Uzay meraklısı gençlerle buluşan bakan Kacır: Hürjet’in bu yıl sonundan itibaren Kayseri’de üretilecek

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye’nin, geliştirme sürecindeki Türksat 6A’nın uzaya gönderilmesiyle dünyada haberleşme uydularını kendi imkanlarıyla geliştirebilen ve üretebilen 10 ülkeden biri olacağına işaret ederek, “Bu ülkenin evlatlarının geliştirdiği roket teknolojisiyle Türkiye aya da erişecek.” dedi.

Bakan Kacır, Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı ile Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi ve Kayseri Erciyes Üniversitesi’ndeki gençlerle buluştu. Milli teknoloji hamlesinin sahibi ve öznesi olan Türk gençlerinin kendilerini savunma sanayisi ve havacılıkta ispat ettiğini, dünyaya neleri başarabileceğini güçlü şekilde gösterdiğini dile getiren Kacır, geçmişte Türkiye’de havacılık konusunda önemli çalışmaların yürütüldüğünü fakat bunun kesintiye uğradığını belirtti. Kacır, Türkiye’nin ihtiyacı olan teknolojiyi kendi evlatlarıyla yerli ve milli olarak geliştirecek güçlü ve sağlam bir iradenin ortaya çıktığına işaret etti.

GÖKYÜZÜNÜ TÜRK’ÜN İMZASI

“Türkiye’nin öz evlatları, alın teriyle Bayraktar, Anka, Akıncı, Aksungur, Hürkuş, Hürjet, Atak, Kızılelma ve Kaan üretti, gökyüzüne Türk’ün imzasını attı” diyen Kacır, “Bu isimlerini saydığımız, adeta Ergenekon destanından bu günlere gelen uçak ve helikopter isimleri, her biri yüksek teknoloji sistemi ve bu kadar farklı sistemi peşi sıra gökyüzüyle buluşturabilen dünyada ikinci bir ülke yok. Bizim gençlerimiz, önleri açıldığında, engelleri kaldırıldığında ne kadar büyük işler başarabiliyor. Bu inançla bizim her daim en büyük önceliğimiz sizin yanınızda olmak, önünüzü açmak, sizi engellemeye kalkanlara izin vermemek. Bu anlayışla TEKNOFEST’leri düzenliyoruz. Havacılıkta nasıl başarılı olduysak uzay teknolojilerinde benzer başarı elde edelim.” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE AYA DA ERİŞECEK

Kacır, Türkiye’nin, geliştirme sürecindeki Türksat 6A’nın uzaya gönderilmesiyle dünyada haberleşme uydularını kendi imkanlarıyla geliştirebilen ve üretebilen 10 ülkeden biri olacağına işaret ederek, “Bu ülkenin evlatlarının geliştirdiği roket teknolojisiyle Türkiye aya da erişecek. Milli Uzay Programı’nda ilan ettik, inşallah projeyi de gençlerimiz gerçekleştirecek. Biz ülkenin insan kaynağına ve beşeri sermayesine güveniyoruz, inanıyoruz. Bütün yatırımlarımızı ve sermayemizi bu alanlara yapıyoruz.” diye konuştu.

Türkiye’nin insanlı ilk uzay misyonunu astronot Gezeravcı ile gerçekleştirdiğini söyleyen Kacır, Türkiye Yüzyılı’nda gençlerin önemli işlere imza atacağını, ülkeyi daha ileri seviyeye taşıyacağını kaydetti.

Bakan Kacır, sanayici ve yatırımcıların önündeki engelleri kaldırmaya çalıştıklarını, önümüzdeki günlerde sanayicilerin öncülüğünde Kayseri’nin yatırım ve istihdamla, icatla ve ihracatla büyümesine katkı sunacaklarını söyledi. Türkiye’nin gurur duyduğu Hürjet’in bu yıl sonundan itibaren Kayseri’de üretileceğini, belirterek ‘Kayseri’de 10 sanayici bir araya geliyor KİM’i kuruyor, yüksek katma değer üretiyor. Kayseri’nin heyecanını, inancını bizler asla yalnız bırakmayacağız” dedi.

Alper Gezeravcı da gençlere uzay yolculuğundaki deneyimlerini ve duygularını anlattı.

BAKAN KACIR’DAN BÜYÜKŞEHİR’İN TOPLANTISINDA “HÜRJET” MÜJDESİ

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ile birlikte Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleşen Sanayicilerle İstişare Toplantısı’na katıldı.

Sanayi ve ticaret şehri Kayseri’de iş insanları ile buluşmaya, ortak akıl ile istişarelerine devam eden Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ve beraberindeki heyet ile birlikte Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleşen Sanayicilerle İstişare Toplantısı’na katıldı.

Sanayicilerle İstişare Toplantısı’na Başkan Büyükkılıç, yerli ve milli otomobil TOGG’da sürücü koltuğuna oturarak, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ile birlikte geldi.

Toplantıya ayrıca, Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, Garnizon Komutanı Hava Tuğgeneral Haldun Taşan, AK Parti Kayseri Milletvekili Murat Cahid Cıngı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Ahmet Şimşek, KOSGEB Başkanı Ahmet Serdar İbrahimcioğlu, Teşvik ve Sermaye Genel Müdürü Hüseyin Cahit Büyükbaş, Sanayi Genel Müdürü Prof. Dr. İlker Murat Ar, Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Abdurrahman Aydın, AK Parti İl Yürütme Kurulu Üyesi Hasan Nuri Kuş, MHP Kayseri İl Başkanı Seyit Demirezen, Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mehmet Büyüksimitci, Kayseri Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy ve çok sayıda sanayici ile iş insanları yer aldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, istişare toplantısında yaptığı konuşmada, “Türkiye’nin en güzel şehirlerinden, en modern, en gelişmiş, en üretken şehirlerinden biri olan Kayseri’de olmaktan büyük mutluluk duyuyorum” dedi.

Türkiye’nin ilk uzay yolcusu astronot Alper Gezeravcı ile birlikte Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ın daveti ile Kayseri’ye geldiğini belirten Bakan Kacır, gençlerin ne kadar heyecanlı ve coşkulu olduğunu, en büyük güçlerinin Teknofest kuşağı gençlerin olduğunu söyledi.

“Muazzam Atılımın Öncü Şehirlerden Birisi Kayseri Oldu”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye’nin son 22 yılda üretim atılımı gerçekleştirdiğini vurgulayan Kacır, “Bu muazzam atılımın öncü şehirlerden birisi Kayseri oldu. Yeni OSB’leri Kayseri’ye kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz” diyerek, organize sanayi bölgeleri için yapacakları yatırım ve hizmetleri anlattı.

Program kapsamında, Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mehmet Büyüksimitci açılış konuşması yaparak, Kayseri sanayisi hakkında bilgiler verdi. Kayseri’nin hem üreten hem de ürettikleri ile ülke ekonomisine ve ihracatına ciddi katkı sağlayan bir il olduğunu söyleyen Büyüksimitci, istişare içerisinde çalışmaya devam edeceklerini ifade etti

Büyükşehir Ev Sahipliğinde Sanayicilerle İftar Programı

Sanayicilerle İstişare Toplantısı’nın ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ve beraberindeki heyet, Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen Sanayicilerle İftar Programı’na katıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, programda yaptığı konuşmada, “Kayseri gerçekten sıradan bir şehir değil. Kayseri sanayileşme kültüründe Anadolu’ya öncülük eden bir şehir. Kayseri’nin her elde ettiği başarı ve attığı her adım aslında Anadolu’ya örnek ve öncü oluyor. Bu açıdan Kayseri’de son 22 yıldır elde ettiğimiz kazanımları çok değerli görüyorum” dedi.

Organize Sanayi bölgeleri büyüttüklerini, OSB’lerde bugün 110 binden fazla kişinin istihdam edildiğini anlatan Bakan Kacır, “Yeni organize sanayi bölgeleri kuracağız. Yeni endüstri bölgeleri oluşturacağız. Kayseri’yi inşallah hep birlikte işte Aspilsan ile Tomtaş ile Kayseri’de faaliyetlerini sürdüren 15 AR-GE merkezimizle, inşallah yenilerini ekleyeceğimiz AR-GE merkezimizle, teknoparklarımızla, Kayseri’yi Türkiye Yüzyılı’na daha güçlü şekilde hazırlayacağız” diye konuştu.

Bakan Kacır, Kayseri’nin yatırımla ve istihdamla, üretimle büyümesine katkı sunmaya devam edeceklerini vurgulayarak, “Kayseri kanaatkâr insanların şehri. Kayseri inançlı insanların şehri. Çalışkan insanların şehri. İçten de, dıştan da artırmayı bilen, yatırım yapmayı ve değer üretmeyi bilen, tecrübe etmiş insanların şehri. Biz sizin önünüzü açmaya, varsa önünüzdeki engelleri kaldırmaya, gayret edeceğiz. En önemli görevimiz budur diye düşünüyoruz. İnşallah önümüzdeki dönemde sizlerle birlikte özel sektörün öncülüğünde Kayseri’nin yatırımla ve istihdamla, üretimle, icatla ve ihracatla büyümesine katkı sunuyor olacağız” ifadelerini kullandı.

Bakan Karcı’dan “Hürjet Bu Yılın Sonundan İtibaren Kayseri’de Üretiliyor” Müjdesi

Yüzyıllık aradan sonra yeniden TOMTAŞ’ın Kayseri’de vücut bulduğunun altını çizen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, jet eğitimi ve yakın hava desteği uçağı Hürjet’in Kayseri’de üretileceği müjdesi vererek, şunları söyledi:

“Türkiye’nin iftihar vesilelerinden Hürjet inşallah bu yıl sonundan itibaren Kayseri’de üretiliyor. İşte Kayserili 10 sanayici bir araya geliyor, KİM’i kuruyor. Kayseri’de katma değer üretiyor. İşte ASPİLSAN yeni nesil bataryaların üssü olarak Kayseri’de yatırımlarını sürdürüyor. Yüzlerce, binlere sanayicimiz yeni yatırımlarını bizlerden talep ediyor. Kayseri’nin heyecanını, Kayseri’nin coşkusunu, Kayseri’nin inancını, inşallah bizler asla yalnız bırakmayacağız. İnşallah Kayseri’nin sanayicileri, Kayseri’nin yatırımcıları, Kayseri’nin müteşebbisleri, Türk milletinin tarihteki bu asil rolünü yeniden oynamasında öncüleri olacak diye ümit ediyorum. Bizler her zaman sizlerin emrinizdeyiz. Sizlerin yanınızdayız. Çok kıymetli belediye başkanımızla, değerli valimizle, milletvekillerimizle Kayseri’ye hizmet etmek için hazırız ve kararlıyız. İnşallah önümüzde yerel seçim var. Bu yerel seçimler sonrasında hizmetin, projenin, temponun hızını Kayseri’de arttırarak, yola devam edeceğiz. Bu duygularla sizleri sevgiyle, saygıyla ve muhabbetle selamlıyorum. Sizleri Allah’a, kıymetli belediye başkanımızı da sizlere emanet ediyorum.”

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç ise iftar programında yaptığı konuşmada, “Çok değerli bakanımızın Kayseri’mize davetimize icabet ederek teşrifleri, beraberinde Türkiye’mizin ilk astronotu Alper beyi getirmiş olmaları bizler için ayrıca biz zenginlik oldu, kendilerine teşekkür ediyoruz” dedi.

“Bakanımızın Verdiği Müjde, Bizleri Ayrıca Keyiflendirmiştir”

Kayseri’nin 1926 yılından beri stratejik bir şehir olduğunu ifade eden Başkan Büyükkılıç, “Savunma sanayinin en önemli aracı olan uçakla ilgili yapım konusunda gerekli çalışmaları başlatılmıştı. Bu süreçten sonra ‘İnşallah yiğit düştüğü yerden kalkar’ anlayışı içerisinde çok değerli bakanımızın verdiği müjdede olduğu gibi TOMTAŞ’ımızın yeniden Hürjet’lerle bizim sesimiz olacağını, Kayserimiz için önem arz eden bir projenin hayata geçirileceğini duymakta bizleri ayrıca keyiflendirmiştir” diye konuştu.

Büyükkılıç, Kayseri Büyükşehir Belediyesi olarak 30 büyükşehir içerisinde yatırımdan yatırıma ve hizmetten hizmete koşan aynı zamanda yatırıma en çok yer ayıran bir şehir olduklarının altını çizerek, “O açıdan 1’nci sırada seyrediyoruz. Çünkü paranın ve yatırımın kıymetini biliriz. Hizmetin kıymetini biliriz. Kamu hakkını gözeterek, yetim hakkını gözeterek, kimseyi ayrıştırmadan ve ötekileştirmeden, Kayseri modeli denilen bir anlayış içerisinde hizmet etmeyi biliriz. Gerek büyükşehirimiz, gerekse 16 ilçe belediye başkanlarımızla el ele vermek suretiyle Cumhur İttifakımızın bereketini yaşıyor, 17/0 diyerek, elhamdülillah şükrediyoruz” ifadelerini kullandı.

“Sanayicimiz Her Zaman Başımızın Tacı”

İstikrar vurgusu yapan Başkan Büyükkılıç, “Umuyor ve inanıyorum ki, Kayserimizin yatırımcı, gerçekten zeki, ufuklu Sayın Cumhurbaşkanımızı seven, bilge insan Devlet Bahçeli’yi seven bu yerli ve milli anlayışı sesi olan kardeşlerimiz istikrarı önemseyecek. Rekor bir oy ile Kayserimizi Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Sayın Bahçeli’nin en güzel şekilde takdir edeceği konumda mazlumların sesi olan Cumhurbaşkanımızın elini güçlendirmek mantığı içerisinde bize sahip çıkacaklarına inanıyorum. Biz bugüne kadar onların verdiği desteklerle, onlara hizmet ettik ve başlarını yere eğdirmedik. Biz sanayicimizin, yatırımcımızın hizmetkârıyız. Her zaman onlar başımızın tacı. Ülkemize, insanlığa en güzel hizmetleri vesile olmaları için koşarız ve koştururuz.”

TOMTAŞ’ın uçak parçası üreteceği hakkında bilgiler veren TOMTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Öztürk ise “Burada tarihi bir an yaşıyoruz. 1925 yılında Cumhuriyetin ilk yıllarında havacılıkla ilgili çok önemli çalışmalar yapılmıştı. Kayseri’de ilk uçak fabrikamız TOMTAŞ, 1925’te resmi işlemler yapılıp, 1926 yılında açılmıştı. Çok kısa süre sonra kapandı. Kayseri’nin içerisinde bir ukde kaldı. Havacılık serüveni hep konuşuldu” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Bakan Kacır’a Hürjet’in maketi hediye edildi

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

Ekonomi-teknoloji, kültür-sanat, magazin-yaşam, spor haberleri (01.04.2024)

KAYMEK’İN ‘TEKNOFEST’ GENÇLİĞİ, 92 PROJE İLE ÖN DEĞERLENDİRME AŞAMASINA GEÇTİ Kayseri Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet …