 ile “gezi, eğlence, tatil”, üçüncü sırada ise %2,3 ile “sağlık” yer aldı.
Seyahate çıkanlar en çok arkadaş veya akraba evinde kaldı
Bu çeyrekte seyahate çıkanlar 137 milyon 377 bin geceleme sayısı ile en çok “arkadaş veya akraba evinde” kaldı. Konaklama türlerine göre geceleme sayısında ikinci sırada 41 milyon 562 bin geceleme ile “kendi evi” yer alırken, “otel” 20 milyon 631 bin geceleme sayısı ile üçüncü sırada yer aldı.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu ----- Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

Depremin doğasını anlayan sismik teknolojilere ihtiyaç var, Bankacılıkta sadece dijital olmak yetmiyor

Depremin doğasını anlayan sismik teknolojilere ihtiyaç var Büyük ölçekli depremlerle defalarca ağır yıkımlar yaşayan Türkiye’de …