Vali Çiçek, “Ahilik Teşkilatı, Medeniyetimizin Dünyaya Armağan Ettiği En Büyük Hediyelerden Birisidir”

Ahilik Haftasının başlaması nedeniyle Atatürk Anıtı’na çelenk sunan Kayseri Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği (KESOB) Başkanı Şeyhi Odakır ve beraberindeki meslek odaları başkanlarını Vali Gökmen Çiçek, makamında kabul etti.
Ahiliğin barındırdığı dürüstlük değerlerinin aslında Türk kültürünün ve İslam dinimizin özünde var olan ilkeler olduğunu ifade eden Vali Gökmen Çiçek, esnaflarımıza başarılar diledi.
Vali Gökmen Çiçek, Makam kabulünün ardından Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında düzenlenen törene katıldı.
Törene Vali Gökmen Çiçek’in yanı sıra, Kayseri milletvekilleri, Murat Cahid Cıngı, Şaban Çopuroğlu, S.Bayar Özsoy, Mahmut Arıkan, Aşkın Genç, Garnizon Komutanı Tuğg.Haldun Taşan, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Vali Yardımcısı Şemseddin Erkaya, İl Jandarma Komutanı Tugğ.Yüksel Yiğit, İlçe Kaymakamları, İlçe Belediye Başkanları, KESOB Başkanı Şeyhi Odakır, STK temsilcileri, Oda Başkanları ve vatandaşlar katıldı.
Vali Gökmen Çiçek törende yapmış olduğu konuşmada, “Çok büyük bir medeniyet inşaa etmiş bir milletin evlatlarıyız. Medeniyetimizin dünyaya armağan ettiği en büyük hediyelerden birisi de Ahilik Teşkilatıdır. Aslında bizim tarihimiz her birisi birbirinin devamı şeklinde devam ediyor. Hacı Bektaş-ı Veli’nin” Eline, Beline, Diline Sahip Ol” cümlesi, Ahi Evran’da, “Gözünü, dilini, belini bağlı tut.” şekline dönüşüyor. Aslında büyük bir medeniyetin bir silsile halinde devam ettiğini gösteriyor. Nevşehir’de Hacı Bektaş’ı Veli bunu söylerken, Kayseri’de, Kırşehir’de Ahi Evran aynı cümleyi farklı bir şekilde söylüyor.” dedi
Kayseri’nin, Ahilik Teşkilatının Türkiye’de en iyi yaşandığı yerlerin başında geldiğini belirten Vali Çiçek, “Ben buna bizzat şahit oldum. Asrın felaketinde, depremde Kayserili esnaflarımız adeta yağmur oldu yağdı. Esnaflarımız Kahramanmaraş’a hem yardım yolladılar, hem kendileri koşup geldiler. Aynı zamanda buradaki esnaflarımız da gelen depremzedelere yardımcı oldular.” diye konuştu
Vali Çiçek konuşmasının devamında, “Kayseri Valisi olmak her zaman onur verici, gurur vericidir. Ama deprem bölgesinde gördüm ki Kayseri Valisi olmak aynı zamanda çok büyük bir güç, Kayseri’de yaşamak çok büyük bir güç. Deprem bölgesinde yaptıkları için esnaflarımıza, Kayserili hemşerilerimize teşekkür ediyorum.” dedi

Programda kürsüye davet edilen Başkan Büyükkılıç, burada yaptığı konuşmada, “Ahilik Haftası nedeniyle esnaf kardeşlerimizin bu haftasını tebrik ediyor, sağlıklı, huzurlu daha nice haftalara erişmelerini temenni ediyorum. Cenab-ı Allah birliğimize, beraberliğimize vesile kılsın” dedi.

Ahi Evran Esnaf ve Sanatkârlar Müzesi’ni hayata geçirdiklerini belirten Büyükkılıç, “Dijital bir müze yapmak suretiyle Ahi Evran’ın şahsında Anadolu irfanını, kültürünü insanlara nasıl ulaştırırız anlayışı ile çalışmalar yaptık. Esnafımızın yanında yer alarak, üzerimize ne düşüyorsa yapmaya hazır olduğumuzu buradan paylaşmak istiyorum. Yapılan bu çalışmalarda emeği geçenleri kutluyorum” diye konuştu.

“EN ÇOK İHTİYACIMIZIN OLDUĞU BU DÖNEMDE BU ÇALIŞMALARI ÖNEMSİYORUM”

Başkan Büyükkılıç, bu çalışmaları çok önemsediğini vurgulayarak, “Ahi ahlakı, Ahi felsefesi adı altında inancımızın, kültürümüzün, Anadolu irfanın gerçekten gereği olan ‘aldatan bizden değildir’ öğretisiyle hepimize ışık tutan peygamberimizin yolunda, en çok ihtiyacımızın olduğu bu dönemde bu çalışmaları önemsiyorum” ifadelerini kullandı.

Şehrin ekonomisine katkıda bulunan ve Kayseri’yi belirli bir noktaya taşıyan sanayicilere teşekkür eden AK Parti Kayseri Milletvekili Şaban Çopuroğlu da “Öncelikle Ahilik Hafta’mız memleketimiz, ülkemiz, şahsımız hayırlı olsun diyoruz. Elhamdülillah ciddi manada zengin bir şehiriz. Kayseri’nin en büyük zenginliği müteşebbis zenginliğidir. Kayseri ciddi manada ülke ekonomisine katkıda bulunan bir şehir” diye konuştu.

CHP Kayseri Milletvekili Aşkın Genç ise Ahilik felsefesinin çok önemli bir felsefe olduğunu, bu toprakların, bu coğrafyanın yüzyıllardır ozanlara büyük insanlara yuvalık yapan çok önemli topraklar olduğunu ifade etti.

Sözlerine, Ahilik Teşkilatı tarihi ve toplumdaki önemi konusunda bilgiler vererek başlayan Kayseri Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Şeyhi Odakır da Ahi Evran ile eşi Fatma Bacı’nın da teşkilat kurarak önemli faaliyetler gerçekleştirdiğini ifade etti. Odakır, Ahilik Haftası’nda Ahilik anlayışıyla çalışan esnaf ve sanatkârları sevgi ve saygıyla selamlayarak, bol kazançlar temennisinde bulundu. Yılın Ahisi, ustası, kalfası ve çırağı seçilen esnaf ve sanatkârları da tebrik eden Odakır, Ahilik Haftası’ndaki etkinliklerin hayırlı olmasını temenni etti.

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’A “MÜZE” TEŞEKKÜRÜ

Kayseri Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Mustafa Alan ise böylesi anlamlı ve özel müzeyi kazandırdığı için Başkan Büyükkılıç’a teşekkür ederek, “Büyükşehir Belediye Başkanımız seçilen değerli Ahi babalardandır. Memduh başkanım emirlerini verdiler, çok güzel oldu, burası ücretsiz” şeklinde konuştu.

Kayseri Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy da Ahilik Teşkilatı’nın sadece esnaf teşkilatı olmadığını, bu coğrafyanın İslamlaşması ve Türkleşmesi için çalışmış yüzlerce gönül ehli olduğunu anlattı.

Yılın Ahisi seçilen Yahyalılı traktör tamircisi Hüsamettin Öktem ise 1967’den beri birçok kalfa ve usta yetiştirdiğini söyleyerek, herkese teşekkür etti. Yılın Ahisi’ne plaket takdim eden Vali Gökmen Çiçek de Türkiye’de ilk olabilecek sanal âlemdeki ticari satışlarda ahlaklı, ürünleri zamanında gönderenler için de ahi seçilebileceğini söyledi.

Konuşmaların ardından Ahilik ödüllerinin takdimi ve şed kuşanma töreni gösterisi gerçekleştirildi

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ: “AHİ AHLAKI BİR YAŞAM FELSEFESİ OLMALIDIR”

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında Ahilik Kutlama Heyeti’ni kabul etti. Kayseri Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Şeyhi Odakır Başkan Büyükkılıç’a desteklerinden dolayı teşekkür ve dua ederken, Kayseri Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Mustafa Alan da bir ‘Ahi Baba’nın yanında oturduklarını belirtti.

Ahilik Haftası, Kayseri’de 18-24 Eylül 2022 tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle kutlanırken, Kayseri Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Şeyhi Odakır, Kayseri Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Mustafa Alan ve oda başkanlarının yer aldığı Ahilik Kutlama Heyeti, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’a nezaket ziyaretinde bulundu.

Büyükşehir Meclis Salonu’nda gerçekleşen ziyarette, Odakır, Başkan Büyükkılıç’a esnaf ve sanatkârlara verdiği desteklerden dolayı teşekkür ederek, çiçek takdim etti.

Heyeti tek tek selamlayan Başkan Büyükkılıç, esnaf odası temsilcilerine hitap ederek, “Birlik, beraberlik size yakışıyor. Ahilik ahlakının gereği de bu olmalıdır. Yılımız, günümüz hayırlı olsun” dedi.

“ESNAFIN KADİR KIYMETİNİ BİLİRİZ”

Ahi ahlakının bir yaşam felsefesi olması gerektiğini belirten Büyükkılıç, “Bizler için olmazsa olmaz olan Ahi ahlakı, sadece esnaflarımız için değil her insan için bir yaşam felsefesi olmalıdır. Esnaflığın da ayrı bir yeri var. Hep söylerim, rahmetli babam da toptan bakkaliyesi esnafıydı, biz de onun dizinin dibinde yetiştik. Esnafın kadir kıymetini biliriz, müşterinin ne anlama geldiğini biliriz” diye konuştu.

Başkan Büyükkılıç, esnafların güzel bir felsefenin mensubu olduğuna değinerek, şunları söyledi:

“Bu bizim inancımızda, kültürümüzde, Anadolu irfanında, ahlakında var. Ay yıldızlı Türk bayrağımızın altında birlik, beraberlik içerisinde sizlere minnet duyuyor, teşekkür ediyorum. Kayseri’miz hayırseverler şehri, kazandığını helalinden harcayanlar şehri, bunları da hep beraber sahiplenip, onur vesilesi olarak Kayseri’mizi taçlandırıyoruz. Her birinizi tebrik ediyor, daha nice yıllara ve haftalara diye temennide bulunuyorum.”

Kayseri Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Şeyhi Odakır da her yıl Eylül ayında Ahilik Haftası’nı kutladıklarını belirterek, “Bugün itibariyle Ahilik Haftamız başladı. Her yıl Eylül ayında düzenli olaraktan kutluyoruz. Bugün sizin de çok emek verdiğiniz Esnaf Sanatkârlar Müzesi’nin önünde güzel bir program yapacağız. Odalarımızın belirlediği ahi adayları var. Esnaf Sanatkârlar Odalar Birliği’mizde plaketlerini vereceğiz. Bu yıl Yahyalı’dan seçildi yılın ahisi” dedi ve Ahilik kutlama programı hakkında bilgi verdi.

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’A TEŞEKKÜR VE DUA

Başkan Büyükkılıç’a desteklerinden dolayı teşekkür ve dua eden Odakır, “Sayın Başkanım Allah sizlerden razı olsun. Her zaman esnafımızın, sanatkârımızın yanında oluyorsunuz. Bizlere destek oluyorsunuz, teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum” şeklinde konuştu.

Sözlerine “Besmele ile açılır dükkânımız, Ahi Evran’dır pirimiz üstadımız” diyerek başlayan Kayseri Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Mustafa Alan ise Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’a ahilik kaftanı giymesinden, şehremini olmasından ve bunu hak etmesinden dolayı ‘Ahi Baba’ diye hitap ettiği konuşmasında, Ahiliği olmazsa olmazları olarak niteledi. Alan, hem dinî ve millî müessese olan Ahilik hakkında sözlerini, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ahilik Haftası münasebeti ile yayımladığı mesajını okuyarak sonlandırdı.

Ziyarette, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hüseyin Beyhan da hazır bulundu.


Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu ----- Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

Kayseri OSB Yönetimi İstanbul’daki Fuarlara Çıkarma Yaptı

Kayseri OSB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yalçın ve yönetimi, İstanbul’da ziyarete açılan 2 ayrı fuar …