Türklerin Dünyaya tanıttıkları kahve’yi don vurdu, fiyatı arttıkça artıyor

Türkiye’nin ve Kayseri’nin ünlü kahve üreticileri, Brezilya’daki don olayından sonra Türkler için 40 yıl hatırı olan kahve krizinin kapıda olduğuna dikkat çekti. Fiyatı 2300 dolardan 6 bin dolara çıkan kahvenin Brezilya’dan gelmemesi nedeniyle aranır hale geleceğini, kiloda 20 lira artan fiyatının 20-30 lira daha artabileceğini açıkladı.

Kayseri’nin Cumhuriyet mahallesinde 60 yıldır kendi yöntemleri ile kavurarak kahve üretimi yaparak satan İlhan Billur ve Mehmet Tohumcu ile buradan kahve alan vatandaşlar ANKA Haber Ajansı muhabirine konuştu.

KAHVE SATICISI MEHMET TOHUMCU: KİLOSU 80’DEN 100’E ÇIKTI, 20-30 LİRA DAHA ZAM GELEBİLİR

Kahve yine aynen devam fiyatlar artıyor ama. Artışının sebebi de bu sene Brezilya’da ağaçlar soğuk almış, mahsul yok. Fiyatlar bir anda hopladı. Yani bir daha zam gelir. Bir de kahve hiç olmayabilir. 80 liraydı 100 lira oldu. Tabi 20-30 lira daha gelebilir. Çünkü pahalı alınca mecburen zam yapmak zorunda kalıyoruz.

BREZİLYA’DAN KAHVE GELMİYOR

Ama şu anda kahve yok gelmiyor Brezilya ‘dan. Vatandaş biraz ilk etapta bu tepkiyi gösteriyor ama yine de kahve olmazsa olmaz maddelerden biri. Keyif için içilen bir şey olduğu için. Alıyorlar yine yani. Biraz tepki oluyor tabi fiyat artışından dolayı.

KAHVENİN FAYDALARI

Kahvenin faydası çok. Kalbi takviye eder. Mesela kalp hastalarının kullandığı trinity kafein var. Kahvenin içinde ondan var. Günde 3 tane 4 tane kahve çok faydalı doktorlarda öyle diyorlar. Sindirim sistemini çalıştırıyor. Çok faydalı bir şey.

ZAM GELECEK DİHE FAZLA ALIYORLAR

Hiç değişen bir şey yok. Aynen yine alıyor yani. Eksilme yok yani satışımızda. Şu anda normal. Hatta zam gelecek diye duyduktan sonra daha fazla alıyorlar yani zam gelecekmiş diye.

SATICI İLHAN BİLLUR: KAHVEYİ DÜNYAYA TANITAN TÜRKLERDİR

Kahve ile ilgili ne söyleyebiliriz. Kahve Türk kahvesidir. Dünyaya tanıtan Türklerdir. Kahvenin 40 yıl hatırı vardır. Belki başka devletlerde yok ama Kayseri’mizde kapıyı çalıp bir adres sorsak hemen bir kahve ikram ederiz. Kayserimizin güzel bir huyudur bu. Hepimiz çok severiz kahveyi. Tabi ki kaliteli üretilmiş kahve zevk verir. Ne yazık ki son zamanda diğer bazı kahve üreticileri kahveyi iyi kavuramıyorlar. Ondan dolayı da lezzeti bozuluyor, bu çok üzücü. Ama bizim kahvemizi içen, reklam yapmak için söylemiyorum gerçekten bizim kahvemizi içen biri başka kahveyi içemiyor zaten, özel.

Şimdi pandemi nedeniyle, pandemi pek etkilemedi de, marketlerden aldı arkadaşlar, dışarı çıkamayanlar. Ama zamlardan dolayı, diğer zamlarla kahvenin bir alakası yok. Ben 60 yıldır burada çalışıyorum. Kahveyle ilk defa böyle bir şeyle karşılaştım. Brezilya kahveyi sanayileştirmiş. Dünyaya tamamen Brezilya hükmediyor. Çünkü kahve bir bitki ama başından geçen prospektüsü çok. Bundan dolayı Brezilya’da kahveyi soğuk almış. Bundan dolayı kahve gelmiyor, Brezilya yükleme yapmıyor. Kahvenin yükselmesinin sebebi bu. Yani soğuk aldığından dolayı. Ama bu önümüzdeki Eylül-Ekim döneminde eğer mahsul çok olursa bu fiyat düşer. Daha önce 2300-2500 dolara aldığımız kahveyi şu anda 6 bin dolara alıyoruz. Hemde kahve bulamıyoruz. İthalatçı önceden bize yalvarırdı kahve bizden al diye şimdi biz ona yalvarıyoruz bir kontenyini bize ver diye.

VATANDAŞLAR NE DEDİ

MEHMET NİRCALİ: ‘AİLE BAĞLARI KOPTU’ Kahvenin hatırı eskiden daha saygınlıydı şimdi o saygınlık yok. Bilmem toplum bozuldu. Büyük küçük belirsiz oldu. Gelmiyor, neden unutuldu yani. Ne oğlan kıza, ne kız oğlana ne hısım akraba aynı apartmanda oturuyon bir ölüden ölüye, bir diriden diriye bir düğünden düğüne başka yok. Aile bağı kopmuş oluyor yani. Kendi ihtiyacımız için bazen eş-dost gelir mi hesabıyla evimizde acızıcık bulunsun düşüncesiyle alıyoruz.

MEHMET ÖZTÜRK: ‘KAHVE OLMAZSA OLMAZLARIMIZDAN’ Bizde kahvenin 40 yıl hatırı var derler ama bizim bu Billur kahvemizin 100 yıl hatırı vardır. Fiyatı da zaten 100 lira olmuş. Efendim olmazsa olmazımız. Mecbur eşimize dostumuza kahveyi ikram ederiz. Günde bir kahve içerim ama eşime dostuma da bir kahve ikram etmeden olmaz. Olmazlarsa olmazlarımızdan yani.

ÖZCAN ERKİP: ‘HER ŞEYE ZAM GELİYOR’ Ben tam 20 yaşından beri kahve içerim. Ama evde çok içmem ama burada taze taze ısmarlarlar içerim. Herkese tavsiye ederim. Zam gelsin neden zam. Her şeye zam geliyor. Zam gelse ne olacak? Mühim olan tadımlıktır. Yediğin içtiğin bir şey olursa para boşa gitmez. Ama kötü şeylere para verirsen zoruna gider.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu Davut Güleç Kimdir ?

Göz Atabilirsiniz.

Kasap et, vatandaş yumurta ve et zammından isyan etti ama yeni zam yolda

Döviz kurlarındaki ve piyasalardaki zam hareketliliği vatandaşı da esnafı da adeta isyan ettiriyor. Kayseri’de et …