TÜRKİYE’NİN EN GENİŞ KATILIMLI VE EN BÜYÜK ÇEVRE ETKİNLİĞİ, ÇEVREFEST YOĞUN İLGİ GÖRÜYOR

ÇEVRE GÖNÜLLÜLERİ ÇEVREFEST’TE BULUŞTU
ÇEVREFEST 4 GÜN BOYUNCA ÇEVRE GÖNÜLLÜLERİNİ AĞIRLADI
 
BAKAN MEHMET ÖZHASEKİ:
“ÇEVREFEST’TE BİR KEZ DAHA HAYKIRDIK: HEPİMİZİN BİR DÜNYASI VAR”
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ev sahipliğinde Ankara Başkent Millet Bahçesi’nde “Hepimizin Bir Dünyası Var” temasıyla düzenlenen ÇEVREFEST, 4 gün boyunca başarılı çevre ve Sıfır Atık projeleriyle 7’den 70’e tüm vatandaşlara yeni deneyimler sundu. Yapılan etkinliklerin, çocukların çevre duyarlılığı kazanmasında faydalı olduğunu belirten vatandaşlar, ÇEVREFEST’in her sene yapılmasını istedi.
“ÇEVREFEST’TE BİR KEZ DAHA HAYKIRDIK: HEPİMİZİN BİR DÜNYASI VAR
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Türkiye’nin en büyük ve en geniş katılımlı çevre etkinliği ÇEVREFEST’i tamamladıklarını belirtti. İlk defa düzenlenen ve dört gün süren çevre etkinliğinde emeği geçen herkese teşekkür eden Bakan Özhaseki, “İnşallah evlatlarımızın geleceği için hep birlikte çalışmaya kararlılıkla devam edeceğiz. Tüm çevre gönüllüleriyle birlikte ÇEVREFEST’te bir kez daha haykırdık: “Hepimizin Bir Dünyası Var”. Bu vesileyle ÇEVREFEST’in düzenlenmesinde emeği geçen tüm arkadaşlarıma; başta genç arkadaşlarımız ve minik Çevre Müfettişlerimiz olmak üzere ‘Yeşil bir çevre, temiz bir dünya ve evlatlarımızın geleceği için ben de varım.’ diyerek etkinliğimize katılan tüm misafirlerimize canıgönülden teşekkür ediyorum. Çevre duyarlılığınızla, enerjinizle, güzel yüreğinizle, iyi ki varsınız.” dedi.
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ortaya koyduğu “2053 Net Sıfır Emisyon” ve “Yeşil Dönüşüm” hedefleri doğrultusunda vatandaşlarda çevre farkındalığı oluşturmak amacıyla 6 – 9 Haziran tarihleri arasında Başkent Millet Bahçesi’nde düzenlenen ÇEVREFEST, başarılı çevre ve Sıfır Atık projeleriyle 7’den 70’e tüm
vatandaşlara yeni deneyimler sundu. “Hepimizin Bir Dünyası Var” temasıyla düzenlenen ÇEVREFEST ziyaretçileri, atık malzemelerden yapılan giysilerden, çevre konulu kitapların ağırlıklı olduğu kitap fuarına, İklim Tüneli’nden Sıfır Atık temalı stantlara, atölye çalışmalarından insan ve çevre ilişkisine dair söyleşilere kadar birçok etkinliğe büyük ilgi gösterdi.
FİRMALAR, ÇEVRECİ TEKNOLOJİLERİNİ TANITTI
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Saygıdeğer Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayelerinde başlatılan ve bir dünya markası haline gelen Sıfır Atık hareketi etkinlikte büyük ilgi gördü. Sıfır Atık belgesi alan üniversitelerin yanı sıra, belediyelerin iyi çevre uygulamalarını tanıttığı etkinliğe; 39 belediye, 15 özel sektör temsilcisi firma, 9 üniversite, Bakanlıklar ve sivil toplum kuruluşları da katıldı. Firmalar; akıllı şehir uygulamalarından geri dönüşüme, atık yönetiminden yenilenebilir enerji teknolojilerine kadar faaliyette bulundukları alanlarla ilgili en yeni çevreci teknolojilerini, ÇEVREFEST’te tanıttı.
ÇOCUKLAR HAYALLERİNİ YAZDI
Türkiye Çevre Ajansı (TÜÇA) tarafından hazırlanan Hayal Duvarı’na ve Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü’nün ‘Gökyüzüne Mesajım Var’ tahtalarına çocuklar büyük ilgi gösterdi. Çocuklar, gelecekte ne hayal ediyorlarsa, nasıl bir doğa ve çevre istiyorlarsa kâğıda döküp, duvara yapıştırdı. Panoda yer alan mesajlardan bazıları şöyle:
“Çok iyi bir insan olmak istiyorum”, “Gelecek bizim elimizde, çevremizi temiz tutalım”, “Yeşili seviyorum”
ATIK MALZEMELERDEN TASARLANAN KIYAFETLER SERGİLENDİ
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına bağlı kreşte çocukların atıklardan yaptığı ürünler sergilenirken; Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi tarafından sürdürülebilirlik anlayışıyla atık malzemelerden yapılan kıyafetler gelen ziyaretçilerin ilgisini çekti.
ÇEVREFEST’TE ÇEVRE DOSTU VE SIFIR ATIK UYUMLU ÇELİK KÖY EVİ DE SERGİLENDİ
ÇEVREFEST’te, deprem bölgesinde hasar gören köy evlerinin yerine yapılacak olan ve yapımı devam eden 100 bin çelik köy evinin bir örneği de sergilendi. Çevre dostu, Sıfır Atık uyumlu çelik köy evi vatandaşlardan tam not aldı.
ÇEVREFEST’TE FİLİSTİN DE UNUTULMADI
ÇEVREFEST’te, Filistin halkının yaşadığı insanlık dramı da unutulmadı. “Met” mahlasını kullanan Muhammet Emin Türkmen tarafından grafiti yöntemiyle yapılan resimde, “Free Palestine/Özgür Filistin” yazısı yer aldı. Türkmen’in çerçevelerini atık malzemelerden yaptığı diğer fotoğrafları da etkinliğe katılan vatandaşlardan büyük ilgi gördü.
“HEM EĞLENDİK HEM DE ÖĞRENDİK”
Etkinliğe her yaştan katılımcı yoğun ilgi gösterdi. ÇEVREFEST’i ziyaret eden Emir Demirhan, çevre içerikli sergileri çok beğendiğini belirterek, “Çevre bizim için çok önemli. ÇEVREFEST’te hem eğlendik hem de öğrendik. Her sene böyle etkinliklerin olmasını isteriz.” dedi. Emir Demirhan’ın kızı Nilay Can Demirhan ise, “Oyun oynadık, kuklaları izledim. Atık kutularını inceledim. Çok beğendim.” ifadelerini kullandı.
“ÇEVREFEST’İN HER SENE YAPILMASINI İSTERİZ
Etkinliğe gelen Meryem Uğur ise, “Her şey çok güzeldi, teşekkür ediyoruz. Önemli bir organizasyon oldu. ÇEVREFEST’in, her sene yapılmasını isteriz.” dedi. Çocuklarıyla birlikte gelen Orhan Karay ise, “ÇEVREFEST’in yapılacağını sosyal medyadan gördüm. Çok güzel görüntüler vardı ve bizde merak uyandırdı. Çevreyi ve çocukları odağına alan çok güzel şeyler yapılmış. Organizasyonu düzenleyen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına çok teşekkür ediyoruz.” şeklinde konuştu.
“ORGANİZASYON HEM ÇOCUKLARA HEM DE YETİŞKİNLERE HİTAP EDİYOR”
Asiye Şen, etkinlik alanını çok beğendiklerini belirterek, “Hem çocuklara hem yetişkinlere hitap ediyor. Kitap fuarını ve atölyeleri gezdik. Kendimiz için de güzel şeyler bulduk. Aynı zamanda çocuklar için de sadece bir oyun alanı değil, öğrenme alanı da oldu. Biz çok memnun kaldık. İnşallah, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bu etkinliği devam ettirir.” diye konuştu.
“YEŞİL BİR ÇEVRE, TEMİZ BİR DÜNYA VE EVLATLARIMIZIN GELECEĞİ İÇİN BEN DE VARIM
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Türkiye’nin en büyük ve en geniş katılımlı çevre etkinliği ÇEVREFEST’i tamamladıklarını belirtti. İlk defa düzenlenen ve dört gün süren çevre etkinliğinde emeği geçen herkese teşekkür eden Bakan Özhaseki, “Dünyamızı çocuklarımıza en temiz ve yaşanabilir hâliyle teslim etmek için 7’den 70’e her yaştan çevre gönüllüsü misafirimizi Başkent Millet Bahçesi’nde ağırladık. Ülkemizdeki çevre hassasiyetinin arttığını, onlarca stanttaki yüzlerce çalışma ile bir kez daha gördük. İnşallah evlatlarımızın geleceği için hep birlikte çalışmaya kararlılıkla devam edeceğiz. Tüm çevre gönüllüleriyle birlikte ÇEVREFEST’te bir kez daha haykırdık: Hepimizin Bir Dünyası Var. Bu vesileyle ÇEVREFEST’in düzenlenmesinde emeği geçen tüm arkadaşlarıma; başta genç arkadaşlarımız ve minik Çevre Müfettişlerimiz olmak üzere ‘Yeşil bir çevre, temiz bir dünya ve evlatlarımızın geleceği için ben de varım.’ diyerek etkinliğimize katılan tüm misafirlerimize canıgönülden teşekkür ediyorum. Çevre duyarlılığınızla, enerjinizle, güzel yüreğinizle, iyi ki varsınız.” dedi.

BELEDİYELERİN ÇEVRE, SIFIR ATIK VE YENİLENEBİLİR ENERJİ PROJELERİ DİKKAT ÇEKİYOR

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından Çevre Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen ÇEVREFEST’le vatandaşlar çevre ve Sıfır Atık temalı birçok etkinlikte buluşurken; stantlarıyla etkinlikte yer alan belediyelerin projeleri de dikkat çekiyor. Düzce Belediyesi’nin hurdaya dönen araç parçalarından yapılan robot görünümlü maketleri ziyaretçilerin ilgisini çekerken; Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin spor sevgisi kazandırmak ve sporu eğlenceli hale getirmek amacıyla kurduğu parkurda ise çocuklar, eğlenceli vakit geçiriyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki tarafından dün Ankara Başkent Millet Bahçesi’nde açılışı gerçekleştirilen Türkiye’nin en büyük çevre etkinliği ÇEVREFEST, 2’nci gününde de yoğun katılımlı geçiyor. “Hepimizin Bir Dünyası Var” temasıyla düzenlenen ve 9 Haziran’a kadar sürecek etkinliklerde, belediyelerin çevre stantları da vatandaşlar tarafından ilgi görüyor.

39 BELEDİYE STANTINDA VATANDAŞLAR BİLGİLENDİRİLİYOR

70 çevre standının bulunduğu etkinliklerde; çevre, Sıfır Atık ve yenilenebilir enerji projeleriyle öne çıkan 39 belediyenin stantlarında vatandaşlara bilgilendirmeler yapılıyor. Çevre kaynaklarının israf etmeden kullanılmasından, atıkların geri dönüştürülerek tekrar kazanılmasına kadar birçok aşamayı içinde barındıran “Sıfır Atık” hareketine ilişkin çalışmalar Belediyeler tarafından artarak devam ederken; dikkat çeken belediye stantlarından bazıları şunlar:

KAYSERİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, ÇOCUKLAR İÇİN SPORU EĞLENCELİ HALE GETİRİYOR

Hurdaya dönen araç parçalarından yapılan robot görünümlü maketlerin yer aldığı Düzce Belediyesi’nin standında, tamamı hurdadan yapılan ‘motosiklet robot’ ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Kayseri Büyükşehir Belediyesi, şehrin zenginliklerini, Belediyenin çevreci yatırımlarını ve iyi uygulamalarını tüm katılımcılara tanıtma imkânı buluyor. Belediye tarafından ayrıca çocuklara spor sevgisi kazandırmak ve sporu eğlenceli hale getirmek amacıyla parkur kuruldu. Çocuklar, kurulan parkurda eğlenerek zaman geçiriyor.

ATIKLARDAN ELDE EDİLEN ENERJİYLE ÇİÇEKLER YETİŞİYOR

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin standında da atıklardan üretilen elektrik enerjisi kullanılarak yetişen seradaki çiçekler vatandaşlara dağıtılıyor. Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin standında da atık tuvalet kağıdı rulolarının üzerine baykuş resimleri çizilmesiyle oluşturulan uygulamalar bulunuyor.

ATIK KARTONDAN ANKARA KALESİ MAKETİ

Sincan Belediyesi’nin standı da ÇEVREFEST’te yerini aldı. Temizlik amaçlı sirke ve solucan gübresinin tanıtıldığı stant, vatandaşların ilgi odağı oluyor. Altındağ Belediyesi stadında plastik, karton, elektronik, metal, cam, ahşap atıkların geri dönüştürülerek yapıldığı maketler yer alıyor. Stantta atık kartondan yapılan Ankara Kalesi maketi ise ziyaretçilerin dikkatini çekiyor. Ayrıca, Millet Bahçesi içerisinde yer alan Sıfır Atık Eğitim Merkezi’nde çocuklara ‘Sıfır Atık’ eğitimi veriliyor.

GERİ DÖNÜŞEN ATIKLAR, ÇOCUKLARA OYUNCAK OLDU

Erzurum Palandöken Belediyesi standında ise metallerin geri dönüştürülmesiyle yapılan pota şeklinde çöp kutusu yer alıyor. Çocuklar bir taraftan geri dönüşüm kutularına atıklarını atarken; bir taraftan da görevliler tarafından onlara geri dönüşümden yapılan oyuncaklar hediye ediliyor. Çocukların yoğun ilgi gösterdiği geri dönüşümden yapılan potalar, daha çok şehir merkezinde okullara yakın alanlarda kullanılıyor.

ZİYARETÇİLERE ZEYTİN FİDANI VE TIBBİ AROMATİK BİTKİ FİDELERİ DAĞITILDI

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin standında ise çevre dostu çiftçi kart, denizlerin korunması ve temiz kalması için hayata geçirilen Elektronik Gemi Denetleme Sistemi (EGDS), çevreyi korumaya yönelik tarımsal destek projeleri tanıtılıyor. Ziyaretçilere zeytin fidanı ve tıbbi aromatik bitki fideleri dağıtılırken; çevreyi korumaya yönelik farkındalık oluşturmak amacıyla sanal gerçeklik oyunu da çocuklar tarafından yoğun ilgi görüyor.

KAĞIT VE KARTON ATIKLARINI GETİRENE TEMİZLİK ÜRÜNÜ HEDİYE EDİLİYOR

Şanlıurfa Haliliye Belediyesi de çevre dostu projeleriyle ziyaretçilerden yoğun ilgi görüyor. Kağıt ve karton atıklarını getiren ziyaretçilere, ürünlerin gramajı ağırlığında uyguladığı puan sistemiyle temizlik ürünleri hediye edilirken; Sıfır Atık serüveni kutu oyunu, hikaye kitapları, çevreci çocuk oyun seti, düdük, rozet ve şapka gibi çeşitli hediyeler ile çocuklara geri dönüşüm bilinci aşılanıyor.

ÇEVREFEST’TE ‘İKLİM TÜNELİ’ ZİYARETÇİLERİN İLGİ ODAĞI OLDU

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın ev sahipliğinde Ankara Başkent Millet Bahçesi’nde düzenlenen ÇEVREFEST, “Hepimizin Bir Dünyası Var” temasıyla üçüncü gününde de yoğun katılımlı devam ediyor. Etkinlik alanında iklim değişikliğini ve sonuçlarını daha iyi anlatabilmek amacıyla kurulan üç boyutlu ‘İklim Tüneli’ gelen ziyaretçilerin ilgi odağı oldu. Tünele giren ziyaretçiler, iklim değişikliğinin etkinlerini ses ve değişen görüntülerle gerçeğe yakın şekilde deneyimleme fırsatı buldu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın ev sahipliğinde Ankara Başkent Millet Bahçesi’nde düzenlenen ÇEVREFEST, “Hepimizin Bir Dünyası Var” temasıyla üçüncü gününde de yoğun katılımlı devam ediyor. 9 Haziran’a kadar sürecek olan etkinlik alanına gelen vatandaşlar; iklim değişikliği, çevre ve Sıfır Atık konularında açılan stantlarda bilgilendiriliyor.

ÜÇ BOYUTLU ‘İKLİM TÜNELİ’ ZİYARETÇİLERİN İLGİ ODAĞI OLDU

İklim değişikliğinin sonuçlarının gözler önüne serilmesi ve bununla mücadelede farkındalık oluşturulması amacıyla etkinlik alanına kurulan üç boyutlu ‘İklim Tüneli’ ziyaretçilerin ilgi odağı oldu. İlk olarak tünele giren vatandaşlar, güneşli bir hava ile karşılaşırken, tünelin devamında ise iklim değişikliğiyle şiddetli yağışlar ve kuraklıklar gösteriliyor. Ses ve değişen görüntülerle gerçeğe yakın şekilde canlandırılan iklim değişikliği ve sonuçları, gelen ziyaretçilerde farkındalık oluşturuyor.

“KİTAP FUARI, KİTAP OKUMA HEVESİMİZİ ARTTIRDI”

ÇEVREFEST’i ailesiyle beraber ziyaret eden 10 yaşındaki Gizem Demir, etkinliklerin çok güzel olduğunu ifade ederek, “Bizim için eğitici oldu. Kitap fuarı, kitap okuma hevesimizi arttırdı. Oyun alanlarında da çok güzel eğlendim. İklim Tüneli’ni de çok beğendim. Kuraklığın anlatımı, geleceğimiz için beni tedirgin etti. Ancak, yine burayı çok sevdim.” dedi.

“HER SENE YAPILMASINI İSTİYORUZ”

Çocuklarıyla birlikte ÇEVREFEST’e gelen Fatma Aydoğdu da etkinlik alanını çok beğendiğini söyledi. Aydoğdu, “İlk defa böyle bir etkinliğe geldim. Her sene yapılmasını istiyoruz. İklim Tüneline girdiğimizde görselleri çok beğendik. Burası, çocuklarım için de güzel bir anı olarak kalacak.” ifadelerini kullandı.

“GERİ DÖNÜŞÜME ÖNEM VERİYORUZ”

Ailecek geri dönüşüme önem verdiklerini ifade eden Ahmet İpek ise, “Evdeki atık pillerin ve çöplerin ayrıştırılmasına, geri dönüşüme önem veriyoruz. ÇEVREFEST’İ de gezdik, farkındalığımız daha da arttı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ekipleri tarafından bilgilendirilmeler yapıldı. Bizim için verimli ve güzel geçti.” dedi. İklim Tünelini çok beğendiklerini kaydeden İpek, “İklim Tünelini gezdiğimizde ses ve görüntüler çok etkileyiciydi. Canlı yaşamış gibi olduk. Kuraklığı görünce insan bir tuhaf oluyor. Bunun için yapmamız gereken çok şey olduğunu düşünüyorum. O yüzden herkes üzerine düşen görevi yaparsa dünya daha da güzel olur. Bu güzel etkinlik içinde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

ÇOCUKLAR İÇİN ÇEVRECİ OYUN ALANLARI KURULDU

Etkinlik alanında, çocukların doyasıya eğlenerek vakit geçirebilmesi için çevre ve Sıfır Atık uygulamalı atölyeler ile oyun alanları da yer alıyor. Türkiye’nin yeşil kalkınmasının teminatı olan çocuklar, kurulan oyun alanlarında çevre konusunda bilinçlendirici atölyelerde oyunlar oynayıp, güzel vakit geçiriyor.

TÜRKİYE’NİN EN GENİŞ KATILIMLI VE EN BÜYÜK ÇEVRE ETKİNLİĞİ, ÇEVREFEST BAŞLADI

ÇEVREFEST’in açılışında konuşan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, “Dünyada olan biten her şeyden ‘bize ne’ diyemeyiz. Muson Asyası’nda meydana gelen bir atık da, Pasifik kıyılarında israf edilen su da, Kuzey Afrika’da karbon salınımıyla atmosferi kirleten bir ortam, birbirinden bağımsız değil ve ortak evimiz dünyayı kirletmeye devam ediyor.” dedi. Bakan Özhaseki, bugün en çok konuşan, en güçlü gözüken ülkelerin dünyayı kirletmeye devam ettiğine vurgu yaparak, “Bizim ülkemizin ciddi bir sorumluluğu olmamasına rağmen, çevrenin bize bir emanet olduğu düşüncesiyle hem kirletmemeye gayret ediyoruz hem de bir taraftan kalkınmamızı sağlıyoruz. Ana hedefimiz; kalkınmamızı sağlayacağız ama hiçbir şekilde çevreyi de kirletmeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ortaya koyduğu ‘2053 Net Sıfır Emisyon ve Yeşil Dönüşüm’ hedefleri doğrultusunda çalışmalarını sürdüren Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, “Herkesin Bir Dünyası Var” şiarıyla Başkent Millet Bahçesi’nde “ÇEVREFEST” etkinliklerini başlattı. ÇEVREFEST’in açılışında konuşan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmanın önemine vurgu yaptı. Bakanlık olarak, çevreyi koruma ve iklim değişikliğiyle mücadele etme noktasında stratejiler geliştirdiklerini ve kamusal farkındalık oluşturmayı hedeflediklerini ifade eden Bakan Özhaseki, ÇEVREFEST’in amacının, iklim değişikliğiyle ortaya çıkan sıkıntılara karşı çevre bilinci oluşturabilmek olduğunu söyledi.

“ÇEVRE KONUSUNDA EN BÜYÜK ADIMLAR CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN LİDERLİĞİNDE ATILDI”

“Dünyada olan biten her şeyden ‘bize ne’ diyemeyiz” diyen Bakan Özhaseki, “Muson Asyası’nda meydana gelen bir atık da, Pasifik kıyılarında israf edilen su da, Kuzey Afrika’da karbon salınımıyla atmosferi kirleten bir ortam, birbirinden bağımsız değil ve ortak evimiz dünyayı kirletmeye devam ediyor.” diye konuştu. Bakan Özhaseki, bugün en çok konuşan, en güçlü gözüken ülkelerin dünyaya kirletmeye devam ettiğine vurgu yaparak, “Bizim ülkemizin ciddi bir sorumluluğu olmamasına rağmen, çevrenin bize bir emanet olduğu düşüncesiyle hem kirletmemeye gayret ediyoruz hem de bir taraftan kalkınmamızı sağlıyoruz. Ana hedefimiz; kalkınmamızı sağlayacağız ama hiçbir şekilde çevreyi de kirletmeyeceğiz.” ifadelerini kullandı. Bakan Mehmet Özhaseki, 22 yıldır Türkiye’de çevre konusuna hassasiyetle yaklaşıldığını belirterek, bu konuda en büyük adımların ise Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki AK Parti hükümetleri döneminde atıldığına vurgu yaptı.

“SIFIR ATIK HAREKETİ HEPİMİZİN İFTİHAR MESELESİ OLDU”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Saygıdeğer Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayelerinde başlatılan Sıfır Atık hareketine de dikkat çeken Bakan Özhaseki, Türkiye’de 7 yıldır Sıfır Atık hareketinin uygulandığını söyledi. Bakan Özhaseki, “Sıfır Atık, Türkiye’nin ortaya koymuş olduğu önemli bir marka olarak da hepimizin iftar vesilesi oldu. 185 milyar TL ekonomik kazanç sağladık. 498 milyon ağacı kurtardık, 127 milyon varil petrolden tasarruf ettik.” ifadelerini kullandı.

“ÇEVRE GELECEK NESİLLERE BIRAKACAĞIMIZ EN BÜYÜK MİRAS OLACAK”

Bakan Mehmet Özhaseki, inanç değerlerinde “emanet” diye bir kavram olduğunu vurgulayarak, “Zaman bize emanet. Mekan, eşya, bize emanet. Ömür, bize emanet. Çevre de bize emanet. Bu çevreyi kirletemeyiz. Bu çevre gelecek nesillere bırakacağımız en büyük miras olacak.” dedi.

“TÜRKİYE YÜZYILINA YAKIŞIR ÖNEMLİ PROJELERİ AÇIKLAYACAĞIM”

Açılışta, önümüzdeki hafta Türkiye Yüzyılına yakışır önemli projeleri açıklayacağı müjdesini de veren Bakan Özhaseki, birincisi ‘Denizler Halkındır’ projesi ile halkın denizlere erişimini engelleyen ne varsa ortadan kaldırılacağını söyledi. İkincisi, Mapa Şamandıra sistemi ile Türkiye sahillerini Türkiye yüzyılına yakışır bir hale getireceklerinin altını çizen Bakan Özhaseki, son olarak Türkiye’de Depozito Yönetim Sistemini hayata geçireceklerini kaydetti.

ÇEVREFEST’E HABİTAT İCRA DİREKTÖRÜ MAİMUNAH MOHD SHARİF DE KATILDI

BM önceki dönem Habitat İcra Direktörü Maimunah Mohd Sharif’in de katıldığı programda, Kum sanatı sanatçısı Veysel Çelik Demir de kumla hazırladığı gösterisini sundu.

ÇEVREFEST, 9 HAZİRAN’A KADAR DEVAM EDECEK

ÇEVREFEST kapsamında kurulan stantlarda, çocuklara çevre bilinci kazandırmaya yönelik oyun alanları ve maketler de dikkat çekti. Sıfır Atık ve temiz üretim teknolojilerinin tanıtıldığı ÇEVREFEST, 9 Haziran’a kadar devam edecek. ÇEVREFEST etkinliği, 4 gün boyunca başarılı çevre ve sıfır atık projeleriyle öne çıkan belediyeler ve sektör temsilcileriyle, ünlü isimler ve fikir işçilerinin katılacağı söyleşilerle, iklim tüneli ve kitap fuarıyla, çevre ve sıfır atık uygulamalı atölyeler ve sergilerle, çevre ve sıfır atık temalı oyun alanlarıyla misafirlerini ağırlayacak.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

“SANAYİDE YEŞİL DÖNÜŞÜM İÇİN BAKANLIK UZMANLARIMIZ İLE SANAYİCİLERİMİZİ BULUŞTURACAĞIZ” 

ÇEVRE, ŞEHİRCİLİK VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ BAKANI MEHMET ÖZHASEKİ, İSO YEŞİL DÖNÜŞÜM ÖDÜL TÖRENİ’NDE KONUŞTU: “SANAYİDE …


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/swtdavut/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420