Virüse karşı udi hindi ve yağı, kış hastalıklarına nar çiçeği, ıhlamur

Kayseri’nin en eski aktarlarından İbrahim Özselamoğlu, son dönemde covid 19 ve omicron gibi virüslere karşı  en çok udi hindi ve yağı, kış hastalıklarına karşı ise nar çiçeği ve ıhlamur sattıklarını  açıkladı. Özselamoğlu, işyerindeki 350-40 üründen dönemsel olarak  en fazla 5-6’sını sattıklarını belirterek bunların fiyatlarını ve özelliklerini anlattı.

İbrahim Özselamoğlu şu bilgileri verdi.

KIŞ DÖNEMİNDE SATILANLAR

Nar çiçeğimiz kış günleri C vitaminidir. Ihlamur öksürük için, bir numara boğaz için, adaçayı, tıbbi ada çayı diye geçer enfeksiyon boğaz ağrılarına, diş etlerinin çekilmesine kullanılır, gül kurusu kaynatılır içilir ve kahvenin yanında içilir. Kuşburnu  yine C  vitaminidir. Gülhatmi öksürük, balgam onlara kullanılır. Kantaron otumuz sakinleştirici ve mide bulantılarına, mide ülserine iyi gelir.

DOĞANIN İLAÇLARINA ÖRNEKLER

Virüs için Udi hindi tozu udi yağı, kekik yağı, biberiye yağı, zencefil en çok şu an sattığımız virüs için bunlardır. Virüs için udi hindi yağını 50 cc’liği 45 lira, udi hindininde kilosu 600 lira. Koronavirüs için udi hindi yağı ve tozu bağışıklık sistemini kuvvetlendirir çok etkili bir bitkidir. Ayriyeten burada ödem atma çaylarımız var, adet düzenleyici, kaşıntı-egzama gibi, zayıflama çayı, sakinleştirici, ishal-şişkinlik gibi, ödem atmak için mısır püskülü, kiraz sapımız, meyan kökümüz var öksürük için. Bunlar doğanın ilaçlarıdır.

350-400 ÇEŞİTTEN DÖNEMİNE GÖRE 5-6’SI EN ÇOK SATILIYOR

Aşağı yukarı elimizde 350-400 tane çeşidimiz var ama, gününde en popüler olanlar mesela 5-6 çeşidi kullanılıyor en çok satılanlar. Mesela kış olduğu için ıhlamur gider, nar çiçeği gider, gülhatmi gider, zencefil gider, tarçın gider, tabuk tarçın gider, karanfil gider sindirim sistemini kuvvetlendirmek için. Üzüm çekirdeği kansızlığa kullanılır, süpürge otu kaşıntı ve dobaza kullanılır, bunlar doğanın ilaçlarıdır. Nöbet şekeri ağız ve boğaz ağrıları için kullanılır, şep sedef hastalığına ve kaşıntıya o da yine kullanılır. Lohusa şerbeti yeni doğan çocuklara şerbet yaparlar lohusa için bunlar hep doğaldır.

BAZILARININ FİYATLARI

Yaprak-çiçek karışımı 250 lira, sırf çiçek 300 lira, gülhatmi 150 lira, papatya 150 lira, ısırgan otu 150 lira, biberiye 150 lira,  yeşil çay 200 lira, anason 100 lira, rezene 100 lira, keten tohumu 100 lira. En fazla versek 35 bin liraya safran var. O da pirinç pilavlarında kullanılır, göz hastalıklarıyla hocalar hat yazarlar.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu Davut Güleç Kimdir ?

Göz Atabilirsiniz.

Sağlıklı Yaşamak Bu Merkezlerde Hem Ücretsiz Hem De Kolay

İl Sağlık Müdürlüğümüz bünyesinde merkez, Kocasinan, Melikgazi ve Talas ilçelerinde 6 farklı noktada hizmet veren …