YRP: EMEKLİYE UMUT VAR ZAM BELLİ DEĞİL…

YENİDEN REFAH PARTİSİ KAYSERİ MALİ İŞLER BİRİM BAŞKANI KELEŞ, EMEKLİYE UMUT VAR ZAM BELLİ DEĞİL…

Yeniden Refah Partisi Kayseri Mali işler Birim Başkanı Kenan Keleş Emeklilere Yönelik Bir Açıklama Yaptı. EMEKLİYE UMUT VAR ZAM BELLİ DEĞİL Başlıklı Yazısında ‘’Hükümet Emeklileri Memnun Edecek Adımları Atacağız, Önümüzdeki Dönemde Açıklama Yapacağız’’ Diyerek Emeklilere Umut Vermişti Ancak Herhangi Bir Gelişme Yaşanmadı.

3 – 4 Formülün Üzerinde Çalıştığını İfade Eden Bakanlığın Bu Tutumunun, Yerel Seçim Hazırlığı Olarak Algılandığını Söyledi… İşte Açıklamanın Detayları

EMEKLİYE UMUT VAR ZAM BELLİ DEĞİL…

Memur, İşçi ve Bağ-Kur emeklilerinin 17 milyon olan sayısı, emeklilerin toplam nüfus içinde yüzde 21’e ulaştığını belgeliyor. Bu yüksek sayıları oluşturan emekli nüfusunun geçim sıkıntısının her geçen gün arttığı bilinen bir gerçek.  

Son dönemde emekliler konusunda iki konu tartışma gündeminde yer alıyor: Bunlardan ilki, çok düşük kalmış emekli maaşlarına ne zaman ve yüzde kaç zam yapılacağı. Emekli örgütleri bu konudaki açıklamalarında ekim ayında bir ara zam yapılması, yılsonunda bir zam daha yapılarak, iyileştirmenin memur maaşlarına yakın olmasını öneriyorlar.

Bu savı ortaya koyanlar Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Macaristan‘a yaptığı resmi gezi dönüşündeki sözlerini hatırlatıyorlar. Cumhurbaşkanı Erdoğan, en düşük memur maaşının 22.000 bin TL’ye çıkarılması konusuna değinirken, ”Memurlara bu zam gelirken, emeklilere hiçbir şey gelmemesi doğru değil. Onları da memnun edecek adımları atacağız. Önümüzdeki dönemde açıklama yapacağız” diyerek emeklilere bir umut vermişti. Ancak gelişme yaşanmadı…

Yaklaşık bir ay sonra 24 Eylül’de Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz şu açıklamayı yaptı: “16 milyon emeklimiz var. İyi planlama gerekiyor. Emeklilerimizin, çalışanlarımızın yanında olmaya gayret ediyoruz…”

Yılmaz, Hazine ve Maliye Bakanlığı başta olmak üzere ilgili kurumların 3-4 seçenek üzerinde çalıştıklarını, çalışmalar tamamlanınca Meclis’e sunulacağı bilgisini vererek, bağlayıcı bir ifade kullanmaktan kaçınıyordu. Bu açıklama, emekli maaşlarında asıl düzenlemenin yılsonunda yapılacağı, yani seçim yatırımı şeklinde yorumlandı.

Emeklilerin bir başka beklenti konusu da 100. Yıl Cumhuriyet ikramiyesi… İkramiyenin 5.000-10.000 lira olacağı konusunda beklentiler var ve rakamlar dile getiriliyor. Ama bu konu da kesinleşmiş değil.

Uzmanlar, emekli maaş artışının ve ikramiyelerinin yüksek olacağı konusunda hemfikirler. Bunun nedeni önemli bir nüfus kitlesi oluşturan emeklilerin yerel seçimler öncesi memnun edilmesi gereğinden kaynaklanıyor. Yıllar yılı erken emeklilik sistemleri yoluyla, emekli sayısı nüfusa oranla OECD ülkeleri ortalamasının çok üstüne çıktı. Bu düzenlemeyi yapan siyasetin şimdi de emeklinin yaşama standardını artırmada bir sorumluluğu olduğunu unutmamalı.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu ----- Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

Arıkan: “Kiracı-Ev Sahibi Kavgasını Gündelik Politikalar Çözmez”

Kiracı ve Ev Sahiplerinin problemlerinin araştırılması için verilen Grup önerisi üzerine TBMM Genel Kurulunda söz …