Talas, Bünyan, Hacılar, Kocasinan, Melikgazi belediye haberleri

KAYSERİ PROTOKOLÜ MAHARETLİ ELLER’DE

Kayseri Valisi Gökmen Çiçek ve Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın ile birlikte Maharetli Eller Kadın Üretici Pazarını gezdi. Vali Gökmen Çiçek’e eşi Sümeyra Çiçek de eşlik etti.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı coşkusunun da yaşandığı pazarda stantları gezen Vali Çiçek ve belediye başkanları Büyükkılıç ile Yalçın, hem alış veriş yaptı hem de tezgah başındaki kadınlarla sohbet ederek hal hatır sordu.

Yoğun ilginin yaşandığı pazarda vatandaşlar hem güzel havanın hem de satışa sunulan otantik ürünlerle alış verişin keyfini çıkardı.

SPORCU FABRİKASI DEĞİL ŞAMPİYONLUK FABRİKASI

Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın’ın kurduğu Sporcu Fabrikası, futbol alt yaş kategorilerinde tüm şampiyonluklara ambargo koydu.

Talasgücü Belediyespor forması altında maçlara çıkan genç yetenekler, U-14, U-15, U-16 ve U-18’den sonra U-17’de de şampiyon olarak Kayseri’yi gruplarda temsil etme hakkı kazandı.

Şampiyon takımlara kupaları 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları kapsamında Vali Çiçek ve diğer protokol üyeleri tarafından verildi.

Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi’nde düzenlenen törenle şampiyonluğa ulaşan takımlara kupalarını veren Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, CHP Kayseri Milletvekili Aşkın Genç, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç ve Garnizon Komutanı Hava Tuğgeneral Haldun Taşan, elde edilen başarıdan dolayı hem gençleri hem de Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın’ı tebrik etti.

“GURUR DUYUYORUZ!”

Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın da genç yeteneklerle gurur duyduklarını dile getirerek, “Bundan 5 yıl önce Sporcu Fabrikası adını vererek bir yapılanmaya gittik ve gençlerimizin 6 branşta spor yapmalarına imkan sağladık. Geldiğimiz noktada başarılar birbirini takip etmeye başladı. Futbolda A Takımımız tarihinde ilk kez 3. Ligde mücadele etti ve sezonu başarıyla tamamladı. Bunun yanı sıra Kayseri’de düzenlenen U-14, U-15, U-16, U17 ve U-18 yaş kategorilerinde takımlarımız şampiyon oldu. Bunlardan U-14 Türkiye Şampiyonluğuna uzanarak büyük bir başarıya imza attı. Diğer takımlarımızda gittikleri gruplarda Kayseri’ye başarıyla temsil ettiler. Hepsinin gözlerinden ve gönüllerinden öpüyor, başarılarının devamını diliyorum” dedi.

TEKNOLOJİNİN KALBİ KOCASİNAN’DA ATACAK!

Kocasinan Belediyesi, Kocasinan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle ortaokul ve liseli öğrencilerine yönelik düzenlenen ve toplam 235 takımın, 12 farklı kategoride yarışacağı Kocasinan Teknoloji Festivali (KOCAFEST) başlıyor. Yapılan yatırımlarla sıra dışı belediyecilik hizmetleri yaptıklarını vurgulayan Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, teknoloji ve bilim konusunda farkındalık oluşturan festival ile geleceğin inşasında bunun büyük bir rolü olacağını söyledi.

Başkan Çolakbayrakdar, ‘Kocasinan’da yaşamak bir ayrıcalıktır’ sözünü vurgulayarak,“ Hedefimiz; Kocasinan’da yaşamak bir ayrıcalıktır. Bu hedef için gece gündüz demeden yoğun gayret ediyoruz. Bu noktada bu yıl üçüncüsünü yaptığımız ve geleneksel hale dönüşen Kocasinan Teknoloji Festivali ile Türkiye’nin yerli ve milli teknolojisini üreten bireyler yetiştirilmesini hedefliyoruz. Modern ve marka şehir olan Kayseri’ye yakışır projeler üretiyoruz. Bu zamana kadar şehre emek veren belediye başkanlarından Allah razı olsun. Kayseri denildiği zaman belediye geçmişi olan şehirdir ve bu belediyecilik adına güzel hizmetler yapılmıştır. Kocasinan Belediyesi olarak rutin işleri en iyi şekilde yapmanın gayreti içerisindeyiz ve en iyisini yapıyoruz. Ama biz sıra dışı belediyecilik yapıyoruz. Bunun örneklerini yapmış olduğumuz sahada hizmetlerimizle ispatlıyoruz. İnsana yatırım yapmanın gayreti içerisindeyiz ve pozitif ayrıcalık yaptığımız gençler, kadınlar ve çocuklarımızdır. Geleceğimize yapılan her türlü yatırımın arkasında belediye başkanı olarak ve Kocasinan Belediyesi olarak her zaman koşturmaya hazırız” ifadelerini kullandı.

Şehre geleceğe taşıma noktasında eğitimin büyük bir payı olduğuna dikkat çeken Başkan Çolakbayrakdar, “Öğretmenlerimizle birlikte yeni nesli şekillendirme noktasında çok daha güzel projelere imza atmaya devam diyoruz. ‘Eğitimde fırsat eşitliği’ için Kocasinan’ın her yerinde belediye başkanı ve belediye olarak yanındayız. Yeter ki ayağı yere basan, toplumsal fayda oluşturan ve çocuklarımıza faydalar üreten projeler olsun elimizden geldiğince bütün imkanlarımızı seferber ederiz” şeklinde konuştu.

Tüm Kayserilileri, 23 Mayıs Perşembe günü saat 11:00’ de Kayseri Dünya Ticaret Merkezi Fuar Alanı’nda başlayacak olan KOCAFEST’e davet eden Başkan Çolakbayrakdar, “Anadolu’nun ortasında ‘Dijital bir Fidan’ diktik. Bu fidanı akıl, bilgi ve gayretle büyütmenin çabası içerisindeyiz” dedi.

ÖZDOĞAN, “BİZE DÜŞEN HİZMETLERİN DEVAMINDA ONLARIN YANLARINDA OLMAK”

Hacılar Belediye Başkanı Bilal Özdoğan katıldığı yılsonu etkinliğinde yaptığı konuşmada gençlere değindi ve “Bize düşen, yerel yönetim olarak bu güzelliği artırmak, bu güzel yavrulara, bu güzel gençlere, hanımefendilere, beyefendilere bu hizmetlerin devamında üstümüze düşen ne varsa yanlarında olmak” dedi.

Hacılar Fatma Baktır Kuran Kursu tarafından yılsonu etkinliği düzenlendi. Şehit Polis Ahmet Cihan Kilci Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa Hacılar Kaymakamı Burak Dertlioğlu, Belediye Başkanı Bilal Özdoğan, Hacı Ali Baktır ve Hayırsever Baktır ailesi ile vatandaşlar katıldı.

Hacılar Fatma Baktır Kuran Kursu tarafından düzenlenen yılsonu etkinliği, şehitlerimiz için saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Programın açılış konuşmasını yapan Kuran kursu öğreticisi Sevgül Demirayak, “Samimi niyetlerle çocuklarımızı ve gençlerimizi dini ve milli değerlerine sahip çıkan, Allah’a kulluk eden, Peygamberimize ümmetlik ve Kuran’a hadim olmak için uğraşan bir nesil olmaları için çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Programda konuşan Hacılar Belediye Başkanı Bilal Özdoğan, insanların ihyası, Müslüman zihniyeti ve çocuklar ile gençlerin buralarda güzel eğitimler almasının çok değerli olduğunu söyledi. Özdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu Kuran kursumuzda sadece 4-6 yaş grubu değil, ilkokul, ortaokul, hanımefendiler ve diğer gruplarımızda erkek arkadaşlarımıza da hocalarımızın çok ciddi çalışmaları var. Emek verilince, işin farkında olunca bu güzellikler de ortaya çıkıyor. Tabii ki bütün Hacılar halkımız da bu Kuran kursuna, özellikle Akyazı Mahallemiz başta olmak üzere, sahip çıktı. Kuran kursunda var olan hizmetler de daha da artmaya başladı. Bize düşen, yerel yönetim olarak bu güzelliği artırmak, bu güzel yavrulara, bu güzel gençlere, hanımefendilere, beyefendilere bu hizmetlerin devamında üstümüze düşen ne varsa yanlarında olmak. Dolayısıyla biz yavrularımıza Allah’a kulluk bilinci, Efendimize ümmet bilincini bu güzel kurslarda, bu güzel hizmetlerle, gayretle çalışan ekibimize yürekten teşekkür ediyorum.”

Daha sonra kürsüye gelen ve Hacılar’a İmam Hatip Lisesi yapma sözü veren Hayırsever Hacı Ali Baktır da yaptığı konuşmada, “Rabbime şükürler olsun ki böyle bir annenin ve babanın evladı olarak dünyaya geldik. Annem tam bir Kuran aşığıydı. ‘Gündüz dervişin işi neyse gece de düşü o olur’ derler. Rabbim de onun düşüne yakışır, onun şekline yakışır bir Kuran kursunu yapmayı bizlere nasip etti. Sağ olsun, belediye başkanımız da burada her türlü desteği vererek bizlere yardımcı oldu. İnşallah Rabbim nasip ederse, biz Hacılar’ın çocuğuyuz. Hacılarlı ailelerimiz buraya bir imam hatip lisesi talep ettiler. Rabbim nasip ederse babam adına mezarlığın karşısında bir lise yaptırmıştık. Hacılar’a da inşallah böyle bir liseyi yaptırmayı nasip eder” dedi.

Çocukların bu yerlerde aldıkları eğitimlerle uzun vadede hayırlara sevk edecek donanımlara kavuştuklarına vurgu yapan Kaymakam Burak Dertlioğlu ise, “Burada yine klasik bir Hacılar dayanışması, bir Hacılar yardımseverliğinin örneği olarak bunu söylemek istiyoruz. Sağ olsun hayırseverlerimiz, her noktada bizler olsun, diğer kurumlarımıza olsun, her türlü yardımları yapıyorlar. Çünkü burası Hacılar” ifadelerine yer verdi.

Programda daha sonra Kuran-ı Kerim tilaveti, ilahiler ve şiirler okundu. Mescid-i Aksa gösterisi ile Gazze’deki katliama dikkat çeken etkinlik, toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

Geçmişten Geleceğe Uzanan Eller: Saygı ve Minnettarlıkla
Bünyan Belediye başkanı Selahattin Metin,  geçmişten geleceğe uzanan eller konusunda  açıklama yaparken şunları söyledi.
Cömert yürekli insan, Bünyan’ın değerli evladı, Bünyan topraklarını daha yaşanır kılma gayreti içerisinde olan, tüm hemşehrilerimizin gönüllerinde taht kurmuş olan Nevzat Çakır;
Bünyan Belediyesi Başkanımız Sayın Selahattin Metin’in şahsında, Bünyan halkı olarak sizin Bünyan’a olan sevgi ve bağlılığınızı elin minnettarlıkla karşılıyoruz. Bünyan’ımız için yaptığınız katkılar, şehitlik müzesi, Bünyan tarihini kapsayan müze ve konuk evi ile geçmişten geleceğe bir köprü kurarak, kahramanlarımızın ve tarihimizin hafızalarını yaşatmakta ve bizlere ilham kaynağı olmaktadır. Bu eserler, şehrimizin sadece maddi bir zenginlik değil, aynı zamanda manevi bir mirastır.
Yaptığınız ve yapımına destek olduğunuz her bağış ve hizmet, Bünyan’ın daha müreffeh bir geleceğe yürümesinin teminatıdır. Özveriniz, Bünyanlıların sadece maddi bir etkileşimden daha fazlasını, birlikte daha onurlu bir gelecek kurma arzusunu güçlendiriyor.
Bünyan Belediyesi ve tüm Bünyan halkı adına, Bünyan’a olan sonsuz hizmetleriniz için size en içten teşekkürlerimizi sunar, sağlık, başarı ve huzur dolu nice yıllar dileriz. Bünyan halkının kalıcı bir borcunu ödemekte gösterdiğiniz bu üstün çaba ve ahde vefa, gelecek nesiller için de unutulmaz bir örnek teşkil edecektir.

MELİKGAZİ İLÇEDEKİ KAVŞAKLARI GÜZELLEŞTİRİYOR

Melikgazi Belediyesi tarafından, yazın yaklaşmasıyla beraber, ilçedeki kavşaklarda düzenleme ve yenileme çalışmaları gerçekleştiriliyor. Kavşaklar dikilen ağaçlar, led ışıklar, renkli taşlar ve çeşit çeşit süs bitkileri ile birlikte daha güzel görünüme kavuşturuluyor.

Yaz mevsimin yaklaşmasıyla beraber park ve bahçe çalışmalarına hız veren Melikgazi Belediyesi, ilçenin daha güzel ve renkli görünmesi için çalışmalar yürütüyor. Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, ilçenin birçok noktasındaki dönel kavşaklarda peyzaj çalışmaları gerçekleştiriyor.

KAVŞAKLAR LED IŞIKLARLA AYDINLATILIP, KALICI BİTKİLER EKİLİYOR

Kavşakları led aydınlatma sistemi kurup, diktikleri onlarca çeşit, uzun yıllar kalacak süs bitkileri ile yenilediklerini belirten Melikgazi Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Palancıoğlu, “İlçemiz sınırları içerisinde bulunan dönel kavşaklarda peyzaj tasarımları yapıyoruz. Bu tasarımları yaparken su tasarrufuna da dikkat çekmek istiyoruz. Çoğu dönel kavşakta bulunan çim alanları iptal ederek, yerine ‘kuru peyzaj’ olarak tabir ettiğimiz, dekoratif taş uygulamalarını bitkisel materyal ile buluşturup peyzaj çalışmalarımızı tamamlıyoruz. Bu çalışmalarda bitkilerimizi damla sulama yöntemiyle sulayıp, su israfının önüne geçiyoruz.  Mevsimlik çiçek dikilen alanlarımızı azaltıp, uzun yıllar kalıcı bitkiler ekiyoruz. Tasarımlarda ağırlıklı olarak taflan, şimşir, berberis, lavanta, ateş dikeni, phormium, bodur ardıç ve alev çalısı gibi çok sayıda bitki kullanıyoruz. Şimdiye kadar belediyemiz protokol girişi, KCETAŞ önü, Alpaslan Türkeş Bulvarı, İldem Pazar yeri yanı ve Gesi meydan girişindeki kavşaklar gibi birçok yerde çalışmalarımızı tamamladık. Park ve Bahçeler bünyesinde bulunan, 50’ye yakın dönel kavşakta peyzaj çalışmalarımızı tamamlayacağız.” dedi.

KOCASİNAN GENÇLİK KULÜBÜ, KAMP ETKİNLİĞİYLE EŞSİZ BİR GÜN YAŞADI

Kocasinan Belediyesi Gençlik Kulübü ve Gökbörü Derneği tarafından Yeşilhisar’da hazırlanan kamp etkinliğiyle 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, büyük bir coşkuyla kutlandı. Ülkenin geleceği olan gençlerin her zaman yanında olduklarını belirten Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, “Geleceğimizin Türkiye’sini inşa edecek olan gençlerimize yönelik daha fazla projelere imza atmaya devam edeceğiz” dedi.

Kayseri Valiliği öncülüğünde Kocasinan Kaymakamlığı, Yeşilhisar Belediyesi, Kocasinan Belediyesi Gençlik Kulübü ve Gökbörü Derneği işbirliğiyle 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Yeşilhisar’da çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Geleceğe ümitle baktığını ifade eden Başkan Çolakbayrakdar, “Öncelikle tekrardan tüm hemşerilerimin Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı’nı en içten duygularla kutluyorum. Geleceğimizin teminatı gençlerimizin, yaşam kalitesini yükseltmek ve sosyal hayatta daha aktif olmalarını sağlamak için farklı ve yeni projeler hayata geçiriyoruz. Bu noktada kurduğumuz Gençlik Kulübümüze, evlatlarımızın yoğun ilgi göstermeleri, bizlere ayrı bir mutluluk verdi. Kulübümüzün düzenlediği etkinliklere gençlerimizin göstermiş olduğu ilgi, gözlerindeki ışıltı ve mutluluk ne kadar doğru bir iş yaptığımızın göstergesidir. Özellikle Kocasinan’da yaşamanın ayrıcalıklı ve farklı olduğunu 7’den 70’e herkes bu farklılığı hissetsin diye her dönem yeni projelere ve çalışmalara imza atıyoruz. Bunları yaparken de hemşehrilerimin desteğiyle yapıyoruz. Şehrin yöneticileri olarak bizler, gönül birliğiyle Kayserimiz için çalışıyoruz. Bundan sonra da bu tür etkinliklerin daha fazla yapılması için çalışmalarımızı artırarak devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi.

Renkli görüntülerin ortaya çıktığı ve keyifli bir gün yaşayan gençler, Başkan Çolakbayrakdar’a teşekkür etti.

BAŞKAN METİN, HAYIRSEVER NEVZAT ÇAKIR VE AİLESİNE TEŞEKKÜR ETTİ

Bünyan Belediye Başkanı Selahattin Metin, ilçede yapımı planlanan Şehitler Müzesi, Bünyan Müzesi ve Konuk Evi için hayırsever Nevzat Çakır’a teşekkür etti. Devlet Bahçeli Sosyal Tesislerinde Çakır ve ailesini misafir eden Başkan Metin, “Bünyan halkının kalıcı bir borcunu ödemekte gösterdiğiniz bu üstün çaba ve ahde vefa, gelecek nesiller için de unutulmaz bir örnek teşkil edecektir” dedi.Kayseri’nin Bünyan ilçesinde, hayırsever iş insanı Nevzat Çakır’ın katkılarıyla yapılacak olan Bünyan Şehitler Müzesi, Bünyan Müzesi ve Bünyan Konuk Evi’nin protokolü Kayseri Valiliğinde düzenlenen törenle imzalanmıştı. Bünyan Belediye Başkanı Selahattin Metin, Nevzat Çakır ve ailesini ilçede bulunan Devlet Bahçeli Sosyal Tesislerinde ağırlayarak yapılacak çalışmalarla ilgili görüş alışverişinde bulundu. Çakır’a ilçeye sunduğu katkılardan dolayı teşekkür eden Başkan Metin, “Bünyanımız için yaptığınız katkılar, şehitlik müzesi, Bünyan tarihini kapsayan müze ve konuk evi ile geçmişten geleceğe bir köprü kurarak, kahramanlarımızın ve tarihimizin hafızalarını yaşatmakta ve bizlere ilham kaynağı olmaktadır. Bu eserler, şehrimizin sadece maddi bir zenginlik değil, aynı zamanda manevi bir mirastır” şeklinde konuştu.Başkan Metin, projenin önemine değinerek; “Cömert yürekli insan, Bünyan’ın değerli evladı, Bünyan topraklarını daha yaşanır kılma gayreti içerisinde olan, tüm hemşerilerimizin gönüllerinde taht kurmuş olan Nevzat Çakır; Bünyan halkı olarak sizin Bünyan’a olan sevgi ve bağlılığınızı elin minnettarlıkla karşılıyoruz. Bünyanımız için yaptığınız katkılar, şehitlik müzesi, Bünyan tarihini kapsayan müze ve konuk evi ile geçmişten geleceğe bir köprü kurarak, kahramanlarımızın ve tarihimizin hafızalarını yaşatmakta ve bizlere ilham kaynağı olmaktadır. Bu eserler, şehrimizin sadece maddi bir zenginlik değil, aynı zamanda manevi bir mirastır. Yaptığınız ve yapımına destek olduğunuz her bağış ve hizmet, Bünyan’ın daha müreffeh bir geleceğe yürümesinin teminatıdır. Özveriniz, Bünyanlıların sadece maddi bir etkileşimden daha fazlasını, birlikte daha onurlu bir gelecek kurma arzusunu güçlendiriyor. Bünyan Belediyesi ve tüm Bünyan halkı adına, Bünyan’a olan sonsuz hizmetleriniz için size en içten teşekkürlerimizi sunar, sağlık, başarı ve huzur dolu nice yıllar dileriz. Bünyan halkının kalıcı bir borcunu ödemekte gösterdiğiniz bu üstün çaba ve ahde vefa, gelecek nesiller için de unutulmaz bir örnek teşkil edecektir” ifadelerini kullandı.

NECİP FAZIL KISAKÜREK MELİKGAZİ’DE ANILACAK

Melikgazi Belediyesi kültür sanat etkinlikleri kapsamında Necip Fazıl Kısakürek Söyleşi ve Şiir Gecesi düzenleyecek. Hayati İnanç ve Serdar Tuncer’in katılımlarıyla gerçekleşecek olan etkinlik 24 Mayıs Cuma günü saat 20:00’da Erciyes Üniversitesi Sabancı Kültür Merkezi’nde düzenlenecek.

Başkan Palancıoğlu: “Kimseye randevu vermeyin!”

Melikgazi Belediyesi olarak kültür sanat etkinlikleri kapsamında her yıl birbirinden farklı programlar düzenlediklerini dile getiren Melikgazi Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Palancıoğlu, “ İlçemize her alanda rekor hizmetler sağlarken kültür ve sanatı ihmal etmiyoruz. Sanata ve sanatçıya her zaman önem vererek hemşehrilerimizi kültürel etkinliklerle bir araya getirmeye devam ediyoruz. Necip Fazıl Kısakürek’in aramızdan ayrılışının 41. yıl dönümüne özel olarak hazırladığımız etkinliğimizde büyük üstadı şiirlerle ve söyleşiyle anacağız. Kıymetli sanatçılarımız Hayati İnanç ve Serdar Tuncer’in katılımlarıyla gerçekleşecek olan Necip Fazıl Kısakürek Söyleşi ve Şiir Gecesi’ne tüm hemşehrilerimiz davetlidir. Erciyes Üniversitesi Sabancı Kültür Merkezi’nde 24 Mayıs Cuma günü saat 20:00’da düzenleyeceğimiz etkinliğimize tüm hemşehrilerimizi bekliyoruz. Kimseye randevu vermeyin.” dedi.

KOCASİNAN’NIN TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLAN TARIM PROJESİ, ÜLKENİN GELECEĞİNE IŞIK TUTACAK!

Kocasinan Belediyesi’nin geçen yıl şehrin merkezinde hayata geçirdiği tarım projesi kapsamında 10’dan fazla çeşitte 42 bin sebze fidesinin ekimi yapıldı. Kadınların hem organik ürünleri ürettiği hem de satışını yaptığı 25 bin dönümlük tarım arazisini Kayseri’ye kazandıran Başkan Çolakbayrakdar, şehrin merkezinde tarımsal üretimle Türkiye’ye örnek ve model olduklarını söyledi.

Şeker Mahallesi’ndeki Bekir Yıldız Bulvarı ile Şehir Hastanesi kavşağının yanında bulunan 25 bin dönümlük arazi üzerinde sebze fidelerini toprakla buluşturan ve 12 üyesi olan Kocasinan Hanımeli Kadın Girişimi Üretimi ve İşletme Kooperatifi üyeleri, hayallerini gerçekleştiren Başkan Çolakbayrakdar’a dualar edip, teşekkürlerini iletti.

Proje kapsamında 12 kadın üreticiyle şehrin merkezinde tarımsal üretime devam ettiklerini belirten Başkan Çolakbayrakdar, “Kadın Kooperatifimizin üretim yaptığı bahçemizdeyiz. Burada kadın çiftçilerimiz, doğal ürünleri yetiştirme imkânı buluyorlar. Gündelik olarak üretebilecekleri; domates, çilek, biber, patlıcan, kabak, salatalık, fasulye, bamya, böğürtlen ve yeşillik gibi çeşitler yer alıyor. Geçen yıl, kurmuş olduğumuz kooperatif, aktif bir şekilde tarlada üretime başladı ve devam ediyorlar. Annelerin eli burada da farklılığını hissettiriyor. Hem organik hem de Kayseri’mizin karahıdır gibi yerli tohumlarının yetiştirildiği bir mekân olan burası, bin 200 metrekarelik parseller olmak üzere toplam 25 bin dönümlük araziyi kapsıyor. Hanım kardeşlerimizi, hayatın her alanında olduğu gibi tarımsal üretiminde de içinde olabilmesi için desteklerimizi sürdürüyoruz. Şehrin merkezinde kent tarımının yapıldığı sayılı şehirlerden bir tanesiyiz. Kayseri’den bir büyükşehirden kadınların merkezde tarımsal üretim yapmış olduğu kooperatifle bir ilk olduk. Bu noktada kadın kooperatifimiz için yapmış olduğumuz bu proje örnek teşkil ediyor. Özellikle hem şehrimizde hem ülkemizde farklı ufuklar açacak. Şimdiye kadar yaptığımız yatırımların yanı sıra bundan sonra da yeni projelerimizle Kocasinan’ımız için farkındalık oluşturacak projeleri hayata geçireceğiz. Bütün gayretimiz, şehrimizin ve ülkemizin ekonomisine destek olarak istihdama katkı sağlamaktır. Ellerine emeğine sağlık. Hanım kardeşlerimize teşekkür ediyorum ” ifadelerini kullandı.

Kocasinan Belediyesi olarak gelecek nesiller ve sağlıklı toplumlar için özellikle ata tohumların yetiştirilmesi noktasında tarıma büyük destek verdiklerinin altını çizen Başkan Çolakbayrakdar, şehir merkezinde vatandaşları tarımı buluşturan projenin Kocasinan modeli olarak, Türkiye’nin geleceğine ışık tutacağını sözlerine ekledi.

Kooperatif Başkanı Büşra Minaz ise organik tarımın yaygınlaştırılması ve kadının istihdamı konusunda çok önemli bir proje olduğuna değinerek, “Geçen yıl başladığımız projede bayağı yol kat ettik. Bize burada her türlü imkânlar sağlandı. Bin 200 metrekare sebzelerimizi diktiğimiz alanın yanı sıra 21 metrekare kapalı alan ve dinlenme alanı gibi yerler yapıldı. Kooperatifimize üye olan 12 kadın bulunmaktadır. Bugün 3 bin 500 fidanı kişi başı olmak üzere toplam 42 bin fidanı toprakla buluşturuyoruz. Burada çok büyük bir istihdam sağlandı. Kooperatife üye olanların çoğu hiç bu zamana kadar çalışmamış ve toprakla uğraşmamış kadınlardı. Burada kendi güçlerinin olduğunu hissettiler. Yerimiz çok güzel ve toprağımız çok verimli. Aslında kırsal kesimde olması gereken işi, biz şehrin göbeğinde yapıyoruz. Şuan tamamen doğal organik ürünler yetiştiriyoruz. Organik sertifikasını da aldığımız zaman tamamen organik ürünler olacak. Kadınların başaramayacağı hiçbir işi yoktur” diye konuştu.

Dilek Coşkun da “Şehrin göbeğinde bize bu imkânları sağladıkları için çok teşekkür ediyoruz. Hem evimize yakın hem de merkezde olduğu için yetiştirdiğimiz ürünlerin satış imkânı daha fazla. Böyle imkân tanıyan başkanımıza çok teşekkür ediyoruz. Burada hem istihdam sağlanıyor hem de ev kadınları olarak kendi paramızı kendimiz kazanmaya başladık. Mutlu ve gururluyuz” ifadelerine yer verdi.

Züleyha Aydemir ise “Burası bize iş alanı oldu. Her şey çok güzel. Tamamen organik tarım yapacağız. Ben ev hanımıydım. Bu zamana kadar hiçbir işte çalışmadım. Bana böyle imkan tanıdığı için başkanımız Sayın Ahmet Çolakbayrakdar’a teşekkür ediyorum” dedi.

Aynur Sönmez de “Burası bunulmaz nimettir. Toprakla ilk defa tanışıyorum ve müthiş zevkliymiş. Çok yorucu olmasına rağmen hayatımda ilk defa fidanları toprakla buluşturduk. İnsanın kendi parasını kazanması çok güzel bir duygu. Şehrin merkezinde olması ve ayrıca Şehir Hastanesi’ne yakın olması da çok büyük bir avantajdır” şeklinde konuştu.

Figen Udül ise organikçi olarak Kayseri’nin her yerinde olacaklarını belirterek, “Kayseri’de bir ilki başlattığımız için çok memnunuz. Hedefimiz, geçen yıl başlattığımız ve Türkiye’ye örnek olan projeyi daha da büyütmektir. İnsanlığımıza organik ürünler yetiştirip, sağlıklı ürünler sunuyoruz. Geçen sene ektiğimiz ürünleri toplayıp, organik ürünleri satmaktan gurur duyduk. Proje sayesinde elimiz para tutar oldu. Daha kendimizi hur hissediyoruz. Aile ekonomisine destek oluyoruz.  Bir çiçek bile dikemezken bugün benim tarlalarım oldu. Başkanımıza ne söylesek az. Başkanımız, bizim başımızın tacıdır. Çok minnettarız” diye konuştu

Emine Ünal ise kendileri için her türlü imkanı sağlayan Başkan Çolakbayrakdar’a minnettar olduğunu dile getirdi.

Rukiye Katırcı da böyle bir imkânı sağladığı için Başkan Çolakbayrakdar’a teşekkür ederek, “Toprak demek, bereket demektir. Kadın emeğiyle de buluştuğun da hem büyük verim aldık hem de aile ekonomisine destek olduk. Şehrin göbeğinde tarımla buluşmak çok güzel bir şey” dedi.

Hayalini gerçekleştiren Başkan Çolakbayrakdar’a dualar eden diğer kadın üreticileri ise “Öncelikle belediye başkanımıza çok teşekkür ediyoruz. Toprakla uğraşmak güzel bir duygu. Üzerimizdeki olumsuz etkiyi kaldırıyor. Hem ekonomiye destek sağlıyoruz hem de topraklarımızdan faydalanmış oluyoruz. Kadınlarımız, bu proje ile topluma daha faydalı olmuş oluyor. Kendilerine güveni artıyor. Allah razı olsun” ifadelerini kullandı.

MELİKGAZİ’DEN RAHAT VE KONFORLU ULAŞIM İÇİN ALTERNATİF YOL

Melikgazi Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Palancıoğlu, Köşk Mahallesi Aşık Veysel Bulvarı’nı, Talas Bulvarı’na bağlayan 3 kilometre uzunluğunda 15 metre genişliğindeki alternatif bağlantı yol çalışmalarını yerinde inceledi. 

 “Kartal Kavşağı rahatlayacak.”

Melikgazi’de vatandaşlara rahat ve konforlu ulaşımı sağlamak için gayretle çalıştıklarını belirten Melikgazi Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Palancıoğlu, “ Sağ tarafı Talas Bulvarı, devamında Erciyes Üniversitesi ve sol tarafında askeriyenin olduğu bölgede yaptığımız yol çalışmalarını inceledik. Bu yolun devamı Teknopark’ın olduğu bölgeye ve Eşref Bitlis Bulvarı’na çıkıyor. Dolayısıyla Kartal Kavşağı’nı rahatlatacak akslardan birisi burası. Bu akstan gelen vatandaşlarımız direkt Erciyes Üniversitesi’nin arka çıkışına, Teknopark’a geçebildiği gibi Aşiyan Bulvarı’ndan Hulusi Akar Bulvarı’na, Talas’a ve Sivas Caddesi’ne geçecek bir imkana kavuşuyor. Dolayısıyla çok uğraştığımız, iki senedir askeriyeyle yaptığımız protokol çerçevesinde genişlettiğimiz 15 metrelik yolumuz. Bisiklet yolu, yaya yolu ve yeşil alanı da olacak. İnşallah burası bu yaz açılacak ve vatandaşlarımıza en iyi şekilde hizmet edecek. Emeği geçen arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Büyükşehir Belediyemiz de hem Talas Kavşağı’nı hem de Teknopark Kavşağı’nı yaptıktan sonra inşallah açılışını yapacağız. Hayırlı olsun.” dedi.

Kayseri’de araç sayısının ve trafiğin artmasıyla birlikte, alternatif yolların ilçeye kazandırılması için çeşitli projeler gerçekleştirdiklerini belirten Başkan Palancıoğlu, çalışmalarına hız kesmeden devam edeceğini belirtti.

TALAS’TA HAYVANCILIĞA BÜYÜK DESTEK

Talas Belediyesi’nin tarıma ve hayvancılığa yönelik destekleri artarak devam ediyor. Bu kapsamda başlatılan ‘Koyunlar bizden, üretim sizden’ projesi ile iki yıl önce dağıtılan koyunlardan olan 70 kuzunun dağıtımı kura ile yapıldı.

Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın’ın tarım ve hayvancılığa verdiği önemin yansıması olan koyun desteği ile 5 aile daha üretime katılmış oldu. Çekilen kura ile koyun sahibi olan aileler, Başkan Yalçın’a teşekkürlerini iletti.

Talas Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürü İbrahim Batıray’ın verdiği teknik bilgilerin ardından söz alan Talas İlçe Tarım Müdürü Murat Ürker de Talas Belediyesi’nin her zaman tarım ve hayvancılığa destek olduğuna dikkat çekerek, “Tarım Müdürlüğü ve Talas Belediyesi işbirliğiyle yapmış olduğumuz bu projede ilk geri dönüşü bu sene aldık. Üreticilerimize hayırlı olsun diyoruz. Projemize destek veren Talas Belediye Başkanımız Mustafa Yalçın’a ve desteklerini esirgemeyen İl Tarım Müdürümüz Bülent Saklava teşekkür ediyoruz” dedi.

Daha sonra kura çekimine geçildi ve 70 kuzunun yeni sahibi 4 üretici belirlendi.

Küçükbaş hayvan sahibi olan çiftçiler de duydukları memnuniyeti dile getirerek, “Başkanımızdan Allah razı olsun. Tarıma, üretime, hayvancılığa her zaman destek oluyor. İnşallah biz de bu kuzuları en güzel şekilde değerlendirip üretime katılacağız” diye konuştu.

TALAS’TA NECİP FAZIL SERGİSİ

Talas Belediyesi, Necip Fazıl Kısakürek’in ölümünün 41. Yılında “Her Yönüyle Necip Kısakürek” sergisi açacak.

24 Mayıs Cuma günü saat 14.00’te Talas Belediyesi Kültür Merkezi ve 7/24 Kütüphanede açılacak sergide üstad Necip Fazıl’ın eserleri ve hayatını anlatan çok sayıda fotoğraf ve hatıratın yanı sıra Büyük Doğu Dergisinin orijinal sayıları ile kişisel eşyaları yer alacak. 26 Mayıs Pazar günü akşamına kadar açık kalacak sergi, ücretsiz olarak gezilebilecek.

KOCASİNAN’DAN BİYOLOJİK GÖLETİN DE YER ALDIĞI KÜTÜPHANE ’DE GERİ SAYIM

Kocasinan Belediyesi tarafından yapımı devam eden ve içerisinde biyolojik göletin de bulunduğu Hacı Mustafa Tarman Kültür Merkezi’nde geri sayım başladı. Yapılan her projede gençlere pozitif ayrıcalık tanıdıklarını belirten Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, “Kayseri’mizin en eşsiz kütüphanesi, Türkiye’nin geleceği gençlerimize armağan olsun” dedi.

Kayseri’yi daha da güzelleştireceklerini ve şehrin kültürüne uygun Hacı Mustafa Tarman Kültür Merkezi ve Kafe Sinan Arabidin tesisiyle Türkiye’ye örnek olacaklarına dikkat çeken Başkan Çolakbayrakdar, Kocasinan’a değer katan ve çehresini değiştiren projelere imza attıklarını söyledi.

Gençler başta olmak üzere 7’den 70’e herkesin ilgisini çekeceği ve farklı konsept çalışmaların yer alacağı kütüphanenin yeni bir cazibe merkezi olacağının altını çizen Başkan Çolakbayrakdar, “Erkilet’in tüm bölgesine hitap edecek bir Sinan Kütüphanesi’nin artık sonuna doğru yaklaştık. Ders çalışılacağı, kitapların okunacağı, çocuk ve miniklere özel kütüphane bölümlerin yer alacağı, konferans mekânları gibi 7’den 70’e herkese hitap edecek olan bir Kültür Merkezi’ni, en kısa sürede faaliyete geçireceğiz.  Ayrıca markamız olan Kafe Sinan’da burada olacak. Bunun yanı sıra ailelerin gelebileceği ve aktivitelerin olacağı yaşayan bir kütüphane olacak. Anne ve babaların çocuklarıyla birlikte vakit geçirmelerini ciddi manada önemsiyoruz. Yatırım programımızda yer alan özelinde kütüphane olan bir kültür merkezini şehrimize kazandırmış olacağız. Hayırlı olmasını diliyorum. Bütün gayretimiz, çocuklarımızın ve gençlerimizin geleceği içindir” ifadelerini kullandı.

Başkan Çolakbayrakdar,  Kocasinan’ı her alanda daha ileriye taşıyarak, en güzel hizmetleri vatandaşın hizmetine sunmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

ÖZDOĞAN: “HEDEFİMİZ, GÜVENLİ VE SORUNSUZ BİR ULAŞIM SAĞLAMAK”

Sütdonduran Yaylası ve Erciyes Dağı’nın kuzey çevrelerine ulaşımı sağlayacak olan yolda aşırı yağışlar nedeniyle bozulan 3 km. lik yolun yapım çalışmalarının yapıldığını belirten Başkan Bilal Özdoğan, ” Amacımız bölgeye ulaşımı güvenli ve sorunsuz bir hale getirmek, vatandaşımızın yanında olmaktır” dedi.

Hacılar ilçesinde, Erciyes Dağı’nın eteklerinde bulunan Sütdonduran Yaylası’na giden yolda yapım çalışmaları hızla devam ediyor. Hacılar Belediye Başkanı Bilal Özdoğan, Sütdonduran Yaylası ve Erciyes Dağı’nın kuzey çevrelerine ulaşımı sağlayan yolda aşırı yağışların bozduğu 3 kilometrelik kısmın onarılması için yoğun bir çalışma içinde olduklarını belirtti.

Başkan Özdoğan, “Bu güzergâhı kullanan, Erciyes Dağı’na çıkmak isteyen dağcılar, Sütdonduran Yaylası ve Sarıgöl’e gitmek isteyen doğaseverler ile bu bölgede hayvancılık yapan vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamaması için çalışıyoruz. Yol yapım çalışmalarımız aralıksız devam ediyor ve en kısa sürede tamamlanacak” dedi.

Hacılar Belediyesi olarak her zaman vatandaşların ihtiyaçlarına öncelik verdiklerini belirten Başkan Özdoğan, yol yapım çalışmalarının en kısa sürede tamamlanarak hizmete sunulacağını vurguladı. Özdoğan, “Amacımız, bölgeye ulaşımı güvenli ve sorunsuz bir hale getirmek. Vatandaşlarımızın ve doğaseverlerin mağduriyet yaşamaması için çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

Talas, Bünyan, Kocasinan,Melikgazi, MBB belediye haberleri

TALAS’TA STRATEJİK PLANLAMA İÇİN ANKET Şeffaf ve katılımcı bir yönetim anlayışıyla hizmet üreten Talas Belediyesi, …


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/swtdavut/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420