TANSU ÇİLLER’İN MERKEZ SİYASET ÇAĞRISI TÜRKİYE’DE GÜNDEM OLDU

Başbakanlık yaptığı dönemde il olan Karabük’ün yıldönümünde BRTV’ye bağlanarak açıklamalarda bulundu. Brtv’de Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çetinkaya’nın sorularını yanıtlayan eski başbakan Çiller’in açıklamaları ülke de gündem oldu.

ÇİLLER İLK KEZ BU KADAR NET KONUŞTU
Programa telefonla bağlanarak değerlendirmelerde bulunan Çiller “Türkiye’nin başına neler gelebileceğini görüyorum. Onun için bir merkez sağa ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Bunun kurulmasına yardımcı olabilirim. Bunun başını çekebilirim. Bu kapıyı açık tutmak için mücadele verebilirim. Ben karar da vermedim. Milletim karar versin” sözleriyle siyasete döneceği yönünde açıklamaların ardından ilk kez bu kadar net konuştu.
KARABÜK ÖZELİNDE ÜLKE GÜNDENİMİ DEĞERLENDİRDİ
Sözlerine Karabüklülerin gönlümüzde güzel bir yeri olduğunu söylemek için güzel bir gün olduğunu belirterek başlayan Çiller’’ Gönlümde Karabük var Karabük’ün güzel insanları var bence cennet vatanımızın cennet köşelerinden güzel Karabük’ün ve sevgili Karabüklülerin gönlümüzde özel bir yeri olduğunu söylemek için tamda güzel bir gün. Bunu biz bir model olarak oluşturmak istedik aslında 5 Nisan kararlarından sonra bu çok az bilinir sayın Çetinkaya ama Karabüklülerle de paylaşmak isterim biz çok zor bir dönem ve kriz atlattık 1994’te bu krizde Özal döneminden başlayarak gelen bir şeydi zaten Doğru Yol Partisi’nin iktidarı alması da o yüzden olmuştu ama ondan sonraki günler 1995, 96, 97 yılları Türkiye’nin tarihinde bir daha tekrarı olmayan üç yıl oldu. Biz üç yıl üst üste OECD birincisi olduk. Sayın Karabük sayın Çetinkaya bu 1995’le birlikte biz yeni bir Türkiye ve yeni bir model hazırlamak istedik bu modeldeki özelleştirme modeli  ilk Karabük’te uygulandı biliyor musunuz ve o gün ben hatırlıyorum bizim Karabük’ün Valisi vardı Kemal Ayman birde zamanın Belediye Başkanı vardı Enver Tümen onları da anmak istiyorum bu vesile ile çünkü onlarında büyük çabası oluştu ama en çokta Karabüklülerin, kendilerinin ve işçilerimizin emekçilerimizin hepsinin birlikte yaptığımız bir şeydi bu çok güzel bir şeydi. Bu yani Türkiye’nin halkın parası halkın olacak hatırlıyor musunuz bunu. O üç yılın en önemli açılımlarından bir tanesi özelleştirmede bu yola gidilmenin yolunu açmamızdır bence. Bende çok güzel bir anı bıraktı. Karabüklülerin başarısı bence bu modelin başarısı olmuştur. Türkiye’ye şamil kılınmalıdır. Ben tekrardan kutluyorum canı gönülden. Tüm emekçilerimizi tüm Karabüklüleri saygıyla ve sevgiyle selamlıyorum başarılarının önünde yine saygıyla eğiliyorum sayın ÇetinKaya ’’ diye konuştu.
Eski Başbakan Tansu Çiller, Türkiye’nin önüne konulan 6’lı masa ile bir yere gitmenin mümkün olmadığını söyledi. Çiller, “Türkiye yeter ki yanlış adımlar atarak kendine altılı koalisyonlara, HDP’nin ipine bağlı olarak bir çoğunluğu zar zor elde etmelere; doğru dürüst bir kişinin çıkıp da adayım diyemediği o iradeyi kendinde bulamadığı bir ortamda hangi iradeyle Türkiye’yi idare edecekler. Bütün bunlar beni kısaca dehşete düşürüyor” dedi.
Türkiye’nin ilk kadın başbakanı olduğunu ve doğrudan doğruya milletin seçimiyle geldiğini anlatan Tansu Çiller, “Şu aşamadan sonra Türkiye’nin ilk kadın başbakanı olmuşum, ilk kadın dışişleri bakanı, hazine bakanı, ilk kadın başbakan yardımcısı olmuşum anladığıma göre duyduğuma göre bütün İslam dünyasında gerçek anlamda bir demokratik seçimle gelmiş bir saltanattan değil de doğrudan doğruya milletin seçimiyle gelmiş ilk kadın başbakanmışım, ilk kadın profesör başbakanmışım. Bütün bunlar tabii insanı mutlu ediyor. Hamdolsun diyorum. Hem milletime bana bunları verdiği için hem Cenab-ı Allah’a” şeklinde konuştu.
“TÜRKİYE ZANNEDİLDİĞİNDEN ÇOK DAHA VAHİM ULUSLARARASI SORUNLA KARŞI KARŞIYA”
Yeni bir dünya kurulduğunu ve iki bloğun da oluştuğunu anlatan Çiller, Türkiye’nin uluslararası bir vahim sorunla karşı karşıya kaldığının altını çizdi. Çin’in 10-15 yıl içerisinde dünya birinciliğini alacağını söyleyen Çiller, şöyle devam etti:
“Şu anda eksik gördüğüm bir şey var. Türkiye’de merkez sağ yok. Yani merkez sağ ve merkez sol da yok aslında. Merkez sağım diye ortaya çıkanlar aslında merkez sağ değil. Doğru Yol Partisi’nden kopup sonra AK Parti’nin kurucusu olup sonra MHP’nin elini öpüp sonra ondan çıkıp ben merkez sağ olacağım diye bir takım milliyetçi ayakları kesen, milliyetçi cenahı o parti içinde yok eden bir yaklaşımla merkez sağ olunmuyor. Merkez sağ gerçekten bütün ülkeyi kucaklayan herkesi rahat ettiren ama Türkiye’nin aynı zamanda milliyetçilik ruhunu tek çakıl taşı vermem anlayışıyla icraata koyan, uygulayabilen, uluslararası düzeyde bunu yapabilen bir yaklaşımdır. Türkiye zannedildiğinden çok daha vahim bir sorunla, uluslararası sorunla karşı karşıya. Yeni bir dünya kuruluyor. Bu kurulan yeni dünyada iki blok oluştu. Bunlardan bir tanesi Çin. Ki 10-15 yıl içerisinde birinciliği alacak. Tüm gelir olarak dünya gelirinin en birincisi olacak. Çok az zamandan bahsediyorum. Eskiden biz bunu yüz yıl sonra falan derdik. 10-15 yıl diyorum. Bunun yanında Rusya, Hindistan, İran var. Bir blok oluşmaya başladı. Öbür taraftan hiç olmadığı kadar Avrupa ve Amerika birbirlerine yaklaştılar. Aslında Avrupa ve Amerika’da insan haklarının iyi olmadığını görüyoruz. Küçücük kızlar, minicik bebekler görüyorsunuz sahillerde ölüyorlar. Biz almayız diyorlar. Niçin? İslam dünyasından geliyor, Müslüman diye. Veya kendilerinin istedikleri bir kültürden gelmiyor diye. Bütün dünyada insan hakları adeta ayaklar altına alındı.”
“6’LI MASA ARALARINDAN DAHA HENÜZ BİR CUMHURBAŞKANI ADAYI ÇIKARAMAMIŞ”
Yeni dünyanın kurulurken her iki bloğun da Türkiye’nin parçalanması için uğraştığını ifade eden Tansu Çiller, Türkiye’yi uluslararası düzeyde düzlüğe çıkartmak gerektiğini söyledi. Türkiye’nin tek başına iktidarlar döneminde yüzde 6,5 doğal büyüme oranı olduğunu koalisyonlar döneminde ise darbe dönemlerinden bile daha düşük büyüme oranlarının olduğunun hatırlatan Tansu Çiller, 6’lı masayı eleştirdi. 6’lı masanın henüz Cumhurbaşkanı adayı bile çıkartamadığını söyleyen Çiller, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Böyle bir dünya Türkiye’nin bölgesinde parçalanması için her iki blok da uğraşıyor. Yani bunu bir tehlikenin farkına vararak uluslararası düzeyde Türkiye’yi düzlüğe çıkarmak lazım. Burada büyük bir bölünmüşlük görüyorum. Bu bölünmüşlük bir tarafta iktidarda olanlara büyük bir cephe almış durumda. Onları beğenmiyorlar, böyle bir muhalefet çıktı. Ama Türkiye’nin önüne koydukları o 6’lı masa, 6’lı koalisyonlarla bir yere gitmek mümkün olmadığını biliyorum. Bakın Türkiye’nin yüzde 6,5 doğal bir büyüme oranı var. Nedir bu büyüme oranı? Tek başına iktidarlar olduğu zaman, Türkiye 6,5 büyümüş. Ne olmuş arada darbeler olmuş. O zaman 3,1’e düşmüş. Ama eğer koalisyonlar olursa, koalisyonlar döneminde Türkiye’nin büyüme oranı 2,8. Darbelerin de altında. İki veya üç partili koalisyonlardan bahsediyorum. Yüzde 80 veya yüzde 90’da iki parti. O bile kimlerin ne olacağını ne yapacağını bilemeyen bir ortam oluşturuyor. Şimdi aralarından daha henüz bir Cumhurbaşkanı adayı çıkaramamış. Birisi çıkıyor iradesini koyamıyor. O irade altı parçaya bölünmüş. Hepsi farklı bir şey düşünüyor. Yani daha Cumhurbaşkanı adayını belirlemekte bir araya gelemeyen ve bir aday çıkaramayan o iradeyi bölüşürken kavgaya düşen bir irade nasıl olacak da bir araya gelip de Türkiye’yi böyle bir ortamda idare edecek.”
“KAZANSALAR BİLE HDP GİBİ BİR PARTİNİN İPİNE ASILARAK ÇOĞUNLUĞU BULACAKLAR”
6’lı masanın kazansa bile HDP’nin ipine asılarak çoğunluğu bulacağını ve azınlık hükumetinin kurabileceğini söyleyen Tansu Çiller, “Ben bütün bunları gördükçe ülkem adına bir anne gibi, evladına bakar gibi ülkeme bakıyorum. Hiçbir kişisel ikbal veya sandalye dileğim yok. Allah şahidimdir. Nasıl olsun ki?” diye konuştu.
Çekoslovakya’nın bölünmesini hatırlatan Çiller, “Böyle bir ortamda idare etmenin ötesinde kazansalar bile azınlık hükumeti kurabilecekler. Ve ancak HDP gibi bir partinin ipine asılarak çoğunluğu bulacaklar. Türkiye böyle bir ortamdan dünya yeniden şekillenirken nerede yerini alacağını tayin etmesini, böyle bir HDP’in ipine bağlı bir oluşuma bırakacak. Ben bütün bunları gördükçe ülkem adına bir anne gibi, evladına bakar gibi ülkeme bakıyorum. Hiçbir kişisel ikbal veya sandalye dileğim yok. Allah şahidimdir. Nasıl olsun ki? Benim için bunların hepsi geride kalmış” şeklinde konuştu.

“İYİ GİDİYOR İŞLER. TÜRKİYE RAHAT, BÜYÜMESİ İYİ”
Kendisine şu ana kadar çık ısrar edildiğini söyleyen Çiller, “Bana çok ısrar edildi şu ana kadar gel diye? Ben dedim ki niye geleyim? İyi gidiyor işler. Türkiye rahat büyümesi iyi. Bir ihtiyaç olacak ben bu ihtiyaca cevap verdiğimi göreceğim ve Türkiye çok büyük bir tehlike altında göreceğim. Şimdi bütün bunlar bir araya gelince benim bu ülkenin bana verdiklerinden sonra, bana verdikleri tecrübelerden sonra eğer benim üstümde bir vebal, görev varsa bunu yerine getirmekten kaçmamalıyım. Ama böyle bir talebim, isteğim yok. Heyecanım Türkiye için. Türkiye bölünmesin. Çekoslovakya’ya yaptıklarını daha dün biliyorsunuz. 27 üyeli Avrupa Birliği nereden geldi? Bunlar bölünen ülkelerden geldi. Bu ülkeleri bilinçli böldüler. Şimdi Ortadoğu’da bölünme noktasında hedef olan maalesef ülkemiz. İşte bütün bunlar içerisinde zor bir karar beni bekliyor. Daha o kararı vermedim. O kararı kendim için kesinlikle vermezdim. Ama ülke için böyle bir ihtiyaç varsa ne olduğum da hiç önemli değil. Türkiye yeter ki yanlış adımlar atarak kendine altılı koalisyonlara, HDP’nin ipine bağlı olarak bir çoğunluğu zar zor elde etmelere, doğru dürüst bir kişinin çıkıp da adayım diyemediği o iradeyi kendinde bulamadığı bir ortamda hangi iradeyle Türkiye’yi idare edecekler. Bütün bunlar beni kısaca dehşete düşürüyor” diye ifade etti.
Öte Yandan BRTV Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çetinkaya’nın Eski Başbakanlardan Tansu Çiiller ile yaptığı röportaj ulusal basında geniş yankı uyandırdı. BRTV Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çetinkaya ile Karabük’ün il oluşunun 27. yılı üzerine özel telefon bağlantısı yapan dönemin Başbakanı Tansu Çiller’e Çetinkaya’nın yönelttiği parti kurmanız söylentileri var neler söylemek istersiniz sorusu üzerine ‘hiçbir kişisel sandalye dileğim yok’ ‘ülkede merkez sağa ihtiyaç var, kurulmasına yardımcı olabilirim’ ‘Türkiye’yi düzlüğe çıkarmak lazım’ konu başlıkları ile açıklamalar yapan çiller’in sözleri brtv ekranlarından yankılanarak Türkiye’de gündem oluşturdu. Brtv Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çetinkaya ve Tansu Çillerin Telefon Bağlantısı Görseli İle Yerelden Ulusala Kadar Birçok Televizyon Kanalı Ve Ulusal Gazetelerde Yayınlanan Haberler Dün Akşam Saatlerinden İtibaren Gündeme Bomba Gibi Düştü.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

Kayseri’deki Kooperatif Mağdurları AK Parti Genel Başkan Vekili Mustafa Elitaş ile buluştu

AK Parti Kayseri İl Başkanlığı tarafından düzenlenen İl Danışma Meclisi Toplantısına katılmak üzere Kayseri’ye gelen …


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/swtdavut/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420