Uzaktan eğitimde 3 kıtadan 38 ülke yakınlaştı

Dünyanın en büyük eTwinning projelerinden olan ve kuruculuğunu Kayseri Kocasinan Sümer Fen Lisesi İngilizce öğretmeni Tuba Özsoy’un yaptığı “Global Tour Bus” adlı eTwinning projesi ile uzaktan eğitim döneminde 3 kıtadan 38 ülkenin öğretmen ve öğrencileri yakınlaştı.

Projede eTwinning platformunda bulunan 43 ülkeden Almanya, Arnavutluk, Avusturya, Azerbaycan, Belçika, Birleşik Krallık, Bosna Hersek, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, Gürcistan, Hırvatistan, Hollanda, İrlanda, İtalya, İspanya, İsveç, Kuzey Makedonya, Letonya, Litvanya, Lübnan, Macaristan, Malta, Moldova, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Tunus, Türkiye, Ukrayna, Ürdün ve Yunanistan yer alıyor.

Bu proje ile somut olmayan kültürel mirasın korunması ve diğer milletlerle paylaşılması, insana, insanlığa, farklılıklara saygı duyulması hedefleniyor. Ülkeler zengin kültürel hazinelere sahip. Bu zengin kültürel hazineler proje boyunca akıcı ve eğlenceli bir şekilde tanıtılıyor. Bu proje sayesinde kültürlerin gelişimini görme, düşünme ve yorumlama yeteneği öğrencilere kazandırıldı.

Proje’nin Türkiye’deki kurucu öğretmeni Tuba Özsoy şunları söyledi.

“Her ay farklı bir kültür temasına odaklanılan projemizde öğrencilerimiz web teknolojisini kullanarak külatürümüzü tanıtan İngilizce sunumlar, afişler, videolar hazırlamışlardır. Farklı ülkelerden yüzlerce öğretmen ve öğrencinin bulunduğu çevirimiçi toplantılara ve yarışmalara katılmış, İngilizce sohbet etmişlerdir. Bu sayede hem öğrenmişler, hem eğlenmişler hem sosyalleşme imkânı bulmuşlardır. Sevgi, saygı, hoşgörü içerisinde birbirinden farklı ulusların birarada etkinlikler yaptığı, birbirlerinin şarkılarını söylediği, kültürlerini öğrendiği iz bırakan bir proje olmuştur.

Yapılan son çevirimiçi toplantıda katılan tüm öğretmenler bu zor korona günlerinde böyle bir projede yer aldıkları için çok şanslı olduklarını, bu sayede koronanın varlığını bir nebze olsun unuttuklarını, bu 38 ülkeyi gezmiş gibi hissettiklerini, öğrencilerinin büyük bir zevkle ve motivasyonla bu projedeki etkinliklere ve çevirimiçi toplantılara katıldıklarını dile getirmişlerdir. “Asya, Avrupa, Afrika kıtasından 38 ülkenin öğretmen ve öğrencilerinin yer aldığı bu kadar kalabalık ve etkinlik dolu bir projeyi çok iyi organize ettiniz, çok çalışkan, çok ilgili ve çok yardımseversiniz.” diyerek Türkiye’ye teşekkür etmişlerdir.

Öğrenciler de bu projede yer almış olmaktan çok memnun olduklarını, projenin onlara çok şey kattığını söylemişlerdir. Sümer Fen Lisesi öğrencilerinden Şevval S. bu proje ile dünya barışına katkıda bulunduğumuza yönelik yaptığı konuşması ile proje kapanış toplantısına damgasını vurmuş toplantıya katılan herkesin takdirini kazanmıştır. Türk misafirperverliğini 9 ay boyunca gösterdiğimiz proje boyunca ev sahibi ülke olarak bize teşekkür etmişler yüz yüze görüşeceğimiz güzel günlerde buluşmak üzere iyi dilek ve temennilerle veda etmişlerdir.”

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu Davut Güleç Kimdir ?

Göz Atabilirsiniz.

Göç Konuşmaları Toplantıları’nın ilki çevrim içi olarak yapıldı

Kapadokya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi tarafından Göç Konuşmaları Toplantıları’nın ilki yapıldı. Araş. Gör. …