Seçilmiş ve atanmışlara..(Köşe yazısı 12.02.2020 Kayseri Star Haber Gazetesi)

DAVUT GÜLEÇ

GAZETECİ

davutgulec@hotmail.com

Türkiye’de gerçekten seçilmiş ve atanmışlar bir kez daha düşünmeli.

Halkın yeterince içinde değiller.

Makam saltanatları bir türlü bitmedi.

Peşlerinde partili, pırtılı, koruma Ordulu yaşama-göreve devam ediyorlar.

Kendi yaşamlarını, halkın yaşamı zannediyorlar.

Göstermelik ziyaretler, geziler, açılış, toplantılar, açıklamalarda devam ediyor.

Sonuç Kayseri ve Türkiye kaybetmeye devam ediyor.

***

Son yılların tepki gören ‘elini kaldır-indir’ modasında ‘tam biat kültürü’ artarak sürüyor.

Önceki gün Büyükşehir Belediye Meclisi vardı. Ondan öncesi günlerde de ilçe belediye meclisleri toplanarak gündemlerindeki kararları ‘oybirliği ya da oyçokluğu’ ile karara bağladı.

Meclis toplantılarının genelde gündemleri, imar plan tadilatları, ticaret alanları, arsa satışları, komisyon raporlarının görüşülmesi, cadde-sokak isimlerinin değiştirilmesi ya da bazı kişilerin isimlerinin verilmesi, borçlanma yetkisi, başkana  ya da görevlendireceği birine yetki verilmesi gibi.

Çoğunluk ve komisyonlar iktidar partisinden olunca, üzerinde tartışma, konuşma bile olmadan klasik belediye hizmetleri gibi elleri kaldır-indir ile iş bitiyor.

Nasılsa bu gündem maddelerinin çoğu merkez ilçeler üzerinde. Kırsal kesimin adı bile yok.

***

Son Büyükşehir Belediye Meclisi’nde bunun tartışması biraz tatlı-sert oldu.

Meclisteki mutlu çoğunluk ‘Cumhur ittifakı’ ile mutsuz azınlık ‘Millet ittifakı’ arasında konuşulanlar belki de dışarı da ‘mutsuz vatandaş çoğunluğu’nun tam bir sesi gibiydi.

Ben hemen hemen tüm Büyükşehir belediye ya da bazı ilçe belediye meclis toplantılarını yakından takip eden ve etmeye çalışan, bunları da haberleştiren kişiyim.

Tüm Meclis toplantılarında en çok konuşan, bazı maddeler üzerinde görüş açıklayan, doğruları anlatan İYİ Parti Kocasinan ve Büyükşehir belediye Meclis üyesi Kazım Yücel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hem depremlere hem de yaşam için konutlarda ‘dikey yerine yatay mimari’ konusunda Kayseri’de neden ve inatla ‘dikey mimari’de ısrar edildiğini, bu yanlışın neden ve kimler için yapılarak mecliste oylandığını, kabul edildiğini sordu.Ayrıca kentsel dönüşümdeki yanlışları, imar plan tadilatlarındaki hataları, vatandaşın aleyhine nasıl olacağını o gündem maddelerinde dile getirdi.

Sonuç ‘Bizim dediğimiz olacak’ diyen iktidar anlayışı ile üyelerin ellerini ‘kaldır-indir’i ile kabul edildi.

***

Meclis’te en çok ilgimi çeken konulardan biri olan ‘neden kırsal kesim yok?’ sorumun yanıtını bu kez önce İYİ Partili  üye Kazım Yücel daha sonra MHP’li üye Özvatan Belediye Başkanı Halit Demir çok sesli olarak dile getirdi.

Kazım Yücel ve Halit Demir, meclis üyelerinin yüzde 80’inin kırsaldan olmasına karşın, gündem maddelerinin çoğunluğunu Kocasinan, Melikgazi ve Talas ilçelerinin oluşturduğunu, oysa, asıl kırsal kesimin hizmet ve yatırım beklediğine dikkat çekti.

Demir, Büyükşehir belediye Meclisi’nin ayda iki kez toplanmasını, bunlardan birinin mutlaka kırsal kesimle ilgili olmasını, halkın, esnafın ciddi sorunları olduğunu, bunların konuşulmasını, artık ‘elleri kaldır-indir’ ile 64 maddenin bir saat içine sıkıştırılmamasını, her madde üzerinde konuşulmasını, ortak akıl ile kararlar alınmasını ‘jet hızı ile kararlar alınmasın’ sözünü tekrarladığını söyledi.

Sadece Talas ilçe belediye başkanı Mustafa Yalçın ‘Ben sadece Talas değil, Kayseri’nin yararına ve ne yapılması gerekiyorsa elimi taşın altına koyarım. Kayseri için 7/24 çalışmaya ben hazırım. Burada mesele Kayseri olmalı’ dedi.

***

Kaza ve hastalara  ‘geçmiş olsun’ ya da ‘taziye’, şehit olanlar için ‘saygı duruşu’, doğal afetler için ‘hayırseverlik-yardım’ konularının da ele alındığı Meclis’e katılan Meclis üyelerinin çoğunluğunun göründükten kısa bir süre sonra kaybolmaları, hiç konuşmamaları, birbirleri ile sohbet etmeleri, oylamalarda bile ‘oybirliği’ denilmesine karşın ellerini kaldırmamaları dikkatimi çekiyor.

Kayseri’nin beklediği; istediği, özlediği Meclisler bunlar değil.

Geçmişte Meclisler daha hareketli, daha içten, samimi ve Kayseri’ye daha çok hizmet isteyen partililer ve üyelerle doluydu.

Şimdi, imar plan tadilatları ile gündem oluşturulup, birileri için kararlar alınıyor. İçinde vatandaş ve hizmet bekleyenler yok.

***

Tanzim satış mağazaları, ucuz ve kaliteli sebze-meyve-gıda, su da, ulaşım da indirim içinde yok.

Bol bol, ülkeye faydası olmayanlara yardım konuları, devletin ve milletin ‘yeter artık, görmek ve duymak bile istemiyoruz’ dedikleri bazı STK lar, cemaat ve dini yapılanmalarla etkinlikler, toplantılarla Kayseri kaybettirilmeye devam ediliyor.

Projeler yatırımdan çok ‘sunum’ da kalıyor.

Bende bu tablolar ne Kayseri’ye ne de Türkiye’ye yakışıyor.

Seçilmişlik, atanmışlık, temsil görevi bu olmasa gerek.

Bir de seçilmiş ve atanmışları daha iyi hizmet etmeye ‘eleştiri’ götürür.

Ama ikisi de ne eleştirilmeyi kabulleniyor ne de hazmediyor.

Onlar ‘eleştiren’i ya hedef yapıyor ya da kafalarına göre dışlayarak cezalandırıyor.

Oysa tarih benden değil, asıl onlardan hesap soracak. Bu nedenle hatırlatmak istedim.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

CİMER’e rekor başvuru

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun, “CİMER’e 2018 yılında 2 milyon 870 bin 879 adet …

%d blogcu bunu beğendi: