TALAS’TA 2. ETAP KENTSEL DÖNÜŞÜM, ‘ROTA TALAS’ GEZDİRİYOR, ÖĞRETİYOR

TALAS’TA 2. ETAP KENTSEL DÖNÜŞÜM HIZLANDI

Talas Belediyesinin ilçedeki yapı stokunu yenileyerek daha güvenli ve modern alanları inşa etmek amacıyla başlattığı kentsel dönüşüm ikinci etap çalışmaları hızlandı. Bu kapsamdaki hak sahibi Osman Çarman ikinci etap dönüşümde Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın ile ilk protokolü imzalayan isim oldu.

Talas Belediyesi kentsel dönüşüm ikinci etabı Harman Mahallesi’ndeki Erciyes Sitesi, Hatipoğlu Sitesi ve Cemilbaba Sitesinde hızlandı. Toplam 234 daireyi kapsayan ikinci etap kentsel dönüşüm programındaki ilk uzlaşma sağlandı.

Hak sahiplerinden Osman Çarman, Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın ile ikinci etapta uzlaşarak protokol imzalayan ilk isim oldu.

“MAHALLEMİZİN ÇEHRESİ DEĞİŞECEK”

Başkanlık makamında gerçekleşen protokol imza töreninde konuşan Başkan Yalçın, “Osman abinin bu işi imzalayan isim olması bizim için çok önemli. İnsanların bu işe güven duymasının göstergesidir. Harman Mahallemiz kentsel dönüşüm bakımından çok fazla beklemiş. Biz geçen yıl iki bloku yapınca hak sahiplerine güven telkin etmiş oldu. Bu çalışmayla mahallemizin çehresi değişecek.” dedi.

“DEVLET ÇOK GÜZEL İŞ YAPTI”

“Allah devlete zeval vermesin. Devlet kentsel dönüşümde çok güzel iş yaptı.” diyen Başkan Yalçın, belediyelerin de harekete geçirerek süreci hızlandırdığını belirterek, “Devletin emsal artışı yapması, kira yardımı, harç gibi vergilerden muaf tutulması gibi hizmetler bu işe katkı sağladı. İnsanlar eski evini verip yeni evini alıyor. Burada huzurunuzda belediyede görevli arkadaşlarımıza emekleri için teşekkür ediyorum. Kimsenin hakkı kimseye geçmesin, biran önce inşaat tamamlanarak insanlar evlerine otursun diye bu işte aylardır çalışıyoruz. İlçemize hayırlı olsun.” diye konuştu.

Programın sonunda Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın ve hak sahibi Osman Çarman kentsel dönüşüm protokolünü imzaladı.

Evlerini kentsel dönüşüme dahil ederek yenilemek isteyen vatandaşlar Talas Belediyesi Kentsel Dönüşüm Müdürlüğüne gelerek bizzat bilgi alabilir.

‘ROTA TALAS’ GEZDİRİYOR, ÖĞRETİYOR

Talas Belediyesinin ilçenin tarihi ve kültürel tanıtımı için oluşturduğu ‘Rota Talas’ turları yoğun ilgi görüyor. Bu kapsamda 75. Yıl Mühibe Germirli Ortaokulu öğrencileri, ilçenin tarihi ve turistik yerlerini gezdi.

Talas Belediyesi, tarihi doku zengini ilçenin güzelliklerini bir yandan ortaya çıkarmaya bir yandan da bunları turizme kazandırmaya devam ediyor. Yapılan çalışmalarla üç medeniyete ev sahipliği yapan Talas’ın tarihi ve kültürel dokusu turizm değerleri arasına katılıyor.

Gerek mimarisi gerekse işçiliğiyle dikkat çeken yapıların bulunduğu tarihi alanlar için oluşturulan ‘Rota Talas’ turları yoğun ilgi görüyor. Bu kapsamda derneklerden vakıflara, il dışından gelen heyetlerden öğrencilere kadar pek çok gruba, Osmanlı Sokağı olarak bilinen tarihi Ali Saip Paşa Caddesi, Yaman Dede Kültür ve Sanat Evi, Tıpkıbasım Mushaflar Kur’an-ı Kerim Sergisi, tarihi Talas Sanat Galerisi ve Feyzioğlu Konağı ile Kayseri’nin en güzel mesire alanı olan Zincidere 100. Yıl Mesire Alanı gezdiriliyor.

Rota Talas turları kapsamında düzenlenen programların son misafiri 75. Yıl Mühibe Germirli Ortaokulu öğrencileri oldu.

Program kapsamında geziye katılan öğrencilerden Zeynep Küçük, Talas’ın tarihi ve kültürel alanlarını görerek öğrendiklerini belirterek Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın’a teşekkür etti.

ÖĞRETMEN BAŞKANA TEŞEKKÜR

Türkçe öğretmeni Kemal Orhan ise öğrencilerin gezinin çok güzel geçtiğini ifade ederken, okul müdür yardımcısı Mustafa Memiş de, üstü açık gezi otobüsüyle yapılan gezinin çok iyi bir düşünce olduğunu kaydederek, “Ben 20 yıldır Talas’ta oturmama rağmen görmediğim yerleri gördüm. Öğrencilerimize LGS sınavı sonrası iyi bir gezi oldu. Memnun kaldılar. Özellikle Zincidere 100. Yıl Mesire Alanı çok hoşumuza gitti. Burada emeği geçenlere başta öğretmen başkanımız Talas Belediye Başkanımız Mustafa Yalçın olmak üzere herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

‘Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı’ Paneli, “Müzeler Haftası” ve ücretsiz müzelere ziyaret, TBB Meclis Üyesi Seçimleri, Değerlendirme Toplantısı, Arıcılığa destek, Enerji tasarrufu, Sanat Galerisi’ne tam not

BÜYÜKŞEHİR’DEN ‘ASIRLIK TARİFLERLE TÜRK MUTFAĞI’ PANELİ Kayseri Büyükşehir Belediyesi, 21-27 Mayıs Türk Mutfağı Haftası dolayısıyla …


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/swtdavut/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420