Sümerbank Kayseri Bez Fabrikası mensupları, AGÜ’de anıları ile buluştu

Sümerbank Kayseri Bez Fabrikası mensuplarının geleneksel  ‘Sümerliler buluşması’ Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ)’nde gerçekleştirildi.  Hazırlanan belgesel filminde izlendiği buluşmada, Sümerbank’ta çalışanlar, eşleri, benim gibi Sümer’de yetişen, çeşitli meslek sahibi olan çocukları, torunları ilginç anılarını da anlattı, oldukça duygulu anlar yaşandı. Bu arada Sümer’de yetişen üç kadın yazarda kitaplarını imzalayarak hediye etti.
AGÜ Konferans Salonunda Toplanan emekli ve çeşitli meslek sahibi eş, çocuk ve torunlarına açılış konuşmasını, toplantıyı organize eden emekli öğretmen Nihat Alacalıoğlu yaptı. Daha sonra AGÜ Mimarlık Bölümü Başkanı üç kuşak Sümerli Prof.Dr.Burak Asiliskender, Sümerbank ile ilgili sunum yaptı. Fabrika sahası içinde yapılan yeni yapı tarihi giriş kapısı onarımı ve Sümerbank Müzesi çalışmları hakkında bilgiler verdi. Asiliskender, doğup-büyüdüğü  bu bölgede görev yapmayı çok istediğini, bu hayalinin AGÜ  ile gerçekleştiğini kaydetti ve gözyaşlarını tutamadı.
Sümerbank Kayseri Bez Fabrikasının unutulmaz çalışanlarından Hayrettin Yalçın ve Yusuf Angay’ın torunu.Gülümser-Ali Angay’ın küçük kızı, Aşk Mavi Kokar kitabının yazarı üçüncü kuşak sümerli Beyhan Angay Köseoğlu kitabını, Sümer yaşantısının kendisine katkılarını dile getirdi.
Yine Sümerbank Kayseri Bez Fabrikası çalışanlarından Cahide-Arif Balkaya’nın kızı “Kiraz Ninenin Öyküleri’ ,” Su Uyur Düşman Uyumaz Haydar”ım romanı yazarı sümerli Sevim Balya,  kitaplarındaki yazdıklarının  Sümer evlerinde yaşantısından bölümler olduğuna dikkat çekti.
Sümer Stadının ve Kayseri’nin unutulmaz hakemlerinden Sabri Cilo’nun kızı sümerli ” Cinnet Kafesi ” kitabı yazarı Güler Öztaşkın’da kitabını anlatırken, özel sektördeki çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Katılımcılar Sümerbank’ın Kayseri’nin sosyal hayatına, sanayisine ve ekonomisine etkileri hakkında konuşmalar yaptı, anılarını tazeledi. Bu sırada oldukça duygulu anlar yaşandı.
Sümerbank Kayseri Bez Fabrikası Belgesel filminin yönetmenleri H.Kurtuluş Özgen ve Yasin Ali Türkeri’de burada  belgesel filmi nasıl hazırladıklarını anlattı, ilk kez özel gösterim yaptı. Ben gazeteci Davut Güleç olarak, yatalak yaşamını devam ettiren annemin,  Sümer’de iken  kadınlarla kömürlükte nasıl halı dokuyup, örgüler ördüklerini, Kayseri ağzı ile Kayseri türkülerini halen nasıl söylediği gibi  bölümlerinde belgeselde yer alması ve eklenmesini önerdim.  Unutulmaz anıların  tekrarlandığı, uzun zamandır görüşmeyenlerin çocukluk  anılarını ve dostluklarını  pekiştirdiği buluşma sonrası üç Sümerli kadın yazır kitaplarını  imzaladı.  Fabrikanın elektrik santrali iken bugün AGÜ Abdullah Gül Müzesi haline getirilen yer, giriş Kapısı ile İdari Bina arasındaki Küçük Havuz başındaki Atatürk büstü, Sümerbank İç lojmanları ve Taş Lojmanlarının olduğu ‘öğrenci köyü’  olarak isimlendirilen  Sümer Vazife evleri gezildi. Alacalıoğlu ailesnin 1967 yılında kendi elleri ile diktikleri büyük ağacın altında Taş Lojmanda üniversite öğrencileriyle sohbetler yapıldı, komşuluk ve bahçeleri ile ilgili anıların anlatıldı.
Sümerliler buluşmasının ikinci bölümünde İşletmeciğini Sümerli Mustafa Nar’ın yaptığı ŞAAPGAA Cafe&Restaurantta yemek yenildi. Bir gün sonra ise serbest zamanda Sümerliler arkadaşları ile şehir merkezini, tarihi ve doğal güzellik merkezlerini gezerek, gelecek yıl buluşmak ve sık sık görüşme dileğiyle  ayrıldı.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

NNYÜ İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ VE PSİKOLOJİ BÖLÜMÜNDE MEZUNİYET 

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi (NNYÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) Siyaset Bilimi ve Kamu …


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/swtdavut/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420