19 Mayıs Gençlik ve Spor bayramı, mesajlar, etkinlikler

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ: “BAĞIMSIZLIK MÜCADELEMİZİ DÜNYAYA İLAN ETTİK”

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Başkan Büyükkılıç, mesajında, “19 Mayıs 1919’da vatan aşkıyla, vatan toprağında tek bir gün bile esir kalmadan, bağımsızlık mücadelemizi dünyaya ilan ettik” dedi.

Başkan Büyükkılıç, birlik ve beraberlik mesajı vererek, “En başta 19 Mayıs 1919’da Samsun’da Kurtuluş Savaşı’nın ilk adımını atan Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e, aziz silah arkadaşlarına ve Kurtuluş Savaşı’nın tüm kahramanlarına Allah’tan rahmet diliyorum. Tarih boyunca milletimizin üzerinde oynanmak istenen oyunlar, bugün bile hala devam ediyor. Ancak, biz ülkemizin ve milletimizin refahı için geçmiş tarihlerden, bugüne kadar milletçe birlik ve beraberlik içerisinde omuz verdik, emek verdik, gönül verdik” diye konuştu.

Mesajında 19 Mayıs’ın 103. yıldönümüne vurgu yapan Büyükkılıç, “Kurtuluş Mücadelesi vererek, bağımsızlığına kavuşan aziz milletimizin, birlik ve beraberlik içerisinde kararlı ve dik duruşlarının 103. yıldönümünü kutluyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan bir gün bile olsa vazgeçmedik. 19 Mayıs 1919’da vatan aşkıyla, vatan toprağında tek bir gün bile esir kalmadan, bağımsızlık mücadelemizi dünyaya ilan ettik” ifadelerini kullandı.

Gençlerin, bu ülkenin aydınlık yüzü olduğunu her zaman dile getiren Başkan Büyükkılıç, ecdat yadigârı olan bu aziz vatanı en iyi biçimde koruyacaklarını söyleyerek, şunları kaydetti:

“Bu şehre hizmet ederken, yatırım üstüne yatırım yaparken önce gençlerimizi düşünüyoruz. Çünkü geleceğimizin teminatı olduklarını biliyoruz. Bu toprakları canları pahasına koruyacaklarını biliyorum. Milli mücadele ruhu hala içlerinde. Tarihimize sıkı sıkı bağlansınlar. Bu bağlılık ülkemizi çok daha iyi günlere hazırlayacak. Bu vesileyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını bir kez daha saygıyla ve rahmetle anıyor, başta gençlerimiz olmak üzere aziz Türk milletimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyorum.”

Rektör Karamustafa’dan “19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı” Kutlama Mesajı

Kayseri Üniversitesi (KAYÜ) Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramının 103’üncü yıldönümü münasebetiyle mesaj yayımladı.

Milli mücadelenin başlatıldığı 19 Mayıs 1919 tarihinin önemine vurgu yapan Rektör Karamustafa’nın mesajı şöyle;

“19 Mayıs 1919 tarihi Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün milli mücadeleyi başlatması ve Samsun’da başlatılan bu mücadelenin yurt sathına yayılması ve sonrasında yurdumuzun düşmanlarından temizlenmesi adına çok önemlidir. Tarih boyunca hür ve bağımsız yaşamış bir millet olan Türk Milleti, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde istiklal mücadelemiz için kenetlenmiş ve tüm varlığını ortaya koyarak ülkemizin sonsuza kadar hür ve bağımsız yaşayacağını tüm dünyaya ilan etmiştir. O yüzden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere istiklal mücadelesi kahramanlarımızla, ecdadımızla gurur duyuyoruz. Ayrıca bu önemli günün Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanması, geleceğimiz olan gençlerimize verilen değer açısından önem arz etmektedir. ‘Ey Türk Gençliği!’ diye gençliğe hitabesine başlayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türk gençliğine birinci vazife olarak Türk İstiklalini ve Türk Cumhuriyetini ilelebet muhafaza ve müdafaa etmeyi görev kılmıştır. Bundan dolayı geleceğimizin teminatı, ümidi olan gençlerimizle her daim gurur duyuyor ve onlara her zaman destek olmalıyız, oluyoruz. Gençlerimizin vatan, millet, bayrak, ezan başta olmak üzere tüm milli ve manevi değerlerimize sahip çıkması ve bunların bilincinde olması önem arz etmektedir. Bu duygu ve düşüncelerle Atatürk’ün gençliğimize armağan ettiği bu anlamlı bayramda üniversitemiz öğrencilerine, çalışanlarımıza, hemşerilerimize ve tüm vatandaşlarımıza sağlık, huzur, güven, başarı ve mutluluklar diliyorum. Başta İstiklal Mücadelesi şehitlerimiz olmak üzere; bu vatanının bağımsızlığı uğruna seve seve canlarını feda eden tüm şehitlerimizi saygı, rahmet, minnet ve duayla anıyorum. Ruhları şad, mekânları cennet olsun.“

KAYSO Başkan Büyüksimitci’den 19 Mayıs Mesajı

 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeni ile açıklama yapan Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, 103 yıl önce yakılan ve hiçbir zaman sönmeyecek olan kurtuluş meşalesinin, Türk tarihinin en önemli sayfalarından birisi olduğunu söyledi.

Başkan Büyüksimitci açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “19 Mayıs 1919 tarihi, zaferlerle dolu şanlı tarihimizin en önemli dönüm noktalarından biridir. Kurtuluş meşalesinin Samsun’dan ateşlenerek, Anadolu’nun her köşesine yayılan ve tarihte görülmemiş bir zaferle sonuçlanan bağımsızlık mücadelemizin de başlangıcıdır.

Mustafa Kemal Atatürk, binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluklar içinde, büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyetini Türk gençliğine emanet ederek, onlara duyduğu güvenini göstermiştir. Bu kutsal emaneti ancak araştıran, değişen dünyayı, yenilenen teknolojiyi ve dijitalleşen endüstriyi iyi takip eden gençlerimiz daha ileriye taşıyacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle, cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk`ü, silah arkadaşlarını ve bu vatan için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyor, bütün vatandaşlarımızın ve gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk`ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını kutluyorum”

MMO Kayseri Şube Başkanı Süleyman Varol’un mesajı

19 Mayıs, 103 yıl önce Türk Milleti’nin Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde “ya istiklal ya ölüm” diyerek vatanını işgal etmek isteyenlere başkaldırdığı ve milli iradeye dayanan, tam bağımsız bir devlet hedefiyle harekete geçtiği gündür.

Milletin bağımsızlığını, yine milletin azim ve kararının kurtaracağına inanan bir avuç inanmış insanın başlattığı bu kutlu yürüyüş neticesinde, büyük fedakârlıklar gösteren aziz Türk milleti, esareti reddedip bağımsızlığını elde etmiştir.

19 Mayıs Gençlik, gençlik ise gelecek demektir. Gençlerimizin Milli ve manevi değerlerine bağlı, vatanını seven, ahlaklı, erdemli, özgüvenli, saygı ve hoşgörü içinde olan donanımlı bireyler olarak yetişmesi en büyük arzumuzdur.

Binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluk içinde, büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti gençlerimize emanet ve ülkemizin geleceği onların teminatı altındadır. Gençlerimizin görev ve sorumluluğu, bu değerli emaneti yaşatarak sonsuza kadar korumak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak olacaktır.

Gençlerimiz, kendilerine emanet edilen Türkiye Cumhuriyeti’nin aslında yüzlerce yıllık bir devlet tecrübesine sahip olduğunu asla unutmamalı; milli şuur, milli bilinç ve milli ahlak ilkelerinden asla taviz vermemelidir.

Bu duygu ve düşüncelerle 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyor,  Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, tarih boyunca millet ve devletimizin istiklali ve birliği için hayatlarını feda eden aziz şehitlerimizi, ebediyete intikal eden ve hayatta olan kahraman gazilerimizi bir kez daha rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum.

Kumsmall AVM’den 19 Mayıs Etkinliği Kumsmall AVM 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla etkinlik düzenliyor.Kumsmall AVM 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Karum kapıda ziyaretçilerinin katılımıyla “İstiklal Marşı Güzel Okuma Yarışması” düzenleyecek, ziyaretçilerin jüri olarak yer alacağı etkinlikte çocuklara ücretsiz oyun kartı dağıtılacak. 19 Mayıs saat 14:00 – 16:00 arasında düzenlenecek etkinlikte, yarışmaya katılmak isteyenler Kumsmall AVM içerisinde oluşturulan başvuru noktasından kayıt yaptırabilecek.Bölgenin yeni buluşma merkezi Kumsmall AVM!Kumsmall alışılmışın dışında tasarlanan, Türkiye ve Avrupa’nın en büyük karma alışveriş merkezidir.365 gün mobilya fuarı anlayışı ile inşa edilen Kumsmall yüzlerce mobilya mağazası ve mobilya çeşitliliğinin yanı sıra bir sosyal yaşam alanıdır. Klasik alışveriş merkezi ve mobilya fuarı konseptinin bir araya geldiği Kumsmall sadece Kayseri ve çevre iller için değil tüm Türkiye ve Avrupa’yı içine alan bir kitle için inşa edilmiştir. Kumsmall, dünyaca ünlü moda markaları, çeşitli kültürlerin lezzetlerini içine alan restoran/kafeleriyle hizmet ve eğlence merkezidir. Sahip olduğu geniş alanı sayesinde ailenizle rahat hareket edebileceğiniz daha sağlıklı bir ortam sunar.

ADD KAYSERİ ŞUBE BAŞKANI HALUK BİLGESAY :19 MAYIS TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN VE ATATÜRK’ÜN DOĞUM GÜNÜDÜR.

Ulusal kurtuluş savaşımız, yalnızca Türk tarihinin değil, aynı zamanda dünya tarihinin de çok önemli bir kilometre taşı ve dönüm noktasıdır.

19 Mayıs 1919’da Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun’a ayak basmasıyla birlikte başlayan bu savaş, uzun süren zorlu ve kanlı bir mücadelenin ardından, 9 Eylül 1922 günü İzmir’i teslim almalarıyla son bulmuştur. Bu tarihten sonraki süreç, Cumhuriyet yönetiminin kurulması ve Atatürk Devrimlerinin gerçekleştirilmesi savaşımlarıyla geçen süreçtir.

Ulusal kurtuluş savaşıyla elde edilen zafer sonucunda, Birinci Dünya Savaşı sırasında emperyalist İngiliz, Fransız ve İtalyan orduları tarafından yenilmiş, adeta esir edilmiş olan Osmanlı Devleti’nin küllerinden yepyeni ve bağımsız bir “Ulus Devlet” yaratılmış, çağdaş bir Cumhuriyet yönetimi kurulmuştur. Bu özelliği nedeniyle, dünyadaki bütün mazlum uluslara örnek, umut ve ışık olmuştur.

Gazi Mustafa Kemal Paşa, 19 Mayıs 1919 gününe verdiği önemi “benim doğum günüm 19 Mayıstır” sözleriyle özlü bir şekilde ifade etmektedir. 19 Mayıs’ın Türk ve dünya tarihindeki yerini ve önemini ve ülkenin o günlerde içerisinde bulunduğu çaresizliği Büyük Nutkunun girişinde açıklamaktadır. “1919 Yılı Mayısının 19. günü Samsun’a çıktım. Ülkenin durumu: Osmanlı’nın içinde bulunduğu grup, Dünya Savaşı’nda yenilmiş, Osmanlı ordusu her taraftan zedelenmiş, şartları son derece ağır bir ateşkes antlaşması imzalanmış. Dünya Savaşı’nın uzun yılları zarfında millet yorgun ve fakir bir halde. Millet ve memleketi dünya savaşına sürükleyenler kendi canlarının derdine düşerek ülkeden kaçmışlar. Saltanat ve hilafet makamını işgal eden Vahdettin, yalnızca kendini ve tahtını koruyabileceği çareler aramakta. Ordunun elinden silahları ve cephaneleri alınmakta…”

Ulusal mücadeleyi başlattığı 19 Mayıs 1919 tarihini önemi nedeniyle de Türk gençliğine armağan etmiştir. Atatürk; “Gençler! Benim gelecekteki emellerimi gerçekleştirmeyi üstlenen gençler! Bir gün bu memleketi sizin gibi beni anlamış bir gençliğe bırakacağımdan dolayı çok memnun ve mesudum” derken Türk gençliğine olan güvenini de anlatmıştır.Atatürk’ün şu sözleri ise hepimiz için bir rehber olmalıdır: “Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu kâfidir” demiştir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında yaşanan zorlukları daima anımsamalı, 19 Mayısları Atatürk’ün emanetine sahip çıkarak kutlamalıyız. Ancak, ülkemiz bugün, Atatürkçü Düşünce temelinde kurulan cumhuriyet ve devlet anlayışından uzaklaşmıştır. Karşı devrimciler ve toplumumuzdaki kayıtsız, duyarsız kesimlerin desteğiyle, güçlü temel üzerine kurulmuş bu yapı büyük yaralar almıştır. Bu nedenle, Derneğimiz, süratli ve etkin bir görev bilinci içerisinde olacaktır. Gücünü arttıracak, Atatürkçü düşünce sistemini, toplumun her kesiminde yaygınlaştıracak, 19 Mayıs’ın önem ve değerini her koşulda vurgulamaya devam edecektir.

Çağdaş uygarlık düzeyine ulaşacaksak eğer, Yeniden Atatürk Cumhuriyeti yolunda ilerlemek zorundayız.19 Mayıs yeni Türkiye’nin ve Atatürk’ün doğum günüdür. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun.Büyük Atatürk’ün ve yol arkadaşlarının, aziz şehitlerimizin anıları önünde; saygı ve şükran duyguları ile eğiliyoruz.

İYİ PARTİ İL BAŞKANI SEBATİ ATAMAN’IN MESAJI

Sevgili Gençler,Aziz şehitlerimizin canları siper ederek savundukları bu vatan üzerinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti, bu istiklal şuuruyla yetişen siz gençlere emanet edildi. Bu gün sizin gününüz. Kutlu olsun!

Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs’ta Samsun’dan başlattığı kıvılcım, yurdun dört bir yanına dalga dalga yayılan bağımsızlık ateşine dönüşmüş ve bizlerin üzerinde onur ve gururla yaşayabildiği bir vatana vesile olmuştur. Milletimizin kaderini değiştiren, insanımız için adeta yeni bir başlangıcı simgeleyen 19 Mayıs, Türk Ulusunu aydınlığa kavuşturan ve Cumhuriyet ile buluşturan bir dönüm noktasıdır.

Aziz Milletimiz, 19 Mayıs ile başlayan Milli Mücadele’de, içinde bulunduğu yokluğa ve yoksulluğa rağmen büyük bir kahramanlık göstererek varlığımıza göz diken işgalci devletlere unutamayacakları bir ders vermiştir.

Değerli Gençler; Her ne kadar zor ve sıkıntılı bir dönem içerisinde olsanız da, sizlerin en iyi şekilde, çağın gerekleri doğrultusunda eğitimli ve donanımlı bireyler olarak yetiştirilmesi devletimizin ve milletimizin en önemli amacıdır.

Vatanımıza ve milletimize hizmet için en önemli ölçüt şüphesiz, kendinize inanmanız ve çok çalışmanızdır. Bununla birlikte, kendinizi sınırlamadan daima büyük düşünmelisiniz. Türk gencine büyük işler başarmak yakışır. Gelecekte ülke yönetiminde söz sahibi olarak milletimizi çağdaş uygarlıklar seviyesine taşıyacak olan sizlere güvenimiz sonsuzdur.

Bu duygu ve düşüncelerle, başta Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere bağımsızlık uğruna can veren şehit ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor; geleceğimizin teminatı gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını en içten duygularımla kutluyorum.

İYİ PARTİLİ KAZIM YÜCEL’DEN 19 MAYIS MESAJI 19 MAYIS BAĞIMSIZLIĞA ATILAN EN BÜYÜK ADIMDIR TÜRK MİLLETİNE ASLA PRANGA VURULAMAZ

İYİ Parti Kayseri Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Kazım Yücel, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 103’üncü yıldönümü dolayısıyla bir açıklama yaptı. Yedi düvele meydan okuyan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün en büyük milliyetçi olduğunu belirten Yücel, “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, 19 Mayıs 1919’da Samsun’da başlattığı Türk Kurtuluş Savaşı milletimizi özgürlük ve bağımsızlığa götüren en büyük adımdır” dedi.

İYİ Parti Kayseri Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Kazım Yücel, Türk Milletinin Gazi Mustafa Atatürk önderliğinde ‘Ya Bağımsızlık Ya Ölüm’ sloganıyla Kurtuluş Mücadelesini başlattığını hatırlattı.

Yücel, “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, 19 Mayıs 1919’da Samsun’da başlattığı Türk Kurtuluş Savaşı milletimizi özgürlük ve bağımsızlığa götüren en büyük adımdır” dedi.

Yücel, “Çanakkale Zaferi sonrası yenilgiyi hazmedemeyen sömürgeci ve vahşi zinhiyet, Türk Milletini esaret altına almak için çeşitli fırsatlar kolladılar ve yurdumuza yönelik saldırı ve işgal girişimi başlattılar. Neticede İstanbul başta olmak üzere yurdumuzun çeşitli bölgeleri sömürgecilerin hedefi oldu ve işgal edildi. O dönemin basiretsiz yöneticileri ise Türk Milletini ölüme terk etti. Ancak bu durumu asla kabullenmeyen ve ‘Geldikleri gibi giderler’ diyen biri vardı. O da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tü. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türk Milletinin asla bağımsızlığından vazgeçmeyeceğini haykırmak için bir kutlu yürüyüş başlattı. O kutlu yürüyüş de 19 Mayıs 1919 yılında Samsun’da başladı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Samsun’a ayak basarak Türk Milletinin bağımsızlığına giden yolu açtı ve Türk Milletine liderlik yaptı. “Ya Bağımsızlık Ya Ölüm” sloganıyla başlayan bu büyük mücadele dünya tarihine altın harflerle yazılmış en büyük kahramanlık destanlarından birisidir. Bu tarih Türk Milletinin asla esir alınamayacağının, Türk Milletine asla pranga vurulamayacağının Dünya’ya ilanıdır.” dedi.

Milli mücadelenin başlaması ile birlikte Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün silah arkadaşları ve Türk Milleti ile birlikte eşsiz bir kahramanlık gösterdiklerine dikkat çeken Yücel, “ Gazi Mustafa Kemal, bundan tam 103 yıl önce 19 Mayıs 1919 tarihinde Türk Milleti Yedi düvele meydan okudu ve Dünya’ya bunu ilan etti. Kurtuluş Mücadelesi Türkiye Cumhuriyetinin kurulması ile taçlandı. Bu manada Gazi Mustafa Kemal Atatürk en büyük Türk milliyetçisidir. Milletimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutlarken, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları, Milli Mücadele döneminde şehit olan, gazi olan atalarımız ve bugüne kadar ülkemizin bütünlüğü için canlarını feda eden şehitlerimiz rahmetler anıyoruz. Gazilerimize şükranlarımızı sunuyoruz” ifadeleri ile sözlerine son verdi.

KAYSERİ BÜYÜKŞEHİR, 19 MAYIS’I COŞKUYLA KUTLAYACAK

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, genç dostu Başkan Dr. Memduh Büyükkılıç’ın talimatlarıyla 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı Gençlik Yürüyüşü, Özgün Konseri ve bisiklet turu etkinlikleriyle coşkuyla kutlamaya hazırlanıyor.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı tüm yurtta olduğu gibi Kayseri’de de birbirinden özel etkinliklerle coşkuyla ve 103 yıl önceki heyecanla kutlanacak.

İlk olarak Büyükşehir Belediyesi Spor A.Ş. tarafından 19 Mayıs Perşembe günü saat 09.00’da bisiklet turu gerçekleştirecek. 10 kilometrelik parkurda bisikletseverler 19 Mayıs’a özel tur atacak. Cumhuriyet Meydanı’nda başlayacak olan bisiklet turu, Kayseri Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nde son bulacak. Ücretsiz katılımın olacağı etkinliğe, bisikletseverler kendi bisikletleriyle de katılabilecek.

19 Mayıs etkinlikleri kapsamında günün akşamında Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından Gençlik Yürüyüşü gerçekleştirilecek. Tuna kavşağında saat 20.15’te başlayacak Türk bayrakları ve meşaleli yürüyüş, Cumhuriyet Meydanı’nda son bulacak.

ÖZGÜN’DEN KAYSERİLİLERE MESAJ

Yürüyüşün hemen ardından Gençlik Konseri ile sanatçı Özgün, Kayserili hayranlarıyla buluşacak. Ünlü sanatçı Özgün’ün sahne alacağı ve birbirinden eğlenceli parçaları seslendireceği gençlik konseri, 19 Mayıs Perşembe günü saat 21.00’de başlayacak.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, tüm Kayserilileri gençlik yürüyüşü, bisiklet turu ve Özgün konserine davet etti.

Konser öncesi sanatçı Özgün de, tüm Kayserilileri konsere davet ederek, “19 Mayıs akşamı Cumhuriyet Meydanı’nda saat 21.00’de harika bir konserimiz olacak. Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla gerçekleşecek olan gençlik konserimize tüm Kayserili dostlarımızı bekliyoruz” dedi.

ÖĞRENCİLER 19 MAYIS’A ÖZEL AĞIRNAS’TA FİDAN DİKTİ

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle Melikgazi Belediyesince Ağırnas Mahallesi’nde günün anısına özel öğrencilerle birlikte fidan dikimi yapıldı.

Milli Mücadele ruhunun gelecek nesillerde yaşatılması amacıyla, 19 Mayıs 1919’un 103. yıl anısına çocuklar ve gençlerle birlikte fidan dikimi yapıldığını söyleyen Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu, “Geleceğin emanetçileri gençlerimize çok önemli görevler düşüyor. Yeşili seven, çevresine ve doğaya saygılı gençlerimiz olmalı. Onlar doğaya ne kadar saygılı ve özenli davranırsa doğada onlara gelecek zamanda minnetini göstererek yeşil bir gelecek bırakacaktır.  19 Mayıs kapsamında Sedir ve dişbudak fidanlarımızı 5 farklı okuldan 164 öğrencimiz aileleriyle birlikte toprakla buluşturdular. Bu dikilen fidanlarımızı geleceğin emanetçilerine emanet ettik. Çünkü bütün ümidimiz gençlerimizdir. Programda ayrıca fidanları dikmeden önce Kayseri’nin ‘Ağaç Dede’si olarak bilinen Mustafa Göçer fidan dikimi ile ilgili öğrencilere bilgiler aktardı. Yeşile katkı sunan tüm kurumlarımıza, öğrencilerimize çok teşekkür ederim.” dedi.

BAŞKAN PALANCIOĞLU’NDAN 19 MAYIS MESAJI

Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınlayarak, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Samsun’da başlayan Milli Mücadele hareketi başarıya ulaşmış ve Türkiye Cumhuriyeti devletinin temelleri atılmıştır.” dedi.

Kurtuluş Savaşı mücadelesinin başlangıcı olan 19 Mayıs 1919’da, Türk Milleti gösterdiği irade ve azimle tüm dünyaya örnek olduğunu söyleyen Başkan Dr. Palancıoğlu, “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınızı tebrik ediyorum. Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıkma ile başlayan bağımsızlık mücadelesinin başlangıcı gençleri adanmış durumda. Dolayısıyla gençler siz bizim geleceğimizsiniz. Bu ülkenin geleceğinin parlak olması sizlerin elinde. Bu vesile ile başta Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları olmak üzere ülkenin bağımsızlığı uğruna canını, malını ve her şeyini feda etmiş tüm kahramanlarımızı rahmetle yâd ediyor, gençlerimizin ve tüm milletimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın 103. yılını yürekten kutluyorum.” diye belirtti.

KTO BAŞKANI GÜLSOY “GENÇLERİMİZ BAĞIMSIZ TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN EN BÜYÜK TEMİNATIDIR.”

Kayseri Ticaret Odası (KTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a çıkarak milli mücadeleyi başlatmasının 103. yıldönümünün onur ve gururunu yaşıyoruz” diyen Gülsoy, mesajında şu ifadelere yer verdi.

“19 Mayıs 1919 kurtuluş mücadelemizin başlangıcı ve çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ne uzanan sürecin ilk adımıdır. Zor şartlar altında kurulan Türkiye Cumhuriyeti, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde örnek bir mücadelenin eseridir. Cephelerde kazanılan bu mücadele, kurtuluştan sonra atılan dev adımlarla sonsuza dek pekişmiştir. Ne kadar övünsek azdır, ne kadar gururlansak yetersizdir. Bu özel günün geleceğimizin teminatı gençlere armağan edilmesi de çok büyük anlam ifade etmektedir. Büyük Önder Atatürk’ün ‘Ey yükselen yeni nesil, gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve sürdürecek sizlersiniz’ diyerek 19 Mayıs’ı armağan ettiği umudumuz olan gençlerimizin; bağımsızlığa, Cumhuriyet’e, Atatürk ilkelerine ve 19 Mayıs’ın ruhuna sahip çıkacağına inancım tamdır. Gençlerimiz, bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük teminatıdır. Emanetlerine sahip çıkan gençlerimiz, dün olduğu gibi bugün de özgürlük ve bağımsızlığımıza kast eden ihanet ve şer odaklarına fikirleri, çalışkanlıkları ve vatan sevgileri ile geçit vermeyecektir. Kendi tarihini, kültürünü bilen, milli benliğine sahip çıkan ve değerlerini yeni nesillere aktarabilen milletler, ilelebet yaşarlar. Bizler de devlet, millet ve iş dünyası olarak gençliğimize sahip çıkmalı, gençlerimize çıktıkları yolda yol göstermeli, onlara fırsat vermeliyiz. Çok daha müreffeh bir ülke olmanın en temel yolu budur. Bu duygu ve düşüncelerle, böylesine anlamlı günde başta gençlerimiz olmak üzere tüm halkımızın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyor, başta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bizlere bağımsız Türkiye’yi armağan eden ve bu uğurda can veren aziz şehitlerimize rahmet diliyor, kahraman gazilerimizi de minnet, saygı ve rahmetle anıyorum.”

BAŞKAN YALÇIN’DAN 19 MAYIS MESAJI

Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı münasebetiyle bir mesaj yayımladı.

Başkan Yalçın mesajında, Allah’tan bir daha o günlerdeki zorlukları yaşatmamasını dileyerek, “19 Mayıs, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin önemli köşe taşlarından birisidir. Milli mücadele Samsun’da bundan 103 yıl önce bugün atılan adımla başladı. Milli mücadelede en önemli olaylardan birisi de Atatürk’ün İstanbul’dan Samsun’a Bandırma Vapuru ile gitmesidir. Bandırma Vapuru’nun kaptanı İsmail Hakkı Durusu ise Zincidereli bir hemşehrimizdir ve bu da bizim için ayrı bir gurur vesilesidir. Allah bize bir daha milli mücadeledeki zorlukları yaşatmasın. Rabbim bütün şehitlerimize rahmet eylesin. Atatürk ve silah arkadaşlarına olan saygımız da her zaman sürecek. Onları hep rahmet ve minnetle anacağız.” ifadelerini kullandı.

GENÇLİK FESTİVALİ’NE DAVET

Öte yandan Başkan Yalçın hemşehrilerini, Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında 19 Mayıs Perşembe günü düzenlenecek Gençlik Festivali Karadenizliler Buluşmasına davet etti.

Başkan Yalçın, Yamaç Paraşütü İniş Alanındaki festivalin saat 18.30’da başlayacağını da sözlerine ekledi.

Develi’de 19 Mayıs Kutlamaları Gençlik Yürüyüşüyle Başladı

İlçemizde 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın 103. yılı kutlamaları “Gençlik Yürüyüşüyle” başladı.

Mehteran Takımı eşliğinde İlçe stadından başlayan yürüyüş, Elbiz Caddesi boyunca devam ederek Cumhuriyet Meydanında sonlandı. Öğrencilerin, her branştan sporcuların katıldığı yürüyüşe Develi Kaymakamı Sinan Aslan, Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar, meclis üyeler, siyasi parti temsilcileri ve ilçe protokolü de katıldı.

103 yıl önce bugün Türk Milli Mücadelesinin ateşinin yakıldığı bu heyecana gençlerle birlikte yürüyüş yaparak ortak olduklarını belirten Cabbar Başkan “19 Mayıs, Türk milletinin kendisini yok etmek isteyen düşmanlarına karşı bir yumruk gibi birleşerek kurtuluş mücadelesinin başlatıldığı gündür. Türk Milletinin Kurtuluş Mücadelesinin başladığı gün olan 19 Mayıs 1919, zafere giden yolda ülkemiz ve milletimiz adına atılan en önemli adımdır. Ve bu önemli gün Atatürk’ün gençlere armağanıdır. 19 Mayıs, yaşanan günler ne kadar karanlık, içinde bulunulan durum ne kadar zor olsa da inancı kaybetmeden, mücadeleyi bırakmadan yola devam etmek gerektiğinin mesajıdır. Bu duygu ve düşüncelerle Millî mücadelemizin başkahramanı başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını saygı, rahmet ve şükranla anarken, gençlerimizin de Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyorum” açıklamalarında bulundu.

BAŞKAN ÇOLAKBAYRAKDAR, “19 MAYIS MİLLİ UYANIŞIN SEMBOLÜDÜR”

Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı. Başkan Çolakbayrakdar mesajında, “19 Mayıs Milli uyanışın sembolüdür” dedi.

Başkan Çolakbayrakdar, mesajında şu ifadeleri kullandı: “19 Mayıs, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ayak basarak, milletle birlikte İstiklal mücadelesinin meşalesini yaktığı gündür. 19 Mayıs 1919 günü, Türk Milletinin kendi kaderinde ve ülke yönetiminde söz sahibi olmasının miladıdır. O gün yanan İstiklal ve Bağımsızlık Meşalesi’nin alevleri bu gün çok daha güçlü şekilde milleti aydınlatmaktadır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, geleceğin güçlü Türkiye’sinin gençlerin omuzlarında yükseleceğini bildiği için bugünü gençlerle özdeşleştirmiştir ve bu bayramı onlara hediye etmiştir. Türkiye Cumhuriyeti, şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da gençlerimizin nice büyük başarılarıyla taçlanacak ve ebediyen yaşayacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle muasır medeniyetin tüm imkanlarından yararlanmamızı sağlayan Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve onun kahraman silah arkadaşlarını, bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anıyorum. Tüm hemşerilerimin Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı’nı en içten duygularla kutluyorum”.

HALİÇ’TE 19 MAYIS’A ÖZEL GÖRSEL ŞÖLEN

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Eyüpsultan’da coşkuyla kutlanıyor. Bu etkinlikler kapsamında Eyüpsultan Belediyesi ve Türkiye Kürek Federasyonu iş birliğiyle Haliç’e kıyısı olan su sporları kulüplerinin kürek takımı sporcuları, Türk bayraklarıyla kaplı tekne ve kanolarıyla kortej oluşturacak. 19 Mayıs Perşembe günü saat 14:00’te Eyüpsultan İskelesi’nden başlayacak olan kortej, Unkapanı Köprüsü’nde son bulacak.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun.Cumhuriyetimizin değerlerine sahip çıkmak ve gençlerimizin hayal ve ideallerine destek olmak, en öncelikli toplumsal sorumluluğumuzdur. Çağdaş, laik, demokratik ve hukukun üstünlüğüne dayalı bir Türkiye için 103 yıl önce bugün Samsun’a ilk adımı atan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve Cumhuriyetimizin kurucu kuşaklarını saygı ve minnetle anıyoruz. Cumhuriyetimiz 100’üncü yılına yaklaşırken, atılan o ilk adımın anlamına sahip çıkarak, Cumhuriyet değerlerine dayalı bir geleceğin heyecanını, umudunu, dinamizmini yaşatmaya devam ediyoruz. Cumhuriyetimizin değerlerine sahip çıkmak ve gençlerimizin hayal ve ideallerine destek olmak, en öncelikli toplumsal sorumluluğumuzdur. Ulu Önder Atatürk’ün gençlere armağan ettiği bu önemli gün, ülkemizin geleceğini emanet ettiğimiz gençlere duyulan güveni gösterirken, bizlere de gelecek kuşaklara potansiyellerini gerçekleştirebilecekleri bir ortam sağlama sorumluluğumuzu hatırlatıyor. TÜSİAD olarak; gelişmiş, saygın, adil ve çevreci bir Türkiye hedefini, ancak insanı, bilimi ve kurumları önceliklendiren bir kalkınma anlayışıyla hayata geçirebileceğimize inanıyoruz.  Bu kapsamda nitelikli ve fırsat eşitliğine dayalı eğitim, bilim, özgürlükler, hukukun üstünlüğü, toplumsal cinsiyet eşitliği, kapsayıcılık ve iklim krizine duyarlılık gençlerimize daha iyi bir gelecek sunmak için taviz vermeden ilerlememiz gereken alanlardır. Yenilikçi bakış açıları, yaşam tarzları, düşünme ve öğrenme biçimleri ve umutları ile tüm gençlerimiz ülkemizin en büyük potansiyelidir.19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

Yenilenebilir Enerjide Dev Satış; TMSF Enerji Şirketlerini İhaleye Çıkardı

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu, yenilenebilir enerji ve e-mobilite alanlarında güçlü yatırımlarıyla dikkat çeken RHG Enertürk …


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/swtdavut/public_html/wp-includes/functions.php on line 5427